DAJ CYNK

Panasonic Toughbook 40 – testowałem laptopa dla wojska. To genialny sprzęt

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu


System nowszy lub starszy

W specyfikacji na swojej stronie producent podaje, że Toughbook 40 oferowany jest z Windows 11 Pro, choć można też wybrać opcjonalny wariant z Windows 10 Pro. W testowanym egzemplarzu miałem  preinstalowany system w starszej wersji z możliwością aktualizacji do nowszej. Przez połowę czasu testów pracowałem na Windows 10, później dokonałem aktualizacji do Windows 11 i w obydwu wersjach komputer działał bez zarzutu.

Windows w Toughbooku 40 jest dość czysty, nie ma tu praktycznie żadnych zbędnych dodatków. Dziwić może obecność aplikacji Disney+, jest też Spotify. Nie brakuje solidnego zestawu programów Microsoftu, w tym pakietu Office.

Nabywca Toughbooka 40 w menu znajdzie także pakiet narzędzi Panasonica: Recovery Disc Creation oraz PC Recovery Disc Creation Utility, instrukcję obsługi w formie podręcznika, PC Camera Utility, PC Day Night Mode Utility czy opisywany wyżej konfigurator podświetlenia Backlit Keyboard Settings Utulity,

Jest też wspominany Waves MaxxAudio – equalizer pozwalający dostroić głośniki. 

Panasonic Toughbook 40

Czas pracy jest zabójczy

Toughbook 40 wyposażony jest w akumulator litowo-jonowy 10,8V o pojemności 6500 mAh. Co lepsze, takie akumulatory można zamontować w laptopie dwa naraz i używać ich jednocześnie (a właściwie jeden po drugim) lub też zamieniać rozładowujący się akumulator na nowy, naładowany.

Jeden akumulator to według producenta 18 godzin pracy, czyli na dwóch osiągniemy 36 godzin. Te czasy są jak najbardziej możliwe, ale po zminimalizowaniu czynników, które obciążają system, przede wszystkim trybu wydajności i jasności. 

W praktyce czas pracy na jednym akumulatorze wynosił około 10-11 godzin, gdy używałem laptopa w cyklu mieszanym bez specjalnych ograniczeń – z podświetleniem klawiatury, zmienną jasnością ekranu, z włączonym Wi-Fi i muzyką w tle. Z kolei test zapętlonego wideo Full HD przy jasności na 50% i w średnim poziomie wydajności pozwoliło na używanie komputera około 14 godzin.

To niezłe wyniki, a po włożeniu drugiej baterii zaczyna się robić naprawdę ciekawie. Na tak długi czas pracy nie pozwoli żadne tradycyjny laptop.

Panasonic Toughbook 40

Podsumowanie

Panasonic Toughbook 40 to jeden z najbardziej wytrzymałych laptopów na rynku. Zaprojektowany dla wojska i służb, zapewnia nie tylko gotowość do działania w ekstremalnych warunkach, ale także bardzo długi czas pracy, bardzo jasny ekran i modułową konstrukcję, która pozwala na rozbudowę komputera o nowe dodatki. Można łatwo dołożyć drugi dysk, nowe złącza, czytniki, a do tego wymieniać baterie trakcie w pracy.

Mimo swoich rozmiarów i masy, komputer pozwala na komfortową pracę, w czym pomaga także dotykowy ekran oraz rysik. Dzięki SIM i eSIM Toughbook 40 zapewni łączność nawet z daleka od Wi-Fi

Wydajnościowo Toughbook 40 wypada już nieco gorzej, ale taka nawet najsłabsza konfiguracja pozwoli sprawnie korzystać z podstawowych programów, przeglądać dokumenty, mapy, internet, korzystać z aplikacji diagnostycznych. Można też obejrzeć film czy pograć w mniej wymagające gry, ale przyjemność obniża nieco zbyt słaba kolorystyka ekranu.

Panasonic Toughbook 40

Mimo paru tego typu wad, sam byłem zachwycony Toughbookiem 40. Ten komputer jest stworzony do mobilnej pracy w każdych warunkach, nie trzeba się bać deszczu ani kurzu, wstrząsów ani nawet upadków. Podczas testów coraz mniej przeszkadzała mi waga komputera, za to przyjemność pisania tej recenzji w środku lasu, z plecami opartymi o drzewo, dała mi niesamowite poczucie wolności i energię do pracy. 

Toughbook 40 to jednak coś więcej niż pancerna maszyna do pisania – to profesjonalny sprzęt bardzo na serio. Barierą jest jednak cena. Tego modelu nie da się kupić w pierwszym lepszym sklepie z elektroniką, a kwota, jaką należy przygotować, zaczyna się od ok. 21 tys. zł. Lepiej wyposażone warianty wywindują cenę w okolice 30 tys. Dla zwykłego, cywilnego użytkownika taki zakup nie ma oczywiście sensu, ale służbom taki wydatek szybko może się zwrócić

OCENA: 9/10

WADY

  • Jest ciężki i nieporęczny
  • Ekran ma przeciętne kolory
  • Wysoka cena

ZALETY

  • Bardzo wytrzymała obudowa IP66 i MIL-STD-810H
  • Modułowa konstrukcja pozwalająca rozbudowywać funkcje komputera
  • Sprawnie działa w podstawowych zastosowaniach
  • Ma solidne zaplecze komunikacyjne, w tym 4G/5G i eSIM (choć może wymagać dodatkowych, opcjonalnych komponentów)
  • Opcjonalny moduł GNSS
  • Wygodna, podświetlana klawiatura z regulacją kolorów
  • Fenomenalny czas pracy i system wymiennych baterii

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: Telepolis.pl