DAJ CYNK

Testujemy CANAL+ BOX 4K - telewizja inna niż wszystkie

Lech Okoń

Testy sprzętu

Do zasilania urządzenia służy niewielki, zewnętrzny zasilacz, a wymagane parametry prądu wejściowego dekodera to 12V i 1A. Sprzęt może się minimalnie nagrzewać podczas pracy, jednak w granicach zdrowego rozsądku. Przy czym zastosowane komponenty nie wymagały użycia aktywnego chłodzenia, dzięki czemu dekoder jest bezgłośny.

Canal+ Box zasilacz

Design przystawki telewizyjnej Canal+ łączy coś co lubię, czyli mat na górze, z czymś czego nie lubię - wysokim połyskiem boków urządzenia. Te szczęśliwie nie gromadzą kurzu tak jak górne części obudowy sprzętu RTV, więc ryzyko zarysowania podczas wycierania kurzu jest mniejsze. Dekoder jest niewielki i dyskretny, może nie licząc wielkiego paska LED świecącego na niebiesko.


Canal+ Box - dioda Sprzętowo jest to dekoder HY40A2 oparty na Androidzie 9. Sercem urządzenia jest czterordzeniowy Amlogic S905X2, do tego mamy 2 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej. Zanim jednak zaczniecie narzekać, że w świecie telefonów jest to za mało, od razu zaznaczę, że bez problemu wystarcza to do filmów 4K w 60fps z HDR-em (HDR-10 lub HLG) oraz Dolby Audio. A to do wideo ten sprzęt jest przecież przeznaczony.

Nie będzie też raczej stanowić problemu pamięć wewnętrzna - po pierwsze można ją rozszerzyć choćby pendrive'em, po drugie wszelkie aplikacje streamingowe zajmą jedynie ułamek jej pojemności. Sam jako wieloletni użytkownik Android TV nie widziałem jeszcze sensu dla większej pamięci - powaga. Da się instalować gry na Androida, choć tutaj Google nigdy jakoś specjalnie poważnie nie traktował Android TV jako platformy gamingowej. Dla mnie kluczowa jest obecność Wi-Fi 5 GHz oraz łączności Bluetooth. Ta ostatnia znacznie rozszerza możliwości sprzętu - możemy pokusić się o klawiaturę z myszką, możemy podłączyć pada do gier czy głośnik Bluetooth. Często oglądam filmy za pomocą projektora i rozciąganie przewodów od niego pod ekran, dla uzyskania kierunkowego audio jest, co tu dużo mówić, upierdliwe. Głośnik Bluetooth rozwiązuje ten problem.

Parowanie urządzeń Bluetooth

Wydajność dekodera CANAL+ BOX

Wiele osób po przykrych przygodach ze sprzętem Xiaomi postanowiło skreślić wszystkie przystawki telewizyjne na Androidzie. Tymczasem pierwsze podrygi w tej branży mamy już dawno za sobą i obecnie platforma Android TV spełni oczekiwania każdego. W moim przypadku jedynym ograniczeniem było łącze internetowe (T-Mobile LTE), które w godzinach szczytu potrafi wyhamować do 20 Mb/s, to znów rozpędzić o 2 nad ranem do ponad 100 Mb/s. Po 1,5 mies. testów nie zauważyłem, by sprzęt czy usługa Canal+ kazały mi na siebie czekać.

Canal+ Box gry

Od pewnego czasu są dostępne na Android TV jakieś benchmarki graficzne, ale mam wrażenie, że to projekty porzucone przez programistów. Jeden np. uparcie sprawdzał mi baterię... w telewizorze. Skoro jednak coś jest, to odpaliłem. Przede wszystkim dowiedziałem się, że układ graficzny nie obsługuje Vulcana i w grach wykorzystywany jest OpenGL. No konsola to to nie jest, ale i nikt tego nie obiecywał. Asphalt 8 jest jednak w pełni grywalny, w razie jakby trzeba było zająć dziecko czymś na chwilę ;-). 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Lech Okoń