Netflix: Najlepsze filmy i seriale spoza Ameryki

Światową rozrywkę zdominowały USA. Filmy, seriale, gry... zdecydowana większość tego co znamy pochodzi zza oceanu. Czy to jednak znaczy, że w innych krajach nie powstaje nic godnego uwagi? Oczywiście, że nie. Zaryzykujemy stwierdzenie, że oferta jest jeszcze lepsza niż w USA. W ciepłe lipcowe wieczory odpalcie zatem serwis Netflix i obejrzyjcie propozycje portalu TELEPOLIS.PL

Michał Świech (Isand)
4
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Netflix: Najlepsze filmy i seriale spoza Ameryki

Kingdom

Pierwszym serialem, który polecimy jest koreański Kingdom. Zombie mają swoich fanów i antyfanów, ale nic nie zmieni tego, że pozostają częstym motywem w kinematografii. Rzadko kiedy jednak produkcje tego typu są naprawdę dobre. I tutaj pojawia się Kingdom. Przenosimy się do Korei za panowania dynastii Joseon. Zobaczymy, jak z zarazą zombie radzą sobie mieszkańcy siedemnastowiecznego półwyspu koreańskiego. To taki The Walking Dead, ale wykonany o wiele lepiej. Widzimy tam walki o władzę, zagrożenie ze strony ciemności i jednocześnie perypetie zwykłych ludzi. Na pochwałę zasługuje bardzo wartka akcja. A wszystko to w posypce atmosfery dawnej Korei. Pierwszy sezon pojawił się w serwisie Netflix w 2019, drugi w 2020.

Dalsza część tekstu pod wideo

Kierunek: Noc

Drugim polecanym przez nas serialem spoza USA jest Kierunek: Noc (Into the Night). To francuskojęzyczny serial rodem z Belgii. Powstał inspirowany książką Starość Aksolotla autorstwa Jacka Dukaja. Przy serialu pracuje też Tomasz Bagiński. W serialu obserwujemy zmagania załogi i pasażerów lotu z Brukseli do Moskwy, który jest zmuszony lecieć ciągle na zachód. Trzeba pozostać w bezpiecznych objęciach nocy, bo słońce niesie śmierć. Pierwszy sezon powstał w 2020, natomiast już teraz wiadomo, że zobaczymy i drugą odsłonę serialu. Na ekranie zobaczymy, jak grupa przypadkowych pasażerów próbuje się do siebie dopasować i przetrwać. To ostatnie przede wszystkim.

Dom z papieru

A może są tutaj fani filmów kryminalnych? W takim przypadku mamy naszą polecaną pozycję numer trzy. Jest to hiszpański serial Dom z papieru (La casa de papel). W serwisie Netflix są już dostępne cztery sezony produkcji, gdzie pierwszy z nich pojawił się w 2017. To historia grupy profesjonalnych kryminalistów zrekrutowanych przez tajemniczego Profesora. Planują oni skok na hiszpańską mennicę. Późniejsze sezony dzieją się z kolei w siedzibie Banku Hiszpanii. Członkowie grupy Profesora zakładają charakterystyczne czerwone stroje z maską Salvadora Dalego.

Dark

Niedawno recenzowaliśmy trzeci sezon niemieckiego serialu Dark. To produkcja, która szturmem podbiła serca fanów na całym świecie i jest uznawana za jeden z najlepszych seriali dostępnych na platformie. To historia niewielkiego niemieckiego miasteczka Winden, gdzie Jonas, Martha i kilka innych postaci z czterech różnych rodzin zaczynają się przemieszczać pomiędzy teraźniejszością, przeszłością i przyszłością. Czy można zmienić bieg wydarzeń? Na to pytanie próbują sobie odpowiedzieć bohaterowie serialu. Historia jest już zakończona i zmieściła się w trzech sezonach. 

 

A Whisker Away

Mamy też swoją propozycję dla fanów anime. To jednocześnie pozycja, która powinna spodobać się wszystkim grupom wiekowym. A Whisker Away (Nakitai Watashi wa Neko wo Kaburu) zadebiutował w 2020. To pełna humoru, ale i skłaniająca momentami do zadumy historia uczennicy Miyo Sasaki, która jest zakochana w swoim koledze o imieniu Kento Hinode. Chłopak wcale jej nie zauważa jako człowieka, ale dziewczyna ma sekret - po lekcjach zmienia się w kota. Staje się wtedy ukochanym zwierzątkiem swojego wybranka. Czy Miyo da radę pozostać człowiekiem? W końcu życie kota wydaje się takie proste, prawda? Scenarzystką jest Mari Okada, która pracowała przy takich produkcjach jak AnoHana, Sakurasou, seria WIXOSS czy Gosick.

W głębi lasu

W zestawieniu jest też polski wątek. Chodzi o serial W głębi lasu, który zadebiutował na platformie w czerwcu 2020. To serial na podstawie powieści Harlana Cobena. Opowiada on historię prokuratora Pawła Kopińskiego, którego siostra przed laty zaginęła podczas wycieczki do lasu. Razem z nią zniknęły wszystkie towarzyszące jej osoby. Teraz po latach Kopiński raz jeszcze próbuje dociec prawdy na temat tamtych wydarzeń. W rolach głównych zobaczymy takich aktorów jak Grzegorz Damięcki, Wiktoria Filus, Agnieszka Grochowska i Hubert Miłkowski.

The Victims' Game

Nasza następna propozycja jest z Tajwanu. To tegoroczny serial The Victims' Game, który jest jednocześnie kryminałem i opowieścią o relacji łączącej ojca z córką. A raczej o próbie jej odbudowy. Cierpiący na zespół Aspergera policjant z wydziału śledczego odkrywa, że ze sprawą brutalnych morderstw jakiś związek ma niewidziana od rozwodu córka. Postanawia ją odnaleźć, nawet jeśli będzie musiał działać w cieniu. Powoli zaprzyjaźnia się z na pierwszy rzut oka bezduszną dziennikarką.

Ma nawet twoje oczy

Ile to razy widzieliśmy sytuację, że jakaś celebrytka adoptuje dzieci wszystkich o wszystkich kolorach skóry? Najczęściej biała para adoptuje dziecko z Azji lub Afryki. Co jednak, jeśli mamy nieco odwróconą sytuację? W filmie Ma nawet twoje oczy (Il a déjà tes yeux) widzimy sytuację, w której para Francuzów o korzeniach z Konga bardzo chce mieć dziecko. Jedyne, jakie mógł im zaoferować ośrodek adopcyjny, jest jednak białe. To komedia o tym, jakie wyzwania czekają przed parą. Przykładem niech będą ich rodziny, gdzie czarna babcia nie umie się przekonać do białego wnuka. Wszystko jednak da się rozwiązać, prawda?

 

The End of the F***ing World

A może coś po angielsku, ale nie z USA? Wielka Brytania też ma swoje godne uwagi seriale, gdzie jeśli chodzi o najnowsze produkcje, to zdecydowanie na czoło wysuwa się The End of the F***ing World. Mający dwa sezony serial opowiada o siedemnastoletnim Jamesie, który jest święcie przekonany, że jest psychopatą. W celu dopełnienia tego obrazu po zabijaniu zwierząt postanawia zabić człowieka. Na drodze staje mu arogancka Alyssa, która proponuje mu wspólną ucieczkę. Widzimy bardzo specyficzną relację Jamesa (który naprawdę usiłuje ją zabić) i Alyssy. To, jak się to wszystko rozwinie możecie sprawdzić na Netfliksie. Pierwszy sezon tej czarnej komedii pojawił się w 2017.

Zajęcia pozalekcyjne

Seriale rodem z Korei Południowej mają bardzo dużą grupę fanów na zachodzie. Nie bez przyczyny. W naszym zestawieniu znalazły się dwa, teraz czas na Zajęcia pozalekcyjne (Extracurricular). Głównym bohaterem jest na pierwszy rzut oka cichy i idealny uczeń, który po lekcjach staje się szefem nielegalnego biznesu polegającego na ochronie prostytutek przed natarczywymi klientami. W końcu jednak ktoś poznaje jego sekret i zaczyna go szantażować.

Switched

Seriale japońskie są zwykle w cieniu anime, ale nie oznacza to, że Kraj Kwitnącej Wiśni nie ma nic do zaoferowania. Switched to trwający jeden sezon serial opowiadający o zamianie ciałami. Niepopularna zazdrosna uczennica Zenko odkrywa jak odebrać ciało radosnej popularnej uczennicy Ayumi. Postanawia zabrać całe życie swojej ofiary. Czy ktoś się zorientuje co się dzieje? To serial opowiadający o potrzebie wsparcia i akceptacji. Polecamy wszystkim.

I na dokładkę... 365 dni

Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Wykpiwany w Polsce film 365 dni naprawdę bardzo dobrze przyjął się na całym świecie i osiągnął miano hitowego filmu. Jesteśmy więcej niż pewni, ze w tym wypadku zdecydowaną większość widowni stanowią kobiety. Nie ukrywamy jednak, że główny bohater jest naprawdę bardzo przystojny.