DAJ CYNK

PTC przegrała z UKE przed WSA ws. roamingu krajowego

WitekT

Wydarzenia

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w związku z pozwem PTC, który dotyczył braku wydania decyzji przez prezesa UKE zgodnie z żądaniem telekomu. Sąd nie podzielił zdania PTC i oddalił skargę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w związku z pozwem PTC, który dotyczył braku wydania decyzji przez prezesa UKE zgodnie z żądaniem telekomu. Sąd nie podzielił zdania PTC i oddalił skargę.

Sprawa dotyczyła postanowienia prezesa UKE z 6. listopada 2006 roku. PTC wnioskowała o wydanie zaświadczenia potwierdzającego fakt niewydania przez Prezesa UKE w stosunku do PTC decyzji w sprawie:
ustalenia znaczącej pozycji rynkowej PTC lub kolektywnej pozycji znaczącej (wraz z innymi operatorami sieci komórkowych) na krajowym rynku świadczenia usługi dostępu rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych,
nałożenia obowiązków regulacyjnych na PTC, w tym obowiązku zapewnienia innym przedsiębiorcom dostępu telekomunikacyjnego w zakresie świadczenia usługi dostępu i rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych (roaming krajowy).

Prezes UKE w drodze postanowienia odmówił wydania wnioskowanego zaświadczenia w części potwierdzającej stan prawny, z którego wynika brak zobowiązania po stronie PTC wykonywania obowiązku uwzględniania uzasadnionych wniosków przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie zapewnienia usług roamingu w sieciach ruchomych. W pozostałej zaś części Prezes UKE przychylił się do żądania PTC i wydał zaświadczenie o żądanej treści.

PTC w skardze na to postanowienie zarzuciła Prezesowi UKE naruszenie przepisów art. 7, 8, 9, 10, 77, 217 i 218 Kodeksu postępowania administracyjnego.

W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, iż Prezes UKE prawidłowo rozpatrzył wniosek i prawidłowo wydał postanowienie. Sąd podniósł, iż wydanie zaświadczenia o treści żądanej przez PTC nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa, bowiem wydanie takiego zaświadczenia byłoby interpretacją prawa (obowiązki wynikają przecież z ustawy).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE