DAJ CYNK

Lenovo ThinkPad X1 Fold – mały laptop, który daje mnóstwo funu

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Lenovo ThinkPad X1 Fold Windows 10


System operacyjny i aplikacje

Lenovo ThinkPad X1 Fold pracuje pod kontrolą 64-bitowego systemu Windows 10 Pro, co sugeruje biznesowe zastosowanie testowanego sprzętu. Dla przypomnienia – wersja Pro Windowsa różni się od Home obecnością dodatkowych funkcji biznesowych oraz możliwością szyfrowania dysku narzędziem Bitlocker. W tym ostatnim przypadku przyda się wbudowany moduł TPM. Dzięki niemu (między innymi) komputer spełnia wymagania nadchodzącego Windowsa 11.

Po pierwszym uruchomieniu komputera nie znajdziemy na pokładzie nadmiaru zbędnych aplikacji, poza standardowym zestawem dostarczanym razem z systemem operacyjnym. Są tu na przykład programy z pakietu Office, co może się przydać zarówno w pracy, jak i w domu. Lenovo dokłada też do tego kilka narzędzi od siebie. Jest to między innymi wspomniany już przeze mnie wcześniej Lenovo Mode Switcher, dzięki któremu możemy zdecydować, czy wyświetlacz ma pracować jako jedna całość, czy ma być podzielony na dwie części.

Lenovo ThinkPad X1 Fold książka

Inne narzędzia Lenovo Camera Settings do ustawiania wbudowanego aparatu, Lenovo Display Optimizer do regulacji obrazu oraz Lenovo Voice, który potrafi tłumaczyć tekst mówiony oraz zmieniać go w tekst pisany (nie obsługuje polskiego).

Najbardziej przydatnym narzędziem jest Lenovo Commercial Vantage. Program ten pozwala zarządzać wybranymi funkcjami komputera oraz uzyskać informacje na jego temat. Tu również dokonamy aktualizacji sterowników czy BIOS-u.

Lenovo ThinkPad X1 Fold Vantage

Jeśli potrzebujemy czegoś więcej, możemy zainstalować wybrane przez siebie programy pochodzące z różnych źródeł, w tym ze sklepu Microsoft Store. Miejsca na to mamy tu dużo.

Łączność i porty

ThinkPad X1 Fold może się łączyć ze światem zewnętrznym za pomocą technologii Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.1. Z żadnym z tych standardów nie miałem problemów. Wi-Fi służyło mi do korzystania z Internetu w domu, a dzięki przez Bluetooth podłączałem do urządzenia słuchawki oraz inny komputer w celu przesłania plików. Zaletą tego sprzętu jest również obecność modemu 5G, w którym możemy użyć zarówno tradycyjną kartę nanoSIM, jak i eSIM. Mieszkam w Szczecinie, więc podczas testów korzystałem z 5G sieci Plus.

Lenovo ThinkPad X1 Fold 5G

Wbudowany modem komórkowy sprawia, że komputer staje się prawdziwie mobilny. To rozszerza możliwości korzystania z Internetu nie tylko za pomocą Wi-Fi. Jeśli takiej sieci w jakimś miejscu nie ma, możemy ją udostępnić w smartfonie, ale takie rozwiązanie ma też swoje wady, na przykład szybsze zużywanie baterii w telefonie.

Lenovo ThinkPad X1 Fold SIM


Jeśli chodzi o porty i gniazda, to testowany komputer ma miejsce na kartę nanoSIM, a także dwa złącza USB-C. Możemy je wykorzystać do zasilania laptopa, a także do podłączenia urządzeń peryferyjnych, takich jak pamięć przenośna, słuchawki czy zewnętrzny monitor. Gniazd jest niewiele, ale należy pamiętać, ze jest to przede wszystkim sprzęt mobilny, a nie komputer stacjonarny. No i zawsze możemy użyć huba z dodatkowymi portami.

Lenovo ThinkPad X1 Fold bok

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis