DAJ CYNK

Huawei B529s - stacjonarny router do Internetu mobilnego

Marcin Kozlowski

Testy sprzętu

W połowie września T-Mobile wraz z nowym Internetem domowym LTE wprowadził do oferty router stacjonarny Huawei B529s.



W połowie września T-Mobile zaprezentował nową ofertę Internetu domowego LTE. Sieć stawia na jakość, a użytkownik wybierać ma szybkość, nie martwiąc się o ilość przetransferowanych danych.

Zobacz: Nowa oferta Internetu domowego T-Mobile

Wraz z nową ofertą sieć wprowadziła do oferty nowy "stacjonarny" router i właśnie na tym sprzęcie teraz się skupimy.

Huawei B529s-23a to urządzenie, które jest dostępne na wyłączność tylko w sieci T-Mobile. Router ma być prosty w obsłudze i tak naprawdę nie ma wymagać dodatkowej instalacji. Użytkownik dostanie go z włożoną kartą SIM bez kodu PIN, a całość gotowa będzie od razu do użycia w momencie powrotu do domu.

Zacznijmy jednak od specyfikacji routera Huawei B529s-23a:

  • Wymiary: 120 × 120 × 127 mm, masa: 672 g
  • Zakresy częstotliwości EDGE/GPRS/GSM: 2/3/5/8 (1900/1800/850/900 MHz)
  • Zakresy częstotliwości 3G/HSPA/DC-HSPA+: 1/8 (2100/900 MHz)
  • Zakresy częstotliwości LTE: 1/3/7/8/20/32/38 (FDD: 2100/1800/2600/900/800/1500 MHz, TDD: 2600 MHz)
  • Prędkości: DC-HSPA+: 42/5,76 Mb/s, LTE cat.6: 300/50 Mb/s
  • WLAN: 802.11 a/b/g/n/ac (Dual Band 2,4/5 GHz) - dwie sieci
  • Zewnętrzne złącza antenowe: dwa porty TS-9
  • Złącze sieciowe LAN/WAN (RJ45)
  • Gniazdo dla karty microSIM
  • Wbudowany akumulator litowo-jonowy: 3000 mAh
  • Zasilacz dedykowany: DC 12V/2A
  • Obsługa: DHCP Server, DNS RELAY oraz NAT, wraz z usługami zabezpieczającymi
  • Router obsługuje max 64 urządzenia

Wygląd routera jest przyjemny dla oka. Obudowa w kształcie sześcianu o zaokrąglonych krawędziach, wykonana została z czarnego tworzywa o matowej powierzchni. Przyjemnym akcentem jest biegnący w poziomie, przez środek pasek - w kolorze magentowym. Jak się okazuje, jest to element świecący, ale na szczęście to podświetlenie można wyłączyć przyciskiem. Na przednim panelu, oprócz wspomnianego przycisku, umieszczono także przycisk włącznika oraz cztery diody określające stan urządzenia: mode, LAN, Wi-Fi, power. Na tylnej ściance umieszczono złącze zasilania, gniazdo LAN/WAN, złącza antenowe oraz przycisk WPS (do automatycznego konfigurowania połączeń Wi-Fi). Od spodu "pudełka" umieszczono złącze karty SIM oraz przycisk reset. Dodatkowo przyklejono tam etykietę ze zdefiniowanymi nazwami sieci Wi-Fi oraz hasłami.

Tak jak wspominałem, router po wyjęciu z kartonu ma być gotowy do działania. Wszyscy przyzwyczajeni do ładowarek ze złączem microUSB mogą być zaskoczeni, bo w zestawie jest zasilacz o innym złączu, dający na wyjściu 12V i 2A. Tak pewnie było prościej i taniej, szczególnie, że to sprzęt raczej stacjonarny. Ale jakby przyszło wam go zabierać poza dom, to już pierwszej lepszej z popularnych ładowarek nie użyjecie.

Po podłączeniu do zasilania i uruchomieniu, użytkownik korzystając z podanych haseł może od razu połączyć się z siecią bezprzewodową i korzystać z Internetu. Do wybory będą dwie sieci: jedna w paśmie 2,4 GHz, a druga w paśmie 5 GHz. Schemat nazw jest taki:
WLAN1-JYABAG
WLAN1-5G-JYABAG
I właśnie to "-5G-" oznacza sieć w paśmie 5 GHz, paśmie które jest obecnie zdecydowanie mniej używane i mniej zakłócane. Dlatego też je warto wybrać.



Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News