DAJ CYNK

Navitel R300 GPS - test rejestratora samochodowego z ostrzeganiem o radarach i prędkościomierzem

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

Procesor, matryca, obiektyw

Sercem wideorejestratora jest procesor MStar MSC8336, znany już z poprzednich modeli Navitela, z którym współpracuje sensor Galaxy Core GC2053 połączony z czterowarstwowym obiektywem ze szkła. Nie jest to najlepsza optyka, bo na rynku standardem są już obiektywy sześciowartościowe, ale swoje funkcje spełnia. Kąt widzenia według producenta wynosi 140°, a maksymalna rozdzielczość wideo to 1920х1080 Full HD przy 30 kl./s. Rejestrator opisywany jest ponadto terminem Night Vision, co obiecuje nam skuteczny zapis wideo w nocy. Pliki nagrywane są w formacie MOV (H.264), można też robić zdjęcia o rozdzielczości 2 Mpix. 

Navitel R300 GPS jest także wyposażony, zgodnie z nazwą, we wbudowany GPS i antenę GPS. Ma również G-sensor.

Menu i dostępne funkcje

Rejestrator jest w zasadzie bezobsługowy, czyli po zamontowaniu działa, a kierowca nie musi sobie zawracać głowy pracą urządzenia. Niemniej czasem klawiszologia będzie niezbędna. 

Pierwszy przycisk z lewej służy do przełączania się między trybami pracy - kamerą, aparatem oraz przeglądarkami wideo i zdjęć. Co również bardzo ważne - podczas nagrywania służy do blokowania aktualnego nagrania, co jest pomocne, gdy kierowca dostrzeże coś ciekawego na trasie i chce to zachować. Wystarczy tylko raz nacisnąć ten klawisz.  

Drugi klawisz otwiera menu ustawień z osobnymi zakładkami dla kamery, aparatu, odtwarzania, opcji narzędzia multimediów (jest tam tylko formatowanie karty pamięci) oraz na końcu - ustawień systemowych. Można tam także zmienić język z domyślnego angielskiego na polski. W ustawieniach systemowych znajdują się też przełączniki wszystkich opcji decydujących o dodatkowych funkcjach rejestratora, np. tryb parkingowy czy ochrona przed nadpisaniem pliku (przydatne, gdy dojdzie do stłuczki na trasie). 

Ciekawą rzeczą jest to, że po kilkunastu sekundach ekran podglądu nagrywania wideo zmienia się - znika obraz z kamery, za to pojawia się prędkościomierz na czarnym tle. Z czasem mogą się tam pojawić inne elementy. Cóż to takiego? To wspomniane na wstępie funkcje cyfrowego prędkościomierza oraz informatora GPS. Dzięki odbiornikowi GPS oraz preinstalowanej bazie danych kierowca otrzymuje w trakcie jazdy informacje o fotoradarach, potencjalnie ryzykownych miejscach oraz obiektach usługowych. 

Navitel R300 GPS wyświetla różne symbole i emituje dźwiękowe powiadomienia, które ostrzegają od odległości 450 metrów przed fotoradarem lub innym zdarzeniami na trasie. Ostrzegani jesteśmy nie tylko o fotoradarach rejestrujących prędkość, ale np. też o takich, które służą do wykrywania pojazdów poruszających się po pasach przeznaczonych do transportu publicznego. Urządzenie ma też ostrzegać o niebezpiecznych miejscach jak nieuregulowany przejazd kolejowy, a także punktach kontrolnych, np. inspekcji transportu drogowego.  W sumie tych kategorii jest kilkadziesiąt. „Czarny ekran” z ostrzeżeniami można całkowicie wyłączyć, wtedy cały czas będzie widać podgląd z kamery. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News