DAJ CYNK

Urzędnik sam wybierze imię dla twojego dziecka. Ministerstwo ostrzega

Lech Okoń

Wydarzenia

Ministerstwo ostrzega - urzędnik może sam wybrać imię dla twojego dziecka

Od 2018 roku narodziny dziecka online zgłosiło 685 777 rodziców. To bardzo wygodne, ale jest pewien haczyk i "Brajanek" może stać się niespodziewanie Tomkiem.

Wskazanie imienia dziecka wymaga uwagi

Zgłoszenie urodzenia dziecka online to wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć formalności w urzędzie. Warto jednak zwrócić uwagę na zasady dotyczące wyboru imienia lub imion dla swojego potomka.

Przepisy przewidują, że dziecko może mieć maksymalnie dwa imiona. Imię nie może być ośmieszające, nieprzyzwoite, ani w formie zdrobniałej. Możliwe jest nadanie imienia obcego, nawet jeśli nie wskazuje jednoznacznie na płeć, pod warunkiem że jest powszechnie przypisane do danej płci.

- czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji

Gdy nie zastosujemy się do przepisów, możemy mieć duże problemy. Kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić rejestracji imienia, które nie spełnia wymagań. I w tym momencie rusza procedura alternatywna — urząd sam wybiera imię dla dziecka. Na odwołanie się od takiej decyzji rodzice mają tylko 14 dni, zdecydowanie więc nie warto sprawy bagatelizować.

Jak działa zgłaszanie narodzin dziecka online?

Aby skorzystać z tej usługi, rodzice potrzebują jedynie Profilu Zaufanego lub e-dowodu, które umożliwiają potwierdzenie tożsamości. Proces rejestracji odbywa się na platformie ePUAP, gdzie rodzic wypełnia formularz, wprowadza dane dziecka, a następnie podpisuje zgłoszenie elektronicznie.

Po zgłoszeniu dokumenty z urzędu (potwierdzenie nadania numeru PESEL, elektroniczny odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o zameldowaniu dziecka) są przesyłane bezpośrednio na skrzynkę ePUAP oraz podany adres e-mail. Dzięki temu proces jest szybki, bezpieczny i bezpłatny.

Na zgłoszenie narodzin  dziecka online rodzice mają 21 dni od wystawienia karty urodzenia przez lekarza lub położną. Karta ta trafia następnie do urzędu stanu cywilnego, co pozwala na zakończenie procesu rejestracji. Po złożeniu zgłoszenia, kierownik USC sporządza akt urodzenia, a rodzic ma możliwość wyboru formy odbioru dokumentu: drogą elektroniczną, pocztą tradycyjną lub osobiście.

Zobacz: Wchodzisz na Profil Zaufany i tracisz pieniądze. Rząd ostrzega przed atakiem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Halfpoint / Shutterstock

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji