DAJ CYNK

Motorola Edge 30 – smukły i lekki telefon o świetnym wyposażeniu

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Motorola Edge 30 tylny aparat


Aparaty fotograficzne

Motorola Edge 30 Pro ma z tyłu dwa aparaty fotograficzne o rozdzielczości 50 Mpix (główny i ultraszerokokątny), które domyślnie robią zdjęcia w rozdzielczości 12,5 Mpix. Towarzyszy im 2-megapikselowy czujnik głębi, przydatny do uzyskania efektu bokeh na portretach. Z przodu znajduje się aparat o rozdzielczości 32 Mpix, który domyślnie robi zdjęcia o rozdzielczości 8 Mpix. Wszystkie aparaty potrafią też robić zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

Motorola Edge 30 fotografowanie

Do obsługi tego fotograficznego arsenału służy aplikacja Aparat, która daje dostęp do wybranych opcji oraz trybów pracy wprost z ekranu głównego, a pozostałych trzeba szukać w mało rozbudowanym menu ustawień oraz po kliknięciu na pozycję Więcej wśród trybów.

Edge 30 ma oddzielny tryb do robienia zdjęć w rozdzielczości 50 Mpix (dwa tylne aparaty), nie zabrakło tu również trybu Pro. W tym ostatnim najważniejsze parametry możemy ustawić ręcznie, a same zdjęcia mogą być zapisywane w formacie RAW. Szkoda tylko, że w trybie Pro (także w formacie RAW) zdjęcia mają rozdzielczość 12,5 Mpix. Nie znalazłem w aplikacji opcji, która by pozwalała to zmienić.

Motorola Edge 30 zrzuty - aparat

Jakość zdjęć i filmów

Jakość zdjęć z Motoroli Edge 30 zależy od warunków oświetleniowych oraz aparatu, z którego korzystamy. Zdecydowanie najlepiej wypadają te z głównego aparatu, zrobione przy dobrym świetle. Mają one ładne kolory i odpowiednią ilość szczegółów. Gdy warunki są nieco trudniejsze, jakość zdjęć spada, jednak nie tak bardzo, jak w przypadku aparatu ultraszerokokatnego. Jeszcze większe różnice między aparatami są w nocy – w tym przypadku zdjęcia z aparatu ultraszerokokątnego mają mniej naturalne kolory, trudniej jest też zrobić ostre zdjęcie z ręki. Co ciekawe, kolorystykę zdjęć psuje czasem włączenie trybu Nocne zdjęcia (zerknij na ostatnie zdjęcie w galerii poniżej).

Zdjęcia z obu tylnych aparatów fotograficznych możemy robić także w rozdzielczości 50 Mpix. W tym przypadku okazało się, że z egzemplarzem testowym Motoroli, który dostałem, jest coś nie tak. Zdjęcia z głównego aparatu w przypadku fotografowania jasnych scen (lub scen z jasnymi fragmentami) są całe… zielone (z małym dodatkiem żółtego oraz koloru, który Lightroom określa mianem „aqua”). Problemu nie było w przypadku ciemniejszych zdjęć oraz ujęć z aparatu ultraszerokokątnego.


Aktualizacja

Jak widać powyżej, z głównym aparatem fotograficznym w testowanej Motoroli zdecydowanie było coś nie tak. Aby się upewnić, czy jest to problem dotyczący tego konkretnego egzemplarza, czy bardziej ogólny, sprawdziliśmy ten problem w drugim, takim samym smartfonie. W tym przypadku zdjęcia w rozdzielczości 50 Mpix wyglądały już prawidłowo (patrz galeria poniżej).


Aparat ultraszerokokątny może pracować w trybie makro, co daje całkiem niezłe rezultaty. Kilka przykładów poniżej.

Niezłe jakościowo zdjęcia robi również przedni aparat, szczególnie w optymalnych warunkach. Podobnie jak w przypadku Edge 30 Pro, czasem można się przyczepić do kolorystyki.

Testowany smartfon potrafi nagrywać filmy w maksymalnej jakości 4K@30fps. Nagrania wypadają przyzwoicie, nawet te w niezbyt idealnych warunkach oświetleniowych. Stabilizacja obrazu działa (zarówno optyczna, jak i dodatkowa elektroniczna), jednak przy panoramowaniu powoduje to tworzenie się widocznych przeskoków.  Przykładowe filmy poniżej.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis