HP Spectre x360 13 - ultramobilny laptop, idealny do zdalnej pracy
Na początku 2020 roku testowałem świetny laptop HP Spectre x360 13, a teraz dostałem jego następcę, który wygląda identycznie (nie licząc innego koloru), ale ma nowszy procesor. Co jeszcze się zmieniło i jak to urządzenie sprawdzi się na co dzień, tego dowiesz się z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.

HP Spectre x360 to według mnie seria jednych z najładniejszych i najbardziej funkcjonalnych ultrabooków dostępnych na rynku. To urządzenia typu 2 w 1, które łatwo zmienić z laptopów na tablety, oferujące wysoką wydajność, wygodne klawiatury i bardzo dobre ekrany, a do tego wydajne baterie.
Tak było rok temu. Teraz wygląd się nie zmienił, funkcjonalność „2 w 1” pozostała, a wewnątrz obudowy pracuje nowszy procesor. Jest też znaczek Intel evo, więc można się spodziewać bardzo długiego czasu pracy.



Specyfikacja laptopa (13t-aw200):
- Aluminiowa obudowa, zawiasy 360 stopni, Corning Gorilla Glass NBT,
- Wymiary: 307 x 195 x 17 mm (wymiary przybliżone), masa: 1,23 kg,
- Pełnowymiarowa klawiatura QWERTY (podświetlana), touchpad, czytnik linii papilarnych,
- 13,3-calowy dotykowy wyświetlacz IPS WLED o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli, 16:9), powłoka błyszcząca,
- Czterordzeniowy procesor Intel Core i7-1165G7 (2,8 GHz, max. 4,7 GHz, 12 MB Cache L3),
- Grafika Intel Iris Xe,
- 16 GB pamięci RAM (2 x 8 GB, 4267 MHz), dysk SSD 512 GB (Intel) + 32 GB Intel Optane,
- Gniazda i porty: microSD, USB 3 typu A, 2 x Thunderbolt 4 z USB4 typu C (40 Gb/s, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge), audio Jack 3,5 mm (mikrofon + głośniki),
- Łączność Wi-Fi 6 802.11ax (2x2), Bluetooth 5.0,
- Kamera HP TrueVision HD IR, fizyczny przełącznik blokady kamery, dwa mikrofony, dwa głośniki Bang & Olufsen, HP Audio Boost,
- Wbudowany akumulator litowo-polimerowy, 4 komory, 60 Wh,
- Zasilacz sieciowy 65 W USB-C,
- System operacyjny Windows 10 Home 64-bit (19042).
Zestaw testowy
Do testów otrzymałem laptop HP Spectre x360 13 w kolorze Natural Silver (srebrnym). Razem z laptopem, w pudełku znajdował się również zasilacz sieciowy USB, przewód zasilający oraz etui na komputer (skóra lub podobny materiał).
Wygląd urządzenia, ergonomia, biometria
HP Spectre x360 13 w najnowszym wydaniu wizualnie praktycznie nie różni się od swojego poprzednika, którego miałem przyjemność testować niemal dokładnie rok temu. Jest to wciąż zwarta i świetnie wyglądająca konstrukcja z aluminiową obudową oraz zawiasami, które umożliwiają obrót ekranu o 360 stopni. Dzięki temu z laptopa możemy otrzymać tablet, który obsłużymy między innymi elektronicznym piórem HP (brak w zestawie). Małe rozmiary i niska masa urządzenia sprawiają, że bardzo łatwo można zabrać je w podróż, niekoniecznie służbową.
Testowany laptop został wyposażony w wyspową klawiaturę o dwóch stopniach podświetlenia, która okazała się bardzo wygodna w mojej codziennej pracy w redakcji TELEPOLIS.PL. Znam osoby, które docenią obecność klawisza Pause, coraz rzadziej występującego w tego typu sprzęcie. Dobrze się sprawuje również lekko zagłębiony w obudowie touchpad oraz znajdujący się w pobliżu czytnik linii papilarnych. Ten ostatni zawsze prawidłowo i szybko rozpoznawał przyłożony do niego palec.
Jeśli już jesteśmy przy biometrii, to najnowszy HP Spectre x360 ma też znaną z wcześniejszych wersji tego modelu kamerę HP TrueVision HD IR, która umożliwia odblokowanie systemu za pomocą równie sprawnej funkcji rozpoznawania twarzy w ramach rozwiązania Windows Hello. Kamera znajduje się w ramce nad wyświetlaczem i towarzyszą jej dwa mikrofony. Sam wyświetlacz został przykryty szkłem Corning Gorilla Glass NBT, co z jednej strony zabezpiecza go przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami, ale z drugiej strony błyszcząca powłoka łatwo zbiera wszelkie zabrudzenia.
Na spodzie laptopa znajduje się dwa głośniki sygnowane marką Bang & Olufsen oraz kratka stanowiąca wlot systemu chłodzenia. Wylot powietrza jest z tyłu, między zawiasami. Tylne rogi obudowy są ścięte i mieszczą jeden z portów USB-C (po prawej, patrząc od przodu) oraz przycisk zasilania (po lewej).
Drugi port USB-C znajduje się na prawym boku laptopa, razem z gniazdem na karty microSD oraz fizycznym wyłącznikiem kamery. Tu również jest dioda informująca o stanie zasilania. Po przeciwnej stronie znalazł się port USB-A, a także gniazdo audio Jack 3,5 mm.
Wyświetlacz i jakość obrazu
HP Spectre x360 w testowanej przeze mnie wersji został wyposażony w wyświetlacz IPS z podświetleniem WLED o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Z punktu widzenia jakości obrazu lepszy byłby ekran 4K OLED, który również jest dostępny w tym laptopie. Według mnie, FullHD podczas normalnego użytkowania tego urządzenia również wystarcza do tego, aby obraz na ekranie był ostry, a poszarpane krawędzie nie rzucały się w oczy. Mniejsza rozdzielczość powinna się też przełożyć na nieco mniejsze zużycie energii, choć tu wiele również zależy od zastosowanej technologii wyświetlania obrazu.
Z przeprowadzonych przeze mnie pomiarów za pomocą kolorymetru wynika, że zastosowany w laptopie panel wyświetla prawię całą paletę kolorów sRGB, ale niewiele więcej. Kolory Szczegóły w tabeli poniżej.
Temperatura bieli | Pokrycie Gamy | Objętość Gamy |
6522 K | 97,9% sRGB 71,1% AdobeRGB 73,6% DCI P3 |
103,9% sRGB 71,6% AdobeRGB 73,6% DCI P3 |
HP Spectre x360 nieźle sobie radzi z wyświetlaniem kolorów, jednak bardzo to zależy od miejsca, w którym wykonałem odpowiednie pomiary. Różnice są duże, co widać na zamieszczonej poniżej grafice, razem z maksymalną jasnością zmierzoną w 9 punktach ekranu. Jasność wyświetlacza jest wystarczająca do tego, by dało się z komputera w miarę komfortowo korzystać nawet na zewnątrz, ale najlepiej w cieniu.
Jak zwykle, sprawdziłem też równomierność podświetlenia ekranu przy niższej jasności. Podobnie jak w przypadku tej maksymalnej, różnica między najciemniejszym i najjaśniejszym obszarem wyraźnie przekroczyła 10%.
Oprócz ograniczonej jasności ekranu jeszcze jedna jego cecha sprawia, że w słoneczny dzień na zewnątrz lepiej poszukać cienia, jeśli przyjdzie nam ochota użyć tego urządzenia. Ekran jest przykryty odpornym na zarysowania szkłem Corning Gorilla Glass NBT, zatem jego powierzchnia jest błyszcząca
Głośniki i jakość dźwięku
HP Spectre x360 został wyposażony w dwa głośniki sygnowane marką Bang & Olufsen. Pomimo małych rozmiarów komputera i wynikających z tego niewielkich rozmiarów głośników, grają one całkiem przyzwoicie. Nie możemy tu jednak liczyć na głębsze basy – to co słychać, to przede wszystkim środek i góra sceny muzycznej, z niewielkim dodatkiem tonów niskich.
Maksymalna głośność, zmierzona około 60 cm od głośników, wyniosła 81 dB. Pomiar wykonałem podczas słuchania muzyki w jakości Hi-Fi z serwisu Tidal. To na ogół wystarczy, jeśli siedzimy przy komputerze. Zawsze możemy jednak sięgnąć po słuchawki lub zewnętrzne głośniki, które podłączymy przewodowo na przykład za pomocą Bluetooth. Jest tu też gniazdo audio (Jack 3,5 mm).
Nad jakością dźwięków wydawanych przez głośniki pozwala zapanować aplikacja Bang & Olufsen Audio Control. Dzięki niej możemy między innymi usunąć szumy albo skorzystać z korektora graficznego.
System operacyjny i aplikacje
Laptop HP Spectre x360 przyjechał do mnie z zainstalowanym 64-bitowym systemem operacyjnym Windows 10 Home. Ta wersja, w porównaniu do Pro, nie ma dodatkowych narzędzi biznesowych oraz nie umożliwia szyfrowania dysku za pomocą funkcji BitLocker. Co ciekawe, testowany laptop funkcję BitLocker miał, chociaż nie miał Windowsa 10 Pro.
W oprogramowaniu znalazło się kilka dodatkowych aplikacji firmy HP, które służą między innymi do zarządzania komputerem. Na przykład myHP to narzędzie służące do lepszego poznania używanego urządzenia. Znajdziemy tu również sporo porad dotyczących laptopa i jego oprogramowania. HP Support Assistant pozwoli sprawdzić stan komputera, poznać datę końca okresu gwarancyjnego, a także dokonać aktualizacji oprogramowania i sterowników. HP Command Center to z kolei narzędzie, a pomocą którego dostosujemy do własnych preferencji na przykład poziom głośności wentylatora, a także przydzielimy priorytety korzystania z sieci przez uruchomione programy.
Na urządzeniu HP znajdziemy także programy z pakietu Microsoft 365 (Word, Wxcel itp.) z darmową subskrypcją na rok. Jeśli posiadamy już własną subskrypcję na ten pakiet, zostanie ona przedłużona o 12 miesięcy. Jest też kilka dodatków (część trzeba doinstalować, co nastąpi automatycznie po kliknięciu skrótu w menu Start), takich na przykład jak Adobe Photoshop Express czy gry: Hidden City:Hidden Object Adventure, March ofEmpires: War of Lords i oczywiście zbiór pasjansów Microsoft Solitaire.
Więcej aplikacji możemy pobrać i zainstalować ze sklepu Microsoft Store, a także z każdego innego źródła, w którym są programy dla Windowsa. A gdy jakaś zainstalowana fabrycznie aplikacja jest nam niepotrzebna, to możemy ją usunąć (o ile nie jest to istotne część systemu operacyjnego).
Łączność i porty
HP Spectre x360 13 został wyposażony w standardowy zestaw standardów łączności, z Wi-Fi 6 na czele. Podczas testów za jego pośrednictwem bez problemu łączyłem się z domową siecią oraz Internetem. Do dyspozycji mamy tu również Bluetooth 5, przydatne do podłączenia głośników lub słuchawek, czy sparowania z innym urządzeniem w celu przesłania plików. W tym przypadku również nie napotkałem żadnych problemów.
To, czego mi brakuje, to modem 5G lub chociaż LTE. W ten ostatni był wyposażony poprzednik tego laptopa, który testowałem rok temu. HP zapowiedział jednak wariant z modemem 5G.
Konwertowalny laptop HP został wyposażony w 2 porty Thunderbolt 4 z USB4 typu C, które możemy wykorzystać między innymi do zasilania urządzenia, a także przesłania obrazu do zewnętrznego monitora lub podłączenia na przykład przejściówki z portem RJ45, jeśli będziemy chcieli skorzystać z przewodowego Internetu. Jest też port USB-A, a także gniazdo audio Jack 3,5 mm 2 w 1 (słuchawki + mikrofon) oraz czytnik kart pamięci microSD.
Wydajność i kultura pracy
Najnowszy HP Spectre x360 został wyposażony w procesor Intel Core i7 11. generacji, który może pracuje z nominalną częstotliwością 2,8 GHz, która może wzrosnąć nawet do 4,7 GHz. W połączeniu z 16 GB szybkiej pamięci RAM (4267 MHz) daje to wydajny zestaw do typowych zadań biznesowych, ale nie tylko. Z procesorem jest zintegrowany układ graficzny Intel Irix Xe, który do grania w wymagające nowe tytuły zdecydowanie się nie nadaje. Nie znaczy to jednak, że na tym sprzęcie w ogóle nie można grać. Owszem, można, ale musimy się liczyć z dużymi ograniczeniami.
Model | 3DMark | GeekBench 4 | GeekBench 5 | PCMark 10 | Crystal Disk Mark | ||||
Time Spy | Ice Storm Extreme | Single Core | Multi Core | Single Core | Multi Core | Odczyt sekwencyjny | Zapis sekwencyjny | ||
Acer Swift 5 (2020) | 1583 | - | 6598 | 23120 | 1543 | 5801 | 4805 | 2201,3 MB/s | 1057,0 MB/s |
Asus ROG Zephyrus Duo 15 | 8924 | - | - | - | 5893 | 3546,5 MB/s | 3356,98 MB/s | ||
Asus VivoBook S330 | 431 | 53962 | 4104 | 14223 | 3664 | 474,3 MB/s | 504,3 MB/s | ||
Asus ZenBook 14 UX425J | 545 | - | 5283 | 16758 | 3704 | 1514,7 MB/s | 977,4 MB/s | ||
Asus ZenBook Pro Duo | 5316 | - | - | - | - | 3128,9 MB/s | 2391,1 MB/s | ||
HP EliteBook x360 1040 G5 | 461 | 47231 | 4970 | 14245 | 4027 | 3358,5 MB/s | 1982,4 MB/s | ||
HP Spectre x360 13 (2019) | 969 | - | 5582 | 18657 | 4147 | 3281,8 MB/s | 2388,4 MB/s | ||
HP Spectre x360 13 (2020) | 1429 | - | 6690 | 22002 | 1522 | 4984 | 4369 | 2063,1 MB/s | 1111,4 MB/s |
Huawei MateBook X (2020) | 392 | - | 4864 | 13871 | 1077 | 2728 | 3476 | 3541,6 MB/s | 2981,8 MB/s |
Huawei MateBook X Pro | 940 | 32584 | 4592 | 13818 | 2973 | 3336,7 MB/s | 249,8 MB/s | ||
Lenovo Yoga C930 4K | 393 | 42815 | 4779 | 14935 | 3562 | 2686 MB/s | 1356,5 MB/s | ||
LG Gram 17 (2020) | 613 | - | - | - | 3465 | - | - | ||
Microsoft Surface Book 3 | 4808 | - | 5694 | 19193 | 4249 | 1973,21 MB/s | 793,4 MB/s |
HP Spectre x360 nadaje się za to bardzo dobrze do innych rozrywek, na przykład oglądania ulubionych filmów i seriali z popularnych serwisów VoD. W czasie pandemii COVID-19 można z niego skorzystać również podczas zdalnej nauki, a robienie notatek będzie jeszcze przyjemniejsze, jeśli dokupimy pióro HP.
Testowany laptop cechuje wysoka kultura pracy, zapewniona przez wydajny procesor i płynne działanie interfejsu systemowego oraz zainstalowanych programów, a także na ogół bardzo cicha praca. Maksymalna głośność wbudowanego wentylatora w odległości około 60 cm wynosi około 45 dB. Zazwyczaj jest jednak o wiele ciszej lub w ogóle nie słychać szumu – wentylator pracuje tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Podczas testów obudowa komputera rozgrzała się maksymalnie do 43,5°C (spód urządzenia).
Laptop HP został wyposażony w dysk SSD o pojemności 512 GB, podłączony do portu PCIe, a także dodatkowe 32 GB pamięci Intel Optane. Jak podaje Intel, jest to inteligentna technologia, która personalizuje i przyśpiesza korzystanie z komputerów wyposażonych w procesory Intel Core, od uruchamiania komputera po uruchamianie aplikacji. Zapamiętuje najczęściej używane dokumenty, zdjęcia, filmy i aplikacje, umożliwiając do nich szybki dostęp, i pamięta je nawet po wyłączeniu zasilania.
Zasilanie
HP Spectre x360 13 spełnia wymagania platformy Intel Evo, która między innymi wymaga, by urządzenie pracowało ponad 9 godzin na wyświetlaczu FullHD. W przypadku testowanego laptopa taki czas można osiągnąć bez trudu. Gdy korzystałem na nim z przeglądarki internetowej i Worda, energii zgromadzonej w baterii (60 Wh) wystarczyło mi na dwa dni pracy, czyli 16 godzin. Użycie bardziej wymagających programów ten czas może mocno skrócić, jednak musimy się postarać, by zejść poniżej 9 godzin.
Konwertowalny komputer HP można też zasilać z sieci elektroenergetycznej, za pomocą dołączonego do zestawu zasilacza sieciowego, który podłącza się do gniazda USB-C. Ma on moc 65 W, ale z powodzeniem można też użyć nieco słabszego modelu. Podczas testów zdarzało mi się ładować baterię w HP ładowarką o mocy 55 W, dołączoną do smartfonu Xiaomi Mi 11.
Oryginalny zasilacz od testowanego laptopa potrafi naładować jego baterię od 0 do 100% w niecałe 100 minut.
Podsumowanie
HP Spectre x360 13 to świetnie wyglądający i solidnie wykonany laptop konwertowalny, który w dodatku jest stosunkowo mały i lekki. W połączeniu z rewelacyjną wydajnością wbudowanej baterii, czyni to z tego urządzenie rozwiązaniem ultramobilnym, które można zawsze mieć przy sobie, na przykład w czasie podróży służbowych, ale nie tylko. Możliwość obrócenia ekranu o dowolny kąt z zakresu od 0 do 360 stopni sprawia, że komputer ten nadaje się także do robienia notatek za pomocą pióra HP (jeśli sobie takie dokupimy) oraz do domowych rozrywek (oprócz wymagających gier).
Klienci biznesowi docenią tu również zainstalowany moduł TPM oraz funkcję BitLocker, którą fabrycznie zaszyfrowano pamięć dyskową. Do tego mamy tu wygodne zabezpieczenia biometryczne, w postaci sprawnie działającego czytnika linii papilarnych oraz kamery IR, zgodnej z Windows Hello.
Testowany laptop został wyposażony w czytelny wyświetlacz, chroniony przed zarysowaniami szkłem Corning Gorilla Glass NBT. Ten element wyposażenia może dla wielu osób stanowić wadę, ponieważ powłoka ekranu jest błyszcząca, co między innymi utrudnia korzystanie z urządzenia przy świetle słonecznym. Czasem nie pomaga nawet stosunkowo wysoka maksymalna jasność wyświetlacza.
HP Spectre x360 13 ma też wystarczającą wydajność do typowych zastosowań biurowych i multimedialnych, a narzekać będą tylko zapaleni gracze, którym będzie tu brakować lepszej karty graficznej. Ta zintegrowana kiepsko radzi sobie z wymagającymi grami. Z kolei dysk SSD co prawda nie należy do najszybszych, ale towarzyszy mu dodatkowa pamięć Intel Optane, zwiększająca ogólną wydajność operacji na często używanych plikach.
Najnowszy laptop HP Spectre x360 13 jest już dostępny w Polsce, jednak w momencie pisania tych słów nie udało mi się znaleźć identycznej konfiguracji. Ten sam model, ale w wersji z dyskiem SSD 1 TB, kupimy za 7999 zł. Z kolei ubiegłoroczny model z 16 GB RAM-u i 512 GB dysku SSD kosztuje 6999 zł. Nie są to najniższe ceny, ale według mnie ten sprzęt jest tego wart.
Ocena końcowa: 9/10
Wady:
- Błyszcząca, łatwo się brudząca powłoka ekranu,
- Brak modemu komórkowego i pióra HP w zestawie,
- Stosunkowo niska wydajność karty graficznej
Zalety:
- Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania i użytych materiałów,
- Niewielkie rozmiary i niska masa,
- Użyteczne etui w zestawie,
- Konstrukcja z zawiasami umożliwiającymi obrót ekranu o 360 stopni,
- Wygodna, podświetlana klawiatura, klawisz Pause,
- Sprawnie działająca biometria,
- Fizyczny przełącznik kamery,
- Czytelny wyświetlacz, chroniony przed zarysowaniami szkłem Corning Gorilla Glass NBT,
- Dobra jakość dźwięku,
- Funkcja BitLocker w Windowsie 10 Home, chip TPM,
- Technologie Thunderbolt 4 i USB4,
- Wysoka wydajność procesora,
- Długi czas pracy na baterii,
- Zasilanie laptopa przez USB-C.