DAJ CYNK

URTiP: gotowy jest projekt o wprowadzeniu roamingu krajowego

sirmark

Wydarzenia

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty przygotował projekt decyzji wprowadzających roaming krajowy w sieciach telefonii komórkowej.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty przygotował projekt decyzji wprowadzających roaming krajowy w sieciach telefonii komórkowej.

Projekt został przekazany Urzędowi Ochrony Konkurencji i konsumentów do zaopiniowania - poinformował Urząd w piątkowym komunikacie.

Wprowadzenie w Polsce roamingu krajowego pozwoli na korzystanie z istniejącej już infrastruktury operatorów komórkowych przez wchodzące na ten rynek podmioty oraz tzw. operatorów wirtualnych (MVNO), którzy z założenia nie budują własnej sieci, tylko kupują dostęp u innych operatorów.

"Wymóg uzyskania porozumienia w zakresie propozycji regulacyjnych Prezesa URTiP wynika z Prawa telekomunikacyjnego. Prezes UOKiK powinien wydać opinię w terminie dwóch tygodni" - poinformował URTiP.

Projekt decyzji stwierdza, że trzech operatorów komórkowych: Polska Telefonia Cyfrowa, Polkomtel, oraz PTK Centertel ma na "hurtowym rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w sieciach komórkowych" znaczącą pozycję. Takie stwierdzenie pozwala na nakładanie na nich przez URTiP obowiązków regulacyjnych.

Urząd chce nałożyć na tych operatorów m.in. obowiązek umożliwiania dostępu do sieci, w tym obowiązek roamingu krajowego, co jest ważne dla nowych operatorów na polskim rynku, oraz obowiązek oferowania usług na warunkach hurtowych w celu ich dalszej odsprzedaży przez innego przedsiębiorcę, istotny dla pobudzenia działalności MVNO.

"Projekt decyzji przewiduje nałożenie rygoru jej natychmiastowej wykonalności przez operatorów sieci ruchomych. W terminie miesiąca od daty otrzymania decyzji każdy z operatorów będzie zobligowany do ogłoszenia warunków, na których świadczyć będzie usługi hurtowe dla innych operatorów infrastrukturalnych oraz MVNO i dostawców usług" - czytamy w komunikacie URTiP.

Według Urzędu, najważniejsze problemy na rynku telefonii komórkowej, które ma rozwiązać nowa regulacja, to wysoki i praktycznie niezmienny poziom cen detalicznych, zwłaszcza w zakresie usług abonamentowych, trudności w rozpoczęciu działalności przez operatorów wirtualnych oraz stosowanie przez operatorów niskich cen detalicznych przy wyższych cen hurtowych.

Dodatkowo regulator zwrócił uwagę na trudności w rozpoczęciu działalności przez nowego operatora komórkowe Netia Mobile oraz możliwość wystąpienia podobnych trudności u podmiotów wyłonionych po rozstrzygnięciu przetargu na częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM1800.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP