Dobry telefon 5G? Nie musi być drogi. Nasze TOP5
Sieci 5G mają coraz większy zasięg. Aby z nich skorzystać, trzeba jednak posiadać odpowiednie urządzenie. A co wybrać najlepiej? Przegrzebaliśmy ofertę smartfonów w Polsce i wybraliśmy telefony 5G do naszego TOP5.

Na całym świecie trwa intensywne wdrażanie 5G do sieci komórkowych. Wiąże się to z koniecznością użycia nowych, wyższych częstotliwości, dzięki temu technologia ta może rozwinąć skrzydła, zapewniając wysoką prędkość przesyłania danych oraz niskie opóźnienia. W Polsce jak na razie mamy trochę pecha, ponieważ aukcji na częstotliwości 5G wciąż nie ma. Została ona co prawda już ogłoszona w 2020 roku, jednak z powodu pandemii COVID-19 (taki powód był podawany) dosyć szybko została odwołana.
Czy to znaczy, że nie można w Polsce korzystać z 5G? Oczywiście, że nie. Działające w Polsce telekomy użyły do świadczenia usług piątej generacji posiadanych już zasobów radiowych, pasma 2100 MHz w przypadku sieci Orange, Play i T-Mobile, oraz 2600 MHz w przypadku Plusa. Zieloni wydzielili w tym celu pasmo o najwyższej częstotliwości i sporej szerokości, dlatego to w tej sieci można uzyskać najwyższe prędkości pobierania danych, teoretycznie do 600 Mb/s.



Aby móc korzystać z 5G, potrzebujemy też odpowiedniego telefonu, który tę technologię obsłuży. Kupując takie urządzenie warto wybrać model, który obsługuje pasmo N1 (Orange, Play i T-Mobile) i N38/N41 (Plus). Wybierając polecane smartfony 5G, sięgnęliśmy tylko po urządzenia, które działają (lub powinny działać) we wszystkich polskich sieciach 5G.
Jak wybieraliśmy?
Dobry telefon 5G nie musi być drogi. To druga rzecz, którą się kierowaliśmy przy wyborze modeli do naszego TOP5. Nie musi, ale oczywiście może. Z tego powodu w naszym zestawieniu znalazły się zarówno topowe urządzenia kosztujące kilka tysięcy złotych, jak i smartfony kosztujące około 1000 zł.
W każdym przypadku ważna też była ich aktualna dostępność w polskich sklepach. Z nich również pochodzą ceny, które prezentują podlinkowane do każdego modelu strony z serwisu Ceneo.pl. Jeden ze smartfonów uznaliśmy za najlepszy z tego towarzystwa i daliśmy mu tytuł „Wybór Redakcji”.
Najważniejsze kryteria, którymi się kierowaliśmy przy wyborze smartfonów do niniejszego rankingu, to wyposażenie poszczególnych modeli oraz ich funkcjonalność. Zwracaliśmy jednak również uwagę na cenę, choć to miało dla nas drugorzędne znaczenie. Na kolejnych stronach smartfony zostały ułożone alfabetycznie, co oczywiście nie dotyczy opisanego na ostatniej stronie „Wyboru Redakcji”, choć przypadkiem trafiło tam urządzenie, które zgodnie z alfabetem też by było na końcu.
Tradycyjnie zaczynamy od ankiety. Zachęcamy wszystkich do głosowania na najlepszy Waszym zdaniem smartfon 5G spośród naszych propozycji. Czekamy również na Wasze własne sugestie – wpisujcie je w komentarzach.
Apple iPhone 13 Pro – świetny pod każdym względem
Wszystkie nowe iPhone'y obsługują sieci 5G, dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć ich przedstawiciela. Choć w zasadzie wśród najlepszych mógłby być dowolny model spośród "trzynastek", jednak po gorącej dyskusji zdecydowaliśmy się na iPhone'a 13 Pro.
Flagowy smartfon firmy Apple to bardzo dobre urządzenie, które już na pierwszy rzut oka oraz po wzięciu do ręki wygląda jak sprzęt premium, którym zdecydowanie jest. iPhone 13 Pro ma obudowę zbudowaną z dwóch tafli szkła Gorilla Glass, rozdzielonych ramką wykonana ze stali nierdzewnej. jest ona odporna na działanie pyłów i wody, zgodnie z normą IP68. Przedni panel zajmuje niemal w całości 6,1-calowy wyświetlacz Super Retina OLED, który może odświeżać obraz z częstotliwością 120 Hz i świecić ze szczytową jasnością sięgającą 1200 nitów.
iPhone 13 Pro nie ma czytnika linii papilarnych, a do uwierzytelniania służy tu funkcja rozbudowana Face ID. Przedni aparat ma rozdzielczość 12 Mpix, podobnie jak trzy aparaty umieszczone z tyłu. Dwa z nich, główny oraz teleobiektyw z zoomem optycznym 3x, mają optyczną stabilizację obrazu. Całość jest napędzana układem Apple A15 Bionic, który współpracuje z 6 GB RAM-u i od 128 GB do 1 TB pamięci masowej.
iPhone 13 Pro jest zasilany akumulatorem o pojemności 3095 mAh, który można szybko naładować przewodowo lub bezprzewodowo (MagSafe). Nad całością oryginalnie czuwa system iOS 15, który można zaktualizować do najnowszej wersji (obecnie 15.5).
Motorola Moto G100 – solidny średniak z 5G
Po cenowym szaleństwie czas zejść na ziemię. Smartfon 5G nie musi przecież być bardzo drogi. Niezłym tego przykładem jest Motorola Moto G100, która jeszcze nie tak dawno była najmocniejszym przedstawicielem serii Moto G.
Średniopółkowy smartfon Motoroli, który został zaprezentowany już ponad rok temu, wciąż może być atrakcyjnym wyborem. Znajdziemy w nim duży, 6,7-calowy wyświetlacz FullHD+, potrafiący odświeżać obraz z częstotliwością 90 Hz. W ekranie wycięto dwa otwory na obiektywy przednich aparatów fotograficznych o rozdzielczości 16 Mpix oraz 8 Mpix (ultraszerokokątny). Główny aparat z tyłu ma rozdzielczość 64 Mpix i towarzyszą mu aparat ultraszerokokątny 16 Mpix oraz czujnik głębi o rozdzielczości 2 Mpix.
Wewnątrz odpornej na zachlapanie obudowy pracuje układ Qualcomm Snapdragon 870, wspierany przez 8 GB RAM-u i 128 GB pamięci masowej. Taki zestaw przekłada się na wysoką wydajność oraz płynne działanie interfejsu systemowego oraz wszystkich zainstalowanych aplikacji i gier. Moto G100 obsługuje komplet współczesnych standardów łączności bezprzewodowej, na czele z 5G oraz Wi-Fi 6.
Smartfon jest zasilany akumulatorem o pojemności 5000 mAh z szybkim ładowaniem 20 W. Nad całością czuwa zainstalowany fabrycznie system Android 11, który możemy zaktualizować do Androida 12.
Samsung Galaxy A53 5G – dobrze wyposażony smartfon w rozsądnej cenie
Nasz kolejny :bohater" to smartfon, który łączy w sobie rozwiązania zarezerwowane przede wszystkim dla flagowców z rozsądną ceną. mowa o wodo- i pyłoszczelnej obudowie (certyfikat IP67) oraz optycznej stabilizacji obrazu w aparacie fotograficznym.
Samsung Galaxy A53 5G został wyposażony w świetny wyświetlacz Super MAOLED, który gwarantuje bardzo dobrą jakość obrazu. Ma on przekątną 6,5 cala oraz rozdzielczość FullHD+, natomiast obraz może być odświeżany z częstotliwością 120 Hz. W ekranie jest mały otwór na obiektyw przedniego aparatu fotograficznego o rozdzielczości 32 Mpix. Cztery kolejne aparaty są z tyłu.
Główna jednostka ma rozdzielczość 64 Mpix i, jak wspomniałem wcześniej, jest wyposażona w optyczną stabilizację obrazu. Takie rozwiązanie bardzo się przydaje podczas kręcenia filmów z ręki. Towarzyszy jej aparat ultraszerokokątny o rozdzielczości 12 Mpix, a także aparat makro i czujnik głębi, oba o rozdzielczości 5 Mpix. W komplecie mamy też głośniki stereo, ale w najnowszym średniaku nie znajdziemy już gniazda Jack 3,5 mm, jak w poprzedniku.
Za płynne działanie interfejsu systemowego oraz wszystkich zainstalowanych na pokładzie aplikacji i gier odpowiada układ Exynos 1280, współpracujący z 6 lub 8 GB RAM-u i 128 lub 256 GB pamięci masowej. Tę ostatnią możemy rozszerzyć za pomocą kart pamięci microSD. Całość jest zasilana akumulatorem o pojemności 5000 mAh z szybkim ładowaniem o mocy do 25 W i pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 12 z interfejsem One UI 4.1.
Samsung Galaxy M23 – niedrogi smartfon z łącznością 5G
Dobry smartfon 5G można kupić już za około 1000 zł. Przykładem takiego urządzenia, które wpadło nam w oko, jest Samsung Galaxy M23 5G, który ma kilka ciekawych pozycji w specyfikacji.
Ten smartfon został wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 6,6 cala i rozdzielczości FullHD+, który również potrafi odświeżać obraz z częstotliwością 120 Hz. W górnej części ekranu jest wcięcie w kształcie kropli wody, w którym mieści się obiektyw przedniego aparatu fotograficznego o rozdzielczości 8 Mpix. Główny aparat z tyłu ma rozdzielczość 50 Mpix, a towarzyszy mu 8-megapikselowy aparat ultraszerokokątny. Zestaw został jest uzupełniony o aparat do zdjęć makro o rozdzielczości 2 Mpix.
Wewnątrz obudowy pracuje SoC Qualcomm Snapdragon 750G, który jest wspierany przez 4 GB RAM-u i 128 GB pamięci masowej, rozszerzalnej za pomocą kart pamięci microSD. Smartfon oferuje łączność 5G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 oraz NFC. Jest też odbiornik satelitarny, radio FM, a także gniazda USB-C oraz Jack 3,5 mm.
Samsung Galaxy M23 5G jest zasilany akumulatorem o pojemności 5000 mAh z szybkim ładowaniem 25 W i pracuje pod kontrolą systemu Android 12 z interfejsem One UI 4.1.
Wybór redakcji: Samsung Galaxy S22 Ultra
Czas na „Wybór Redakcji”. Na ten tytuł zdecydowanie zasłużył Samsung Galaxy S22 Ultra, czyli smartfon kompletny, jak powiedział jeden z redaktorów TELEPOLIS.PL. Jest to też jedno z niewielu urządzeń, które otrzymało od nas najwyższą ocenę 10/10.
Galaxy S22 Ultra stanowi swego rodzaju połączenie dwóch linii flagowych smartfonów Samsunga, Galaxy S i Galaxy Note. Z tej drugiej wyniósł przede wszystkim wygląd zewnętrzny bez zbędnych zaokrągleń oraz rysik S Pen chowany do wnętrza obudowy. Jak przystało na topowe urządzenie, możemy tu liczyć na najlepsze materiały wykończeniowe, takie na przykład jak szkło Corning Gorilla Glass Victus+ z przodu i z tyłu. Smartfon jest oczywiście odporny na pyły i wodę, zgodnie z normą IP68.
Wewnątrz szklano-aluminiowej obudowy pracuje układ Exynos 2200 (4 nm), który współpracuje z 8 lub 12 GB RAM-u i 128, 256 lub 512 GB pamięci masowej. Taki zestaw przekłada się na bardzo wysoką wydajność, dzięki której żadna aplikacja czy gra nie powinna stanowić dla Galaktyki zbyt dużego wyzwania. Na wyposażeniu znajdziemy tu komplet współczesnych standardów łączności, w tym 5G i Wi-Fi 6E, a także Bluetooth 5.2 i NFC.
Z przodu Samsunga Galaxy S22 Ultra znajduje się niemal doskonały wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X QuadHD+, który potrafi dostosować częstotliwość odświeżania do aktualnych potrzeb (do 120 Hz). Obsługuje on technologię HDR10+ i ma szczytową jasność na poziomie 1750 nitów. Wbudowane głośniki stereo (Tuned by AKG) zapewniają z kolei świetną jakość dźwięku.
Flagowy Samsung to również potężny arsenał fotograficzny. Główny aparat ma rozdzielczość 108 Mpix i oferuje optyczną stabilizację obrazu oraz laserowy autofocus. Jest też aparat ultraszerokokątny o rozdzielczości 12 Mpix, również z autofocusem, a także funkcją Super Steady, przydatną podczas filmowania. Dwa teleobiektywy mają rozdzielczość 10 Mpix, optyczną stabilizację obrazu oraz powiększenie optyczne 3X oraz 10x. Z przodu natomiast znalazła się jednostka z matrycą o rozdzielczości 40 Mpix z autofocusem (to rzadkość w przednich aparatach). Warto dodać, że wszystkie aparaty potrafią nagrywać wideo w jakości 4K@60fps, a główna jednostka również 8K@24fps.
Samsung Galaxy S22 Ultra jest zasilany akumulatorem o pojemności 5000 mAh z szybkim ładowaniem przewodowym (45 W) i bezprzewodowym (15 W). Energii zgromadzonej w baterii można też użyć do bezprzewodowego zasilania innego urządzenia – smartfonu, zegarka czy słuchawek. Nad całością czuwa Android 12 z interfejsem One UI 4.1.
Zobacz: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G – najlepszy smartfon dla mnie (test)
Zobacz: Ktoś jeszcze zabiera aparat na urlop?