DAJ CYNK

Google I/O: Android O nadchodzi

msnet

Wydarzenia

Na konferencji Google I/O nie mogło zabraknąć informacji o nowościach w zbliżającej się kolejnej wersji systemu Android.



Na konferencji Google I/O nie mogło zabraknąć informacji o nowościach w zbliżającej się kolejnej wersji systemu Android.

Dave Burke, wiceprezes działu inżynierii Google'a, przedstawił nowości, których możemy się spodziewać w Androidzie 8. Prelegent podzielił je na dwa obszary. Pierwszy to Fluid Experiences, skupiający się na płynności doznań na małym wyświetlaczu naszego smartfonu, drugi to Vitals, czyli wszystko to, co odpowiada za wydajność, energooszczędność i niezawodność systemu Android.



Android w końcu będzie natywnie obsługiwał tryb obraz-w-obrazie (PIP). Aplikacje będzie można zminimalizować do małych okienek nad innymi widokami, a w razie potrzeby przywrócić je do pełnego rozmiaru. Pojawią się Notification Dots, czyli dostępne dla każdej aplikacji kropki powiadomień, które pokażą nam dodatkowe informacje na temat aktywności aplikacji, jej stanu i powiązanych z nią powiadomieniach.



Android O będzie potrafił automatycznie uzupełniać dane i hasła w formularzach, nie tylko w przeglądarce internetowej, ale także w innych aplikacjach mobilnych, na przykład w Twitterze, przy użyciu którego zaprezentowano tę funkcjonalność. Łatwiejsza ma być praca z tekstami, dzięki inteligentnemu zaznaczaniu. Jedno dotknięcie wystarczy, aby zaznaczony został cały obszar powiązanego ze sobą tekstu, na przykład imię i nazwisko, adres, czy numer telefonu. Wymagane w tym przypadku maszynowe uczenie się będzie realizowane przez sieć neuronową Tensor Flow Lite, działającą na telefonie niezależnie od usług w chmurze.



Drugim obszarem, żywotnością, zajęła się Stephanie Saad Cuthbertson, dyrektor zarządzania produktem w pionie Androida. Zaczęła ona od przedstawienia usług Google Play Protect, których zadaniem będzie skanowanie wszystkich aplikacji pod kątem bezpieczeństwa. Sam Android ma być też szybszy, co objawi się krótszym uruchamianiem samego systemu, jak i sprawniejszym dział zainstalowanych w nim aplikacji.



Poprawie ma ulec kwestia prądożerności. Aplikacje działające w tle dostaną bardziej rygorystyczne ograniczenia jeśli chodzi o to, co będą mogły robić i ile przy tym wykorzystają zasobów. Zadowoleni będą także deweloperzy, którzy dostaną narzędzia Play Console Dashboards, informujące ich o problemach z aplikacjami, które wychwyci systemowa telemetria.

Wersja testowa systemu Android O jest już oficjalnie dostępna na stronie android.com/beta.

Na koniec zapis wideo z pierwszego dnia konferencji Google I/O 2017.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Google, wł