Smartwatch dla dziecka. Jaki wybrać?
Czy smartwatch dla dziecka jest dobrym pomysłem? Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Doradzamy.

Sezon komunijny w pełni. Wielkimi krokami zbliża się także Dzień Dziecka. Zapewne wielu z Was rozgląda się aktualnie za idealnym prezentem dla swoich pociech. Ba, pójdę o krok dalej – jestem pewien, że wśród pomysłów na upominek choć przez chwilę przewinął się smartwatch. Tylko czy to na pewno dobry prezent dla dziecka? A jeśli tak, to jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Doskonałe pytania! Na całe szczęście znamy na nie odpowiedzi i chętnie się nimi podzielimy.



Smartwatch dla dziecka – czy warto?
Smartzegarki to jedne z niewielu gadżetów, które zamiast siedzenia przed ekranem promują aktywność fizyczną i zdrowe nawyki, takie jak chodzenie spać o odpowiednio wcześniej porze, zażywanie odpowiedniej ilości snu i regularne picie wody.
Głównym zadaniem smartwatcha jest monitorowanie aktywności osoby, która go nosi. W tym celu zegarek wykorzystuje szereg czujników, takich jak akcelerometr czy pulsometr, by mierzyć m.in. dzienną liczbę kroków, stres czy czas snu. Dane takie można później sprawdzić z poziomu zegarka lub dedykowanej aplikacji. W przypadku smartwatchy marki Amazfit jest to aplikacja Zepp, którą znajdziemy w Sklepie Play i App Store.
To drugie rozwiązanie jest nawet lepsze. Aplikacja w przystępny sposób pokazuje bowiem nasze postępy w czasie. Wiemy, jak zmieniały się nasze nawyki na przestrzeni dni, tygodni i lat, mamy zapis wszystkich treningów oraz wskazówki dotyczące zdrowego trybu życia. To prawdziwa skarbnica wiedzy, z której warto korzystać, bo z pewnością wyjdzie to nam na dobre.
Dlaczego to wszystko takie ważne? Ponieważ nic tak nie motywuje, jak świadomość własnych postępów. Dla dzieci i młodzieży dodatkowo dochodzi element rywalizacji – zarówno z samym sobą, o coraz lepsze wyniki, jak i z rówieśnikami. Kto zrobi więcej kroków? Kto będzie miał lepszy czas na kilometr? Kto więcej jeździ na rowerze? Tutaj mamy to wszystko jak na dłoni. Chcemy być lepsi, musimy o to zawalczyć. Jeśli taka motywacja nie da rady odciągnąć dzieci od ekranu, to nie wiem, co innego miałoby pomóc.
Ale nie samym sportem człowiek żyje. Smartwatch to także modny i – co ważniejsze – praktyczny gadżet. Przede wszystkim dostarcza wiele cennych informacji na wyciągnięcie ręki: informacje o pogodzie, o ostatnich powiadomieniach na smartfonie. Możemy go także wykorzystać do sterowania muzyką.
Smartwatch to także doskonały sposób na wyrażanie siebie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych fasonów. Zależnie od budżetu i potrzeb możemy wybierać wśród fasonów bardziej sportowych i eleganckich, dobrze wglądających zarówno na chłopięcej, jak i dziewczęcej ręce. Przede wszystkim jednak dzięki możliwości doboru różnych tarcz możliwości dopasowania smartzegarka pod własny gust są znacznie szersze niż w przypadku tradycyjnych czasomierzy.
Smartwatch dla dziecka – jaki wybrać?
Jak wybrać smartwatch dla dziecka? Przede wszystkim powinniśmy ustalić budżet oraz docelowe zastosowanie. Szukamy zegarka dla chłopca czy dziewczyny? Do noszenia na co dzień czy bardziej eleganckiej alternatywy dla klasycznej opaski? A może coś bardzo wytrzymałego, o wręcz wyczynowym zacięciu?
Jeśli natomiast chodzi o cenę, dobra wiadomość jest taka, że na smartwatch dla dziecka nie musimy wydawać od razu czterocyfrowej kwoty. Zresztą wydaje się to nawet niewskazane, mając na uwadze potencjał do niefortunnych wypadków, na który aktywna młodzież jest narażona bardziej niż nudni stateczni dorośli.
Na całe szczęście na rynku znajdziemy szeroki wachlarz zegarków w cenach zaczynających się nawet od kilkudziesięciu złotych. Jeśli jednak zależy nam na urządzeniu funkcjonalnym, niezawodnym i – co równie ważne – bezpiecznym dla naszych danych, polecamy zarezerwować na ten wydatek co najmniej 200 zł. Za te pieniądze kupimy już bardzo przyzwoity model znanej firmy, np. Amazfit.
Żeby ułatwić wybór, na kolejnej stronie przygotowaliśmy listę kilku najciekawszych naszym zdaniem propozycji, które znajdziemy w sklepach. Poszczególne zegarki należą do różnych kategorii cenowych i przeznaczone są do różnych zastosowań, w związku z czym każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Amazfit Bip U Pro – smartband w lepszym wydaniu
Najtańsze smartwatche swoimi możliwościami nie różnią się znacząco od smartbandów. Znajdziemy tu proste wyświetlacze LCD, najważniejsze funkcje monitorowania aktywności, takie jak śledzenie kroków i pulsometr, oraz synchronizację powiadomień ze smartfonem. Różnią się natomiast formą. Większy wyświetlacz oznacza wygodniejszy dostęp do informacji, natomiast wygląd zbliżony do klasycznego zegarka elektronicznego jest znacznie bardziej uniwersalny i lepiej nadaje się do noszenia na co dzień.
Właśnie takim typem urządzenia jest Amazfit Bip U Pro, czyli jeden z tańszych modeli w ofercie firmy Amazfit. Wyposażono go w czytelny wyświetlacz o przekątnej 1,43” oraz funkcje kojarzone zwykle ze znacznie droższymi zegarkami. Oprócz „klasyków”, takich jak pomiar pulsu czy liczby kroków, znajdziemy tu chociażby GPS, pozwalający na bardzo dokładne pomiary trasy podczas biegania lub pieszych wędrówek. Na pokładzie znalazło się także miejsce dla wbudowanego mikrofonu – też rzadkość w tej klasie urządzeń.
Ale głównymi atutami Amazfit Bip U Pro są bez dwóch zdań niska cena i niezawodność. Plastikowa obudowa oraz silikonowy pasek są wygodne, a przy tym bardzo dobrze znoszą trudy codziennego używania. Dzięki temu smartwatch doskonale sprawdzi się jako zegarek sportowy lub po prostu jako codzienny kompan aktywnego dziesięciolatka. Dodatkowy plus za atrakcyjne wersje kolorystyczne – w szczególności róż i zieleń wybijają się z tłumu.
Amazfit GTS 2 Mini – kompaktowy smartwatch na co dzień
Amazfit GTS 2 Mini to w pewnym sensie rozwinięcie tego, co można znaleźć w Bip U Pro. Mamy tu do czynienia z podobnym designem, ale w mniejszej, bardziej kompaktowej obudowie, dzięki czemu model ten doskonale sprawdzi się jako zegarek dla dziewcząt i młodszych dzieci. Ponadto niewielkie wymiary sprawiają, że jest on po prostu wygodny i łatwo o nim zapomnieć – niezależnie od tego czy jesteśmy w trakcie ćwiczeń, spaceru po mieście czy po prostu śpimy.
Olbrzymim atutem zegarka Amazfit GTS 2 Mini jest jego wyświetlacz. Na pokładzie znajdziemy wysokiej klasy panel AMOLED o przekątnej 1,55” i wysokiej jasności sięgającej 450 nitów. Taki ekran jest dużo bardziej czytelny niż matryce LCD stosowane w tańszych urządzeniach i – co by nie mówić – po prostu lepiej się prezentuje.
Zegarek wyposażony został m.in. w pulsometr i pulsoksymetr, pozwala śledzić blisko 70 różnych rodzajów aktywności, a przy tym posiada wydajny akumulator. Według deklaracji producenta dwa tygodnie na jednym ładowaniu nie powinno być dla niego żadnym wyzwaniem.
Amazfit GTR 2 – klasyczny i elegancki
Wysokiej klasy smartwatch może stać się ciekawą alternatywą dla eleganckiego zegarka analogowego. Do tej kategorii zalicza się Amazfit GTR 2. To duży smartwatch, który za sprawą okrągłej tarczy i klasycznego wzornictwa równie dobrze sprawdzi się w parze z t-shirtem, co z pełnym garniturem.
Duży wyświetlacz AMOLED o średnicy 1,39” prezentuje się doskonale i gwarantuje doskonałą czytelność wszystkich informacji. Najlepiej sprawdza się w połączeniu z tarczami imitującymi tradycyjne analogowe zegarki, ale oczywiście elektroniczny cyferblat również jest do dyspozycji. Podobnie jak funkcja Always on Display, dzięki której godzina wyświetlana jest także przy uśpionym zegarku. W ten sposób zawsze mamy dostęp do najważniejszych informacji bez niepotrzebnego marnowania baterii.
A skoro o baterii mowa, to jest to bez dwóch zdań duży atut omawianego modelu. Mimo dużego wyświetlacza i bardzo rozbudowanej funkcjonalności, Amazfit GTR 2 spokojnie powinien wytrzymać dwa tygodnie z dala od ładowarki. Z ciekawszych funkcji może się natomiast pochwalić m.in. wbudowanym głośnikiem i mikrofonem, dzięki czemu przeprowadzimy z jego pomocą rozmowę telefoniczną, a także 4 GB pamięci wewnętrznej do przechowywania muzyki. To ostatnie to na wypadek, gdybyśmy chcieli potrenować, nie zabierając ze sobą telefonu.
Amazfit GTS 3 – segment premium
Amazfit GTS 3 to przykład smartwatcha klasy premium. Choć na pozór nie różni się znacząco od tańszych modeli takich jak Bip U Pro czy GTS 2 Mini, to tylko pozory. Urządzenie wykonane jest ze znacznie lepszych materiałów (aluminiowa koperta i szkło hartowane), posiada nową generację czujnika biometrycznego BioTracker PPG 3.0 oraz jeszcze lepszy wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,75” i jasności sięgającej nawet 1000 nitów.
To już nie tylko urządzenie do mierzenia aktywności. To ekskluzywne akcesorium, które sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i w okolicznościach wymagających bardziej eleganckiej stylizacji. No i znacznie przyjemniej się z takiego zegarka korzysta. W tym ostatnim pomaga chociażby sprytny trick w postaci obrotowej koronki, dzięki której można wygodniej nawigować po systemie niż za pomocą tradycyjnych gestów. Nie jest to może rozwiązanie wymyślone przez Amazfit, ale nie zmienia to faktu, że bardzo dobrze zdaje tutaj egzamin.
Oczywiście Amazfit GTS 3 to nie tylko wysoka jakość wykonania. Decydując się na zegarek z tego segmentu dostajemy też bardzo dobre parametry i rozbudowane funkcje. Ponad 150 trybów sportowych, GPS, wodoodporność klasy 5 ATM czy bateria, która wytrzyma 12 dni pracy – to tylko część z długiej listy atutów, którymi może pochwalić się omawiany smartwatch.
Amazfit T-Rex Pro – wyczynowiec do zadań ekstremalnych
Można też pójść w drugą stronę i zdecydować się na zegarek sportowy, by nie powiedzieć „wyczynowy”. Tutaj interesującą propozycją jest Amazfit T-Rex Pro, który już na pierwszy rzut oka daje się poznać jako sprzęt, któremu nie są straszne żadne warunki.
I na pierwszym wrażeniu się tutaj bynajmniej nie kończy. Amazfit T-Rex Pro to zegarek niemalże pancerny. Niestraszny mu mróz i wysokie temperatury, spokojnie poradzi sobie ze wstrząsami i uderzaniami, a w wodzie czuje się jak… no, ryba w wodzie. Nie są to jedynie przechwałki, gdyż smartwatch posiada militarny certyfikat MIL-STD 810G-2014, potwierdzający wysoką wytrzymałość i odporność na trudne warunki.
Ale w tym pancernym opakowaniu kryje się też sprytne urządzenie, które pod względem funkcjonalności nie ustępuje innym podobnie wycenionym smartwatchom. Zegarek posiada wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,3”, zaawansowany sensor biometryczny BioTracker 2 PPG oraz łączność GPS. Do tego jego obsługa została przystosowana do wykorzystania w trudnych warunkach, m.in. poprzez dodanie dodatkowych fizycznych przycisków. To sprytne urządzenie, które sprawdzi się zarówno podczas lekcji WF-u, jak i kilkudniowej wyprawy w góry.
Materiał reklamowy na zlecenie firmy Amazfit.