DAJ CYNK

Narodowe programy badawcze sieci bezprzewodowych w Europie będą zintegrowane

sirmark

Wydarzenia

Narodowe programy badawcze w dziedzinie sieci bezprzewodowych krajów Unii Europejskiej i kandydujących mają zostać zintegrowane do 2014 roku - przewiduje program ALIPRO.

Narodowe programy badawcze w dziedzinie sieci bezprzewodowych krajów Unii Europejskiej i kandydujących mają zostać zintegrowane do 2014 roku - przewiduje program ALIPRO ("Supporting the ALIgnment of IST research PROgrammes on mobile communications in the new member states") w komunikacie przekazanym PAP.

24 marca w czasie spotkania uczestników finansowanego z funduszy UE programu badawczego nowych technologii ALIPRO, jego uczestnicy mają rozpocząć prace nad zintegrowaniem wszystkich narodowych programów badawczych w dziedzinie sieci bezprzewodowych.

Europejskie seminarium ALIPRO w Brukseli będzie poświęcone wizji i strategii rozwoju programów badawczo-rozwojowych w dziedzinie technologii bezprzewodowych nowych państw członkowskich Unii Europejskiej.

W jego trakcie przedstawiciele z nowych państw członkowskich UE oraz państw kandydujących omówią możliwości integracji w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA) narodowych programów badawczo-rozwojowych, dotyczących Technologii Społeczeństwa Informacyjnego (IST), a w szczególności obejmujących komunikację bezprzewodową i technologie mobilne.

Strategia i wizja integracji tych programów, opracowana w oparciu o szczegółową analizę narodowych systemów finansowania prac badawczych we wszystkich dziesięciu nowych państwach członkowskich oraz państwach kandydujących (Bułgarii, Rumunii i Turcji), zakłada, że narodowe programy badawczo-rozwojowe dotyczące sieci bezprzewodowych powinny być zintegrowane, obejmując całą Europejską Przestrzeń Badawczą, do 2014 roku.

Integracja ta odbywać się ma z poszanowaniem autonomii programów narodowych i polegać ma na ich stopniowym otwieraniu na uczestnictwo jednostek badawczych z innych krajów członkowskich. ALIPRO podkreśla, że Europa ma przewagę konkurencyjną w obszarze komunikacji bezprzewodowej. Jest to podstawową siłą napędzającą wzrost sektora teleinformatycznego na naszym kontynencie.

Jednym z podstawowych celów spotkania w Brukseli będzie podzielenie się wiedzą i udzielenie wsparcia w zakresie dalszego rozwoju programów B+R w dziedzinie technologii bezprzewodowych w krajach, gdzie takie programy nie istnieją lub właśnie powstają.

Tylko dwa programy spośród przebadanych 32 w nowych państwach członkowskich i państwach kandydujących ukierunkowane są bezpośrednio na technologie mobilne. Badania w tej dziedzinie wspierane są ponadto, w sposób mniej lub bardziej usystematyzowany, przez 4 programy celowe dotyczące IST oraz 26 programów nieprofilowanych.

Koordynatorem projektu ALIPRO - finansowanego ze środków Szóstego Programu Ramowego Komisji Europejskiej - jest Fundacja Mobile Open Society through wireless Technology (MOST).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP