DAJ CYNK

BenQ TK800M - dobry projektor 4K nie musi być drogi

Lech Okoń

Testy sprzętu

300 watów, czy to dużo?

Mocna lampa 240 W i towarzyszące jej chłodzenie konsumują do nawet 384 watów energii w skrajnym przypadku. Typowymi podczas testów okazały się wartości rzędu niespełna 310 watów, przy nagłośnieniu zewnętrznym (wbudowany głośnik ma moc 5W). Niby typowy telewizor 55 cali to zużycie energii na poziomie około 150 W, jednak w przypadku projektora już z 3 metrów mamy 4x większą powierzchnię ekranu, a i 16x większa jest spokojnie osiągalna i to nieustannie na tych samych 300 watach.

BenQ TK800M pobór mocy

Faktem jest natomiast, że oglądając tyle samo telewizor 55 cali i projektor, za ten drugi zapłacimy większy rachunek. Jako maniak ogromnych ekranów powiem krótko - warto. Jeśli zaś przerażają Cię rachunki, poszukaj urządzenia z lampą o mniejszej mocy czy podświetlenia LED. Jest jeszcze kolejna opcja - skorzystaj z oszczędzania energii w samym projektorze. 230 watów na ekran 100 cali brzmi już rozsądniej? Bardzo proszę:

Zużycie energii w różnych profilach pracy
Bright 308,2 W
VIVID TV 307,5 W
Cinema 230,8 W
Sport 307,6 W
Piłka nożna 308,1 W
Tryby pracy lampy (Vivid TV)
Normalny 307,5 W
Ekonomiczny 230,5 W
Smart ECO 308,3 W
Oszczędzanie lampy 231,3 W
ECO Blank 130 W

 

Podsumowanie

Po kilku tygodniach z projektorem BenQ TK800M mój apetyt na domową projekcję 4K sięgnął zenitu. Oni nie żartowali - to naprawdę obraz 4K w 8,3 Mpix, a cała ta technologia Pixel Shifting wreszcie jest dojrzała i przynosi topową jakość za normalne pieniądze. Nie 15 tys. zł, tylko poniżej 5 tys. zł, w dodatku z ekstremalnie jasną lampą 3000 ANSI Lumenów, z żywotnością 4000 - 15000 godzin. Tak, wypalanie się lamp po roku czy dwóch też szczęśliwie mamy już wreszcie za sobą.


​​BenQ TK800M - tani projektor do konsoliWłaściwie jedyną bolączką okazał się u mnie... trochę za wąski pokój. Rozpieszczony ultrakrótką projekcją chwilę marudziłem, by nagle spostrzec, że ten obraz jest ostrzejszy niż z poprzednich projektorów 4K. Im szerszy kąt, tym większe zniekształcenia na brzegach obrazu, tymczasem tutaj od brzegu do brzegu jest przyjemnie ostro. Projektor z powodzeniem nadał się do filmów, telewizji, rekreacyjnego grania czy wyświetlania stron internetowych. Robił swoje, nie przytłaczając skomplikowaną obsługą i nie bucząc nad głową niczym suszarka do włosów. Zamiast skupiać się na sprzęcie, cieszyłem się obrazem, który zachwycał 4K nawet na piętnastometrowym pasywnym przewodzie HDMI i wymagającym sygnale z Xbox One X.

Podsumowanie może być tylko jedno - mocne 9/10. W tym pułapie cenowym trudno będzie pokonać propozycję BenQ. Już jednak przebieram wśród konkurentów, by Wam i sobie dać szerszy obraz dolnej półki cenowej projektorów 4K.

BenQ TK800M ma bardzo ciekawy design

Wady:
- Jeśli szukasz naprawdę dużego obrazu, uwzględnij tabelę odległości projekcji dołączoną do tekstu. Dystans od ekranu musi być spory.
- Prezentacja czerni pozostawia pewien niedosyt, tutaj bez lasera ciężko jest jednak o znacząco lepsze rezultaty.
Zalety:
- Doskonały stosunek ceny do jakości,
- Zaskakująco mały jak na standardy pojektorowe input lag pozwala na wygodną grę w dynamiczne tytuły,
- Nasycone kolory i zadowalający kontrast, szczególnie z aktywnym trybem HDR,
- Lepiej niż przyzwoita jasność i żywotność wymienialnej lampy,
- Bardzo wysoka szczegółowość obrazu - spodziewałem się oszczędności na tym poziome, tymczasem nie, to prawdziwe 4K i porządna optyka,
- Przyjemny, domowy design, bez straszenia "korpo",
- Wysoka kultura pracy i jednolita praca chłodzenia,
- Podświetlany pilot zdalnego sterowania,
- Dwa porty HDMI, złącze USB-A z zasilaniem 1,5 A, głośnik 5W czy wyjście JACK 3,5 mm zapewniają elastyczność podczas wyboru sposobu podłączenia sprzętu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News