DAJ CYNK

Oppo Reno10 Pro 5G – mistrz portretów w atrakcyjnej formie (test)

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Oppo Reno10 Pro 5G w ręce przód


Interfejs systemowy i aplikacje

Oppo Reno10 Pro 5G pracuje pod kontrolą oprogramowania ColorOS 13.1, bazującego na systemie Android 13. Ekran główny może pracować w jednym z dwóch trybów, standardowym ze skrótami do wszystkich aplikacji na pulpitach lub w trybie szuflady z osobnym panelem z tymi skrótami. Skróty na pulpitach można łączyć w foldery.

Oppo Reno10 Pro 5G zrzuty - pulpity

Interfejs systemowy można dostosować do swoich preferencji za pomocą dostępnych w systemie narzędzi. Możemy na przykład skorzystać ze Sklepu z motywami, w którym znajdziemy również czcionki i tapety. Do wyboru mamy różne style ikon, a także kilka wersji ich rozmieszczenia. Da się zmienić również rozmiar wybranych elementów „wystroju”. Warto też zajrzeć do opcji Tapety i styl w ustawieniach systemowych. Do nawigowania po systemie mogą służyć trzy przyciski ekranowe lub gesty.

Oppo Reno10 Pro 5G zrzuty - personalizacja

W ustawieniach znajdziemy oczywiście o wiele więcej opcji dotyczących działania interfejsu. Dotyczą one między innymi różnego rodzaju gestów i ruchów czy ułatwień dostępu. Są też opcje związane z tak zwanymi funkcjami specjalnymi, wśród których znajdziemy na przykład Inteligentny pasek boczny ze skrótami do wybranych aplikacji i funkcji, a także Tryb prosty, w którym wszystko jest większe i głośniejsze.

Oppo Reno10 Pro 5G zrzuty - dodatkowe ustawienia

A co z aplikacjami? Na pokładzie znajdziemy aż trzy sklepy. O pierwszym, z motywami, już wspomniałem. Jest też Sklep Play oraz App Market, w których znajdziemy wszystko to, czego potrzebujemy.

Wśród fabrycznie zainstalowanych aplikacji znajdziemy sporo klientów usług Google, a także aplikacje od producenta telefonu. Wśród tych ostatnich warto zwrócić uwagę na Menedżer telefonu, który pozwala zapanować nad bezpieczeństwem naszych danych i porządkiem w pamięci urządzenia.

Oppo Reno10 Pro 5G zrzuty - aplikacje

Interfejs systemowy w testowanym smartfonie wygląda według mnie schludnie i jest bardzo funkcjonalny. Liczba dostępnych opcji jest tu naprawdę duża, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Ucieszą się również osoby, dla których funkcją typu „must have” jest możliwość ustawienia godziny włączania i wyłączania smartfonu. Tak, Oppo to ma w ustawieniach dodatkowych.

Łączność

Smartfon marki Oppo oferuje komplet nowoczesnych standardów łączności bezprzewodowej, na czele z 5G oraz Wi-Fi 6. Za pomocą obu mogłem bezproblemowo korzystać z zasobów Internetu czy komunikować się z bliskimi lub znajomymi. Z kolei dzięki łączności Bluetooth mogłem z Reno10 Pro 5G połączyć bezprzewodowe słuchawki czy inne urządzenie (w celu przesłania plików).

Oppo Reno10 Pro 5G SIM


Moduł NFC przyda się z kolei podczas dokonywania płatności zbliżeniowych, ale także do odczytywania tak zwanych tagów NFC. Jest również port podczerwieni, dzięki któremu można zmienić telefon w pilota do zdalnego sterowania na przykład telewizorem.

Oppo reno10 Pro 5G dobrze sobie radzi z łapaniem zasięgu sieci komórkowej. Podczas prowadzenia rozmów telefonicznych mogłem korzystać z takich technologii, jak WiFi Calling czy VoLTE (z kartą SIM sieci Orange). Jakość połączenia była dzięki temu za każdym razem wystarczająco dobra, bym nie miał żadnych problemów ze zrozumieniem swojego rozmówcy. Działało to również w drugą stronę.

Oppo Reno10 Pro 5G telefonowanie

Testowany smartfon nadaje się również do nawigowania po nieznanej okolicy. Przyda się do tego wbudowany odbiornik nawigacji satelitarnej, który szybko i z wystarczającą dokładnością (do kilku metrów) ustala położenie urządzenia, a także wbudowany cyfrowy kompas, który wskaże północ (i nie tylko).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis.pl