DAJ CYNK

Orange Fab: start-upy będą pracować nad rozwiązaniami 5G

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Orange Fab: start-upy będą pracować nad rozwiązaniami 5G

Orange od kilku lat prowadzi swój własny program wspierania start-upów. Teraz operator organizuje dla nich międzynarodowy 5G Challenge, w którym chce wspierać komercyjne rozwiązania dla sieci 5G. Uczestnicy otrzymają m.in. szansę pracy na rozwiązaniach chmurowych i platformie IoT Orange, wsparcie mentorów oraz ekspertów, a ostatecznie możliwość pilotażowego wdrożenia swojego pomysłu.

Zobacz: Orange: nawet 1,5 Gb/s w sieci 5G w Lublinie dzięki połączeniu 4G i 5G

Orange Fab to międzynarodowy program dla start-upów stworzony przez Orange, który w Polsce wystartował w 2014 roku. Natomiast 5G Challenge to ogólnoeuropejski projekt, do którego zaproszone zostaną start-upy rozwijające usługi związane z 5G. Współpraca z Orange umożliwi start-upom dostęp do niezbędnej infrastruktury technicznej oraz wejście do Programu Orange FAB, a w przyszłości możliwość rozwoju projektów na poziomie krajowym i międzynarodowym. Rekrutacja potrwa do 29 lutego poprzez stronę internetową.

Zobacz: Orange Polska dofinansuje start-upy. Wybrał 9 najlepszych

W 2019 roku 11 start-upów pracowało nad pilotażem w Orange, a 9 kontynuuje współpracę w 2020 r. Wśród nich jest PySENSE, któremu praca z Orange umożliwiła uczestnictwo w pierwszym komercyjnym wdrożeniu sieci LTE-M wspólnie z Apatorem i innogy Stoen Operator. Rozwiązanie stworzone przez firmę pozwala na zdalne odczytywanie liczników energii poprzez sieć mobilną Orange Polska. Skierowane jest do przedsiębiorstw energetycznych i tych o rozproszonej strukturze. 

Zobacz: Orange z innogy Stoen montują w domach warszawiaków liczniki prądu LTE-M

Swój produkt z pomocą Orange rozwijał też start-up, który stworzył system zarządzania etykietami cenowymi, wdrażany obecnie pilotażowo w jednej z sieci handlowych. Projektem, który był sprawdzany bezpośrednio w Orange Polska są szkolenia w technologii VR, z powodzeniem przetestowane przez zespół obsługi klientów operatora.

Start-upy biorące udział w Orange Fab mogą liczyć na wsparcie współpracujących akceleratorów: Accelpoint, Space3ac, Blue Dot Solutions oraz Brinc. Pomagają one Orange Fab w rekrutacji firm, które mogą brać udział w akceleracji, partycypują też w kosztach tworzonych rozwiązań. Współpraca z akceleratorami daje start-upom biorącym udział w projekcie dodatkowe zaplecze merytoryczne.

Podczas 6 dotychczasowych edycji Orange Fab współpracował łącznie z 48 start-upami, a rocznie analizowanych jest szczegółowo ponad 250 rozwiązań. W 2019 roku dwa ze start-upów biorących udział w projekcie pozyskało zewnętrznych inwestorów, kilka start-upów rozpoczęło lub kontynuowało rozwój na skalę globalną. Poza Polską Orange Fab jest prowadzony m.in. we Francji, Izraelu, Japonii, Korei Płd., Tajwanie, Hiszpanii, Senegalu, Kamerunie, Belgii i Luksemburgu, Jordanii i USA.

Zobacz: Orange rozszerza współpracę ze start-upami w ramach Orange Fab

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Orange