DAJ CYNK

Najlepszy telefon do 1000 zł? Xiaomi Poco X3 NFC! Spróbuj zmienić moje zdanie

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Testy sprzętu

Aparat

Aplikacja aparatu w Xiaomi Poco X3 NFC jest dokładnie taka sama, jak w innych urządzeniach producenta. Oferuje atrakcyjny, nowoczesny interfejs. To, co bardzo mi się w niej podoba, to możliwość ręcznego zdefiniowania, do których trybów chcemy mieć dostęp bezpośrednio z głównego ekranu, za pośrednictwem wirtualnego pierścienia, a które pozostaną schowane nieco głębiej w dedykowanym menu. To ostatnie możemy wywołać albo osobnym skrótem, albo wygodnym gestem. Zastosowana ikonografia w większości pozostaje czytelna i choć mógłbym się przyczepić do niezbyt intuicyjnego rozmieszczenia niektórych elementów, to generalnie tutejsza aplikacja aparatu wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie.

Xiaomi Poco X3 NFC

Fabryczna aplikacja może się pochwalić także bardzo rozbudowanym jak na ten segment cenowy trybem profesjonalnym. W ręce użytkownika oddana została nie tylko możliwość ręcznego dostosowania kluczowych parametrów ekspozycji, ale także praktyczne narzędzia pokroju poziomicy czy focus peakingu. Co więcej, nie zabrakło opcji wyboru aparatu, którym chcemy zrobić zdjęcie czy zapisu zdjęć w formacie RAW.

Xiaomi Poco X3 NFC

Na poczwórny aparat z tyłu składa się przede wszystkim główna jednostka szerokokątna o rozdzielczości 64 MP, f/1.9 i ekwiwalencie ogniskowej 25 mm dla pełnej klatki. Posiada ona autofocus z detekcją fazy, ale już optycznej stabilizacji obrazu zabrakło. Uzupełnia ją moduł ultraszeroki o rozdzielczości 13 MP, f/2.2 i kącie widzenia 119 stopni, makro o rozdzielczości 2 MP i f/2.4 oraz sensor głębi o tych samych parametrach.

Xiaomi Poco X3 NFC

Zdjęcia wykonane głównym aparatem prezentują się jak na ten segment dobrze. Pochwalić należy przede wszystkim niezłą rozpiętość tonalną, która jest zasługą tutejszego dużego sensora. Niestety optyka, z którą przyszło mu pracować, wypada gorzej. Obiektyw ostrością nie grzeszy, natomiast przy brzegach kadru zaobserwować można dodatkowo duże zniekształcenia i wyraźne aberracje chromatyczne. W połączeniu z typowym smartfonowym wyostrzaniem prowadzi to czasem do pojawienia się brzydkich artefaktów. Problemy te są jednak widoczne dopiero na dużym ekranie. Podczas oglądania zdjęć na smartfonie prezentują się one bardzo dobrze, a Poco X3 na tle innych urządzeń tej klasy zdecydowanie zasługuje na pochwałę.

Korzyści z zastosowania dużego sensora jeszcze lepiej widać po zmroku. Nawet przy bardzo wysokich czułościach szum jest dobrze kontrolowany, a zdjęcia w słabym oświetleniu nadal mogą się pochwalić zaskakująco dobrą dynamiką. Dodatkowo zawsze możemy posiłkować się trybem nocnym, który pomaga wyciągnąć detale z cienia oraz prześwietlonych fragmentów kadru. We znaki daje się jednak brak optycznej stabilizacji obrazu, gdyż wśród fotografii zrobionych po zmroku odnotowaliśmy stosunkowo duży odsetek zdjęć poruszonych.

Xiaomi Poco X3 NFC

Jakość zdjęć wykonanych modułem ultraszerokim w kategoriach obiektywnych nie zachwyca. Brakuje im ostrości, kontrastu i rozpiętości tonalnej. Czyni to z niego raczej zabawkę, która we wprawnych rękach daje możliwość robienia bardzo efektownych ujęć, ale raczej nic ponad to. Trzeba jednak zauważyć, że z opisanymi wyżej problemami boryka się również większość konkurencyjnych konstrukcji, na tle których Poco X3 wypada całkiem przyzwoicie.

W kategoriach zabawki należy również podchodzić do tutejszego modułu makro. Choć oferuje on bardzo krótki minimalny dystans ostrzenia i pozwala robić ciekawe zbliżenia, tak niskie możliwości rozdzielcze matrycy 2 MP mocno podkopują jego użyteczność.

Xiaomi Poco X3 NFC

Tutejszy aparat do selfie charakteryzuje ma 20 MP i przysłonę f/2.2. Jakość zdjęć wykonanych z jego pomocą jest bardzo dobra – mają atrakcyjne kolory, są zadowalająco ostre i poprawnie doświetlone. Pochwalić należy, że nawet po zmroku spadek jakości nie jest duży.

Zdjęcia z aparatu

Główny aparat 64 MP

Ultraszerokokątny

Makro

Przedni

Kamera

Xiaomi Poco X3 NFC nagrywa wideo w rozdzielczości maksymalnie 4K i klatkażu 30 kl./s. Dodatkowo nawet przy maksymalnej rozdzielczości mamy do dyspozycji elektroniczną stabilizacje obrazu.

Jeśli chodzi o jakość rejestrowanego materiału, jest ona dobra, mając na uwadze klasę urządzenia. Co prawda wideo w rozdzielczości Full HD nie grzeszy ostrością, ale uwaga ta traci na znaczeniu, kiedy sięgniemy po 4K. Dodatkowo niezależnie od trybu możemy liczyć na bardzo dobrą dynamikę tonalną.

Po zmroku w oczy rzucają się dwie rzeczy: wyraźny spadek dynamiki tonalnej, przez co giną detale w ciemnych partiach kadru, oraz znacznie niższa skuteczność stabilizacji obrazu. Nie licząc jednak tych dwóch zastrzeżeń, jakość obrazu pozostaje zadowalająca. Nagrania zachowują przyzwoity kontrast i nasycenie kolorów, a spadek ostrości jest akceptowalny.

Xiaomi Poco X3 NFC pozwala również na nagrywanie wideo modułem ultraszerokokątnym i to w pełnym zakresie rozdzielczości. Materiały takie wypadają bardzo dobrze, nawet jeśli charakteryzują się nieco gorszym odwzorowaniem detali i dynamiką niż te z głównego aparatu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne

Źródło tekstu: własne