Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Smartfony do grania to stosunkowo nowa kategoria sprzętu, która nadal spotyka się z dużą nieufnością ze strony potencjalnych nabywców. Czy takie urządzenia mają w ogóle sens? Postanowiłem to sprawdzić, a okazja przytrafiła się, kiedy do redakcji trafił Asus ROG Phone II.

Arkadiusz Bała (ArecaS)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Obecność smartfona dla graczy w ofercie Asusa wydaje się być zupełnie naturalnym uzupełnieniem gamingowego portfolio Tajwańczyków. Oprócz tego Asus ROG Phone II jest jednak czymś więcej, niż tylko sposobem na wypełnienie niszy -  to pełnej krwi flagowiec, pozycjonowany wyżej od Zenfone’a 6, który ma stanowić pokaz siły ze strony producenta.

Dalsza część tekstu pod wideo
Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Oczywiście pokazem siły żaden telefon nie jest „ot tak”. Asus ROG Phone II zawdzięcza ten tytuł absolutnie topowej specyfikacji, która dorównuje, a często nawet przewyższa flagowce konkurencji... i to nawet w tańszej wersji Strix, którą przyszło nam testować. Topowa jest również cena, która wynosi 2999 zł za wersję Strix z 8 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej oraz 3999 zł za wariant Elite z 12 GB RAM i 512 GB pamięci wewnętrznej.

Asus ROG Phone II - specyfikacja techniczna

  • Aluminiowa ramka, Corning Gorilla Glass 3 (tył) i 6 (przód)
  • Wymiary: 171 x 77,6 x 9,5 mm, masa: 240 g
  • Ekran AMOLED o przekątnej 6,59 cala, Full HD+ (1080 x 2340 pikseli, 391 ppi)
  • Optyczny skaner linii papilarnych pod wyświetlaczem
  • Ośmiordzeniowy SoC Qualcomm Snapdragon 855+ (7 nm, 1 x Kryo 485 Gold o taktowaniu 2,96 GHz +  3 x Kryo 485 Gold 2,42 GHz + 4 x Kryo 485 Silver 1,78 GHz, GPU Adreno 640)
  • Pamięć 12 GB RAM, 128 GB wewnętrzna
  • Dual SIM w rozmiarze nano
  • Łączność LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac/ad (2,4 i 5 GHz), Wi-Fi Direct
  • Bluetooth 5.0, NFC
  • GPS, Galileo, GLONASS, Beidou, QZSS
  • USB 3.1 typu C, OTG
  • Główny aparat 48 Mpix (piksele 0,8 µm), obiektyw 26 mm z przysłoną f/1,8, AF, drugi aparat 13 Mpix, ultraszerokokątny 11 mm z przysłoną f/2,4
  • Nagrywanie wideo 2160p 60 kl./s
  • Przedni aparat 24 Mpix (0,9 µm), obiektyw 26 mm z przysłoną f/2,2, filmy 1080p 30 kl./s
  • Niewymienny akumulator litowo-polimerowy o pojemności 6000 mAh, szybkie ładowanie 30 W
  • Głośniki stereo z DTS:X 
  • Android 9.0 z interfejsem ROG UI
  • Cena wyjściowa: 2999 zł

Co w zestawie?

Asus ROG Phone II przyjechał do nas zapakowany w nietypowe prostopadłościenne pudełko z wysuwanym rdzeniem. Wygląda to kosmicznie i choć doceniam oryginalność oraz walory estetyczne, pomysł Tajwańczyków traci uważam przede wszystkim za niezbyt praktyczny. Ponowne spakowanie oraz – przede wszystkim – rozpakowanie poszczególnych elementów jest utrudnione, szczególnie jeśli pozbędziemy się folii z „języczkiem”, w którą oryginalnie zawinięty jest telefon.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Pudełko jest również duże, choć to akurat uzasadnione, gdyż umieszczono w nim wyjątkowo rozbudowany zestaw handlowy. Poza smartfonem mamy tu w zasadzie wszystkie tradycyjne akcesoria: ładowarkę 30 W z gniazdem USB-C, wyjątkowo solidnie wykonany przewód zakończony z dwóch stron wtyczką USB-C, słuchawki oraz bardzo oryginalne etui. Na tym jednak nie koniec, gdyż dostajemy również dedykowaną przystawkę chłodzącą z wbudowanym wentylatorem. Tak, producent podchodzi do pomysłu grania na smartfonie bardzo poważnie.

 

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

 

Wygląd, wykonanie i ergonomia

Asus ROG Phone II reprezentuje typową estetykę gamingową i gdyby ktoś mi powiedział, że jest rekwizytem z filmu science-fiction, uwierzyłbym bez wahania. Taki krzykliwy design z pewnością wiele osób do siebie zrazi, ale trzeba przyznać, że nie można przejść obok niego obojętnie.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Przedni panel testowanego smartfona jest w pewnym sensie zaskakujący. Powód? Szerokie ramki, których producent nawet nie próbował zamaskować. Wręcz przeciwnie - nad i pod wyświetlaczem mamy szerokie grille głośników stereo, podkreślone dodatkowo ozdobnym pomarańczowym paskiem. Od wielkich ramek uwagę skutecznie odciąga jednak jeszcze większy ekran, który - ku uciesze wielu - pozbawiony jest wcięć i otworów. Dodatkowo przy górnej krawędzi telefonu znajdziemy aparat do selfie i diodę powiadomień.

Jeszcze ciekawiej robi się na pleckach. Te w większości wykonano z błyszczącego szkła Gorilla Glass 3, które zbiera odciski palców skuteczniej niż policja na miejscu zbrodni - ściereczkę warto mieć zawsze w pogotowiu. To, czym tył urządzenia najmocniej się wyróżnia, to liczne zdobienia. Uwagę przykuwa przede wszystkim duża metalowa osłona z niewielkim wylotem powietrza, wspomagającym (w ograniczonym stopniu) chłodzenie podzespołów.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Trudno zignorować także wielkie logo linii Republic of Gamers umieszczone centralnie. Jest ono podświetlane diodami RGB, co stanowi kolejny typowo gamingowy akcent. Na tym tle bardzo skromnie wygląda umieszczony w rogu podwójny aparat. Na plus, że praktycznie nie wystaje on poza obręb obudowy.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Boczne krawędzie otacza solidna aluminiowa ramka wykończona pod kolor urządzenia. Rozmieszczenie na niej elementów zdecydowanie odbiega od standardowego, nie zawsze na plus. Ta ostatnia uwaga dotyczy przede wszystkim dolnej krawędzi, gdzie port USB-C umieszczony jest nie centralnie, a asymetrycznie, bliżej lewej krawędzi urządzenia. Drobnostka, ale utrudnia podłączenie kabla „na oślep”. Na osłodę znajdziemy jednak gniazdo jack. Wprawne oko dostrzeże tu także niewielki otwór mikrofonu.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Dla równowagi górna krawędź jest praktycznie pusta. Jedynym wyjątkiem jest dodatkowy mikrofon.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Prawa krawędź to przede wszystkim przyciski zasilania i regulacji głośności. Są one metalowe i ulokowane na odpowiedniej wysokości, jednak  krótki, nieco gąbczasty skok psuje nieco wrażenie obcowania ze sprzętem klasy premium. Na całe szczęście tylko nieznacznie. Obok przycisków widzimy jeszcze jeden mikrofon.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Dla odmiany z lewej mikrofonu już nie ma, za to mamy tu tackę na dwie karty nanoSIM oraz nietypowe złącze. Składa się ono tak naprawdę z dwóch połączonych gniazd USB-C. Do czego służy? Przede wszystkim do podłączenia dedykowanych akcesoriów, np. aktywnego chłodzenia. Nie mam do jego obecności zastrzeżeń - to raczej nieszkodliwy dodatek - jednak chroniąca go zaślepka jest już mocno irytująca. Wykonano ją z gumy i z jednej strony trudno wyjąć ją z gniazda, a z drugiej jest na tyle mała, że bardzo łatwo ją zgubić. Nie wątpię, że element ten można było lepiej dopracować.

Asus ROG Phone II to smartfon duży i tego faktu ukryć się nie da. Przy wyświetlaczu w rozmiarze 6,59” trudno oczekiwać, by było to urządzenie szczególnie poręczne, choć nie jest tak źle, jak można by się było tego obawiać. Obsługa telefonu jedną ręką jest możliwa, choć może nieszczególnie komfortowa, szczególnie dla kobiet i posiadaczy mniejszych dłoni. Problemem jest natomiast noszenie urządzenia w kieszeni spodni - mieści się tylko do nielicznych, a i to „na słowo honoru”.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

W roli zabezpieczenia biometrycznego zastosowano optyczny skaner linii papilarnych wewnątrz ekranu. Działa szybko, sprawnie i niezawodnie. Nie czułem, by w którymkolwiek momencie nadmiernie spowalniał lub sprawiał problemy przy odblokowywaniu urządzenia, choć oczywiście do responsywności najlepszych czytników pojemnościowych nadal trochę brakuje. Chętni mogą również skorzystać z rozpoznawania twarzy, choć niestety jedynie w wersji software’owej.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Jeśli chodzi o wykonanie urządzenia, trudno się do niego przyczepić. Smartfon sprawia w ręku solidne wrażenie, a spasowanie elementów nie budzi zastrzeżeń. Również dobór materiałów jest adekwatny do omawianego segmentu - szkło Gorilla Glass 6 z przodu i Gorilla Glass 3 z tyłu, a także aluminium w przypadku bocznej ramki. Zabrakło tak naprawdę jedynie pyło- i wodoodporności, jednak producent ewidentnie poświęcił tę cechę na rzecz dodatkowych funkcji i skuteczniejszego chłodzenia.

Ekran

Wielkie gabaryty testowanego smartfona są nie tylko na pokaz - w końcu gdzieś trzeba pomieścić pokaźny wyświetlacz o przekątnej 6,59”. Oprócz dużego rozmiaru panel zastosowany w Asus ROG Phone II charakteryzuje się rozdzielczością 1080x2340 oraz proporcjami 19,5:9, co przekłada się na zagęszczenie pikseli rzędu ok. 391 PPI.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Matrycę testowanego urządzenia wykonano w technologii AMOLED, w związku z czym może pochwalić się perfekcyjnym odwzorowaniem czerni, nieskończonym kontrastem i bardzo szerokimi kątami widzenia. Bardzo dobre jest również odwzorowanie kolorów, które domyślnie są mocno nasycone i przyjemne dla oka. Dodatkowo można je dostosować do własnych upodobań i potrzeb za pomocą narzędzia Asus Splendid. W tym miejscu warto także odnotować, że producent chwali się pokryciem w 108% gamutu DCI-P3 oraz obsługą standardu HDR10.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Głównym atutem tutejszego wyświetlacza pozostaje jednak przede wszystkim wysokie odświeżanie 120 Hz. Docenią to gracze, którzy z pewnością zauważą płynniejsze ruchy w grach z odblokowanym frameratem. Szkoda tylko, że tych na Androida jest jak na lekarstwo. Na całe szczęście to nie jedyny obszar, gdzie wysokie odświeżanie przynosi korzyści. Są one widoczne także (a może nawet „przede wszystkim”) w przypadku zwykłego przeglądania interfejsu, kiedy to płynniejsze animacje idą w parze z wyższą responsywnością oraz bardziej naturalną reakcją na gesty użytkownika.

Wydajność

Na pokładzie Asusa ROG Phone II znajdziemy procesor Qualcomm Snapdragon 855+, a więc układ znany z większości topowych smartfonów z 2019 roku.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Oprócz wydajnego procesora urządzenie w testowanej przez nas wersji wyposażono w 12 GB RAM i 128 GB pamięci UFS 2.0. Zabrakło miejsca na karty microSD, jednak jeśli ktoś obawia się o brak miejsca, to zawsze może zainteresować się droższym wariantem z 512 GB pamięci wewnętrznej.

Wydajność ogólna
AnTuTu
Geekbench 4
PC Mark Work 2.0
Przesył danych (MB/s)
SoT, 200 nitów, multimedia (minuty)
Jeden rdzeń
Wszystkie rdzenie
Zapis losowy
Transfer PC->Tel
Asus ROG Phone 299480 2554 9526 9691   39,5  
Asus ROG Phone II 503344* 3617 11292 13612   42,9  
Asus Zenfone 6 452776* 3441 10271 9481 26 41,4 867
Apple iPhone X 222308 4250 10286     bd  
Honor 9 Lite 88741 935 3670 5191   34,2  
Honor 20 374069* 3316 9942 9314   38,9  
Honor 20 Pro 380329* 3313 9998 9183 n/d   502
Honor View20 377256* 3340 9936 9095 n/d 33,7 514
Huawei Mate 20 227758* 3315 9810 7517   36,7  
Huawei Mate 20 Pro 383370* 3355 9838 9314   36,9  
Huawei nova 5t 369212* 3278 9600 7716 n/d 38,3 522
Huawei P smart (2019) 153419* 1533 5426 5767 n/d 37,7 427
Huawei P Smart Z 158840* 1532 5459 5916   34,2  
Huawei P20 227863* 1875 6660 7203 23,8 39,7  
Huawei P20 Pro 259248* 1919 6836 7377 24,9 41,0 455
Huawei P30 381801* 3230 9747 7793   40,9  
Huawei P30 Lite 158614* 1573 5416 7085 n/d 32,6 415
LG G7 ThinQ 289227* 2414 8933 8066 5,8 37,1 341
LG V40 ThinQ 281848 2530 8693 8018   28,2  
Motorola Moto G7 Plus 118231 1394 5021   12,4 38,6  
Motorola Moto G7 Power 107970 1249 4524 6175 n/d 22,4 896
Motorola Moto Z3 Play 109684 1319 4714 5866   36,7  
Motorola One 80298 830 3827 5140   33,8  
Nokia 7.2 172337 1573 5705 5846   29,2  
Nokia 9 285405 1889 8089 7901   39,8  
OnePlus 7 Pro 465246* 3431 10621 9701 8,5 39,8 499
Oppo Reno 10x Zoom 358323 3091 11256 8325 3,2 40,8 871
Oppo Reno 2 Z 216268* 1973 6118 9292 9,0 39,8 534
Samsung Galaxy A70 203976* 2045 6478 7656   37,9  
Samsung Galaxy A80 244168* 2503 6785 7306 5,0 41,1 480
Samsung Galaxy Note9 327146* 3791 9141 5510 1,4 42,5 536
Samsung Galaxy Note10 439903* 4539 10755 9665 33,4 41,6 460
Samsung Galaxy Note10+ 454730* 4523 10473 9538 33,9 42,2 562
Samsung Galaxy S9+ 313873* 3715 9078 5723 2,0 41,3  
Samsung Galaxy S10 394076* 4523 10129 7821 4,2 41,3  
Samsung Galaxy S10+ 396650* 4566 10420 7774 4,4 41,9 549
Samsung Galaxy S10e 392389* 4421 10212 7642 4,2 41,3  
Samsung Galaxy Tab S6 453308* 3526 11036 10061   42,9  
Sony Xperia XZ3 284712 2382 8905 8677 6,1 36,5 369
Xiaomi Mi 8 342511* 2458 9092 8255   29,3  
Xiaomi Mi 9 427364* 3458 10342 10297   29,7  
Xiaomi Mi 9 SE 220316* 1921 6036 6793 6,5 36,8 511
Xiaomi Mi 9T 251941* 2559 6904 7401   34,8  
Xiaomi Mi 9T Pro 437682* 3460 10400 9593   32,4  
Xiaomi Mi Mix 3 342601* 2408 9004 8414 5,5 28,9 487
Xiaomi Redmi Note 7 173587* 1623 5573 6122 5,0 38,7 559
Xiaomi Redmi Note 8 Pro 291280 2438 6550 10074 9,9    
Pokaż więcej

* - testy wykonane za pomocą nowszej wersji AnTuTu V8

Wydajność w grach
3D Mark Sling Shot Extreme (Vulkan)
GFXBench 1080p
SoT, 200 nitów, gry (minuty)
Manhattan 3.1
Car Chase
Asus ROG Phone 3871 3745 2074  
Asus ROG Phone II 5513 4917 2830  
Asus Zenfone 6 5003 3539 2143 200
Apple iPhone X 2488 3185 bd  
Honor 9 Lite 371 326 189  
Honor 20 4204 3431 1943  
Honor 20 Pro 4332 3458 1972 205
Honor View20 5013 3388 1915 182
Huawei Mate 20 3987 3198 1569  
Huawei Mate 20 Pro 4294 3243 1890  
Huawei nova 5t 4168 3144 1648 336
Huawei P smart (2019) 1131 885 454 252
Huawei P Smart Z 941 885 454  
Huawei P20 2749 2412 1331  
Huawei P20 Pro 3291 969 631  
Huawei P30 4153 3341 1744  
Huawei P30 Lite 1345 891 457 191
LG G7 ThinQ 3707 3710 2059 141
LG V40 ThinQ 3787 3688 2066  
Motorola Moto G7 Plus 852 751 421  
Motorola Moto G7 Power 548 434 231 760
Motorola Moto Z3 Play 746 640 371  
Motorola One 423 401 215  
Nokia 7.2 1293 934 535  
Nokia 9 3328 3471 2014  
OnePlus 7 Pro 5014 4370 2501 147
Oppo Reno 10x Zoom 4761 3304 1915 162
Oppo Reno 2 Z 1526 1231 513 224
Samsung Galaxy A70 1068 954 475  
Samsung Galaxy A80 2259 1600 857 316
Samsung Galaxy Note9 2903 2791 1686 197
Samsung Galaxy Note10 4996 4366 2641 169
Samsung Galaxy Note10+ 4897 4421 2566 204
Samsung Galaxy S9+ 2971 2892 1668 179
Samsung Galaxy S10 4322 4087 2612  
Samsung Galaxy S10+ 4358 4199 2526 180
Samsung Galaxy S10e 4342 4121 2389  
Samsung Galaxy Tab S6 4993 4165 2435  
Sony Xperia XZ3 3673 3722 2067 171
Xiaomi Mi 8 2944 3716 2075  
Xiaomi Mi 9 4669 3952 2347  
Xiaomi Mi 9 SE 1981 1623 876 262
Xiaomi Mi 9T 2060 1698 921  
Xiaomi Mi 9T Pro 5003 4331 2461  
Xiaomi Mi Mix 3 4207 3733 2061 154
Xiaomi Redmi Note 7 1307 939 536 373
Xiaomi Redmi Note 8 Pro 2454 1814 1045  
Pokaż więcej

Konfiguracja robi wrażenie, jednak nie wyróżnia się wcale tak mocno na tle konkurencji. Mimo to mamy do czynienia ze smartfonem gamingowym, więc trudno nie oczekiwać, że będzie od rywali bardziej wydajny. No i jest - urządzenie w testach syntetycznych zdecydowanie wyższe wyniki od innych urządzeń z podobną specyfikacją.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Jak można podejrzewać, bardzo dobre rezultaty uzyskiwane przez ROG Phone II to owoc zastosowania bardzo agresywnych ustawień taktowania, a to automatycznie rodzi pytanie o throttling termiczny. Ten rzeczywiście występuje - podczas testu z wykorzystaniem aplikacji GFXBench pojawił się po ok. 5 minutach. W tym czasie telefon zdążył się również bardzo mocno nagrzać - do tego stopnia, że trzymanie go bez etui robi się nieprzyjemne. Co ciekawe, dołączony do zestawu wentylator, który w teorii ma poprawiać chłodzenie i opisywanemu zjawisku przeciwdziałać, w praktyce… nie daje absolutnie nic. Po jego założeniu throttling pojawia się dokładnie w tym samym momencie i ma taki sam wpływ na wydajność.

Komunikacja

Asus ROG Phone II posiada miejsce na dwie karty nanoSIM oraz obsługuje łączność LTE-A Cat 18. Niestety o VoLTE i Wi-Fi Calling możemy zapomnieć.

Choć telefon nie ma problemów z zasięgiem, to jakość połączeń pozostawia już dużo do życzenia. Wielu spośród moich rozmówców narzekało na fatalną jakość dźwięku, a i po mojej stronie brzmieli jak przepuszczeni przez stary radioodbiornik.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Szybkość transmisji danych niestety nie imponuje. Telefon był w stanie wykrzesać z siebie transfer rzędu maksymalnie ok. 84 Mbps (sieć Play). Jego konkurenci w zbliżonych warunkach notowali wyniki blisko dwukrotnie wyższe.

Telefon wyposażono również w dwuzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad. W przypadku mojej domowej sieci (Internet od UPC, 300 Mbps) udało się osiągnąć maksymalną prędkość transmisji danych rzędu 240 Mbps, czyli na porównywalnym poziomie co Xiaomi Mi 9T Pro.

Poza LTE i Wi-Fi telefon oferuje Bluetooth 5.0, NFC oraz usługi lokalizacji z wykorzystaniem GPS, GLONASS BEIDOU, GALILEO i QZSS.

Interfejs

Asus ROG Phone 2 pracuje pod kontrolą Androida 9.0 Pie wraz z autorską nakładką producenta. Interfejs bazuje na czystym Androidzie, jednak został rozbudowany o szereg praktycznych funkcji, w tym m.in. obsługę motywów. Usprawnień oraz opcji konfiguracji jest tu tak dużo, że część użytkowników może czuć się przytłoczona tą klęską urodzaju, jednak przez większość czasu obsługa urządzenia pozostaje intuicyjna i logiczna.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Zestaw zainstalowanych na urządzeniu aplikacji uznałbym za średnio rozbudowany. Mamy tu w zasadzie wszystkie kluczowe programy, w tym menedżer plików czy aplikację pogody, jednak na szczęście bez nadmiaru bloatware’u. Oprócz aplikacji przygotowanych przez samego producenta mamy tu jedynie podstawą wersję pakietu od Google oraz jedną grę - Asphalt 9. Warto podkreślić, że programy przygotowane przez Asusa mogą pochwalić się rozbudowaną funkcjonalnością oraz przejrzystym interfejsem.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Asus ROG Phone 2 nie byłby smartfonem gamingowym, gdyby nie miał kilku funkcji przygotowanych specjalnie z myślą o graczach. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o specjalnym trybie X, czyli specjalnym trybie wysokiej wydajności, oraz aplikacji Armoury Crate, która pozwala m.in. zmienić taktowanie procesora, skonfigurować oświetlenie RGB oraz utworzyć dedykowane profile dla każdej gry. Jest to niezwykle rozbudowane narzędzie, pozwalające bardzo precyzyjnie dostosować zachowanie urządzenia podczas rozgrywki. Przyznam szczerze, nie jestem przekonany czy taki stopień skomplikowania jest mobilnym graczom w ogóle potrzebny, jednak to każdy musi już ocenić we własnym zakresie.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Kolejną ciekawą funkcją, tym razem niezwiązaną z graniem, są AirTriggers. Chodzi tu o reagujące na siłę nacisku obszary na ramce urządzenia, reagujące na ściśnięcie. Wywołują one w ten sposób wybrane przez nas działanie lub aplikację. Pomysł interesujący, trzeba przyznać (i to mimo tego, że to nie Asus wpadł na niego jako pierwszy), ale czy praktyczny? No właśnie niezbyt - funkcja działa dość kapryśnie, przez co podczas testów korzystałem z niej niechętnie.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

 Dźwięk

W parze z wysoką wydajnością Asus ROG Phone 2 oferuje rozbudowane funkcje multimedialne. Słuchawki do urządzenia podłączymy albo za pomocą łączności Bluetooth 5.0 z obsługą kodeka aptX HD, albo za pomocą klasycznego jacka 3,5 mm. Jakość dźwięku na tym ostatnim jest niezła, ale daleka od wybitnej. Nadrabiają to natomiast głośniki stereo z obsługą DTS X. Grają głośno, ze słyszalnym basem i dużą ilością detali - spokojnie mogłyby rywalizować z większością małych głośniczków Bluetooth i wygrać.

Aparat

Aplikacja aparatu instalowana przez Asusa na swoich smartfonach z wyższej półki jest w mojej ocenie jedną z najlepszych na rynku. W trybie podstawowym wyświetlane są tylko najważniejsze informacje i ustawienia. Zastosowana ikonografia w większości jest przejrzysta, a wszystko to razem przekłada się na intuicyjną obsługę. Podobnie ma się sprawa z trybami Portret i Panorama.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Prawdziwy potencjał tutejszej aplikacji pokazuje jednak dopiero wizyta w trybie profesjonalnym (opisanym jako „Ręcznie”). Tutaj oprócz możliwości zmiany ustawień ekspozycji, fotograf może skorzystać z wygodnego podglądu właściwie wszystkich istotnych informacji, włącznie z histogramem i poziomicą. Zabrakło w zasadzie wyłącznie funkcji focus peaking, która byłaby miłą wisienką na torcie. Co więcej, mimo dodatkowych elementów całość w dalszym ciągu pozostaje przejrzysta i estetyczna.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Aplikację aparatu chciałbym pochwalić jeszcze za dwie rzeczy. Po pierwsze, jest bardzo responsywna, co nie zawsze udaje się osiągnąć nawet w przypadku urządzeń o równie wydajnej specyfikacji. Po drugie, oferuje możliwość zapisu plików RAW.

Od strony sprzętowej mamy natomiast podwójny aparat, którego główny element stanowi standardowa jednostka szerokokątna ze znaną i lubianą matrycą Sony IMX586. Dla przypomnienia mamy więc sensor w rozmiarze 1/2,0”, rozdzielczość 48 MP i układ Quad Bayer. Do tego dochodzi obiektyw o ogniskowej odpowiadającej 26 mm dla pełnej klatki i przysłonie f/1.8 oraz system autofocus wykorzystujący laser i detekcję fazy.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Niestety jakość uzyskanych zdjęć jest jedynie poprawna. Charakteryzują się przeciętną ostrością, której nie jest w stanie w pełni zrekompensować cyfrowe wyostrzanie, oraz równie przeciętnym zakresem dynamiki. W połączeniu z mało atrakcyjną kolorystyką daje to zdjęcia, którym nie można co prawda nic poważnego zarzucić, ale też w żaden sposób nie zachwycają. Na plus na pewno należy jednak odnotować bardzo ładne rozmycie tła w przypadku ujęć makro, które jest owocem zastosowania stosunkowo dużej matrycy.

Po zmroku degradacja jakości jest bardzo wyraźna, co widać przede wszystkim po spadku kontrastu oraz gorszej dynamice tonalnej. Szum pozostaje nieźle kontrolowany, jednak całościowo zdjęcia po zmroku wypadają przeciętnie.

Moduł ultraszerokokątny ma 13 MP, ogniskową odpowiadającą 11 mm dla pełnej klatki i przysłonę f/2.4. Nie ma niestety autofocusu. Jakość wykonanych z jego pomocą zdjęć jest stosunkowo słaba. Zdjęcia są miękkie, co sugeruje niewielkie możliwości rozdzielcze sensora i/lub optyki, a sprawę dodatkowo pogarszają algorytmy aparatu, które drobne detale po prostu eliminują. W efekcie obiektyw ultraszerokokątny daje użytkownikowi ciekawe możliwości twórcze, ale same zdjęcia lepiej podziwiać wyłącznie w formie miniaturek na portalach społecznościowych.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Kamerka do selfie charakteryzuje się rozdzielczością 24 MP i przysłoną f/2.2. Nie ma autofocusu, ale to niestety standard niezależnie od klasy urządzenia. Niestety zabrakło nie tylko tego, ponieważ nie ma również możliwości wyłączenia trybu upiększania. W efekcie choć sam aparat robi ładne zdjęcia i może popisać się naprawdę niezłą ostrością, finalny efekt podkopuje fakt, że większość detali zostaje rozmyta za pomocą bardzo agresywnego filtra.

Galeria zdjęć

Kamera

Asus ROG Phone II potrafi nagrywać wideo w rozdzielczości 4K i 60 kl./s. Co ważne, w trybie tym w dalszym ciągu mamy do dyspozycji cyfrową stabilizację obrazu, jednak radzi sobie ona w tym trybie przeciętnie - ruchy stają się mechaniczne, szarpane. Sprawę poprawia przejście na niższy klatkarz lub rozdzielczość. Do nagrań możemy wykorzystać zarówno główny moduł aparatu, jak i szerokokątny, jednak nie możemy przełączać się między nimi w trakcie nagrywania.

Sama jakość nagrań jest poprawna i raczej nic ponad to. Obraz jest stosunkowo miękki, niezależnie od wybranej rozdzielczości. Odrzucają również gwałtowne korekty ekspozycji, jeśli nagrywamy w zmiennych warunkach oświetleniowych.

Bateria

Testowany smartfon został wyposażony w akumulator o pojemności 6000 mAh. Dzięki niemu bez najmniejszego problemu wytrzymuje pełne dwa dni na jednym ładowaniu, z tego 9 h przy włączonym ekranie. Biorąc pod uwagę potężną specyfikację urządzenia, jest to bardzo dobry wynik. Warto odnotować, że aktywacja trybu 120 Hz nie wpływa wyraźnie na jego skrócenie. Urządzenie wspiera szybkie ładowanie w standardzie Quick Charge 4.0, a w zestawie znajdziemy ładowarkę 30 W.

Podsumowanie

Asus ROG Phone II to nie pierwszy smartfon gamingowy, którego miałem okazję testować, ale bez dwóch zdań najbardziej szalony. Jak się jednak okazało, pod tą osnową szaleństwa kryje się w gruncie rzeczy praktyczne urządzenie. Na dobrą sprawę nie powinno to być wcale takie duże zaskoczenie - w końcu elementy takie jak ekran o wysokim odświeżaniu, wydajne podzespoły czy bardzo pojemny akumulator sprawdzają się nie tylko podczas grania. A że telefon się świeci i jest trochę większy od rywali? To w sumie drobiazg.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

W szczególności urządzeniem powinni w mojej ocenie zainteresować się fani multimediów. Z dwóch powodów. Jednym jest wyświetlacz, który ma do zaoferowania nie tylko 120 Hz, ale także wysoki kontrast i świetne kolory. Drugi to natomiast sfera audio, ze szczególnym uwzględnieniem rewelacyjnych głośników stereo (choć obecności gniazda jack też nie wypada przemilczeć).

A co nie zagrało? Przede wszystkim funkcje typowo telefoniczne: jakość rozmów pozostawia wiele do życzenia, a prędkość transmisji danych po LTE wyraźnie ustępuje bezpośrednim konkurentom. Na listę wad jestem zmuszony wciągnąć także aparat, który jest jedynie poprawny, a w tym segmencie to jednak trochę za mało.

Asus ROG Phone II - gamingowy potwór z ludzką twarzą

Całościowo jednak Asus ROG Phone II to naprawdę udany smartfon. Jasne, nie przypadnie on do gustu każdemu, bo i urządzeniem dla każdego być nie próbuje. Mimo to nie warto dać się łatce sprzętu gamingowego wystraszyć, ponieważ ma on do zaoferowania bardzo dużo każdemu użytkownikowi, który szuka czegoś więcej niż tylko „telefonu do dzwonienia”.

Ocena końcowa: 8/10

Plusy:

  • Szalenie wysoka wydajność
  • Niezła jakość wykonania
  • Wyświetlacz o wysokiej częstotliwości odświeżania...
  • ...i bardzo dobrych pozostałych parametrach
  • Bardzo wytrzymały akumulator
  • Świetne głośniki stereo
  • Posiada gniazdo jack
  • Szybki i skuteczny skaner linii papilarnych w wyświetlaczu

Wady:

  • Duży i nieporęczny
  • Brak miejsca na karty microSD
  • Jakość połączeń głosowych pozostawia dużo do życzenia
  • Stosunkowo niskie prędkości transferu w LTE
  • Podczas intensywnej pracy mocno się nagrzewa
  • Przeciętna jakość zdjęć i filmów
  • Dołączony w zestawie zewnętrzny wentylator nic nie daje