DAJ CYNK

Instagram usunął 63 tysiące kont "nigeryjskich książąt"

Anna Kopeć

Wydarzenia

Meta usunęła 63 tysiące kont na Instagramie oraz 7 tysięcy na Facebooku. Wszystkie te konta były zarejstrowane w Nigerii i służyły do wyłudzania pieniędzy za pomocą różnych sztuczek, w tym tej na "nigeryjskiego księcia". 

Meta, poinformowała o usunięciu aż 63 tysięcy kont z Instagrama oraz 7 tysięcy kont z Facebooka w ramach walki z oszustwami internetowymi. Wszystkie konta zarejestrowane były w Nigerii i służyły do wymuszania pieniędzy za pomocą sztuczki na "nigeryjskiego księcia" oraz poprzez szantaż.

"Yahoo boys" w ataku

Za oszustwami stoi przestępcza siatka o nazwie "Yahoo boys", która znana jest w sieci z podawania się za nigeryjskiego księcia, obiecując atakowanym osobom wysokie zyski, za stosunkowo niewielką pomoc finansową. 

Drugim sposobem wymuszeń, który zyskuje coraz większą popularność, dzięki rozwoju sztucznej inteligencji i rosnącej możliwości generowania zdjęć, które wyglądają bardzo realnie, stały się wymuszenia okupu. Oszuści tworzą nieprawdziwe i jednocześnie kompromitujące zdjęcia, które następnie wysyłają do swoich ofiar z żądaniem zapłaty. Oczywiście, jeśli dany użytkownik nie zapłaci oszuści grożą publikacją tych zdjęć na Facebooku i innych social mediach. 

Większość prób tego typu wymuszeń trafia do osób dorosłych. Meta zwróciła jednak uwagę na fakt, że częściowo przedmiotem ataków oszustów stały się też dzieci. Dlatego, oprócz blokowania kont, właściciel Facebooka zgłosił sprawę do amerykańskiego Centrum ds. Zaginionych i Wykorzystywanych Dzieci. 

Oszustwa w Nigerii to już biznes 

Według informacji Meta, problem oszustów w Nigerii przybiera niespotykaną do tej pory na świecie skalę. Oprócz samych prób wymuszeń, zorganizowane grupy przestępcze stworzyły wręcz biznes wokół samego systemu. Zaczęły sprzedawać poradniki jak dokonać internetowego oszustwa lub uzyskać dostęp do narzędzi umożliwiających podrobienie zdjęć, w celu wymuszenia okupu. 

Zobacz: Nigeryjski przekręt Facebooka. 220 mln dolarów do zapłacenia

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock.com

Źródło tekstu: Reuters