DAJ CYNK

ECS Liva Q3D, czyli komputer mniejszy niż kostka masła (Test)

Przemysław Banasiak

Testy sprzętu

ECS Liva Q3D, czyli komputer mniejszy niż kostka masła (Test)
Temperatury

Pod względem temperatur ECS Liva Q3D wypada źle. Fabrycznie mowa była o 55°C w spoczynku, pod obciążeniem zaś szybko pojawiały się wartości 100°C. Tym samym występowało zjawisko dławienia termicznego - komputer obniżał napięcia, a taktowania na procesorze spadały. Pierwsza myśl - układ chłodzenia nie ma kontaktu z CPU lub źle nałożono pastę termoprzewodzącą. Niestety nie. Radiator szybko się nagrzewał co wykluczało pierwszy punkt, zaś wymiana fabrycznego termopadu na Thermal Grizzly Minus Pad 8 (jedno z lepszych rozwiązań na rynku) wykluczyła drugą możliwość. W spoczynku co prawda temperatury spadły do 35-40°C, ale pod obciążeniem nadal notowałem 100°C.

Kultura pracy

Przy rozbieraniu Mini PC i wymianie termopadów miałem lepszą okazję przyjrzeniu się układowi chłodzenia. To rozwiązanie aktywne. Mowa o niewielki, acz bogato żebrowanym kawałku aluminium. Sporym i całkowicie pozytywnym zaskoczeniem było użycie markowego wentylatora od firmy Cooler Master.

Pomiary głośności przeprowadzamy kilkukrotnie, a następnie wyciągamy z tego średnią wartość. Nasz decybelomierz to Benetech GM1356 (klasa 2). Testy miały miejsce w wygłuszonym pomieszczeniu bez odbić fali dźwiękowej. Komputer umieszczony była w linii prostej, w odległości 50 centymetrów od urządzenia pomiarowego.

ECS Liva Q3D, czyli komputer mniejszy niż kostka masła (Test)

ECS Liva Q3D oferuje całkiem niezłą kulturę pracy. Mowa o około 37,2 dB(A) przy lżejszych zadaniach i 41,7 dB(A) pod pełnym obciążeniem. Co ważne jest to jednostajny szum powietrza, nie słychać tutaj żadnego terkotania łożyska wentylatora. W ciągu dnia odgłos ten całkowicie ginął przy klasycznych dźwiękach mieszkania i słyszalny, acz bynajmniej nie uciążliwy, był dopiero w nocy. Montując Mini PC za monitorem zasadniczo nie było go słychać.

ECS Liva Q3D, czyli komputer mniejszy niż kostka masła (Test)

Pobór mocy

Pobór mocy był sprawdzany zarówno z pomocą programów AIDA64 oraz HWInfo, jak i mierzony przez nas z pomocą dodatkowego, markowego watomierza. To najmocniejsza cecha ECS Liva Q3D. W spoczynku mowa była o mniej niż 5 W wg. miernika i 3,5 W według aplikacji. Przy lżejszych zadaniach wartość ta rosła do 10 W, zaś pod pełnym obciążeniem CPU oraz iGPU oscylowało to w granicach 14-15 W.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ECS, Telepolis/Przemysław Banasiak