DAJ CYNK

Nowy minister nie porzuca planów KOT-a

sirmark

Wydarzenia

Resort skarbu chce stworzyć Krajowego Operatora Telekomunikacyjnego (KOT), który wchłonąłby znacjonalizowany TP Emitel.

Resort skarbu chce stworzyć Krajowego Operatora Telekomunikacyjnego (KOT), który wchłonąłby znacjonalizowany TP Emitel.

Plany konsolidacji aktywów telekomunikacyjnych zależnych od skarbu państwa (bezpośrednio lub pośrednio) powracają jak odgrzewany kotlet. Niezależnie od zmieniających się ekip rządowych i ministrów skarbu. Koncepcją zajął się teraz Ireneusz Dąbrowski, niedawno powołany wiceminister skarbu.

Na tablicy korkowej w gabinecie wiceministra wisi kartka ze schematem KOT. W jego obrębie miałaby się znaleźć należąca do KGHM Telefonia Dialog, będący w posiadaniu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) Exatel, Niezależny Operator Międzystrefowy, którego właścicielem są Exatel i PKN Orlen, i oczywiście Polkomtel, należący m.in. do KGHM i PKN Orlen. Ireneusz Dąbrowski z wahaniem wspomina też o włączeniu do KOT Telekomunikacji Kolejowej.

Do schematu dopisano także TP Emitel, spółkę Telekomunikacji Polskiej (TP), będącą właścicielem infrastruktury do emisji sygnałów radiowego i telewizyjnego. Ale włączenie TP Emitel do grupy oznacza, odkupienie spółki od TP przez skarb państwa, bądź wymianę za prawie 4 proc akcji TP, które ma skarb państwa. Choć FT jest wstępnie zainteresowane, cała transakcja nie jest prosta do zrealizowania.

Wielokrotnie opisywany przez prasę pomysł konsolidacji aktywów telekomunikacyjnych skarbu państwa był traktowany przez osoby z branży z dużym dystansem. Wkładano go między bajki jako nielogiczny i nieprzynoszący żadnych pozytywnych efektów, poza stworzeniem gigantycznego podmiotu, w którym mogłyby znaleźć zatrudnienie osoby związane z rządzącą partią. Teraz jednak koncepcja znalazła swojego mocnego poplecznika — Maksymiliana Bylickiego, wiceprezesa KGHM. Giełdowa spółka jest właścicielem Telefonii Dialog — firmy o gigantycznym zadłużeniu i dość słabych wynikach finansowych, na którą nie ma pomysłu. Miedziowy potentat ma też 19,61 proc. akcji Polkomtela.

Jednym z pomysłów było kupno Exatela przez Telefonię Dialog. Innym - by ośrodkiem konsolidacji był Polkomtel - mówi Ireneusz Dąbrowski.

Niedawno Jarosław Bauc, prezes Polkomtela, zadeklarował w wywiadzie prasowym, że jest zainteresowany kupnem Telefonii Dialog. Jednak z Polkomtelem nie pójdzie tak łatwo – mający sporą część udziałów w spółce, brytyjski Vodafone i duński TDC, nie zgodzą się na żadną fuzję z krajowymi operatorami telekomunikacyjnymi. Dlatego pojawia się też inny pomysł, by Polkomtel współpracował z KOT-em na takiej zasadzie, jak Orange współpracuje z TP.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Puls Biznesu