Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Realme 6 Pro to smartfon, który charakteryzuje się niebanalną stylistyką, ekranem 90 Hz oraz niezłą wydajnością, jak na swoją cenę (przynajmniej na papierze). Jak urządzenie ze stajni Oppo poradziło sobie podczas testów i czy jest godne polecenia? Czy wśród ogromnej konkurencji w swoim segmencie urządzenie ma to „coś”, co sprawia, że może stać się hitem sprzedaży i konkurować z Xiaomi? Zapraszam do lektury przygotowanej recenzji, w której postaram się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Damian Szerszeń (damianoo)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Dane techniczne:

  • Obudowa o wymiarach 163,8 x 75,8 x 8,9 mm, masa 202 gramy,
  • Wyświetlacz IPS o przekątnej 6,6 cala i rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli, Gorilla Glass 5, częstotliwość odświeżania 90 Hz,
  • Ośmiordzeniowy układ Snapdragon 720G, grafika Adreno 618,
  • 8 GB pamięci RAM, 128 GB pamięci wbudowanej (110 GB dostępne dla użytkownika),
  • Poczwórny aparat tylny: 64 Mpix (f/1.8), ultraszerokokątny 8 Mpix (f/2.3), teleobiektyw 8 Mpix (f/2.5) z podwójnym zoomem optycznym, obiektyw makro 2 Mpix (f/2.4), lampa LED,
  • Podwójny aparat przedni: 16 Mpix (f/2.0), ultraszerokokątny 8 Mpix (f/2.2),
  • Łączność LTE, Wi-Fi „ac”, Bluetooth 5.0, NFC, port USB typu C, GPS z GLONASS,
  • Czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania,
  • Android 10, interfejs Realme v1.0,
  • Akumulator litowo-polimerowy o pojemności 4300 mAh,
  • cena: 1599 zł.
Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Zawartość opakowania

Testowany smartfon został zapakowany w żółte, rzucające się w oczy kartonowe pudełko, będące znakiem rozpoznawczym urządzeń tej marki. Wewnątrz niego, oprócz samego smartfonu znajdziemy także ładowarkę sieciową o mocy 30W, kabel USB-C, narzędzie służące do wysuwania tacki na karty SIM oraz etui ochronne. W przypadku tego ostatniego dostrzegam dwa istotne problemy. Po pierwsze utrudnia nieco dostęp do czytnika linii papilarnych, po drugie zaś zakrywa jedną z najbardziej efektownych cech urządzenia – rewelacyjne wykończenie tylnej części obudowy. 

Dalsza część tekstu pod wideo
Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Wygląd i wykonanie

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Na pleckach Realme 6 Pro doświadczymy niezwykle ciekawego efektu odbicia światła, układającego się w kształt zbliżony do pioruna, co moim zdaniem prezentuje się fenomenalnie. Samo urządzenie po wzięciu do ręki zaskakuje nieco swoją masą, która przekracza 200 g i sprawia wrażenie ociężałego, co dodatkowo potęguje grubość wynosząca niemal 9 mm. Nie mogę natomiast przyczepić się do jakości wykonania, która stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie podoba mi się wystający moduł aparatu, powodujący, że smartfon na płaskiej powierzchni  nie leży stabilnie, jednak dołączone do zestawu etui rozwiązuje ten problem. W dostępnych materiałach dotyczących urządzenia nie znalazłem niestety informacji o spełnianiu jakichkolwiek norm wodoszczelności.

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Front urządzenia w 85% wypełnia ekran otoczony stosunkowo wąskimi ramkami. W jego lewym górnym rogu znajdziemy owalny otwór, wewnątrz którego umieszczono dwa obiektywy przedniego aparatu. Warto także dodać, że wyświetlacz został fabrycznie zabezpieczony dodatkową folią ochronną, za co producentowi należy się plus. Dolna krawędź to miejsce dla pojedynczego głośnika multimediów, złącza Jack 3,5 mm, mikrofonu oraz złącza USB-C. Na górnej krawędzi umieszczony został dodatkowy mikrofon. Lewa krawędź została zagospodarowana jako miejsce dla slotu na karty SIM oraz przycisków głośności, natomiast na prawej umieszczono tylko przycisk zasilania ze zintegrowanym skanerem odcisków palców.

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny
Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny
Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny
Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Wyświetlacz

Realme 6 Pro został wyposażony w ekran wykonany w technologii IPS o przekątnej 6,6 cala i rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli. Daje to zagęszczenie pikseli na poziomie 405 ppi, dzięki czemu nie ma mowy o poszarpanych krawędziach czy widocznych gołym okiem pojedynczych pikselach. Jakość prezentowanych treści stoi na wysokim poziomie. Ekran wypada bardzo dobrze pod względem kontrastu, odwzorowania barw oraz kątów widzenia. Jasność maksymalna jest mocno przeciętna, co sprawia, że korzystanie z urządzenia w pełnym słońcu nie należy do najprzyjemniejszych i niestety pod tym względem Realme 6 Pro nieco odstaje od konkurencji.

Jednak najważniejszą informacją dotyczącą ekranu w testowanym urządzeniu jest częstotliwość odświeżania wynosząca 90 Hz. Korzyści płynące z tej różnicy są widoczne gołym okiem – wszelkie animacje i przejścia sprawiają wrażenie bardziej płynnych, co pozytywnie wpływa na odczucia związane z korzystaniem z smartfonu. Pozostaje tylko cieszyć się z faktu, że ekrany o zwiększonej częstotliwości odświeżania powoli trafiają do coraz tańszych urządzeń dostępnych na rynku.

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

W ustawieniach ekranu znajdziemy funkcje sterowania poziomem jasności, temperaturą barwową i kontrastem, dostępny jest także tryb czytania ograniczający emisję światła niebieskiego. Możliwe jest także zarządzanie częstotliwością odświeżania (wyższa częstotliwość zużywa więcej energii). Znajdziemy tu także funkcję „Efekt wizualny OSIE”, która odpowiada za… nic. Podczas testów nie udało mi się bowiem zauważyć istotnej różnicy w zależności od jej stanu.

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Interfejs

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Testowany smartfon działa pod kontrolą systemu Android 10 z autorskim interfejsem RealmeUI w wersji 1.0. Nakładka systemowa nie wprowadza innowacyjnych zmian względem „czystego” Androida. Mamy tu do wyboru dwa tryby wyświetlania zainstalowanych aplikacji: szufladę oraz prezentację ikon aplikacji na kolejnych pulpitach. Dostępny jest także tryb prosty, przydatny chociażby dla osób starszych czy mających problemy ze wzrokiem. Możemy dostosować także wielkość siatki ikon, a także dodać pasek wyszukiwania poniżej ikon najczęściej wykorzystywanych aplikacji. Z poziomu ekranu głównego mamy też dostęp do wygodnej wyszukiwarki poprzez gest przeciągnięcia w dół. Warto wspomnieć jeszcze o module podwójnego aparatu, który pomimo tego, że zajmuje część miejsca na pasku stanu, to nie wpływa negatywnie na jego funkcjonalność – miejsca jest wystarczająco, by zmieściły się wszystkie ikony powiadomień.

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

W ustawieniach systemowych znajdziemy przydatne funkcje, jak chociażby przestrzeń gier, możliwość klonowania aplikacji czy inteligentny pasek boczny prezentowany na stałe przy krawędzi ekranu, umożliwiający dostęp do najczęściej wykorzystywanych funkcji i aplikacji. Możemy także skorzystać z wygodnych gestów na wyłączonym ekranie (np. rysując symbol „V” uruchomiona zostanie latarka) oraz wybudzić urządzenie podwójnym stuknięciem w ekran. Jeśli chodzi o dostępne zabezpieczenia, w testowanym Realme 6 Pro znajdziemy zarówno czytnik linii papilarnych jak i funkcję rozpoznawania twarzy Obie metody działają szybko i prawidłowo, choć jak wspominałem wcześniej, etui dołączone do zestawu ogranicza dostęp palca do czytnika, co czasami podczas testów skutkowało błędem rozpoznania palca (bez etui problem ten nie występował wcale).

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Łączność

Pod względem dostępnych standardów łączności, Realme 6 Pro oferuje komplet najczęściej używanych technologii. Znajdziemy tu LTE kategorii 13, dwuzakresowe Wi-Fi w standardzie „ac”, Bluetooth v5.0, GPS z wsparciem Glonass, a także NFC. Podczas testów urządzenie nie sprawiało pod tym względem żadnych problemów. Jakość połączeń stała na wysokim poziomie, nie odnotowałem trudności z zasięgiem sieci komórkowej. Z kartą SIM z sieci Play prawidłowo udało się także skorzystać z funkcji Wi-Fi Calling oraz VoLTE. Smartfon prawidłowo współpracował z sieciami bezprzewodowymi oraz urządzeniami podłączonymi przez Bluetooth oraz sprawdził się jako karta płatnicza.

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny
Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Multimedia

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

W Realme 6 Pro znalazło się miejsce dla coraz częściej pomijanego złącza Jack 3,5 mm. W zestawie nie znajdziemy jednak żadnych słuchawek. Urządzenie zostało wyposażone w pojedynczy głośnik multimediów, który zapewnia wystarczającą głośność i jakość dźwięku. W ustawieniach dźwięku, oprócz standardowych opcji dostępna jest funkcja Dolby Atmos. Do obsługi multimediów służą aplikacje Muzyka oraz Zdjęcia, zapewniające podstawową funkcjonalność. Dzięki obecności złącza Jack 3,5 mm na pokładzie znajdziemy także Radio FM.

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Aparat fotograficzny

W testowanym urządzeniu znajdziemy łącznie aż 6 obiektywów, ważniejsza jednak od ilości jest jakość, a pod tym względem Realme 6 Pro staje na wysokości zadania (z jednym wyjątkiem). Zanim jednak przejdę do efektów pracy aparatu, kilka zdań na temat aplikacji do jego obsługi. Aplikacja fotograficzna w wykonaniu Realme nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji. W górnej części dostępne są często wykorzystywane opcje, jak HDR czy dioda doświetlająca. W dolnej części do dyspozycji mamy tryby fotograficzne, pomiędzy którymi możemy łatwo przechodzić za pomocą gestów. Do dyspozycji użytkownika jest oczywiście sztuczna inteligencja, której zadaniem jest rozpoznawanie typu fotografowanej sceny i dostosowanie do niej parametrów. Znajdziemy także tryb profesjonalny z możliwością ręcznego ustawienia balansu bieli, ISO oraz czasu naświetlania (max 32 sekundy).

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Zdjęcia wykonane Realme 6 Pro charakteryzują się wysokim poziomem szczegółowości oraz naturalnym odwzorowaniem kolorów. Autofocus działa szybko i celnie. Dobre są też efekty działania sztucznej inteligencji, które są naturalne i subtelne. Bardzo pozytywnie wypadły także obiektywy ultraszerokokątny i teleobiektyw. W obu przypadkach jakość zdjęć pozytywnie zaskakuje.

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Dodatkowo w przypadku obiektywu ultra szerokokątnego udało się uniknąć efektu rozmytego obrazu w rogach kadru. Niestety w przypadku obiektywu makro nie jest już tak kolorowo. Mam wrażenie, że został on dołożony nieco na siłę, gdyż zdjęcia nim wykonane nie nadają się do pokazywania ich komukolwiek. Obiektyw ten ma stałą ostrość ustawioną na około 4 cm, jednak pomimo licznych prób nie byłem w stanie wykonać choćby jednego udanego zdjęcia.

Realme 6 Pro potrafi nagrywać wideo w maksymalnej rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę. Jakość filmów stoi na przyzwoitym poziomie, zarówno jeśli chodzi o ostrość jak i dźwięk. Podwójny przedni aparat także nie rozczarowuje, zdjęcia wykonane każdym z obiektywów nadają się idealnie do umieszczenia w mediach społecznościowych.

Wydajność i zasilanie

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy chipset Qualcomm Snapdragon 720G, wspierany w testowanej wersji przez 8 GB pamięci RAM oraz układ graficzny Adreno 618. Urządzenie zostało wyposażone w 128 GB pamięci wewnętrznej (dla użytkownika dostępne 110 GB), możliwe jest także jej rozbudowanie poprzez zastosowanie kart pamięci. Co ważne, poprzez zastosowanie osobnych slotów na dwie karty SIM oraz kartę pamięci, nie musimy dokonywać wyboru, która funkcja jest nam bardziej potrzebna. Smartfon podczas testów spisywał się zgodnie z oczekiwaniami. Wydajność typowa dla średniopółkowego urządzenia w 2020 roku oznacza brak jakichkolwiek problemów czy opóźnień w działaniu. W połączeniu z wyświetlaczem o zwiększonej częstotliwości odświeżania Realme 6 Pro sprawia nawet wrażenie jeszcze szybszego. Żadnego wrażenia na urządzeniu nie robią liczne aplikacje działające w tle czy nawet wymagające gry. Podczas dużego obciążenia tylna część obudowy potrafi się nieco nagrzać, jednak nie do tego stopnia, by było to niekomfortowe dla użytkownika.

Wydajność ogólna AnTuTu V8 Geekbench 4 PC Mark Work 2.0 Przesył danych (MB/s)
Jeden rdzeń Wszystkie rdzenie Zapis losowy Transfer PC->Tel
Honor 9X 183612 1585 5561 7066 n/d 30,5
Huawei P smart (2019) 153419 1533 5426 5767 n/d 37,7
Huawei P Smart Pro 177735 1518 5215 5884   34,0
Huawei P Smart Z 158840 1532 5459 5916   34,2
Huawei P40 Lite 322132 2809 7847 9162   35,6
Motorola Moto G8 Plus 175533* 1533 5603 6602   33,8
Motorola Moto G8 Power 175654* 1511 5599 6872 n/d 33,4
Motorola One Action 151059* 1607 5394 6540 n/d 37,4
Motorola One Vision 150012* 1069 3829 6986   37,8
Motorola One Zoom 173739* 2374 6536 7346   39,9
Nokia 7.2 172337 1573 5705 5846   29,2
Nokia 8.1 170991 1862 5620 7133   24,2
Oppo A5 (2020) 158564 1505 5465      
Oppo A9 (2020) 174718 1530 5677 7858   35,3
Oppo A91 195873 321** 1481** 8166    
Oppo Reno 3 222089 2006
426**
6205
1561**
8864 18,3 41,1
Realme 6 Pro n/d 2664 7156 10716   33,6
Samsung Galaxy A51 178925 1673 5525 5460   42,7
Samsung Galaxy A70 203976 2045 6478 7656   37,9
Samsung Galaxy A71 274447 2539
548**
6971
1756**
7764 20,2 42,2
Samsung Galaxy A80 244168 2503 6785 7306 5,0 41,1
Samsung Galaxy Xcover Pro 179149 1663 5225 5607 21,5 30,2
Xiaomi Mi 9 SE 220316 1921 6036 6793 6,5 36,8
Xiaomi Mi 9T 251941 2559 6904 7401   34,8
Xiaomi Redmi Note 8T 172350 1532 5674 6424 14,0 40,2
Xiaomi Redmi Note 8 Pro 291280 2438
494**
6550
1629**
10074 9,9 42,1
Pokaż więcej

*) Wyniki z AnTuTu V7
**) Wyniki z Geekbench 5

Wydajność w grach 3D Mark Sling Shot Extreme (Vulkan) GFXBench 1080p Maksymalna temperatura obudowy (°C)
Manhattan 3.1 Car Chase
Honor 9X 939 891 455  
Huawei P smart (2019) 1131 885 454  
Huawei P Smart Pro 946 883 451  
Huawei P Smart Z 941 885 454  
Huawei P40 Lite 2626 2115 1218  
Motorola Moto G8 Plus 1048 824 420  
Motorola Moto G8 Power 1045 765 394  
Motorola One Action 1385 778 464  
Motorola One Vision 637 550 889  
Motorola One Zoom 1068 961 477  
Nokia 7.2 1293 934 535  
Nokia 8.1 1742 1422 766  
Oppo A5 (2020) 1138      
Oppo A9 (2020) 1068 839 761  
Oppo A91 1258 839 500  
Oppo Reno 3 1603 1320 530 43,5
Realme 6 Pro 2327 1882 1035  
Samsung Galaxy A51 1554 978 613  
Samsung Galaxy A70 1068 954 475  
Samsung Galaxy A71 2250 1860 1016  
Samsung Galaxy A80 2259 1600 857  
Samsung Galaxy Xcover Pro 1542 881 545  
Xiaomi Mi 9 SE 1981 1623 876  
Xiaomi Mi 9T 2060 1698 921  
Xiaomi Redmi Note 8T 1042 718 371  
Xiaomi Redmi Note 8 Pro 2454 1814 1045  
Pokaż więcej

Realme 6 Pro został wyposażony w akumulator litowo-jonowy o pojemności 4300 mAh. Z pomocą dołączonej do zestawu ładowarki o mocy 30 W pełny cykl ładowania trwa około godzinę, co uważam za bardzo dobry wynik, tym bardziej, że już po pół godziny ładowania, wskaźnik akumulatora pokazuje ponad 60%. Podczas standardowego korzystania z urządzenia bez problemu udawało mi się osiągnąć czas pracy na poziomie przekraczającym 6 godzin SOT, co finalnie oznacza 1,5 w porywach do dwóch dni pracy przed koniecznością ponownego ładowania.

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Za wsparcie w zarządzaniu wydajnością urządzenia odpowiada aplikacja Menadżer Telefonu, z poziomu której możliwe jest np. czyszczenie pamięci urządzenia z niepotrzebnych plików, skanowanie antywirusowe oraz zarządzanie prywatnością. W ustawieniach baterii znajdziemy ponadto rozbudowane opcje dotyczące zużycia energii. Warto wspomnieć chociażby o możliwości usypiania aplikacji działających w tle, trybie wysokiej wydajności oraz zmniejszenia zużycia energii w nocy.

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Podsumowanie

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Realme 6 Pro to smartfon, nad którego oceną bardzo długo się zastanawiałem. Już w pierwszych chwilach po jego otrzymaniu byłem pod wrażeniem rzeczy takich jak przemyślana stylistyka opakowania (wbrew pozorom takie detale także wpływają na odbiór produktu przez konsumenta), fantastyczny design tylnej części obudowy oraz jedna z kluczowych zalet – ekran 90 Hz. Paradoksalnie jednak nieco zaszkodziło to urządzeniu w dalszym rozrachunku, ponieważ później nie czekało na mnie już nic, co spowodowałoby efekt „wow”. Nie zmienia to faktu, że Realme 6 Pro to świetny smartfon warty swojej ceny, którą uważam za uczciwą.

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Podchodząc pragmatycznie do tematu, należy zatem uznać, że smartfon ten ma wszystko to, czego potrzebuje typowy zjadacz chleba. Dlatego też obiektywnie rzecz biorąc mogę go z czystym sumieniem polecić każdemu, kto poszukuje przemyślanego, atrakcyjnego stylistycznie i wydajnego smartfonu. Mi osobiście zabrakło jednak tej przysłowiowej „wisienki na torcie”, która sprawiłaby, że zatęsknię za tym urządzeniem niedługo po jego odesłaniu… f – g

Ocena końcowa: 7,5/10

Test Realme 6 Pro – świetny smartfon, wart swojej ceny

Wady:

  • Niska jasność maksymalna ekranu,
  • Słaby obiektyw makro,
  • Wystający moduł aparatu,
  • Brak certyfikowanej wodoszczelności,
  • Spora masa urządzenia,

Zalety:

  • Częstotliwość odświeżania ekranu 90 Hz,
  • Wydajność i płynność działania,
  • Szybkie ładowanie (100% w około 1h),
  • Wydajny akumulator,
  • Unikalny design tylnej części obudowy,
  • Obecność złącza Jack 3,5 mm.

Galeria zdjęć telefonu