DAJ CYNK

ThinkPhone by Motorola – test. Smartfon z „atomowym” guzikiem

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Motorola ThinkPhone tylny aparat


Aparaty fotograficzne

Fotograficzny arsenał ThinkPhone’a składa się z czterech aparatów. Głowna jednostka z tyłu ma rozdzielczość 50 Mpix i domyślnie robi zdjęcia o rozdzielczości 12,5 Mpix. Na wyposażeniu znalazła się tu również optyczna stabilizacja obrazu i autofocus. Ten ostatni jest oferowany również przez aparat ultraszerokokątny 13 Mpix z funkcją Macro Vision. Uzupełnieniem tylnego zestawu jest 2-megapikselowy czujnik głębi, przydatny podczas robienia zdjęć portretowych z rozmytym tłem. Przedni aparat ma matrycę o rozdzielczości 32 Mpix i robi zdjęcia o rozdzielczości 8 Mpix.

Motorola ThinkPhone fotografowanie

Do sterowania tym wszystkim służy aplikacja Aparat. To proste w obsłudze, a jednocześnie potężne narzędzie, w którym wszystkie ważne opcje są dostępne wprost z ekranu głównego. Wśród dostępnych trybów pracy jest między innymi tryb Pro, w którym możemy ręcznie dobrać potrzebne nam parametry. Zdjęcia możemy zapisywać w formacie JPG lub RAW, a także w obu jednocześnie.

Motorola ThinkPhone zrzuty - aparat

Jakość zdjęć i filmów

Czas przyjrzeć się zdjęciom z aparatów ThinkPhone’a. Główna jednostka przy świetle dziennym potrafi zrobić bardzo dobre jakościowo zdjęcia, pełne szczegółów, ładnych kolorów oraz pozbawione rzucających się w oczy szumów. Również ich ostrość jest na ogół dobra, choć tu należy się małe wyjaśnienie. Podczas robienia zdjęć w zamkniętym pomieszczeniu zauważyłem, że autofocus potrafi co chwilę zmieniać punkt ostrości, przez co można stosunkowo łatwo otrzymać nieco rozmyte zdjęcie. Tego problemu nie miałem na zewnątrz (ani w dzień, ani w nocy). Zdjęcia z aparatu ultraszerokokątnego mają ogólnie nieco gorszą jakość, ale wciąż są dobre.

Domyślnie główny aparat Motoroli robi zdjęcia w rozdzielczości 12,5 Mpix, ale można się przełączyć na 50 Mpix. Teoretycznie zdjęcia mają wtedy nieco wyższy poziom szczegółowości, ale również zajmują znacznie więcej miejsca. Biorąc pod uwagę, że aby włączyć tę rozdzielczość, trzeba też przejść do menu Więcej i tam wybrać odpowiedni tryb pracy aparatu, nie za bardzo ma sens korzystanie z tego.

A jak jest w nocy? Nie najgorzej. Dla mnie zaletą testowanego smartfonu jest to, że nie zmienia na siłę nocy w dzień. Warto przy tym skorzystać z trybu Noc, który potrafi dodać nieco światła i kolorytu do ciemnych obszarów. Różnica między zdjęciami zrobionymi w tym trybie (patrz zdjęcia 1 i 2 w galerii poniżej) i w trybie Zdjęcie (zdjęcia numer 3 i 4) nie jest jednak bardzo duża. Zdjęcia 1 i 2 oraz od 5 do końca poniższej galerii zostały zrobione w trybie Noc.

Aparat ultraszerokokątny ma autofocus i potrafi robić zdjęcia makro. Te są zaskakująco dobre jakościowo i znacznie łatwiej jest w nich osiągnąć dobrą ostrość niż w przypadku oddzielnych aparatów makro bez autofocusu.

Przedni aparat również potrafi zrobić dobre zdjęcia, o ile warunki oświetleniowe na to pozwolą. Są one szczegółowe, ostre oraz przyjemne kolorystycznie z naturalnymi odcieniami skóry.

Główny aparat w Motoroli Think Phone potrafi rejestrować wideo w maksymalnej jakości 8K@30fps. Takie filmy wyglądają jednak ogólnie gorzej od tych nagranych w rozdzielczości 4K, oferując przede wszystkim gorszą ostrość. Pozostałe aspekty nagrań 8K i 4K są niemal identyczne, aczkolwiek te pierwsze zajmują dużo więcej miejsca i nie można w nich skorzystać z dodatkowej stabilizacji obrazu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis.pl