Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz


Acer Predator XB323U to wysokiej klasy monitor gamingowy. Ma matrycę IPS, przekątną 32 cale i odświeżanie rzędu 170 Hz, a to tylko kilka z jego zalet. Sprawdzamy, jak spisuje się w akcji!

Arkadiusz Bała (ArecaS)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz

Nie od dziś wiadomo, że porządny monitor to podstawa każdego gamingowego setupu. Szybki czas reakcji i wysokie odświeżanie to dziś standard. Nie tylko dają przewagę podczas rozgrywek online, ale przede wszystkim podnoszą komfort grania – tak po prostu. Do tego super, kiedy taki monitor gamingowy ma wysoką rozdzielczość. Problem w tym, że bardzo często cechy ważne dla graczy są osiągane kompromisami w innych obszarach, np. jakości wyświetlanych kolorów czy  ergonomii.

Dalsza część tekstu pod wideo

A co by było, gdybym Wam powiedział, że tych kompromisów można uniknąć? Bo podobno można i nawet otrzymaliśmy na testy monitor, który ma tego dowieść. Acer Predator XB323U wyposażony został w panel IPS o przekątnej 32”, rozdzielczości 2560x1440 oraz odświeżaniu rzędu 170 Hz. Do tego ekran obsługuje standard DisplayHDR 600, posiada wbudowane głośniki i hub USB i, według deklaracji producenta, może się pochwalić pokryciem palety Adobe RGB na poziomie 99 procent.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz

Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? To właśnie postanowiliśmy ustalić. Biorąc jednak pod uwagę, że mówimy o urządzeniu z segmentu premium, wycenionym na 3699 zł, nasze oczekiwania były wysokie.

Co w zestawie?

Acer Predator XB323U pakowany jest do gigantycznego pudła, które zagraci nam pół pokoju, ale przynajmniej gwarantuje bezpieczeństwo panelu w transporcie. A co znajdziemy w środku poza samym monitorem? Dość typowy zestaw, składający się z dokumentacji, czterech przewodów (zasilania, HDMI 2.0, DisplayPort 1.4 i USB 3.1) oraz opcjonalnego uchwytu na słuchawki.

Wygląd i wykonanie

Sprzęt gamingowy zazwyczaj rozpoznać można po charakterystycznej stylistyce. Dla jednych prezentuje się ona efektownie, dla innych kiczowato. Acer Predator XB323U powinien przypaść do gustu i jednym, i drugim. Wprawne oko dostrzeże tutaj wyraźne inspiracje gamerską estetyką, głównie w kształcie podstawy, jednak są one łagodne i nie przekraczają granic dobrego smaku.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz


Patrząc na monitor od przodu widzimy przede wszystkim ekran pokryty matową powłoką. Otaczają go wąskie ramki. U góry i po bokach mają one ok. 8 mm, natomiast u dołu 2 cm. Warto zauważyć, że od spodu została ona pokryta plastikową listewką z delikatnymi żeberkami, w których  lubi zbierać się kurz. Na tej ostatniej znajdziemy również logo marki Predator oraz niewielką niebieską diodę zasilania po prawej stronie.

Z tyłu ozdobników jest więcej. Przede wszystkim w ten sposób możemy w całej okazałości przyjrzeć się nóżce, do której za chwilę wrócimy. Na razie chciałbym jednak zwrócić uwagę na same plecki monitora. Są one w całości pokryte czarnym tworzywem. Jest ono matowe i lekko chropowate, więc dość dobrze maskuje zabrudzenia. Ponownie wyjątek stanowią delikatne żeberka, którymi pokryto większość obudowy. Tutaj znajdziemy także błyszczące logo Acer. U dołu natomiast znajdziemy przyciski, o których nieco więcej w części poświęconej obsłudze monitora. 

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz


Patrząc z boku Acer Predator XB323U nie wydaje się monitorem grubym. Nie dlatego, że jest jakiś szczególnie smukły, a raczej dlatego, że zbędne centymetry udało się producentowi zręcznie zamaskować. W najszerszym punkcie ma ok. 4 cm głębokości, jednak dzięki łagodnemu profilowi obudowy i przewężeniom w górnej oraz dolnej części wydaje się sporo węższy.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz

Skoro przy bokach urządzenia mowa, z lewej strony znajdziemy dwa pełnowymiarowe porty USB 3.1. Dostęp do nich jest bardzo prosty, a do tego są od siebie odpowiednio oddalone, dzięki czemu świetnie sprawdzą się np. do podłączenia pendrive’a. Trzeba jednak pamiętać, że akcesoriów i przewodów, które do nich nie podłączymy, w żaden sposób nie zamaskujemy – będą brzydko odstawać i razić po oczach. Zdecydowanie nie polecamy więc wykorzystywać bocznych portów np. do podpinania klawiatury i innych „trwałych” peryferiów.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz

Resztę portów znajdziemy u spodu urządzenia. Poza oddalonym od reszty standardowym gniazdem zasilania są one umieszczone z lewej strony obudowy. Mamy tutaj pojedyncze wyjście słuchawkowe, dwa porty HDMI 2.0 i pojedynczy DisplayPort 1.4. Są one od siebie odpowiednio oddalone i poprawnie oznaczone. Kawałek dalej znajdziemy port USB 3.1 typu B, który podłączamy do naszego komputera lub laptopa, oraz dwa pełnowymiarowe USB 3.1 typu A. Nadal są one w miarę łatwo dostępne, ale umieszczono je blisko siebie, przez co możemy mieć problem z podłączeniem dwóch akcesoriów jednocześnie.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz

Jak łatwo zauważyć, nie ma tu portu USB-C, a szkoda, bo w urządzeniu tej klasy w 2021 roku można by już było tego oczekiwać.

Warto jeszcze rzucić okiem na monitor od góry, gdzie umieszczono otwory głośników stereo.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz


Monitor posiada mocowanie VESA 100x100, więc teoretycznie możemy wykorzystać do jego montażu dowolny standardowy uchwyt. Warto jedynie przypilnować czy aby na pewno poradzi sobie z taką przekątną i masą. Ze swojej strony nie widzę jednak powodu, by zmieniać podstawę dołączoną w zestawie. Jest ona wykonana w znacznej mierze z metalu, co w połączeniu z szerokim rozstawem nóżek gwarantuje niezłą stabilność. Znajdziemy tu także otwór na uporządkowanie kabli (co w praktyce nie prezentuje się jakoś wybitnie, ale zdaje egzamin) i spory zakres regulacji,  tak wysokości, jaki i kąta nachylenia ekranu.

Obsługa i menu ekranowe

Przyciski do sterowania monitorem umieszczono z tyłu obudowy, po prawej stronie. Nie są one od przodu w żaden sposób oznaczone, jednak nie wydaje się to konieczne – to raczej standardowa, intuicyjna lokalizacja. Przyciski mamy trzy plus dżojstik. Są wystarczająco duże, wyczuwalne pod palcami i pracują z wyczuwalnym twardym skokiem. Są także odpowiednio od siebie oddalone, choć mimo to miewałem problemy z odróżnieniem ich od siebie co skutkowało np. przypadkowym wyłączeniem monitora. Zdecydowanie przydałyby się tu wyraźniejsze oznaczenia.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz


OSD wygląda nowocześnie i jest czytelne. Nie zajmuje dużo miejsca na ekranie, jednak w dalszym ciągu z powodzeniem mieści większość kluczowych informacji. Zostało także w całości przetłumaczone na język polski.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz

Jeśli natomiast chodzi o jego układ i zawartość, tutaj również w większości jestem zadowolony. Znajdziemy tutaj komplet przydatnych funkcji. Mamy więc narzędzia przeznaczone do kalibracji kolorów (np. możliwość wyboru przestrzeni kolorystycznej i ręcznej regulacji nasycenia poszczególnych odcieni), opcje stricte dla graczy (np. możliwość dorysowania celownika pośrodku ekranu) oraz kilka o bardziej ogólnym charakterze. Są one poprawnie opisane i logicznie rozmieszczone w obrębie poszczególnych sekcji menu, w związku z czym nawigacja między nimi nie sprawia problemów. Dodatkowo dwie najważniejsze funkcje możemy przypisać do menu podręcznego, a zestaw spersonalizowanych ustawień zapisać jako jeden z trzech presetów.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz

W menu ekranowym przeszkadzało mi raptem kilka drobiazgów. Głównie nieczytelne oznaczenie w sytuacji, kiedy dana sekcja menu dzieliła się na dwie strony oraz zamykanie menu za każdym razem, kiedy włączymy lub wyłączymy tryb HDR. Biorąc pod uwagę, że można zrobić to zupełnie niechcący – np. w tracie zmieniania przestrzeni barw lub profili ekranu – bywa to dość irytujące. 

Głośniki

Acer XB323U został wyposażony w głośniki stereo o mocy 2x2 W. Po co? Nie mam zielonego pojęcia – chyba tylko po to, żeby można było tę pozycję odhaczyć w specyfikacji.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz

Wbudowane głośniki są niestety praktycznie bezużyteczne. Raz, są stanowczo zbyt ciche, by można z nich było wygodnie korzystać na co dzień. Dwa, jakość oferowanego przez nie dźwięku pozostawia dużo do życzenia. Nie mamy tu w ogóle niskich tonów. Zero. Nada. Brzmienie zaczyna się dopiero gdzieś od średnicy, jednak nawet ta – w tym w szczególności głosy – brzmią nienaturalnie właśnie przez braki w dolnych rejestrach. Wysokie tony również szybko zaczynają uciekać i tracą się, zanim się na dobre rozkręcą. Muzyki się tak słuchać nie da, grać i oglądać filmów też tak niezbyt. W efekcie nie widzę dla wbudowanych głośników żadnego zastosowania, chyba że awaryjnie potrzebujemy jakiegokolwiek źródła dźwięku.

Jakość obrazu

Monitor Acer Predator XB232U został wyposażony w matrycę IPS o przekątnej 32” i rozdzielczości 2560x1440. Daje to zagęszczenie pikseli na poziomie 92 PPI, a więc praktycznie takie samo, jak na monitorze Full HD o przekątnej 24”. Patrząc na ekran z bliskiej odległości da się dostrzec pojedyncze piksele czy poszarpane krawędzie obiektów, jednak w codziennym używaniu praktycznie w ogóle nie zwraca się na to uwagi.

Luminancja bieli w trybie SDR sięga ok. 418 nitów. Taka wartość z nawiązką wystarczy do komfortowej pracy w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. W trybie HDR maksymalna zmierzona przez nas luminancja wyniosła natomiast 592 nity, a więc bardzo blisko deklarowanych przez producenta 600 nitów.  

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz


Z równomiernością podświetlenia niestety zbyt różowo nie jest. Obraz w pobliżu krawędzi jest wyraźnie ciemniejszy, niż w centrum. Przekładając to na liczby mówimy o różnicy rzędu nawet 15 procent. W przypadku używania komputera do gier i przeglądania Internetu nie jest to może zbyt duży problem, ale już podczas pracy z grafiką taka dewiacja może się okazać kłopotliwa.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz

Efekt backlight bleeding co prawda występuje, ale w stopniu minimalnym. Problem stanowią natomiast kąty widzenia. Już przy niewielkim odchyleniu na ekranie pojawia się wyraźny czerwony zafarb. Podczas pracy z monitorem jest on widoczny gołym okiem. Co więcej, ze względu na dużą przekątną, problem daje o sobie znać nawet w sytuacji, kiedy siedzimy przy biurku idealnie na wprost ekranu – przekłamania są wtedy widoczne w pobliżu krawędzi wyświetlanego obrazu. Ponownie może się to okazać problematyczne, jeśli mamy zamiar wykorzystywać Predatora do nieco bardziej ambitnych zastosowań.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz

A pokusa, żeby zrobić z niego dedykowany monitor graficzny jest spora! W domyślnych ustawianiach panel może się pochwalić bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Pokrycie gamutów sRGB i Adobe RGB wynosi odpowiednio 99,6 i 99,5 procent, co jest wynikiem rewelacyjnym.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz

Pokrycie gamutów w trybie Standardowym. Od lewej: sRGB / Adobe RGB / DCI-P3

Niestety gorzej wypada fabryczna kalibracja. O ile balans bieli w trybie Standardowym skonfigurowany został dość przyzwoicie – wynosi 6802K, a więc relatywnie blisko wzorcowego 6500K – o tyle średni błąd ΔE to już 4,11, a maksymalny aż 12,33. Bardzo podobne wartości notowaliśmy w większości fabrycznych trybów, włącznie z profilem opisanym jako „Grafika”. Problemem jest przede wszystkim stanowczo zbyt wysokie nasycenie, które jednak prezentuje się efektownie i może spodobać się docelowej grupie odbiorców (graczom).

Aby uzyskać poprawne odwzorowanie kolorów możemy przełączyć przestrzeń barwową w monitorze na sRGB. Wtedy średnie i maksymalne ΔE spadają odpowiednio do 0,84 i 4,79. Niestety tracimy wtedy dostęp do oferowanej przez panel szerokiej palety barw. Możemy także przeprowadzić kalibrację we własnym zakresie. W naszym przypadku przyniosła ona bardzo dobre rezultaty: średni błąd ΔE spadł do 0,11, a maksymalny do 3,68.

Jasność
maksymalna
Temperatura
bieli
Kontrast Błąd ΔE Pokrycie
gamutu
SDR: 419 cd/m²
HDR: 592 cd/m²
6802K (Standardowy)     953.9:1 Tryb Standardowy
Średni: 4,11
Maksymalny: 12,33
Tryb sRGB
Średni: 0,84
Maksymalny: 4,79
sRGB: 99,6%
Adobe RGB: 99,5%
DCI P3: 93,4%
Pokaż więcej

Maksymalny zmierzony przez nas kontrast w trybie SDR wyniósł 953,9:1. Wartość przyzwoita, szczególnie jak na panel IPS, jednak z nóg nie zwala.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz


Jak przystało na bezkompromisowy monitor dla graczy, Acer Predator XB323U może się pochwalić wysokim odświeżaniem rzędu 170 Hz. Żeby z niego skorzystać będziemy jednak musieli sięgnąć po przewód DisplayPort – w przypadku połączenia HDMI jesteśmy ograniczeni do maksymalnie 144 Hz. Nie to, żeby trzeba było sobie tym zawracać głowę – w obydwu przypadkach obraz jest ultrapłynny, a obsługa technologii G-Sync zadba o dopasowanie częstotliwości odświeżania do aktualnego framerate’u (o ile korzystamy z układu graficznego Nvidii). W trakcie testów nie odnotowaliśmy oznak ghostingu, a czas reakcji matrycy nie budził zastrzeżeń.

Zasilanie i zużycie energii

Acer Predator XB323U posiada wbudowany zasilacz, w związku z czym nie musimy się martwić żadną „kostką” walającą się w pobliżu – wystarczy standardowy przewód zasilania.

Jeśli chodzi o pobór mocy, jest on mocno zależny od sposobu korzystania z monitora. W trybie SDR przy maksymalnej wartości podświetlenia wyniósł on ok. 32 W i nie zmieniał się w zależności od wartości odświeżania. Jeżeli jednak zdecydujemy się na aktywację trybu HDR, tutaj skok jest i to znaczny, gdyż Predator zaczyna ciągnąć z gniazdka ok. 103 W. Odświeżanie oraz rodzaj wyświetlanych treści ponownie wydają się pozostawać bez wpływu na pobór mocy. Wreszcie w trybie czuwania mówimy o poborze rzędu 1,5 W.

Podsumowanie

Dla kogo jest Acer Predator XB323U? Odpowiedź wydaje się oczywista: dla ambitnych graczy, którym zależy na bezkompromisowym sprzęcie oraz płynnej animacji w wymagających grach sieciowych. Atutem w takiej sytuacji z pewnością okaże się wysokie odświeżanie rzędu 170 Hz oraz dobra implementacja trybu HDR. Jasne, niektórzy mogą marudzić na brak 4K, ale zastosowanie niższej rozdzielczości jest w naszej ocenie bardzo rozsądną decyzję ze strony producenta – przy mniejszej liczbie pikseli łatwiej zrobić dobry użytek z wysokiego odświeżania.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz


Jak się jednak okazuje, zapaleni gracze to nie jedyna grupa, która doceni Predatora XB323U. Za sprawą świetnego odwzorowania kolorów (niestety dopiero po kalibracji) monitor z powodzeniem sprawdzi się w zastosowaniach graficznych. Co prawda kiepskie kąty widzenia i nierównomierne podświetlenie powstrzymują nas przed wręczeniem mu rekomendacji jako monitorowi stricte graficznemu, ale w środowisku hybrydowym sprawdzi się perfekcyjnie. Jeśli więc w godzinach 9:00 – 17:00 miałby Wam służyć do obróbki zdjęć i montażu filmów, a resztę dnia do rozgrywek online (albo odwrotnie – nie oceniamy), na pewno jest to propozycja warta rozważania.

Oczywiście Acer Predator XB323U nie jest urządzeniem pozbawionym wad. Największa to bez wątpienia kiepskie kąty widzenia, o których już wspomnieliśmy. Oprócz tego są to drobiazgi, ale jednak mogą mieć wpływ na decyzję o zakupie. Mowa m.in. o braku wejścia USB-C oraz kiepskich głośnikach, które są tutaj chyba wyłącznie dla ozdoby. Całościowo jednak są to drobnostki, które nie wpływają na pozytywny odbiór urządzenia.

Acer Predator XB323U – perfekcyjny monitor do grania w 170 Hz

No ale za wszystko co dobre trzeba zapłacić i to całkiem dosłownie. Zakup Predatora XB323U uszczupli nasz portfel o 3699 zł. Nie da się ukryć – nie jest to najbardziej opłacalna propozycja na rynku. Patrząc jednak na mocne strony testowanego modelu cena ta wydaje się jak najbardziej uczciwa. Dostajemy w końcu wysokiej klasy monitor o świetnych parametrach, który sprawdzi się w praktycznie każdym scenariuszu - nie tylko podczas grania. 

Ocena końcowa: 9/10

Plusy:

  • Wysokie odświeżanie 170 Hz wspomagane funkcją G-Sync
  • Świetne odwzorowanie kolorów (zwłaszcza po kalibracji)
  • Czytelne i intuicyjne OSD
  • Dobrze zaimplementowany tryb HDR
  • Dobra ergonomia
  • Atrakcyjny, stonowany design

Minusy:

  • Przeciętne kąty widzenia
  • Kiepskiej jakości wbudowane głośniki
  • Brak wejścia USB-C