DAJ CYNK

ECS Liva Q3D, czyli komputer mniejszy niż kostka masła (Test)

Przemysław Banasiak

Testy sprzętu

ECS Liva Q3D, czyli komputer mniejszy niż kostka masła (Test)
Testy wydajności

Testy wydajności przeprowadzaliśmy na systemie Windows 11 zaktualizowanym do najnowszej wersji. Wszelakie zbędne programy działające w tle (np. Microsoft OneDrive) były wyłączone. Używaliśmy standardowego zestawu aplikacji pomiarowych. Mowa między innymi o CPU-Z, Cinebench R23, CrystalDiskMark czy 3DMark. Wszystkie w najnowszych wersjach w momencie tworzenia publikacji. Nie zabrakło też klasycznych programów jak Mozilla Firefox czy Netflix.

To co pierwsze zwraca uwagę to żałośnie mała pamięć RAM. Na papierze ECS Liva Q3D oferuje 4 GB. Część z tego rezerwowane jest jednak przez zintegrowany układ graficzny. W efekcie do dyspozycji zostaje nam 3,8 GB. Jednak sam system operacyjny (Windows 11) zużywał dodatkowe 2 GB. W efekcie zostaje nam około 1,8 GB - to w 2023 roku naprawdę niewiele. Wystarczy powiedzieć, że praktycznie żadnego scenariusz w benchmarku 3DMark nie dało się uruchomić.

ECS Liva Q3D, czyli komputer mniejszy niż kostka masła (Test)

Jeśli chodzi o zwykłe użytkowanie PC jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów i seriali czy praca biurowa to tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń. Przeglądarka z kilkoma otwartymi kartami i filmy wideo w rozdzielczości 4K były obsługiwane bez problemu. Pakiet office również spokojnie się uruchamiał, chociaż nie jest to sprzęt pod ogromne arkusze Excel.

ECS Liva Q3D, czyli komputer mniejszy niż kostka masła (Test)

Pozytywnym zaskoczeniem okazała się pamięć eMMC. Mowa o wartościach około 300 MB/s dla odczytu i 140 MB/s dla zapisu sekwencyjnego. Nie są to żadne rekordy, zwłaszcza porównując do najnowszych SSD NVMe, ale podobne prędkości będzie oferowało wiele tańszych/mniejszych i nadal chętnie używanych SSD SATA III. Zaś HDD będą znacznie gorsze.

ECS Liva Q3D, czyli komputer mniejszy niż kostka masła (Test)

A jak to wygląda w grach? Chciałbym powiedzieć "to zależy", ale będąc szczerym - raczej nie wygląda. W rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 px) Leage of Legends na ustawieniach bardzo niskich oferuje średnio 40 FPS. Podczas intensywnych walk spadało to do 30-32 FPS, zaś gdy mało co się działo widziałem nawet 45 FPS. W Teamfight Tactics zanotowałem 60 FPS z rzadkimi spadkami. Najgorzej wyglądało to w Counter-Strike: Global Offensive. Tutaj przy Full HD i ustawieniach Very Low mowa o średnio 30 FPS. Pojawiały się jednak spadki, a w przypadku granatów dymnych było to nawet żałosne 10 FPS.

ECS Liva Q3D, czyli komputer mniejszy niż kostka masła (Test)

Benchmarki jak 3DMark Night Ride, Cinebench R23 czy test wbudowany w CPU-Z tylko potwierdzają wcześniejsze obserwacje. Mimo średniego taktowania na poziomie 2,5 - 2,7 GHz (a momentami nawet 3,4 GHz), mowa o wydajności na poziomie tańszych procesorów sprzed wielu lat. Momentami nawet taki AMD Ryzen 3 1200 (4R/4W@3,1 GHz) z 2017 roku będzie odczuwalnie wydajniejszy. Oczywiście przy wyższym poborze mocy - 15 vs 65 W.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ECS, Telepolis/Przemysław Banasiak