Realme 7 5G - tani telefon, a ma 5G i wiele innych zalet
Realme 7 5G to kolejny smartfon z serii siódemek tej marki, który trafia na polski rynek, będąc równocześnie jednym z najtańszych urządzeń tego typu, obsługujących łączność 5G. Podobnie jak inne modele z serii, Realme 7 5G przyciąga wzrok swoim designem. Jednak dobry wygląd to nie wszystko.

Jak dotąd sieci 5G rozwijają się w Polsce z niezbyt imponującymi wynikami, co jest winą przede wszystkim opóźniającej się aukcji na nowe częstotliwości, które pozwoliłyby nowej technologii rozwinąć skrzydła. Z czasem jednak powinno być z tym coraz lepiej, więc smartfony z łącznością 5G będą coraz bardziej pożądanym towarem.
Obsługa sieci 5G rozpoczęła się najpierw w drogich, flagowych smartfonach, jednak w ostatnim czasie na rynek trafia coraz więcej modeli w bardziej przystępnych cenach. Do takich należy Realme 7 5G, który został wyceniony w naszym kraju poniżej 1300 zł. Co ów model ma do zaoferowania? Tego dowiesz się z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.



Najważniejsze cechy telefonu (RMX2111):
- Obudowa z tworzywa sztucznego, Corning Gorilla Glass,
- Wymiary: 162,2 x 75,1 x 9,1 mm, masa: 195 g,
- 6,5-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości FullHD+ (1080 x 2400 pikseli, 405 ppi), 120 Hz, czujnik oświetlenia,
- Czytnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania (prawy bok),
- Ośmiordzeniowy chipset MediaTek Dimensity 800U (2 x Cortex-A76 Gold @2,4 GHz + 6 x Cortex-A55 @2,0 GHz), proces technologiczny 7 nm,
- Grafika Mali-G57 MC3,
- 6 GB RAM-u, 128 GB pamięci wewnętrznej UFS 2.1 (109 GB dla użytkownika), karty pamięci microSD do 256 GB,
- 2 gniazda na karty nanoSIM, SIM 2 zamiennie z microSD,
- Łączność 5G (do 2,34 Gb/s), LTE (800/150 Mb/s), Wi-Fi a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.0, NFC, GPS / GLONASS / Beidou / Galileo, USB-C 2.0,
- Główny aparat 48 Mpix (1/2", 0,8 µm), obiektyw 25,37 mm z przysłoną f/1.8, PDAF, lampa LED, filmy 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; drugi aparat 8 Mpix, obiektyw ultraszerokokątny 15,72 mm 119° z przysłoną f/2.3; trzeci aparat 2 Mpix, obiektyw 23,21 mm z przysłoną f/2.4, zdjęcia makro; czwarty aparat 2 Mpix, obiektyw 21,88 mm z przysłoną f/2.4, czujnik głębi,
- Przedni aparat 16Mpix (1/3,1", 1,0 µm), obiektyw 26 mm z przysłoną f/2.1, filmy 1080p@30fps,
- Niewymienny akumulator litowo-polimerowy o pojemności 5000 mAh, szybkie ładowanie Dart 30 W,
- Android 10 z interfejsem Realme UI (test na oprogramowaniu RMX2111_11_A.10),
- Cena: 999 zł.
Zawartość opakowania
W „tradycyjnym”, żółtym pudełku przyjechał do mnie Realme 7 5G w kolorze Baltic Blue (niebieskim). Oprócz smartonu, w kartonowym opakowaniu znalazła się ładowarka sieciowa Dart o mocy 30 W (5 V / 6 A), przewód USB A-C oraz metalowy kluczyk do wysuwania tacki na karty (2 x nanoSIM lub nanoSIM + microSD). Zestaw uzupełniony był o przezroczyste etui na telefon.
Wygląd zewnętrzny i ergonomia
Realme 7 5G to dosyć duży i ciężkawy smartfon, który przy tym dobrze leży w dłoni i się z niej nie wyślizguje bez powodu. Ostatnie jest zasługą plastikowych plecków, które jednak są błyszczące i już po chwili kontaktu z palcami zostaje na nich mnóstwo odcisków. Całość jest jednak perfekcyjnie złożona i nie trzeszczy pod wpływem nacisku.
Prawie całą przednią powierzchnię urządzenia zajmuje zaokrąglony na rogach, płaski wyświetlacz. W jego lewym górnym narożniku wycięto otwór na obiektyw przedniego aparatu fotograficznego. Powyżej panelu LCD znalazła się szczelina wylotowa głośnika słuchawki oraz, tuż obok, czujniki zbliżania i oświetlenia.
Na tylnym panelu wyróżnia się nieco wystający moduł fotograficzny z czterema obiektywami oraz lampą doświetlającą LED, a także logo marki. Design tylnej części nawiązuje do całej serii refleksami świetlnymi, które powstają na jej powierzchni.
Przyciski głośności oraz przycisk zasilania zostały umieszczone po dwóch stronach smartfonu, odpowiednio na jego lewym i prawym boku. Po lewej stronie znajduje się również wysuwana tacka na karty.
Na dole mamy port USB-C, a na lewo i prawo od niego: gniazdo audio Jack 3,5 mm, otwór mikrofonu oraz wyloty głośnika do multimediów. Otwór dodatkowego mikrofonu znajdziemy po przeciwnej stronie.
Biometria
Jedna z dużych zalet testowanego smartfonu to czytnik linii papilarnych umieszczony w najlepszym według mnie miejscu – na boku obudowy, na powierzchni przycisku zasilania. Na plusa jednak zasługuje nie tylko lokalizacja tego elementu, ale także jego sprawne działanie. W czasie testów mój palec zawsze był właściwie rozpoznawany, a telefon błyskawicznie odblokowywany.
Do dyspozycji mamy tu również funkcję rozpoznawania twarzy. Ten sposób odblokowywania telefonu działa na Realme 7 5G równie sprawnie.
Wyświetlacz i jakość obrazu
Za wyświetlanie obrazu w Realme 7 5G odpowiada panel IPS LCD o przekątnej 6,5 cala i rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie 405 ppi, co wystarcza do tego, by obraz na ekranie był ostry i nie miał w widoczny sposób poszarpanych krawędzi. Przy domyślnych ustawieniach w kolorach jest lekka przewaga barwy niebieskiej, co możemy skorygować za pomocą suwaka temperatury kolorów, przesuwając go w kierunku opcji Cieplejsza.
Temperatura bieli | Pokrycie gamy | Objętość gamy | Średnie ∆E (MAX) |
6524 K | 96,7% sRGB 71,3% AdobeRGB 80,8% DCI P3 |
118,6% sRGB 81,7% AdobeRGB 84,0% DCI P3 |
3,19 (9,65) |
Maksymalna, zmierzona jasność wyświetlacz w Realme 7 5G, wyniosła 467 nitów przy ustawieniu ręcznym i 572 nity przy regulacji automatycznej. Przekłada się to na jego przyzwoitą czytelność także na zewnątrz, także w słoneczny dzień.
W ustawieniach ekranu, poza suwakiem zmiany temperatury kolorów, znajdziemy jeszcze między innymi tryb ciemny, dzięki któremu interfejs systemowy przybierze ciemne barwy, co przyda się na przykład w nocy. Jest tu również filtr światła niebieskiego (Komfort oczu), a także takie opcje, jak Efekt wizualny OSIE czy funkcja o nazwie Sen adaptacyjny. Można też ręcznie wybrać częstotliwość odświeżania obrazu (120 Hz lub 60 Hz) albo zdać się na wybór automatyczny, w zależności od potrzeb.
Głośnik i jakość dźwięku
Realme 7 5G ma pojedynczy głośnik do odtwarzania multimediów. Wydaje on dźwięki o akceptowalnej jakości, ale nic poza tym. Brakuje w nim wyraźnych basów, a najlepiej słychać tony wysokie. Zmierzone maksimum głośności podczas słuchania muzyki z serwisu Tidal (HiFi) wyniosła 77,5 dB w odległości około 60 cm od telefonu. W przypadku zapisanych w pamięci telefonu dzwonków było minimalnie głośniej – 79,2 dB.
Do słuchania muzyki zdecydowanie lepiej jest użyć słuchawek lub zewnętrznego głośnika lub całego zestawu audio. Wtedy usłyszymy wszystko to, czego brakuje muzyce z głośnika testowanego telefonu.
Jakość dźwięku możemy dopasować do swoich preferencji, włączając funkcję Dolby Atmos i albo pozwalając jej automatycznie dostosować efekty dźwiękowe do tego, czego słuchamy, albo ręcznie wybrać jedną z opcji: Kino, Gra lub Muzyka. W przypadku tej ostatniej do dyspozycji mamy również equalizer w formie inteligentnego korektora lub korektora graficznego.
Interfejs systemowy i aplikacje
Realme 7 5G pracuje pod kontrolą systemu Android 10 Realme UI. Ekran główny jest tu domyślnie podzielony na pulpity i szufladę z wszystkimi aplikacjami, ale tę ostatnią możemy wyłączyć. Do wyboru jest też tryb prosty, w którym wszystko jest większe. Skróty umieszczone na pulpicie można łączyć w folderze, natomiast na lewo od pulpitów znajdziemy ekran Google z najważniejszymi wiadomościami z kraju i ze świata.
Interfejs systemowy testowanego smartfonu da się zmodyfikować w sposób typowy dla smartfonów z Androidem. Zmienić można między innymi tapetę, układ i styl ikon czy wielkość czcionek i innych elementów interfejsu. Możemy również zmienić ekranowe przyciski nawigacyjne na gesty.
Podobnie, jak w przypadku innych smartfonów z serii Realme 7, wśród aplikacji dominują te, które Google domyślnie dołącza do Androida. Dotyczy to między innymi aplikacji służących do korzystania z podstawowych funkcji telefonicznych smartfonu oraz klientów usług giganta z Mountain View. Realme daje za to własne aplikacje multimedialne, takie jak Zdjęcia (nie mylić ze Zdjęciami Google), Muzyka czy Filmy.
Wśród innych narzędzi, zainstalowanych fabrycznie, znajdziemy między innymi pakiet WPS Office oraz aplikację Facebook. Jest też Menedżer telefonu, za pomocą którego możemy dokonać optymalizacji systemu, czy też zadbać o ochronę płatności telefonem lub sprawdzić stan różnych elementów smartfonu. Nie za bardzo rozumiem, po co są tu dwie aplikacje do zarządzania plikami: Menedżer Plików (Realme) i Pliki (Google) – żadnej z nich nie można odinstalować, ani nawet wyłączyć.
Interfejs systemowy w Realme 7 5G, podobnie jak interfejs testowanego przeze mnie jakiś czas temu modelu Realme 7 Pro, to w dużym stopniu czysty Android, schludny i prosty w obsłudze, do którego producent dodał kilka własnych aplikacji.
Łączność
Realme 7 5G to jeden z najtańszych na polskim rynku smartfonów, które umożliwiają korzystanie z sieci 5G. Mieszkając w Szczecinie, mogłem bez żadnych problemów korzystać z 5G Plusa w pasmie 2600 MHz, nawet w domu, choć mieszkam na skraju zasięgu. Jednak. Kilkaset metrów od domu mogłem z sieci najnowszej generacji korzystać z prędkościami dochodzącymi nawet do 400 Mb/s. Jest tu oczywiście również LTE, również dobrze łapiące zasięg, stabilne Wi-Fi ac oraz wsparcie dla takich technologii, jak VoLTE i VoWiFi – z obu mogłem korzystać w sieci Orange (karta SIM nju mobile), natomiast z VoLTE mogłem również w ostatnich dniach korzystać w Plusie.
Smartfon podczas testów zapewniał dobrą jakość połączeń głosowych, zarówno przy korzystaniu z telefonu w sposób tradycyjny (ze słuchawką przy uchu), jak i w trybie głośnomówiącym lub po podłączeniu do urządzenia słuchawek (przewodowych lub bezprzewodowych). Było odpowiednio głośno, a głosu rozmówcy nie zniekształcały żadne zakłócenia.
Smartfon ma też Bluetooth, za pomocą którego z powodzeniem podłączałem słuchawki bezprzewodowe oraz przesyłałem pliki do innego smartfonu lub laptopa, a także odbiornik satelitarnych systemów nawigacyjnych. Te ostatnie szybko fiksowały położenie smartfonu, nie myląc się o więcej niż kilka metrów. Realme 7 5G został wyposażony również w cyfrowy kompas, który może się przydać na nieznanym terenie, szczególnie gdy stracimy zasięg GPS.
Aparaty fotograficzne, jakość zdjęć i filmów
Realme 7 5G został wyposażony w poczwórny aparat z tyłu i pojedynczy z przodu. Główny aparat fotograficzny ma rozdzielczość 48 Mpix i domyślnie robi zdjęcia w rozdzielczości 12 Mpix. Pozostałe jednostki z tyłu to aparat ultraszerokokątny 8 Mpix, a także aparat do zdjęć makro i czujnik głębi – oba o rozdzielczości 2 Mpix. Przedni aparat ma rozdzielczość 16 Mpix.
Kontrolę nad fotograficzną całością daje aplikacja Aparat, podzielona na zakładki stanowiące oddzielny tryb fotograficzny (dodatkowe tryby po wybraniu opcji WIĘCEJ). Wśród nich znajdziemy miedzy innymi tryb pozwalający robić zdjęcia w natywnej rozdzielczości głównego aparatu, a także tryb Ekspert, gdzie najważniejsze parametry zdjęć możemy ustawić ręcznie, a także zdecydować się na ich zapis w formacie RAW. Co ciekawe, możemy tu skorzystać z cyfrowego zoomu z wykorzystaniem zarówno głównego aparatu, jak i aparatu ultraszerokokątnego.
Główny aparat fotograficzny w Realme 7 5G robi przyzwoite jakościowo zdjęcia, w których jednak możemy czasem zauważyć nierówne ustalanie jasności (czasem jest jaśniej, czasem ciemniej) lub ostrości. Telefon ma tendencję do nadmiernego wyostrzania zdjęć z głównego aparatu, na czym cierpi zakres dynamiki. Zdjęcia są jednak szczegółowe i mają ładne kolory, choć obie te rzeczy zależą od warunków oświetleniowych. W nocy warto skorzystać z trybu Ultra Night, który wyraźnie poprawia jakość zdjęć, szczególnie tych z aparatu ultraszerokokątnego. Przykłady w galerii poniżej.
A tak wyglądają te same ujęcia w natywnej rozdzielczości 48 Mpix.
Testowany Realme ma też aparat do zdjęć makro, który nie ma autofocusu, więc musimy ustawić obiektyw dokładnie 4 cm od fotografowanego obiektu, by ten wyszedł ostry. Kilka przykładowych zdjęć poniżej.
Jakość zdjęć z przedniego aparatu również mocno zależy od oświetlenia. Gdy światła jest dużo (na przykład w słoneczny dzień), powinniśmy otrzymać dobre jakościowo autoportrety. Gdy światła jest mniej, bo na przykład ciągle mamy zachmurzone niebo, zdjęcia są gorsze, ale wciąż akceptowalne.
Jeśli chodzi o filmy, to w przypadku głównego aparatu mamy do dyspozycji rozdzielczość 4K (30 fps) oraz 1080p i 720p (30/60 fps). Jeśli zdecydujemy się na nagrywanie w 4K (nie ma jej w aparacie ultraszerokokątnym), otrzymamy szczegółowe ujęcia z nieco ograniczonym zakresem dynamicznym, ale za to z ładnymi, naturalnie wyglądającymi kolorami. Przy mniejszej rozdzielczości gorsza jest szczegółowość filmów, a ich jakość nieco spada przy przełączeniu się na obiektyw ultraszerokokątny. Przy rozdzielczości 1080p (także przy 60 fps) można włączyć elektroniczną stabilizację obrazu.
Wydajność
Sercem testowanego smartfonu jest chipset MediaTek Dimensity 800U, który współpracuje z 6 GB pamięci RAM. Na innych rynkach można znaleźć również wariant z 8 GB RAM-u. Zastosowane podzespoły oferują dobrą wydajność, co przekłada się na płynne działanie interfejsu systemowego oraz zainstalowanych w pamięci aplikacji i gier.
Wydajność ogólna | AnTuTu V8 | Geekbench 5 | PC Mark Work 2.0 | Przesył danych (MB/s) | AI Benchmark | ||
Jeden rdzeń | Wszystkie rdzenie | Zapis losowy | Transfer PC->Tel | ||||
Honor 9X | 183612 | 1585* | 5561* | 7066 | n/d | 30,5 | |
Huawei P40 Lite | 322132 | 2809* | 7847* | 9162 | 35,6 | ||
Motorola Edge | 307001 | 590 | 1915 | 8648 | |||
Motorola Moto G 5G Plus | 293436 | 598 | 1931 | 8370 | |||
Motorola Moto G9 Plus | 271720 | 548 | 1736 | 7801 | n/d | 39,3 | |
Motorola One Fusion Plus | 267462 | 547 | 1757 | 7593 | |||
Motorola RAZR 5G | 622 | 1899 | 7399 | 138,0 | |||
Nokia 8.3 5G | 566 | 1568 | 7446 | ||||
OnePlus Nord | 318739 | 613 | 1950 | 8530 | 22,6 | 33,6 | |
Oppo A91 | 195873 | 321 | 1481 | 8166 | |||
Oppo Reno3 | 222089 | 426 | 1561 | 8864 | 18,3 | 41,1 | |
Oppo Reno4 Pro 5G | 324649 | 598 | 1769 | 16,1 | 42,8 | ||
Realme 7 | 460 | 1622 | 9821 | ||||
Realme 7 5G | 330311 | 604 | 1823 | 11041 | 127,8 | 38,6 | n/d |
Realme 7 Pro | 288172 | 571 | 1797 | 10321 | 39,6 | 39,7 | 39,6 |
Samsung Galaxy A51 5G | 323591 | 3064* | 7357* | 8664 | 25,2 | 42,0 | |
Samsung Galaxy A71 | 274447 | 548 | 1756 | 7764 | 20,2 | 42,2 | |
Samsung Galaxy M31s | 345 | 1359 | 5719 | ||||
Samsung Galaxy M51 | 275654 | 545 | 1771 | 7830 | 116,4 | 42,5 | 38,2 |
Xiaomi Mi 9T | 251941 | 2559* | 6904* | 7401 | 34,8 | ||
Xiaomi Mi 10 Lite 5G | 321505 | 2830* | 7690* | 7720 | 23,3 | 29,0 | |
Xiaomi Mi 10T Lite 5G | 327315 | 657 | 1993 | 7994 | 25,0 | 30,0 | |
Xiaomi Poco X3 NFC | 276312 | 557 | 1772 | 7372 | |||
Xiaomi Redmi Note 9 Pro | 274309 | 568 | 1802 | 7507 |
*) Wyniki z Geekbench 4
Wydajność w grach | 3D Mark Sling Shot Extreme (Vulkan) | GFXBench 1080p | Maksymalna temperatura obudowy (°C) | |
Manhattan 3.1 | Car Chase | |||
Honor 9X | 939 | 891 | 455 | |
Huawei P40 Lite | 2626 | 2115 | 1218 | |
Motorola Edge | 2815 | 2079 | 1121 | |
Motorola Moto G 5G Plus | 2815 | 2074 | 1120 | |
Motorola Moto G9 Plus | 2286 | 1850 | 1012 | 38 |
Motorola One Fusion Plus | 2092 | 1487 | 935 | |
Motorola RAZR 5G | 2965 | 39,6 | ||
Nokia 8.3 5G | 3018 | 42 | ||
OnePlus Nord | 2960 | 2172 | 1181 | 44,8 |
Oppo A91 | 1258 | 839 | 500 | |
Oppo Reno3 | 1603 | 1320 | 530 | 43,5 |
Oppo Reno4 Pro 5G | 3256 | 1244 | 45,5 | |
Realme 7 | 3109 | 2035 | 1152 | |
Realme 7 5G | 3025 | 2155 | 1199 | 40,9 |
Realme 7 Pro | 2368 | 1883 | 1052 | |
Samsung Galaxy A51 5G | 2771 | n/d | 1011 | |
Samsung Galaxy A71 | 2250 | 1860 | 1016 | |
Samsung Galaxy M31s | 1535 | |||
Samsung Galaxy M51 | 2297 | 1865 | 1016 | |
Xiaomi Mi 9T | 2060 | 1698 | 921 | |
Xiaomi Mi 10 Lite 5G | 3109 | 2035 | 1096 | |
Xiaomi Mi 10T Lite 5G | n/d | n/d | n/d | 40,0 |
Xiaomi Poco X3 NFC | 2490 | 2010 | 1123 | |
Xiaomi Redmi Note 9 Pro | 2347 | 1893 | 1042 |
Realme 7 5G ma 128 GB pamięci masowej, z której do dyspozycji użytkownika jest około 109 GB. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca, możemy użyć karty microSD o pojemności do 256 GB (dane producenta). Ponieważ jednak karta pamięci współdzieli miejsce z dodatkową kartą nanoSIM, możemy albo rozszerzyć przestrzeń na dane, albo korzystać z funkcji dual SIM.
Telefon | Kopiowanie zdjęć Tel->PC (MB/s) |
Honor 9X | 11,4 |
Honor 20 Pro | 24,7 |
Motorola Moto G9 Plus | 23,7 |
OnePlus Nord | 27,4 |
Oppo Reno 3 | 25,6 |
Realme 7 5G | 26,1 |
Realme 7 Pro | 26,4 |
Samsung Galaxy A71 | 25,9 |
Dłużej trwające wysokie obciążenie podzespołów (CPU i GPU) nie przekłada się na duży spadek wydajności, charakterystyczny dla zjawiska throttlingu. W tym przypadku nie przekroczył on 1%, co widać na poniższym wykresie, pochodzącym z aplikacji GFXBench (symulacja Manhattan 3.1). Podczas tego testu obudowa telefonu osiągnęła w najcieplejszym miejscu (podać gdzie) 40,9°C.
Zasilanie
Realme 7 5G jest zasilany akumulatorem o pojemności 5000 mAh. Taka ilość energii, według przeprowadzonych testów, powinna się przełożyć na prawie 6 do ponad 7 godzin grania (zależnie od tytułu i częstotliwości odświeżania ekranu) lub ponad 11 godzin korzystania z Facebooka i Messengera oraz oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Czasy te powinniśmy osiągnąć przy jasności wyświetlacza ustawionej na 300 nitów.
Model | Ekran - 300 cd/mkw | Bateria (mAh) | Gry | Telepolis Mark | |
Przek. | Roz. px | ||||
Motorola Edge | 6,7" | 1080 x 2340 | 4500 | 415 | 441 |
Motorola Moto G 5G Plus | 6,7" | 1080 x 2520 | 5000 | 383 | 560 |
Motorola Moto G9 Plus | 6,8" | 1080 x 2400 | 5000 | 408,9 | 587 |
Motorola One Fusion Plus | 6,5" | 1080 x 2340 | 5000 | 473,8 | 661 |
Motorola RAZR 5G | 6,2" | 876 x 2142 | 2800 | - | 421 |
Nokia 8.3 5G | 6,81" | 1080 x 2400 | 4500 | - | 445 |
OnePlus Nord 90 Hz | 6,44" | 1080 x 2400 | 4115 | 227,3 | 524 |
OnePlus Nord 60 Hz | 6,44" | 1080 x 2400 | 4115 | 227,7 | 538 |
Oppo A91 | 6,4" | 1080 x 2400 | 4025 | 291 | 337 |
Oppo Reno3 | 6,4" | 1080 x 2400 | 4025 | 215 | 480 |
Oppo Reno4 Pro 5G 90 Hz | 6,5" | 1080 x 2400 | 4000 | - | 402 |
Oppo Reno4 Pro 5G 60 Hz | 6,5" | 1080 x 2400 | 4000 | - | 462 |
Realme 7 | 6,5" | 1080 x 2400 | 5000 | 223,5 | 631 |
Realme 7 5G 90 Hz | 6,5" | 1080 x 2400 | 5000 | 348,8 | 671 |
Realme 7 5G 60 Hz | 6,5" | 1080 x 2400 | 5000 | 436,1 | 679 |
Realme 7 Pro | 6,4" | 1080 x 2400 | 4500 | 304,7 | 527 |
Samsung Galaxy A51 5G | 6,5" | 1080 x 2400 | 4500 | - | 530 |
Samsung Galaxy Fold | 7,3" | 2152 x 1536 | 4380 | 184,9 | - |
Samsung Galaxy M21 | 6,4" | 1080 x 2340 | 6000 | 653,8 | 721 |
Samsung Galaxy M51 | 6,7" | 1080 x 2400 | 7000 | 592,3 | 835 |
Xiaomi Mi 10T Lite 5G 120 Hz | 6,67" | 1080 x 2400 | 4820 | n.d. | 428 |
Xiaomi Mi 10T Lite 5G 60 Hz | 6,67" | 1080 x 2400 | 4820 | n.d. | 580 |
Xiaomi Poco X3 NFC 120 Hz | 6,67" | 1080 x 2400 | 5160 | 395 | 458 |
Xiaomi Poco X3 NFC 60 Hz | 6,67" | 1080 x 2400 | 5160 | 447,6 | 584 |
Gdy używałem smartfonu w typowy dla siebie sposób, wystarczało, że sięgałem po ładowarkę co drugą noc. Czas pracy można wydłużyć na kilka sposobów. Można między innymi zmniejszyć częstotliwość odświeżania obrazu lub skorzystać z którejś z dostępnych funkcji oszczędzania energii, którą znajdziemy w ustawieniach baterii.
W zestawie z testowanym smartfonem Realme sprzedaje ładowarkę sieciową o mocy 30 W. Pozwala ona naładować pusty akumulator do pełna w około 65 minut. 30 minut wystarczy, by osiągnąć poziom naładowania baterii wynoszący 60%.
Podsumowanie
Realme 7 5G tu udany, dobrze wyposażony smartfon, który do tego całkiem nieźle wygląda, podobnie jak cała seria „siódemek” tej marki. Urządzenie nie zostało może zbudowane z materiałów najwyższej jakości (plastikowa obudowa), ale całość została złożona z dbałością o najmniejszy detal i prezentuje się naprawdę dobrze. A do tego Realme 7 5G świetnie leży w dłoni.
Do odblokowania telefonu może służyć sprawnie działający czytnik linii papilarnych, zlokalizowany w najlepszej możliwej lokalizacji – jest zintegrowany z przyciskiem zasilania. Po jego użyciu naszym oczom ukaże się estetyczny i funkcjonalny interfejs Androida 10, niewiele zmodyfikowany przez producenta smartfonu. Sam panel LCD potrafi wyświetlać z częstotliwością 120 Hz. Kolory, kontrast czy jasność nie są tu z najwyższej półki, ale przecież nie takim sprzętem jest testowany Realme 7 5G.
Smartfon napędzany jest nowych chipsetem MediaTeka, Dimensity 800U, współpracującym z 6 GB RAM-u i pozwalającym korzystać z sieci 5G (testowane z kartą SIM sieci Plus). Taki zestaw sprawia, że Realme 7 5G jest jednym z najwydajniejszych modeli ze średniej półki, pokonując w niektórych testach o wiele droższe konstrukcje. A wszystko jest zasilane baterią o pojemności 5000 mAh o przyzwoitej wydajności i obsługującą szybkie ładowanie (od 0% do 100% w nieco ponad godzinę).
Docieramy do jednej z największych zalet testowanego urządzenia. Jest nią cena. Realme 7 5G już 26 grudnia trafi ekskluzywnie do sprzedaży w sieci Plus z ceną wynoszącą tylko 999 zł. Jak na możliwości smartfonu, cena jest bardzo atrakcyjna. Będzie to najtańszy smartfon 5G na polskim rynku.
Ocena końcowa: 9/10
Wady:
- Obudowa łatwo zbiera odciski palców i inne zabrudzenia,
- Hybrydowy dual SIM (wspólny slot na SIM2 i microSD),
- Przeciętny głośnik,
- Brak radia FM.
Zalety:
- Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania,
- Sprawne działanie i lokalizacja czytnika linii papilarnych,
- Prosty i funkcjonalny interfejs,
- Dobry wyświetlacz 120 Hz,
- Obsługiwane standardy łączności bezprzewodowej, w tym 5G działające w Plusie,
- VoLTE i VoWiFi działające w Orange i Plusie (VoLTE),
- Dobra jakość zdjęć i filmów z głównego aparatu,
- Wysoka wydajność i kultura pracy,
- Wydajny akumulator, szybkie ładowanie,
- Bardzo atrakcyjna cena.