DAJ CYNK

MSI Prestige 14 EVO – test małego i bardzo wydajnego laptopa do pracy

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Testy sprzętu

Klawiatura i touchpad

MSI Prestige 14 EVO wyposażony został w podświetlaną klawiaturę wyspową bez bloku numerycznego. Ma ona niestandardowy układ z klawiszem Fn umieszczonym jedynie po prawej stronie i zajmującym wspólne miejsce z klawiszem Windows, szerokim Ctrl oraz kilkoma innymi nietypowymi pomysłami. Przynajmniej pozwoliło to zmieścić pełnowymiarowe przyciski kierunkowe oraz klawisze przydatne przy edycji tekstu, takie jak PgUp i PgDn.


Bodaj najbardziej uciążliwą rzeczą podczas pisania i ogólnie korzystania z komputera okazał się wspomniany nietypowy układ przycisków. Wymagał on dłuższej chwili na przyzwyczajenie, a jednak mimo to uważam, że kilka decyzji producenta jest bez sensu – chociażby zastąpienie Fn z lewej strony szerokim Ctrl. Przeszkadza mi także zastąpienie klawiszy F1-F12 przyciskami funkcyjnymi, bez możliwości zmiany sposobu ich działania za pomocą dołączonego oprogramowania czy chociaż z poziomu UEFI.

MSI Prestige 14 EVO

Z drugiej strony narzekać nie mogę na komfort korzystania z samej klawiatury. Przyciski są duże, więc łatwo w nie trafić, i wymagają minimalnej siły do aktywacji. Podoba mi się także długi, wyczuwalny skok, aczkolwiek osoby szybko piszące pewnie wolałyby, gdyby odpowiedź byłą nieco szybsza. To jednak niuanse, na które na co dzień w zasadzie nie zwraca się uwagi, bo generalnie korzystanie z tutejszej klawiatury to czysta przyjemność.

MSI Prestige 14 EVO

Szklany touchpad jest gładki, bardzo przyjemny w dotyku i wyjątkowo szeroki – do tego stopnia, że w zasadzie nie idzie o niego nie znaczyć podczas pisania. Osobiście wolałbym, gdyby był te 1,5 cm węższy, szczególnie że przez nietypowe proporcje ta dodatkowa szerokość wydaje się przynosić znikome korzyści. Do jego działania i jakości nie mam jednak żadnych zastrzeżeń – są wzorowe.

Głośniki

MSI Prestige 14 EVO został wyposażony w głośniki stereo umieszczone na spodzie obudowy. Niestety w praktyce sprawdzają się bardzo słabo. Dźwięk jest w zasadzie pozbawiony niskich tonów, a nawet niższej średnicy; nie zachwyca również dynamika czy odwzorowanie detali. Nie słucha się tego niestety przyjemnie, więc jeśli chcemy wykorzystać laptopa do odtwarzania multimediów, warto zaopatrzyć się w słuchawki lub zewnętrzne głośniki. Przynajmniej głośność maksymalna wypada całkiem w porządku (74 dBa z ok. 1 m).

MSI Prestige 14 EVO

Kamera

Wbudowana kamera rejestruje obraz w rozdzielczości 720p i 30 kl./s. Jakość obrazu jest OK. Wystarczy, by komfortowo przeprowadzić wideorozmowę, ale nie jest to poziom, który nadawałby się np. do vlogowania. Na plus warto podkreślić, że została wyposażona w sensor podczerwieni, dzięki czemu jest kompatybilna z funkcją rozpoznawania twarzy w ramach Windows Hello.

MSI Prestige 14 EVO
Zdjęcie wykonane wbudowaną kamerą przy oświetleniu studyjnym

Biometria

MSI Pretige 14 EVO posiada dwa rodzaje wbudowanych zabezpieczeń biometrycznych: skaner linii papilarnych oraz funkcję rozpoznawania twarzy. Obie działają bardzo sprawnie i nie zdarzyło mi się w toku testów, żebym miał problem zalogować się z ich pomocą do komputera.


Szczególnie dobrze sprawdza się rozpoznawanie twarzy, wykorzystujące do skanowania sensor podczerwieni. Działa szybko i niezawodnie, zazwyczaj odblokowując komputer, jeszcze zanim zdążę sięgnąć do klawiatury. Co ważne, sprawdza się w każdych warunkach oświetleniowych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne

Źródło tekstu: własne