Polecane powerbanki - test 15 modeli

Powerbank idealny to coś, czego szukam od lat. Taki sprzęt musiałby w sobie połączyć szereg w znacznej mierze sprzecznych aspektów i zawsze należy nastawić się na pewien kompromis. Z pewnych funkcji i cech rezygnować jednak nie warto.

Lech Okoń (LuiN)
36
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Polecane powerbanki - test 15 modeli

Zanim przejdziemy do przeglądu powerbanków, uporać musimy się z kilkoma kwestiami. Zadać pytanie o to skąd są aż tak wielkie rozbieżności pojemności czy ustalić czego tak właściwie należy oczekiwać od dobrego powerbanku. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Pojemność na opakowaniu nijak ma się do rzeczywistej

10 000 mAh na pudełku, mamy telefon z baterią 3000 mAh, więc wydawać by się mogło, że powerbanku wystarczy nam na 3 naładowania i jeszcze coś zostanie. Tymczasem nie – realnie spodziewać należy się 2 pełnych ładowań i to o ile kupiliśmy sprzęt wysokiej klasy.

Przyczyny tego stanu rzeczy są dwie: sprawność i sposób wyliczenia pojemności. Sprawność rzędu 90% jest już powodem do dumy producentów. Z kolei na zamieszanie z pojemnością ma wpływ napięcie ogniw wykorzystanych do budowy powerbanku. Z reguły jest to 3,7 – 3,8 V, podczas gdy proces ładowania telefonu realizowany jest z wykorzystaniem napięcia 5V i wyższego.

[parallax:/images/articles/ranking-powerbanki/Hama-Power-Pack-PD-12S-1.jpg]
Polecane powerbanki - test 15 modeli

Tym sposobem, w przypadku nowego powerbanku o wysokiej sprawności spokojnie możemy odciąć 1/3 pojemności z pudełka. Bardzo szanuję producentów, którzy za nas to wyliczają sami – np. Platinet podaje nawet na obudowie, że te 10 tys. to dla 5V i 1A w praktyce 6800 mAh.

Niegłupim pomysłem jest też przerzucenie się z amperogodzin (Ah) na watogodziny (Wh). Te ostatnie w bezwzględny sposób określają pojemność akumulatora – bez znaczenia jest prąd ładowania. Biorąc jako przykład wyżej wspomnianego Platineta, według opisu ma on pojemność 37 Wh, iPhone Xs ma pojemność 10,13 Wh. Przy sprawności rzędu 90% (efektywne 33,3 Wh po stronie powerbanku) mamy więc możliwość przeprowadzenia 3 ładowań z górką, minus straty po stronie iPhone’a.

Chcąc zaś to wyliczać w amperogodzinach jest trochę bardziej skomplikowanie. Pojemność 2658 mAh baterii iPhone’a dla napięcia 3,81V musielibyśmy przeliczyć na 2025,4 mAh dla 5V. Następnie ten wynik staje się dzielnikiem pojemności powerbanka (6660 mAh z 10 000 mAh) i też mamy 3 ładowania minus straty po stronie iPhone’a. Jak by tego nie liczyć, zamiast z pozoru 4 ładowań iPhone’a mamy 3.

Szybkość ładowania i złącza

Porządny powerbank powinien szybko ładować zarówno podłączane do niego urządzenia, jak i sam ładować się tak szybko, jak się tylko da. Szybkie ładowanie opisywane jest przez szereg standardów, w tym producenci akcesoriów czasem wymyślają sobie własne i np. 2,4A przy 5V, z regulowanym natężeniem, przemianowują na tajemniczo brzmiący VoltIQ.

To, co powinno Was interesować obecnie to najnowszy standard PD, czyli Power Delivery (15 – 100 W) oraz Quick Charge, najlepiej w wersji 3.0 lub nowszej. Tutaj uwaga, smartfony Huaweia mają własny standard szybkiego ładowania SuperCharge (22,5 i 40W), który znajdziecie niemal wyłącznie w powerbankach tego producenta. Jeśli zaś mamy też dodatkowo „zwyczajne” złącze USB, niech ma ono prąd choć 2 – 2,4 Ampera.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Pamiętajmy też, że z racji dużej pojemności powerbanków w stosunku do telefonów, czas ładowania powerbanku to krotność czasu ładowania naszego smartfonu. Można jednak nawet potężne powerbanki ładować bardzo szybko, pod warunkiem, że mają one w pozycji „Input” wsparcie dla szybkich standardów ładowania. Zdarza się w tym miejscu nawet 45 W, co może oznaczać w praktyce redukcję czasu ładowania z kilkunastu godzin do 2-3.

Obecnie panujący nam standard przewodów ładowania to USB-C. Z reguły powerbanki mają na wyjściu duże złącza USB-A, do których podłączymy dowolny przewód. Warto natomiast by nasz powerbank miał złącze USB-C na wejściu, a jeszcze lepiej, jakby możliwe było do wyboru ładowanie przez USB-C lub microUSB. Wtedy nie zaskoczy nas w terenie żadna sytuacja. 

Lepiej jest zawsze mieć więcej niż jedno złącze wyjścia, służące do podpinania telefonu i innych sprzętów. Warto jednak przy tym zwrócić uwagę jaki jest maksymalny łączny prąd ładowania (wyrażany przez producentów w Amperach lub jako łączna moc w Watach). Może się bowiem zdarzyć, że podłączenie 2 telefonów sprawi, że każdy z nich ładować się będzie z połową szybkości.

Wielkość ma znaczenie

Gdy rozmarzony geek kupuje swój pierwszy powerbank zwykle zwraca uwagę głównie na pojemność powerbanku. A potem przychodzi nam z Chin wielka cegła, której nie chce nam się ze sobą nigdzie zabierać. Zwykle duży powerbank to też długi czas ładowania, więc potem chodzimy z cegłą w dodatku naładowaną tylko częściowo. 

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Fajnie jest mieć zarówno malutki powerbank na krótkie sytuacje kryzysowe, jak i większy, który np. służyć nam będzie na biwaku czy podczas dłuższych podróży, a w mniejszym stopniu do zabierania go ze sobą na zakupy do spożywczaka.

Gdy już o ergonomii mowa, bardzo ostrożnie należy podchodzić do wszystkich kantów obudowy i metalowych wstawek. Ostatnią rzeczą o jakiej marzycie są rysy na ekranie spowodowane przez powerbank w torbie czy kieszeni, a już koszmarem byłoby stłuczenie ekranu przesadnie wyszlifowanym powerbankiem.

Zaokrąglenia i matowe plastiki to najlepsze co możemy znaleźć w konstrukcji. Świetnie sprawdza się też guma, choć unikajcie białej, jeśli nie chcecie, by szybko zaczęły się gromadzić przebarwienia i zabrudzenia (Tronsmart z niniejszego zestawienia ma ten problem). 

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Koniecznym elementem jest też rzecz jasna jakaś informacja o poziomie naładowania. Wyświetlacze są z reguły przesadą, choć przy bardzo dużych pojemnościach nie są takie głupie. 4 diody informujące o naładowaniu wystarczają w większości sytuacji.

Wracając zaś do tytułowej wielkości – gdy już mamy upatrzoną pojemność, warto przeliczyć na gramy masy urządzenia. Wyjdzie nam wtedy jak duża jest "koncentracja energii" i który z powerbanków mniej odciśnie się nam na kręgosłupie.

Procedura testowa

Ładowanie telefonów niestety jest procesem o niskiej powtarzalności. Co telefon, to inny standard ładowania, a z czasem i akumulatory wyraźnie tracą na pojemności. Np. iPhone 8 w moim przypadku w ciągu pół roku stracił aż 8% pierwotnej pojemności akumulatora. Włączone urządzenie ma też różne chwilowe zużycie energii, w zależności od sposobu użytkowania.

Szukając bardziej powtarzalnych form rozładowywania powerbanków, przeszedłem przez opcje mechaniczne (wiatraki na USB itp.), ładowanie innych powerbanków (ich akumulatory też się jednak zużywają), po wreszcie finalnie żarówki ledowe. Te spięte hubem USB w liczbie 4 sztuk dały mi prąd 1,2A przy napięciu 5V. I to właśnie takim, relatywnie niskim obciążeniem 6W, potraktowałem testowane powerbanki.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Dla zapewnienia odpowiedniej powtarzalności pomiarów, zaopatrzyłem się w kilka zestawów w/w oświetlenia z identycznymi hubami USB firmy Hama oraz w identyczne mierniki USB, które rejestrują zarówno proces ładowania, jak i rozładowywania. Różnice pomiarowe poszczególnych zestawów były poza poziomem istotności, a dla wykluczenia błędów, starałem się wszystkie testy przeprowadzać dwukrotnie i w razie jakichkolwiek wątpliwości ponawiać.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Żarówki ledowe zapewniły ciągłe i równe obciążenie energetyczne powerbanków z zupełnym odcięciem zasilania na koniec, które co tu dużo mówić – było widoczne z daleka. Mogłem tym sposobem zmierzyć zarówno realną pojemność, jak i czas zasilania podpiętych urządzeń (w tym przypadku czas świecenia żarówek).

Z kolei do ładowania samych powerbanków wykorzystywałem opomiarowane uprzednio złącza z napięciem 5V i natężeniem 2,4 A, nawet jeśli dany powerbank oferował też szybsze ładowanie. Kontrolowałem przy tym przyjęty prąd przez powerbank, by nie mieć wątpliwości, że proces ładowania został zakończony. Wszystko to miało na celu zapewnienie maksymalnej powtarzalności procedury.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Do ładowania powerbanków korzystałem pięcioportowej ładowarki ADATA CU0480QC, ale też z:
- Green Cell CHAR03 – 2x 2,4 A + GC 3.0, łącznie 6,4 A, 30 W,
- Aukey PA-U32 – 2x 2,4 A (uroczo kompaktowa),
- Aukey PA-T18 – 3x 2,4 A + QC 3.0 (42 W całość) - wszystkie testy ładowania powtórzyłem też na niej,
- HAMA Qualcomm® Quick Charge™ 4+ / Power Delivery (PD) – 28W, 3A, + przewód USB-C 3A,
- Aukey PA-Y10 – 1x 2,1 A + USB-C z Power Delivery 3.0 (46 W).

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Podczas testów korzystałem ponadto z krótkich przewodów dostarczanych wraz z powerbankami oraz dodatkowych, wysokiej jakości przewodów firm Hama i Aukey.

[parallax:/images/articles/ranking-powerbanki/aukey-przewod-usb-c.jpg]
Polecane powerbanki - test 15 modeli

Co testujemy

Pod lupę wziąłem 15 modeli powerbanków łącznie 10 producentów. Część z testów miała charakter jedynie podglądowy – w ruch poszły moje prywatne powerbanki, które już niejedno przeszły. Większość pomiarów przeprowadziłem jednak na zupełnie nowych urządzeniach, na których nie zostało odciśnięte piętno czasu. I to właśnie na nich skupię się, gdy przyjdzie do rekomendacji.

Sprzęt ma olbrzymią rozpiętość cenową i deklarowane pojemności od 5100 po 26800 mAh. W zestawieniu pojawił się m.in. model wodoszczelny, powerbanki z ładowaniem bezprzewodowym, a także bank energii potrafiący naładować laptopa za pomocą Power Delivery czy nawet powerbank z pełnowymiarowym gniazdkiem 220V

Model Pojemność deklarowana CENA
mAh Wh
ADATA D8000L 8000 29,6 42,41 zł
ADATA P16750 16500 60,3 63,89 zł
AUKEY PB-XD10 10050 36,2 130,00 zł
AUKEY PB-XD26 26800 96,5 268,25 zł
Green Cell Prime PBGC01 10000 37 119,95 zł
Hama Power Pack PD-12S 12000 44,03 149,00 zł
Hama Power Pack Premium Alu 12000 44,3 124,99 zł
Huawei AP08Q* 10000 38 119,99 zł
Natec Extreme Media NPB-1155 10000 37 56,00 zł
Platinet Pro PMPB10WCB 10000 37 169,00 zł
Samsung Fast Charge Battery Pack* 5200 19,76 wycofany
Samsung EB-PG930BBEGWW* 5100 18,87 99,90 zł
Tronsmart Presto PBT10* 10000 37 99,00 zł
Xtorm Brick 21K 20800 76,96 769,00 zł
Xtorm XW301 16000 59,2 349,00 zł
Pokaż więcej

*powerbanki po dłuższej eksploatacji

Na kolejnych stronach opisuję poszczególne modele powerbanków w kolejności alfabetycznej.

 

[parallax:/images/articles/ranking-powerbanki/ADATA-D8000L-4.jpg]
Polecane powerbanki - test 15 modeli
Polecane powerbanki - test 15 modeli

Szczególnie teraz, gdy gadżet ten kosztuje zaledwie 40-parę złotych. Wykorzystywałem D8000L w sesjach foto, towarzyszył mi podczas nocnych kąpieli w jeziorze, jak i pilnego składania pikniku, gdy zaczął padać deszcz. Patrząc na genialną sprawność i aktualną cenę, aż głupio go nie mieć. Sam pewnie sprawię sobie kolejny. Trudno o lepsze mobilne oświetlenie, które w dodatku nie zamoknie, a w razie potrzeby ze 2 razy naładuje telefon.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Powerbank bardzo dobrze wypadł w teście pojemności, oddając aż 92,3% deklarowanej przez producenta pojemności.

Kolejny model firmy ADATA i kolejny raz bardzo dobry stosunek ceny do jakości. 2,1A na wyjściu USB to niewiele, ale powerbank nadrabia pojemnością. Deklarowane aż 16500 mAh udało się wydobyć z w pełni naładowanego powerbanka w aż 89,9%. Pomimo więc niskiej ceny mamy do czynienia z lepiej niż zadowalającą sprawnością.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Chociaż model ten pozwoli na naładowanie telefonu nawet 5 razy (iPhone XS), to już ładowanie powerbanku jest zajęciem dla cierpliwych. Prąd wejściowy to zaledwie 2A/5V i będziemy potrzebowali całej nocy by naładować go do pełna. Z racji dużej masy to jednocześnie urządzenie bardziej na biwak, niż do noszenia na co dzień.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Dwa złącza USB-A oferują łącznie do 2,1A, więc podłączenie 2 telefonów da dwa razy dłuższy czas ładowania niż pojedynczego urządzenia. Praktycznym akcentem jest diodowa latarka, choć nie świeci zbyt mocno, może się przydać w terenie. Po stronie zalet niewątpliwie jest jakość wykonania. Wklęsłe boki ułatwiają chwyt, a grawerowany plastik ma na tyle gładkie krawędzie, by nie porysować ekranu telefonu.

[parallax:/images/articles/ranking-powerbanki/AUKEY-PB-XD10-1.jpg]
Polecane powerbanki - test 15 modeli
Polecane powerbanki - test 15 modeli
Polecane powerbanki - test 15 modeli

Powerbank nie osiągnął co prawda rekordowej sprawności. Dla 6W obciążenia uzyskał wynik rzędu 82%. To jednak sprzęt stworzony z myślą o większych obciążeniach do 18W. Nawet jednak pomimo takiej sprawności, propozycja firmy Aukey ma jeden z najlepszych stosunków masy do rzeczywistej pojemności (2. najwyższy wynik). Jeśli potrzebujesz jak najwięcej energii przy jak najmniejszej masie i obudowie, doskonale trafiłeś. 

Technologie ładowania: USB-C Power Delivery, Quick Charge 3.0
Wejście: USB C (PD) -DC 5V/2.4A, 9V/2A, 12V/1.5A, max total 18W
Wyjście 1: USB C (PD) -DC 5V/2.4A, 9V/2A, 12V/1.5A, max total 18W
Wyjście 2(QC3.0): DC 5V-6.5V/3A, 6.5V-9V/2A, 9V-12V/1.5A, total 18W

PB-XD26 to powerbank do zadań specjalnych. Najpojemniejszy ze wszystkich w zestawieniu i oferujący moc ładowania aż 45W, ze wsparciem dla Power Delivery 3.0, plus do tego Quick Charge 3.0 do kompletu.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Sprzęt wzbudza olbrzymie zainteresowanie wsród użytkowników dronów, a do tego może być błogosławieństwem podczas długich podróży służbowych. Wystarczył mi do dwukrotnego naładowania komputera HP od zera do pełna - godne podziwu.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Podobnie jak w przypadku PB-XD10, urządzenie nie pobiło rekordów sprawności podczas rozładowywania prądem 1,2A, ale i nie do tego służy ten powerbank. Chociaż względem deklaracji dostaliśmy 81,6% pojemności i tak jest to jeden z liderów rankingu pod względem ekonomii masy względem pojemności. To również najpojemniejszy z powerbanków całego zestawienia - nie tylko według danych ze specyfikacji, ale i testów.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Właśnie z powodu tego powerbanka wśród narzędzi testowych znalazła się ładowarka Aukey PA-Y10, która oferuje Power Delivery 3.0 z mocą do 46 W. Pozwala ona skrócić czas ładowania PB-XD26 z kilkunastu godzin do zaledwie trzech

Jeśli potrzebujesz w terenie dużego zapasu energii, którym błyskawicznie naładujesz akumulatory drona, laptopa czy kompatybilny smartfon, póki co niczego lepszego nie znalazłem. To prawdziwy król powerbanków, a przynajmniej tych o masie poniżej 0,5 kg.

Technologie ładowania: USB-C Power Delivery, Quick Charge 3.0
Wejście: USB C (PD) -DC 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 20V/2.3A, max total 45W
Wyjście 1: USB C (PD) -DC 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 20V/2.3A, max total 45W
Wyjście 2 (QC3.0): DC 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A, total 18W

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Czas na polski akcent naszego zestawienia. Już krótki dialog z przedstawicielami krakowskiej firmy dał mi pewność, że do czynienia mam ze specjalistami w dziedzinie zasilania. Pod lupę trafił powerbank Green Cell Prime PBGC01, z wyglądu skromny, ale niech nie zwiodą Was pozory.

Producent postawił w nim na technologię GC Ultra Charge kompatybilną z Quick Charge 3.0, Samsung Fast Charge, Huawei FCP (jako jeden z niewielu) i Apple 2,4A. Deklarowana sprawność sięgająca 93%, w teście dała realnie 89,8%, co wciąż jest wynikiem bardzo wysokim i w pełni satysfakcjonującym.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Najbardziej jednak zaimponował mi stosunek masy urządzenia do oddanej energii. To bezsprzecznie najlepsza opcja dla osób, które potrzebują dużo energii w jak najmniejszym i najlżejszym powerbanku. Jeśli 10 Ah to dla Was za mało, lepiej wyjdziecie na zakupie kilku Green Celli niż powerbanka o wyższej pojemności.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Po stronie wad jest fakt, że to powerbank z jednym złączem ładowania, a do tego sam ładuje się za pomocą portu microUSB (ale z mocą 18W). Gdyby dołożyć do tego złącze USB-C, najlepiej dwukierunkowe, mielibyśmy absolutny ideał. Ale i bez tego polski powerbank to absolutne wyżyny naszego zestawienia.

Co warto dodać, podobnie jak Aukey, producent postawił na matowe plastiki - trwałe i wyprofilowane tak, by nie uszkodzić naszego telefonu. Green Cell chwali się też zaawansowanym systemem zabezpieczeń przed zwarciem, ochroną termiczną czy monitorowaniem temperatury litowo-polimerowych ogniw firmy Lishen, a także funkcją Pass-Through, czyli jednoczesnego ładowania powerbanka i podpiętego do niego urządzenia. Zdecydowanie jest to sprzęt godny rekomendacji.

[parallax:/images/articles/ranking-powerbanki/Green-Cell-Prime_PBGC01-4.jpg]
Polecane powerbanki - test 15 modeli
Polecane powerbanki - test 15 modeli
Polecane powerbanki - test 15 modeli
Polecane powerbanki - test 15 modeli

Zagadkę być może rozwiązałoby rozkręcenie urządzenia. Jednak biorąc pod uwagę, że drugi z powerbanków Hamy miał 3 akumulatory z niewiele mówiącym oznaczeniem 426686 (w dodatku ukrytym pod warstwą markera), zaniechałem pomysłu na rozkręcanie. Jeszcze bym popsuł sprzęt, który... naprawdę lubię.

To właśnie PD-12S najcześciej jeździ ze mną na konferencje w Warszawie i zagraniczne wydarzenia. To jedno z niewielu urządzeń, w rankingu, które mogę naładować zarówno przewodem microUSB (10W), jak i USB-C (do 18W). Złącze USB-C obsługuje przy tym dwustronnie technologię Power Delivery, więc mogę w razie potrzeby ładować dwa urządzenia w tym samym czasie.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Standardowe złącze USB-A uzbrojone zostało natomiast w popularny standard Quick Charge 3.0 (do 18W). Fajnie, że producent sprzedaje ten powerbank wstępnie naładowany, jeszcze lepiej, że w pudełku znajdziemy krótkie przewody USB-A - microUSB oraz USB-C - USB-C.

Bryła urządzenia okuta jest matową, aluminiową obudową z zaokrąglonymi bokami, a dół i góra powerbanka domknięte są elementami z tworzywa sztucznego, o gumopodobnej fakturze. Masa mogłaby być mniejsza, zważywszy jednak na efektywną pojemność i metalowe wykończenie - można ją wybaczyć. Kolejny świetny powerbank w naszym rankingu.

Technologie ładowania: USB-C Power Delivery, Quick Charge 3.0
Wejście: USB C (PD) -DC 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, max 18W
Wejście: mircoUSB -DC 5V/2A, max 10W
Wyjście 1: USB C (PD) -DC 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, max total 18W
Wyjście 2 USB A (QC3.0): DC 5V/2A, 9V/2A, 12V/1,5A, total 18W

[parallax:/images/articles/ranking-powerbanki/Hama-Power-Pack-Premium-Alu-2.jpg]
Polecane powerbanki - test 15 modeli

Druga sprawa to sposób wykonania. Z pozoru jest bardzo dobrze - aluminium z każdej możliwej strony. W praktyce jednak nie brakuje tutaj ostrych krawędzi, które podczas testów uszkodziły ekran jednego z telefonów. Nie było może pęknięcia, ale rysy już owszem.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Jeden z testowych egzemplarzy sprawiał ponadto wrażenie przesadnie szybko rozładowującego się. Dokładniejsza obserwacja przyniosła wrażenie nagrzewania się obudowy nie tylko, gdy powerbank jest w użyciu, ale i po pozostawieniu go na dłuższą chwilę. Nie były to może temperatury skrajnie wysokie, jednak z rozgrzanej do 30-32 stopni obudowy nieuchronnie promieniowała energia świadcząc o zwarciu w jej wnętrzu. Gdy w końcu powerbank rozładował się do końca, zakończył swój żywot.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Testy przeprowadziłem więc z wykorzystaniem drugiej sztuki urządzenia. Trzeba jasno powiedzieć, że specyfikacja jest na pierwszy rzut oka niezła. Ładowanie zarówno przez USB-C, jak i microUSB, 15W mocy na wyjściu USB-C i Quick Charge 3.0 z mocą do 18W na złączu USB-A, to zestaw więcej niż przyzwoity. Tym razem jednak Hamie nie wyszło, a obecny w zestawieniu Hama PD-12S okazał się pod właściwie każdym względem lepszy, no może za wyjątkiem masy.

Technologie ładowania: Quick Charge 3.0
Wejście: USB C - DC 5V/3A, max 15W
Wejście: mircoUSB - DC 5V/2A, max 10W
Wyjście 1: USB C - DC 5V/3A, max 15W
Wyjście 2: USB A (QC3.0) - DC 5V/3A, 9V/2A, 12V/1,5A, max 18W

[parallax:/images/articles/ranking-powerbanki/huawei-AP08Q-2.jpg]
Polecane powerbanki - test 15 modeli
Polecane powerbanki - test 15 modeli

Ładować można go z mocą do 18W za pomocą złączy USB-C i microUSB, a na wyjściu oferuje 18 W w standardzie Huawei SuperCharge (choć niekoniecznie widzi to miernik). Na uwagę zasługuje rewelacyjna jakość wykonania z gumowymi obiciami i zaczepem na smycz/karabińczyk, relatywnie niska masa i ciekawy, choć minimalistyczny design.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Ceny szczęśliwie dosyć poważnie spadły. Swojego wyjazdowego wydatku rzędu 200 zł nadal nie mogę odchorować ;-)

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Technologie ładowania: Huawei SuperCharge
Wejście: USB C - DC 5-9V/2A, 12V/1,5A max 18W
Wejście: mircoUSB - DC 5V/2A, max 10W
Wyjście 1: USB C - DC 5-9V/2A, max 15W

[parallax:/images/articles/ranking-powerbanki/Platinet-Pro-PMPB10WCB-1.JPG]
Polecane powerbanki - test 15 modeli
Polecane powerbanki - test 15 modeli

Punktuje tutaj w znacznej mierze szczerość. Producent jasno zadeklarował pojemność dla ładowania innym napięciem (5V) niż znamionowe zastosowanych ogniw (3,7V). Przez co do kalkulacji wziąłem deklarację producenta, a nie 7400 mAh z prostego przeliczenia. 

Oprócz tego do czynienia mamy ze sprzętem o jednej z najlepszych specyfikacji w zestawieniu. Dość powiedzieć, że ładować można jednocześnie 4 urządzenia, łącznym prądem do 3A. Przewodowo możemy się podpiąć zarówno do USB-C z Power Delivery do 18W, jak i USB-A z Quick Charge 3.0 do 18W, a do tego mamy jeszcze jedno złącze USB-A z wolniejszym ładowaniem 10W.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Mało tego na górze obudowy znajdziemy ogumowane pole szybkiego ładowania bezprzewodowego w standardach 5, 7,5 (Apple) i 10W. Platinet finiszuje do tego szybkim ładowaniem samego siebie do 18W po microUSB i Power Delivery do 18W po USB-C

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Ideał? O włos. Metalowa, dobrze wykonana obudowa swoje waży, co można wybaczyć. Natomiast rasowy geek jeszcze by chciał do kompletu funkcję Pass-Through, pozwalającą na jednoczesne ładowanie urządzeń i powerbanka. Może doczekamy się takiego zestawu w kolejnej generacji sprzętu.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Prywatnie dodam, że ładowanie indukcyjne w powerbanku bywa kłopotliwe nocą. Jeśli zaglądamy do telefonu przed snem, można nie trafić na płytkę indukcyjną i obudzić się z pustą baterią. Mając jednak jeszcze 3 złącza przewodowe, Platinet nie zmusza, tylko proponuje ;-) 

Technologie ładowania: Quick Charge 3.0, Power Delivery
Wejście: USB C - DC 5V/3A, 9V/2A, max 18W
Wejście: mircoUSB - DC 5V/2A, 9V/2A, max 18W
Wyjście 1: USB C PD - DC 5V/3A, 9V/2A, 12V/1,5A, max 18W
Wyjście 2: USB A (QC3.0) - DC 5V/3A, 9V/2A, 12V/1,5A, max 18W
Wyjście 3: USB A - DC 5V/2A, max 10W
Wyjście 4: płytka Qi - 5V/5W, 9V/7,5-10W, max 10W

[parallax:/images/articles/ranking-powerbanki/Tronsmart-Presto-PBT10-1.jpg]
Polecane powerbanki - test 15 modeli

Przez długi czas był to mój ulubiony powerbank, a wszystko to za sprawą zarówno szybkiego ładowania podłączonych urządzeń (Quick Charge 3.0), jak i samego powerbanka (również QC 3.0). Mało tego, jest to urządzenie wspierające standard Huawei FCP, co nie jest częstą cechą współczesnych powerbanków.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Drugie ze złączy oferuje natomiast tajemniczy VoltiQ, czyli w praktyce po prostu 5V i 2,4A, z regulacją prądu zależnie od podpiętego urządzenia. Na uwagę zasługuje obudowa z tworzywa sztucznego, którą pokrywa gumopodobna powłoka. Nie sprawi ona krzywdy naszym telefonom.

Tutaj drobna uwaga - biały wariant urządzenia intensywnie przebarwia się przy dłuższym użytkowaniu. Estetom polecam raczej czarną opcję powerbanka. Po dwóch latach użytkowania mamy nadal ponad 90% sprawności i jeden z wyższych parametrów pojemności w stosunku do masy. Właściwie jedyna wada to ładowanie przez microUSB, które zapewne zostanie zastąpione USB-C w kolejnej wersji urządzenia.

Technologie ładowania: Quick Charge 3.0, VoltiQ, Huawei FCP
Wejście: mircoUSB - DC 5V/3A, 9V/2A, 12V/1,5A, max 18W
Wyjście 1: USB A (QC3.0) - DC 5V/3A, 9V/2A, 12V/1,5A, max 18W
Wyjście 2: USB A - DC 5V/2,4A, max 12W

[parallax:/images/articles/ranking-powerbanki/Xtorm-Brick-21K-AL480-3.jpg]
Polecane powerbanki - test 15 modeli

Chociaż tutaj amperogodziny tak naprawdę niewiele mówią - 76,96 Wh więcej powie zainteresowanym. Do czynienia mamy w końcu ze sprzętem uzbrojonym w pełnowymiarowe gniazdo 220V, oferujące na wyjściu 80W. To wystarczająco dużo, by np. naładować ultrabooka od zera do pełna, zasilić akumulatory drona czy naładować baterie aparatu. Choć tak właściwie, jedynym limitem jest nasza pomysłowość.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Oprócz tego dostajemy 3 złącza USB - jedno z Quick Charge 3.0, drugie 2,4A na 5V, trzecie w standardzie USB-C oferuje na wyjściu i wejściu 5V/3A. Nie jest to przesadnie dużo w kontekście ładowania powerbanka o tak wielkiej pojemności. Aż prosi się tutaj o opcję ładowania z gniazdka, jednak nie chcę myśleć na jakiej kwocie wtedy zatrzymałby się producent.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Testując Brick 21K czułem się trochę jak prepers. A po podłączeniu laptopa na biwaku, gdzie procesowi ładowania towarzyszy cichy szum wentylatora, przyjęty został przez przyjaciółkę wyraźnym "opadem szczęki". Bardzo wysoka pojemność i aż 80W mocy wyjściowej to cechy, nieocenione w wielu terenowych zastosowaniach. Producent proponuje dodatkowo maty solarne, by zupełnie uniezależnić się od cywilizacji. Nie ukrywam, że testowanie cegiełki było dla mnie bardzo ekscytujące.

Technologie ładowania: Quick Charge 3.0, 220V/50Hz/80W
Wejście: USB-C - DC 5V/3A, max 15W
Wyjście 1: USB-C - DC 5V/3A, max 15W
Wyjście 2: USB A (QC3.0) - DC 5V/9V/12V, max 15W
Wyjście 3: USB A - DC 5V/2,4A, max 12W
Łącznie na wyjściach USB max 5V/4,8A

[parallax:/images/articles/ranking-powerbanki/Xtorm-XW301-2.JPG]
Polecane powerbanki - test 15 modeli
Polecane powerbanki - test 15 modeli

Wszystko ładuje się tutaj równie ślamazarnie - do 10W niezależnie od wybranego złącza. Natomiast łączna maksymalna moc ładowania to 22W. Trochę za dużo tutaj designu, a za mało mięsa. No ale sami zobaczcie jak ten powerbank prezentuje się:

Technologie ładowania: Qi
Wejście: USB-C - DC 5V/2A, max 10W
Wejście: microUSB - DC 5V/2A, max 10W
Wyjście 1: USB-C - DC 5V/2A, max 10W
Wyjście 2: USB A - DC 5V/2A, max 10W
Wyjście 3: USB A - DC 5V/2A, max 10W
Wyjście 4: płytka Qi - 5W, 7,5W, 10W
Łącznie na wyjściach do 22W

Maksymalna pojemność

Dla osób poszukujących jak największych rzeczywistych pojemności (a nie tylko tych na pudełku), w tym zestawieniu na pierwsze miejsce wjeżdża zdecydowanie AUKEY PB-XD26. Aż 83,9 Wh (16187 mAh dla 5V) to wynik deklasujący wszystkich konkurentów, kilkukrotnie większy niż w najsłabszych pod tym względem modelach. Uwzględniając do tego standard Power Delivery o mocy do 45W, mamy urządzenie stworzone z myślą o energetycznych pijawkach nie tylko pokroju telefonów, ale też dronów, konsol przenośnych czy laptopów. Cena trochę poniżej 300 zł przy sprzęcie tego kalibru absolutnie nie jest przesadzona.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Bardzo dobrze pod względem pojemności wypadły też propozycje firmy Xtorm, tj. Xtorm Brick 21K AL480 Xtorm XW301. Te jednak z racji swoich specyficznych zastosowań (gniazdo 220V) czy "starannego holenderskiego designu" należą do dosyć kosztownych.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Szukając jak najtaniej warto wspomnieć o bardzo pojemnym powerbanku ADATA P16750. Sam zaś na wyjazdy zabieram głównie Hama Power Pack PD-12S - istotnie pojemniejszy od powerbanków 10Ah z tego zestawienia, a przy tym z głową zaprojektowany, szybko ładujący zarówno inne urządzenia, jak i samego siebie.

Polecane powerbanki - test 15 modeli
Model Pojemność Pojemność w teście (6W) Sprawność Ładowanie iPhone XS
mAh mAh Wh Czas
AUKEY PB-XD26 26800 16187 83,9 12:06:07 81,6% 8,3x
Xtorm Brick 21K AL480 20800 12805 64,2 10:00:09 83,2% 6,3x
Xtorm XW301 16000 11097 56,8 08:07:03 93,7% 5,6x
ADATA P16750 16500 10971 55,2 08:28:13 89,9% 5,4x
Hama Power Pack PD-12S 12000 8741 44,0 07:12:15 98,4% 4,3x
Huawei AP08Q* 10000 6858 34,1 05:37:10 92,7% 3,4x
Tronsmart Presto PBT10* 10000 6712 33,7 05:10:09 88,3% 3,3x
Green Cell Prime PBGC01 10000 6642 33,4 05:13:24 89,8% 3,3x
Platinet Pro PMPB10WCB 10000 6544 33,2 05:21:12 96,2% 3,3x
Hama Power Pack Premium Alu 12000 6468 32,8 04:56:19 72,8% 3,2x
AUKEY PB-XD10 10050 6104 30,8 04:40:09 79,9% 3,0x
Natec Extreme Media NPB-1155 10000 5546 27,8 04:46:09 74,9% 2,7x
ADATA D8000L 8000 5464 26,0 04:41:32 92,3% 2,6x
Samsung Fast Charge Battery Pack* 5200 2976 15,0 02:25:07 77,3% 1,5x
Samsung EB-PG930BBEGWW* 5100 2885 14,6 02:18:10 76,4% 1,4x
Pokaż więcej

*powerbanki po dłuższej eksploatacji

Maksymalna poręczność

Do ustalenia, który z powerbanków jest najbardziej poręczny nie posłużyła objętość, lecz stosunek masy urządzenia do realnej, zmierzonej pojemności. W efekcie dostajemy sprzęt, który przy jak najmniejszej masie mieści w sobie najwięcej energii. Bardzo dobrze wypadł w tym zestawieniu wyróżniony wyżej AUKEY PB-XD26 (3. lokata), z racji jednak swojej pojemności i wielkości, nie jest to poręczność dla wszystkich.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Tę, której szukałem ma natomiast niewątpliwie polski powerbank Green Cell Prime PBGC01, blisko dwukrotnie lepszy od najsłabszych urządzeń w tym zestawieniu. To idealny sprzęt do złapania szybko przed wyjściem z domu, gdy zapomnieliśmy nocą naładować telefon. Nie będzie nam ciążył w kieszeni czy torebce, a będziemy mieli przy tym pewność, że niesiemy ze sobą tyle energii, ile się dało tylko wcisnąć.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

O włos słabiej wypadł gabarytowy mikrus, którym jest AUKEY PB-XD10. Wykazał on nieco słabszą sprawność, jednak masa zaledwie 182 gramów zrobiła swoje i mamy wysoką, 2. lokatę w naszym rankingu. Oba wyróżnione powerbanki cechuje też nienaganne wykonanie z trwałych, matowych plastików, które przy okazji nie porysują nam obudów telefonów. Przewagą Aukeya jest możliwość ładowania 2 urządzeń w tym samym czasie, z kolei Green Cell dla równowagi obsługuje więcej standardów szybkiego ładowania.

Model Pojemność w teście (6W) Masa, g Wh/kg mAh/g
mAh Wh
Green Cell Prime PBGC01 6642 33,4 196,1 170,2 33,9
AUKEY PB-XD10 6104 30,8 182 169,1 33,5
AUKEY PB-XD26 16187 83,9 499 168,2 32,4
Huawei AP08Q* 6858 34,1 213,9 159,3 32,1
Tronsmart Presto PBT10* 6712 33,7 217,5 154,7 30,9
Hama Power Pack PD-12S 8741 44,0 296,5 148,4 29,5
ADATA P16750 10971 55,2 372,7 148,1 29,4
Hama Power Pack Premium Alu 6468 32,8 242,8 135,1 26,6
Xtorm XW301 11097 56,8 421,2 134,9 26,3
Platinet Pro PMPB10WCB 6544 33,2 278,8 119,1 23,5
Natec Extreme Media NPB-1155 5546 27,8 238,7 116,4 23,2
Samsung Fast Charge Battery Pack* 2976 15,0 152,9 97,9 19,5
ADATA D8000L 5464 26,0 270 96,4 20,2
Samsung EB-PG930BBEGWW* 2885 14,6 157 93,2 18,4
Xtorm Brick 21K AL480 12805 64,2 698 92,0 18,3
Pokaż więcej

*powerbanki po dłuższej eksploatacji

Możliwości

W tej kategorii ominę dwa urządzenia, które celują w ładowanie laptopów i innych, większych urządzeń, a więc AUKEY PB-XD26 Xtorm Brick 21K AL480. Wraz z kontrpropozycją firmy Hama, będą one bohaterami oddzielnego artykułu. Wrócę tutaj natomiast do cech powerbanka idealnego, do których należy szybkie ładowanie zarówno podłączonych wielu urządzeń, jak i samego siebie. A także kompatybilność z wieloma standardami szybkiego ładowania oraz złączami microUSB i USB-C.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Szukamy więc jak największej elastyczności, niezależnie od tego jaki sprzęt chcemy naładować i jaką ładowarkę do naładowania powerbanka ześle nam los w terenie. I tutaj może nie najlżejsze (metalowa obudowa), ale najbardziej uniwersalne okazały się powerbanki Platinet Pro PMPB10WCB. Pozwalają one naładować w tym samym czasie 4 urządzenia - trzy przewodowo (2x USB-A i 1x USB-C) i jedno bezprzewodowo (standard Qi). A w ich repertuarze szybkiego ładowania znalazły się nie tylko standardy Quick Charge 2.0 i 3.0, ale też rzadkość - Samsung AFC 9V. Co ważne, powerbank firmy Platinet naładujemy zarówno przez USB-C, jak i przez microUSB. Gdyby nie brak funkcji Pass-Through, czyli jednoczesnego ładowania powerbanka i podpiętych doń urządzeń, mielibyśmy sprzęt niemal idealny.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Wyróżnienie w tej kategorii należy się też - ponownie -  Green Cell Prime PBGC01. To jedyny powerbank w zestawieniu, który obsługuje aż 5 standardów szybkiego ładowania, w tym obok Quick Charge 3.0 prawdziwa rzadkość - standardy Huawei FCP 9V i Samsung AFC 9V. Większej kompatybilności ze standardami szybkiego ładowania smartfonów różnych producentów póki co nie znalazłem. I tylko szkoda faktu możliwości ładowania 1 urządzenia w tym samym czasie oraz złącza microUSB na potrzeby ładowania samego powerbanka. Aż prosi się o odświeżenie tej udanej konstrukcji i dołożenie USB-C.

Polecane powerbanki - test 15 modeli

Jeśli jednak nie zależy Ci na standardach ładowania Samsunga czy Huaweia i wystarczy Quick Charge 3.0 oraz Power Delivery (18W), kolejne wyróżnienie trafia do malutkiego AUKEY PB-XD10. To najmniejszy i najlżejszy powertbank w zestawieniu, który daje możliwość szybkiego ładowania 2 telefonów w tym samym czasie. Sam zaś ładuje się szybko przewodem USB-C i podobnie jak propozycja Green Cella ma funkcję Pass-Through, co ułatwia logistykę podczas podróży.

Podsumowanie

Wybór dobrego powerbanka nie jest zadaniem łatwym. Mam nadzieję, że powyższe zestawienie ułatwi nieco tę czynność. Szukając uniwersalności, dobrego wykonania i dużej kompatybilności na pierwszy plan wychodzą kompaktowe powerbanki firm Green Cell i Aukey. To naprawdę porządny sprzęt, który z czystym sumieniem i pozbawiony jakichkolwiek komercyjnych pobudek mogę polecić.

Powyższe zestawienie to przy tym rzecz jasna dopiero początek naszych testów. Napiszcie proszę w komentarzach jakie modele/producentów jeszcze powinniśmy sprawdzić. Zapewne jednymi z pierwszych będą popularne w Polsce propozycje Xiaomi.

Poniżej tabela z linkami do Ceneo.pl wszystkich ujętych w rankingu urządzeń:

Model Pojemność deklarowana CENA
mAh Wh
ADATA D8000L 8000 29,6 42,41 zł
ADATA P16750 16500 60,3 63,89 zł
AUKEY PB-XD10 10050 36,2 130,00 zł
AUKEY PB-XD26 26800 96,5 268,25 zł
Green Cell Prime PBGC01 10000 37 119,95 zł
Hama Power Pack PD-12S 12000 44,03 149,00 zł
Hama Power Pack Premium Alu 12000 44,3 124,99 zł
Huawei AP08Q* 10000 38 119,99 zł
Natec Extreme Media NPB-1155 10000 37 56,00 zł
Platinet Pro PMPB10WCB 10000 37 169,00 zł
Samsung Fast Charge Battery Pack* 5200 19,76 wycofany
Samsung EB-PG930BBEGWW* 5100 18,87 99,90 zł
Tronsmart Presto PBT10* 10000 37 99,00 zł
Xtorm Brick 21K 20800 76,96 769,00 zł
Xtorm XW301 16000 59,2 349,00 zł
Pokaż więcej

*powerbanki po dłuższej eksploatacji