DAJ CYNK

Siedzisz w domu? Z Genesis Nitro 950 zrobisz to lepiej [test]

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Testy sprzętu


Genesis Nitro 950 to na ten moment flagowy model fotela dla graczy w ofercie producenta. W tej recenzji postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy jest wart swojej ceny.

Każdy gracz, który potrafi spędzić przed konsolą lub komputerem kilka godzin, wie, jak ważna jest wygoda. Możliwości mamy przynajmniej kilka z tradycyjnymi fotelami i kanapami do wyboru. Jednak najczęściej zdecydujemy się, szczególnie w przypadku komputerów, na fotel biurowy. Od kilku lat rośnie popularność tzw. modeli gamingowych, których pojawiło się na rynku tyle, że wybór może przyprawić o ból głowy. W końcu każdy z nas ma trochę inną budowę, więc co innego może okazać się wygodne.

Jedną z marek, która mocno zainwestowała w rynek foteli dla graczy, jest Genesis. W ofercie firmy (należącej do polskiego Impakt S.A.) jest kilka modeli o różnym przeznaczeniu i cenie. Jednak flagowym, czyli w teorii najlepszym fotelem jest Genesis Nitro 950. Korzystam z niego od kilku tygodni, więc przyszedł czas wydać opinię. Mam nadzieję, że poniższy tekst rozwieje ewentualne wątpliwości i odpowie na pytanie, czy fotel jest wart swojej ceny ponad 1000 zł.

Genesis Nitro 950

Specyfikacja Nitro Genesis 950

Nitro Genesis 950 to fotel, który według producenta wytrzymuje obciążenie do 150 kg. To zasługa podnośnika 4. klasy oraz zastosowanych materiałów. Wyposażony jest w 75-milimetrowe, nylonowe kółka z hamulcem. W zestawie znajdują się dwie poduszki – pod głowę i lędźwie. Według producenta przewidziany jest dla osób o wzroście od 160 do 195 cm.

  • Kolor: czarny
  • Materiał obicia: eko skóra
  • Materiał podstawy: nylon
  • Materiał kółek: nylon
  • Rozmiar kółek: 75 mm
  • Konstrukcja: metalowa
  • Zagłówek: memory foam
  • Podłokietniki: 4D (regulacja w czterech płaszczyznach)
  • Regulacja wysokości podłokietników: 31-38 cm
  • Regulacja wysokości siedziska: 50-55 cm
  • Maksymalny kąt nachylenia: 160 st.
  • Wymiary siedziska: 51 x 41 cm (głębokość x szerokość)
  • Wymiary oparcia: 52 x 86,5 cm (szerokość x wysokość)
  • Wysokość fotela: 129-134 cm
  • Funkcja bujania: Tak
  • Podnośnik gazowy: Klasa 4
  • Dopuszczalna waga: 150 kg
  • Rekomendowany wzrost: 160-195 cm
  • Masa: 24,5 kg
  • Cena: około 1100 zł

Budowa fotela

Genesis Nitro 950 trafił do mnie w ogromnym pudle, ale to żadne zaskoczenie. To w końcu fotel, który trochę waży, a nie laptop czy nawet obudowa komputerowa. Cała konstrukcja podzielona została na kilka elementów: siedzisko, oparcie, podnośnik gazowy, 5-ramienną podstawę, mocowanie spodu oraz kółka. Sam montaż elementów jest niezwykle prosty. Wygodniej będzie robić to we dwie osoby, ale jestem przekonany, że nawet w pojedynkę nie będzie to zbyt skomplikowany proces. Całość nie powinna zająć więcej niż 15-20 minut. Na plus z pewnością zasługuje blister z dokładnie oznaczonymi śrubami, a także klucz imbusowy do wkręcania poszczególnych elementów. 


Same śruby i elementy mocujące sprawiają wrażenie mocnych i trwałych. Zresztą producent chwali się, że w fotelu zastosowano metalowy szkielet, więc pod względem trwałość raczej nie ma powodów do obaw. Reszta materiałów to raczej standard w tej klasie produktów. Mamy tutaj wypełnienie z pianki formowanej na zimno, a także ekologiczną skórę, która jest jakby lekko gumowana, dzięki czemu sprawia dobre wrażenie. Na ten moment nie jestem w stanie określić, jak fotel będzie wyglądał za rok lub 2 lata, ale po kilku tygodniach nic złego z nim się nie dzieje. Materiał jest też bardzo łatwy w myciu. W trakcie użytkowania nie słychać też charakterystycznego skrzypienia konstrukcji, które jest bolączką wielu modeli.

Genesis Nitro 950

Świetnie sprawdzają się duże, bo 75-milimetrowe kółka. Wykonane są z miękkiego nylonu, który nie powinien rysować podłogi. Sam nie korzystam z dywanu lub specjalnych podkładek pod fotele i nie zauważyłem w trakcie testów niczego niepokojącego. Dobrze sprawdza się także mechanizm hamulca, w który wyposażone jest każde pojedyncze kółko. Nie jest to może szczególnie istotna funkcja, ale czasami się przydaje, aby zablokować fotel w miejscu, np. w trakcie grania z wykorzystaniem kierownicy, aby fotel nie odjeżdżał nam do tyłu przy przyspieszaniu lub hamowaniu.

Genesis Nitro 950

Natomiast jest kilka kwestii, do których można się przyczepić. Podłokietniki mają 4-płaszczyznową regulację, ale w mojej ocenie nawet na najwyższym ustawieniu są trochę zbyt niskie. Poza tym są bardzo luźne i chwieją się na boki w trakcie użytkowania fotela. Nie jest to specjalnie przeszkadzające, ale to jednak wada i wspomnieć o tym należy. Nie przekonują mnie też dźwignie do regulacji wysokości i blokady trybu bujania. Obie w całości są wykonane z plastiku, który nie sprawia wrażenie trwałego. W trakcie testów nie działo się z nimi nic złego, ale mam uzasadnione obawy, że z czasem mogą się wyrobić, jeśli będą często użytkowane.

Poza tym nie mam do budowy żadnych zastrzeżeń. Genesis Nitro 950 sprawia wrażenie solidnego, a przynajmniej w swojej kategorii cenowej. Warto nadmienić, że według producenta jest przeznaczony dla osób o wadze do 150 kg (podnośnik gazowy 4. klasy) i wzroście od 160 do 195 cm. Przy moich skromnych 172 cm mam duże wątpliwości, czy osoby powyżej 185 cm będą czuły się na nim w pełni komfortowo.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Damian Jaroszewski (NeR1o)