DAJ CYNK

Test Acer Predator Orion 3000. Klik i robisz co chcesz!

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Test Acer Predator Orion 3000. Klik i robisz co chcesz!
Podsumowanie

Acer Predator Orion 3000 to przykład na to, żeby nie oceniać książki po okładce. Ten niewielki zestaw komputerowy oferuje wysoką wydajność w grach i programach. Co więcej czyni to przy zachowaniu dobrej kultury pracy, dość niskiego poboru mocy i bezpiecznego pułapu temperatur. I to nawet pod największym obciążeniem. Obudowa jest miła dla oka i porządnie wykonana, chociaż zawsze mogłoby być lepiej.

Sercem testowanego PC jest procesor Intel Core i5-12400, czyli przedstawiciel najnowszej generacji Intel Alder Lake-S. Oferuje on 6 rdzeni i 12 wątków przy zegarze nawet do 4,4 GHz. Po sparowaniu z równie nowoczesną kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3060 bez problemu możemy grać w najnowsze produkcje w większej rozdzielczości lub wyższej częstotliwości odświeżania. Fabryczny SSD to markowe rozwiązanie Western Digital SN530, czyli SSD M.2 PCIe 4.0 x4. Wydajność nie jest topowa, ale wystarczająca dla większości konsumentów. Pojemność 512 GB to jednak trochę mało. Na szczęście można dołożyć aż trzy własne dyski - dwa SATA III i jeden M.2 2280.

Test Acer Predator Orion 3000. Klik i robisz co chcesz!
Zasilacz nie nosi oznaczeń, ale analiza wnętrza zdradza, że jest to markowe rozwiązanie. Producentem jest tajwański Lite-On
, a platforma była w przeszłości wykorzystywana już przez Acera. Mamy tutaj do dyspozycji moc 500 W i wysoką sprawność potwierdzoną certyfikatem 80 PLUS Gold. Konstrukcja korzysta z czterech szyn +12 V (do 16, 16, 16 i 21 A).

Test Acer Predator Orion 3000. Klik i robisz co chcesz!

Pamięci RAM to popularne, często wybierane przez entuzjastów moduły HyperX Fury w standardzie DDR4. Mamy tutaj dwie "kostki", każda o pojemności 8 GB i dołożyć możemy dwie kolejne. Taktowanie to 3200 Mhz przy opóźnieniach rzędu CL 22. Ten ostatni parametr mógłby być lepszy, bo w sprzedaży są wersje CL 16. A ma to wymierny wpływ na wydajność. Wisienką na torcie jest łączność bezprzewodowa WiFi 6 i Bluetooth 5.0.

Test Acer Predator Orion 3000. Klik i robisz co chcesz!

Jak wygląda kwestia oprogramowania? Dobrze, ale tylko dobrze. Fabrycznie dostajemy tutaj Windows 11 Home. Oczywiście nie mogło zabraknąć zbędnych dodatków od Acera, czyli po prostu tzw. bloatware. Mowa między innymi o Norton Security, Acer Care Center, Express VPN czy Cyberlink PhotoDirector. Co więcej program do sterowania podświetleniem RGB LED - Acer Sense - jest dość kapryśny. No i UEFI jest prawie jak w laptopie - zablokowane, a zmienić można tam naprawdę niewiele.

Test Acer Predator Orion 3000. Klik i robisz co chcesz!
A jak wygląda to cenowo? Acer Predator Orion 3000 w testowanej przez nas konfiguracji sprzętowej kosztuje w Polsce aktualnie 5999 złotych. Czy to dużo? Zależy kogo zapytać. Składając jednak samemu podobny zestaw komputerowy w sklepie przyjdzie nam zapłacić około 5650 - 5700 złotych. Nie wliczając w to montażu. Różnica 300 - 350 złotych w tym pułapie cenowym nie jest aż tak duża. Wygoda zawsze trochę kosztuje.

Test Acer Predator Orion 3000. Klik i robisz co chcesz!

Podsumowując Acer Predator Orion 3000 to bardzo ciekawy zestaw komputerowy na wkroczenie w świat PC. Oferuje on bardzo dobrą wydajność w niewielkim, miłym dla oka opakowaniu. Co ważniejsze platforma może być w przyszłości na własną rękę dalej rozwijana - wymiana karty graficznej, procesora czy dołożenie pamięci RAM lub SSD. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich - nie ma tutaj mowy o podkręcaniu czy optymalizacjach w UEFI. Ale nie taki był cel tego produktu. Tym samym pomimo drobnych wad mogę Wam Acer Predator Orion 3000 jak najbardziej polecić.

Ocena: 8/10

Zalety:

  • Wysoka wydajność w grach
  • Dodatkowy panel boczny
  • Dobra jakość wykonania
  • Możliwość modernizacji
  • WiFi 6 i Bluetooth 5.0
  • Dobra kultura pracy
  • Plug'n'Play
  • RGB LED

Wady:

  • Wysokie opóźnienia RAM
  • Zbędne oprogramowanie
  • Mała pojemność SSD
  • RGB LED

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis, Acer