DAJ CYNK

Jak telekomy szykują się na EURO2012

Witold Tomaszewski

Felietony

EURO2012 nadchodzi wielkimi krokami. Impreza wiąże się z wielkimi inwestycjami w infrastrukturę, także telekomunikacyjną. Postanowiliśmy przyjrzeć się pracy operatorów nad przygotowaniami do tego wydarzenia. Podsumowując na szybko - na samych stadionach zamontowano ponad pół tysiąca anten.

EURO2012 nadchodzi wielkimi krokami. Impreza wiąże się z wielkimi inwestycjami w infrastrukturę, także telekomunikacyjną. Postanowiliśmy przyjrzeć się pracy operatorów nad przygotowaniami do tego wydarzenia. Podsumowując na szybko - na samych stadionach zamontowano ponad pół tysiąca anten.

Czterech operatorów, cztery stadiony...

Cztery stadiony, na których odbywać się będzie polska część EURO2012, operatorzy podzielili między sobą już w 2010 roku. Postanowiono, że dla sprawności działania infrastrukturę na każdym ze stadionów budować będzie tylko jeden telekom, a następnie udostępni ją konkurentom na podstawie stosownych umów. Oznacza to, że do podpisania było 12 bilateralnych umów pomiędzy operatorami na 4 stadionach. Dodatkowe 16 podpisano między telekomami a operatorami stadionów, w których zawarto kwestie związane z instalacją stacji bazowych oraz opłat za wykorzystane powierzchnie i media.



Centertel wziął Wrocław, PTC stadion w Gdańsku, Polkomtel Stadion Narodowy w Warszawie, a P4 obiekt w Poznaniu. Na każdej z aren operator wiodący wybudował infrastrukturę antenową, feedery i kable doprowadzając do jednego pomieszczenia, w którym sprzęt (stacje bazowe) kolokują pozostali. Każdy z telekomów może postawić tam tyle sprzętu, ile potrzebuje, i we własnym zakresie zapewnić łącza dosyłowe (backhaul) do stacji. Centertel we Wrocławiu na swoje potrzeby doprowadził dwa niezależne łącza o przepustowości minimum 150 Mb/s każde.



Jaki pierwszy swój stadion oddała PTC, bo już we wrześniu zeszłego roku. Potem meldowali o tym kolejno Centertel (luty) i P4 (marzec). Jako ostatni ze swoją pracą uporał się Polkomtel - choć tu trzeba zaznaczyć, że Stadion Narodowy w Warszawie został oddany do użytku jako ostatni, a dopiero wtedy można było rozpocząć odpowiednie prace.

Na pytanie TELEPOLIS.PL o statystyki, każdy z operatorów podzielił się liczbami mówiącymi o skali przedsięwzięcia:
Centertel we Wrocławiu użył 160 anten i 8,5 km feederów,
PTC w Gdańsku użyła 66 anten oraz 4 km kabli i 2,5 km światłowodów,
P4 w Poznaniu użyło 137 anten i 6,1 km kabli,
Polkomtel w Warszawie użył 190 anten.

Spośród tych dziesiątek anten na każdym stadionie, typowo tylko 12 obsługuje ruch na trybunach. Podwieszone są one pod dachem i skierowane w dół. Pozostałe zapewniają zasięg w garażach, pomieszczeniach pod trybunami i - na niektórych stadionach - w lożach VIP.



...cztery miasta…

PTC powiększyła pojemności sieci na kilkuset stacjach bazowych, w tym kilkudziesięciu w tzw. fan-zone'ach, czyli miejscach o największych skupiskach kibiców oraz zbudowała kilkadziesiąt nowych stacji bazowych w miejscach związanych z Euro 2012 i traktach komunikacyjnych w całym kraju - powiedział TELEPOLIS.PL Milan Zika, członek zarządu operatora odpowiedzialny za eksploatację sieci.

PTC planuje także używać mobilnych stacji bazowych. Z kolei Polkomtel, by zapewnić odpowiednią pojemność sieci istniejące w rejonie Placu Defilad w Warszawie (czyli największego fan-zone’u w Polsce), rozbudował stacje o dodatkowy sprzęt, a także uruchomił nową. Podobnie jest w wypadku Centertelu i P4.

…i Orange jako partner UEFA

Orange jest także dodatkowo partnerem technologicznym UEFA. To rzecz zupełnie oddzielna od kwestii dostarczenia zasięgu sieci swoim klientom. Operator ten zapewnia i organizuje łącza dla reporterów i dziennikarzy akredytowanych na mecz, zapewnia transmisję sygnału telewizyjnego, pełen serwis dla korespondentów i komentatorów, itp.

Oto kilka liczb zaprezentowanych przez Centertel, które dotyczą tylko wrocławskiego stadionu (a na każdym dokonywano prac na podobną skalę):
dwupiętrowy namiot prasowy na 492 stanowiska wymagał użycia 19 km skrętki,


wokół murawy znajduje się 150 kabli ethernetowych, których fotoreporterzy będą używać do natychmiastowego przesyłania zdjęć,


zapewnienie usług transmisji zgodnie z wytycznymi UEFA wymagało użycia 100 km kabli, z czego około 20% jest nadmiarowych i rezerwowych,


ekipa Orange tylko na tym stadionie liczy 140 osób, w dniu meczu dyżurować będzie około 50-60; w całej Grupie TP w projekt zaangażowanych było 1.5 tys. osób.

Co ciekawe, w miastach-gospodarzach, na czas EURO2012 ograniczony zostanie dostęp do studzienek kanalizacyjnych TP - zarówno własnym ekipom, jak i obcych firm. Będzie to oznaczać dłuższy czas napraw, bo tych dokonywać będzie można tylko w okienkach czasowych uzgodnionych z UEFA. Wszystko po to, aby zapewnić jak najmniejszą awaryjność transmisji dedykowanej zawodom.

Inne ciekawe liczby Orange publikowało ponad rok temu, kiedy to podpisano oficjalną umowę o partnerstwie z UEFA.

Wszystkie zdjęcia wykonano na stadionie we Wrocławiu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News