Samsung Galaxy A71 - bardzo dobry telefon ze średniej półki cenowej
W grudniu ubiegłego roku Samsung zaprezentował dwa nowe smartfony ze średniej półki cenowej, modele Galaxy A51 i Galaxy A71. Drugi z nich, z głównym aparatem fotograficznym o rozdzielczości 64 Mpix, jest tematem niniejszej recenzji. Urządzenie ma wymiary bardzo podobne do Galaxy Note10+, a czy podobnie się sprawuje w codziennym użytkowaniu? Odpowiedzi znajdziecie na kolejnych stronach.

Najważniejsze cechy telefonu (SM-A715F/DS):
- Plastikowa obudowa, Corning Gorilla Glass 3,
- Wymiary: 163,6 x 76 x 7,7 mm, masa: 179 g,
- 6,7-calowy wyświetlacz Super AMOLED Plus o rozdzielczości FullHD+ (1080 x 2400 pikseli, 393 ppi), funkcja Always-on, czujnik oświetlenia,
- Czytnik linii papilarnych pod powierzchnią ekranu (optyczny),
- Ośmiordzeniowy chipset Qualcomm Snapdragon 730 (2 x Kryo 470 Gold @2,2 GHz + 6 x Kryo 470 Silver @1,8 GHz), proces technologiczny 8 nm,
- Grafika Adreno 618,
- 6 GB RAM-u, 128 GB pamięci wewnętrznej (110 GB dla użytkownika), karty pamięci microSD do 512 GB,
- 2 gniazda na karty nanoSIM, oddzielne gniazdo na microSD,
- Łączność LTE Cat11 (600/50 Mb/s), Wi-Fi a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.0, ANT+, NFC, GPS/Galileo/GLONASS/Beidou, cyfrowy kompas, USB-C 2.0, USB-OTG,
- Główny aparat 64 Mpix (piksele 0,8 µm), obiektyw 26 mm z przysłoną f/1.8, PDAF, diodowa lampa, filmy 2160p@30fps, 1080p@30fps, Slow Motion 960fps; drugi aparat 12 Mpix, obiektyw ultraszerokokątny 12 mm z przysłoną f/2.2; trzeci aparat 5 Mpix, obiektyw 25 mm z przysłoną f/2.4, aparat makro; czwarty aparat 5 Mpix (piksele 1,12 µm), obiektyw z przysłoną f/2.2, czujnik głębi,
- Przedni aparat 32 Mpix (piksele 0,8 µm), obiektyw 26 mm z przysłoną f/2.2, filmy 2160p@30fps,
- Niewymienny akumulator litowo-polimerowy o pojemności 4500 mAh, szybkie ładowanie 25 W,
- Android 10 z interfejsem Samsung One UI 2.0 (test na oprogramowaniu A715FXXU1ASLN),
- Cena wyjściowa: 1999 zł.
Zestaw testowy
Tym razem, podobnie jak w przypadku Samsunga Galaxy A50, do testów otrzymałem sam telefon, bez żadnych akcesoriów. Z tego powodu tam, gdzie to było konieczne, wykorzystałem wyposażenie pudełka modelu Galaxy Note10+, w tym przede wszystkim ładowarkę o mocy 25 W. Jakość muzyki sprawdzałem przy użyciu słuchawek dokanałowych M6-Pro oraz bezprzewodowych słuchawek nausznych firmy Sony. Podczas testów korzystałem z karty SIM sieci Orange (nju mobile).
Wygląd zewnętrzny, jakość wykonania i ergonomia
Samsung Galaxy A71 to zaskakująco zgrabny smartfon, bardzo dobrze leżący w dłoni. Tylny panel jest umiarkowanie śliski, dzięki czemu urządzenie nie wyślizguje się z ręki bez powodu. Szkoda tylko, że bardzo łatwo zbiera odciski palców i inne zabrudzenia. Poza tym użyty plastik dosyć łatwo jest zarysować. Telefon nieźle wygląda, a dodatkowej atrakcyjności dodaje całości wzór widoczny pod światło z tyłu obudowy. Estetykę psuje tylko duża, prostokątna i wystająca „wyspa” fotograficzne z czterema obiektywami i lampą LED.



Niemal cały przód smartfonu zajmuje zaokrąglony na rogach wyświetlacz z okrągłym otworem w górnej części, mieszczącym obiektyw przedniego aparatu. Nad ekranem, na samej krawędzi, znajduje się podłużny wylot głośnika słuchawki. Tam też zostały umieszczone czujniki oświetlenia i zbliżania.
Przyciski głośności oraz przycisk zasilania znalazły się na prawym boku urządzenia, natomiast po przeciwnej stronie umieszczono wysuwaną tackę na karty (2 x nanoSIM + microSD). Na dole mamy port USB-C, gniazdo audio Jack 3,5 mm oraz wylot głośnika do multimediów i otwór mikrofonu. Na górze znajdziemy tylko otwór dodatkowego mikrofonu.
Wyświetlacz
Testowany smartfon został wyposażony w 6,7-calowy wyświetlacz Super AMOLED Plus o rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli, co daje ich zagęszczenie na poziomie 393 ppi. Obraz widoczny na nim ma bardzo dobrą jakość pod względem kolorów, kontrastu i jasności, w zasadzie bez względu na kąt, pod jakim na niego patrzymy. Nie widać tu też poszarpanych krawędzi, a czytelność przy pełnym świetle dziennym jest taka, jak przystało na zastosowaną technologię wyświetlacza – bardzo dobra.
Ustawienia systemowe pozwalają nam zmienić tryb ekranu. Do wyboru mamy dwie opcje – Żywy i Neutralny, przy czym w tym pierwszym możemy dostosować do swoich preferencji balans bieli. Jest też filtr światła niebieskiego, który możemy włączyć na stałe lub zgodnie z harmonogramem, a także tryb ciemny, szczególnie przydatny na wyświetlaczach AMOLED (zmniejsza zużycie energii).
Interfejs systemowy i aplikacje
Samsung Galaxy A71 pracuje pod kontrolą systemu Android 10 z interfejsem One UI 2.0, w którym wiele ekranów stosuje podział na część prezentacyjną (góra) i część interaktywną (dół). Ma to pomóc w obsłudze dużego wyświetlacza jedną ręką, w czym może pomóc również „klasyczny” tryb obsługi jedną ręką.
Ekran główny Samsunga podzielony jest na pulpity oraz szufladę ze skrótami do wszystkich aplikacji, które można łączyć w foldery. Jest też opcja interfejsu, która wyświetla wszystko na pulpitach, rezygnując z dodatkowego ekranu z aplikacjami. Na lewo od pulpitów znajduje się ekran Bixby Home, prezentujący najważniejsze informacje z różnych aplikacji (na przykład kalendarza). Z lewej strony wyświetlacza można wysunąć Ekran krawędziowy, znany przede wszystkim z flagowców Samsunga. Można tu tworzyć skróty do najczęściej używanych aplikacji i funkcji, jest też uzyskać dostęp do kilku innych narzędzi, takich na przykład jak kompas. Ekran Bixby Home i Ekran Krawędziowy można łatwo wyłączyć, gdyby komuś przeszkadzały te elementy.
Opcje personalizacji interfejsu są typowe dla Samsunga. Możemy tu między innymi zmienić motyw lub tapetę, ustawić rozmiar czcionek oraz wygląd i układ ikon, a także zmienić kolejność przycisków nawigacyjnych lub w ich miejsce włączyć gesty – tych ostatnich używam w swoich telefonach marki Samsung (obecnie Galaxy Note10+). Jest tu też Tryb ułatwienia, dzięki któremu wszystko staje się o wiele prostsze w obsłudze – przydatne dla małych dzieci lub osób starszych.
Lista aplikacji w Galaxy A71 zawiera programy systemowe i multimedialne Samsunga, zestaw klientów podstawowych usług Google’a, a także kilka dodatków, takich między innymi jak Microsoft Office, Facebook, Netflix czy Spotify. Zaletą polityki Koreańczyków w tym zakresie jest możliwość zdecydowania już podczas pierwszej konfiguracji, czy niektóre z tych aplikacji mają być zainstalowane w systemie (lista na zrzucie poniżej).
Biometria
Z wyświetlaczem zintegrowany jest optyczny czytnik linii papilarnych, który działa według mnie średnio (nie zawsze prawidłowo odczytuje zarejestrowany wcześniej odcisk palca), choć na pewno lepiej niż w testowanym jakiś czas temu Samsungu Galaxy A50. Jego lokalizacja jest zdecydowanie lepsza niż w Samsungu Galaxy Note10+ (bliżej dolnej krawędzi wyświetlacza), dzięki czemu łatwiej w niego trafić palcem, a to przekłada się na ogół na szybsze odblokowanie telefonu.
Do dyspozycji mamy również funkcję rozpoznawania twarzy, jednak realizowaną z użyciem przedniego aparatu, który jest w stanie rejestrować tylko płaski obraz. Nie jest to więc zbyt bezpieczne rozwiązanie.
Podstawowe funkcje telefoniczne, łączność
Telefon, Kontakty i Wiadomości to tradycyjny dla Samsunga zestaw aplikacji służących do obsługi podstawowych funkcji telefonicznych. W dwóch pierwszych możemy używać gestów w lewo lub w prawo, co służy odpowiednio do nawiązywania połączenia głosowego z wybranym numerem lub użycie krótkiego kodu oraz rozpoczęcie procesu wysyłania wiadomości SMS/MMS. Aby wyciszyć dzwonek, wystarczy zasłonić ekran lub odwrócić telefon wyświetlaczem w dół. Odpowiednie opcje (oraz inne gesty) znajdziemy w ustawieniach zaawansowanych urządzenia. Do wprowadzania tekstów służy Klawiatura Samsung.
Do jakości połączeń głosowych w Samsungu Galaxy A71 nie mam prawie żadnych zastrzeżeń – mogłoby być trochę głośniej, szczególnie w trybie głośnomówiącym. Telefon dobrze sobie za to radzi z łapaniem zasięgu sieci komórkowej (porównywalnie do Galaxy Note10+), oferuje też usługi VoLTE oraz VoWiFi, z których można skorzystać między innymi w sieci Orange (do testów używałem karty SIM nju mobile).
Samsung Galaxy A71 jest wyposażony w typowy dla średniej półki zestaw współczesnych standardów łączności, takich jak LTE 600 Mb/s, Wi-Fi 802.11 ac czy Bluetooth 5.0. Z żadnym z nich nie miałem problemów podczas testów. Smartfon pozwalał swobodnie korzystać z mojej domowej sieci Wi-Fi, bez trudu dało się do niego też podłączyć urządzenia takie jak bezprzewodowe słuchawki, zegarek czy – w celu przesłania plików - inny telefon lub komputer. Jest też NFC, dzięki czemu możemy korzystać z płatności zbliżeniowych telefonem. Samsung Galaxy A71 nada się także do roli podręcznej nawigacji, dzięki sprawnemu korzystaniu z sygnałów odbieranych przez satelity krążące nad Ziemią oraz z wbudowanego kompasu cyfrowego (wymaga co jakiś czas kalibracji, co jest bardzo prostym do wykonania procesem). Ustalanie naszego położenia dosyć dokładne (jak na klasę sprzętu), a odstępstwa od rzeczywistości nie przekraczają w skrajnych przypadkach kilku metrów.
Multimedia
Samsung w swoich smartfonach oferuje własny zestaw aplikacji multimedialnych, na czele z Galerią, służącą do przeglądania zdjęć i filmów oraz ich podstawowej edycji. Jest też odtwarzacz wideo, który między innymi obsługuje napisy. Samsung przestał za to fabrycznie instalować aplikację Wideo, którą – podobnie jak aplikację Samsung Music – musimy pobrać i zainstalować sami. Chyba, że wystarczy nam to, co jest, czyli na przykład YouTube Music do odtwarzania lokalnych plików z muzyką. Na pocieszenie mamy Radio FM z RDS-em (domyślnie wyłączony) i funkcją nagrywania audycji.
Samsung Galaxy A71 do odtwarzania multimediów używa pojedynczego głośnika, umieszczonego na dole. Gra on z całkiem niezłą głośnością, dzięki czemu można słuchać muzyki czy radia w typowym pomieszczeniu, jakie wielu z nas ma w swoich domach. Pod względem jakości muzyki jest nieco gorzej – brakuje tonów bardzo niskich (to akurat można zrozumieć), natomiast te bardzo wysokie brzmią nieprzyjemnie dla uszu. Poza tym jest OK.
Do słuchania muzyki lepiej oczywiście użyć słuchawek. Ponieważ nie otrzymałem żadnych w zestawie, wykorzystałem posiadane słuchawki dokanałowe M6-Pro oraz nauszne słuchawki bezprzewodowe firmy Sony. W obu przypadkach było o wiele lepiej – były basy, a źle odtworzone wysokie tony nie przeszkadzały w odbiorze.
W ustawieniach systemowych znajdziemy kilka możliwości pozwalających nam dostosować jakość muzyki do własnych preferencji. Do dyspozycji mamy tu nastawy Dolby Atmos, które optymalizują dźwięk do tego, czego słuchamy – automatycznie, lub za sprawą naszego wyboru ( (opcje film, muzyka i głos). Jest też korektor graficzny (equalizer), skaler UHQ (poprawia rozdzielczość dźwięku) oraz funkcja Adapt Sound (dostosowuje nastawy do naszego słuchu).
Aparat fotograficzny
W Samsungu Galaxy A71 znajdziemy aplikację fotograficzną, która nawiązuje do rozwiązań stosowanych w innych smartfonach tego producenta. Jej zaletą jest to, że do większości ważnych opcji mamy dostęp wprost z ekranu głównego i nie musimy ich szukać. Domyślnie aparat główny robi zdjęcia o rozdzielczości 16 Mpix, ale możemy wymusić natywną rozdzielczość 64 Mpix. Wtedy nie możemy skorzystać jednak z takich „dobrodziejstw”, jak choćby HDR. Do dyspozycji mamy też tryb profesjonalny, w którym kilka parametrów będziemy mogli ustawić ręcznie. Nie, czasu naświetlania nadal nie.
Co ciekawe, w Samsungu Galaxy A71 zastosowano ten sam czujnik, Samsung S5KGW1 64 Mpix, który znajduje się w testowanym przeze mnie niedawno smartfonie Redmi Note 8 Pro, kosztującym mniej więcej połowę tego, co produkt Samsunga. W Galaxy A71 jest nieco jaśniejszy obiektyw. Czy daje to lepsze zdjęcia? W jakimś stopniu na pewno, ale zdecydowanie nie dwukrotnie (o czym mogłaby świadczyć różnica w cenie).
W dobrych warunkach oświetleniowych otrzymane zdjęcia są dobre jakościowo, oferując wysoki poziom szczegółowości, dobre odwzorowanie kolorów i niezły zakres tonalny. Całkiem nieźle radzi sobie również aparat ultraszerokokątny, nawet w gorszych warunkach. Zdjęcia nocna bardziej mi się podobają właśnie z aparatu ultraszerokokątnego, ponieważ wyglądają jak zdjęcia wykonane w nocy, bez udawania dnia, jak w przypadku zdjęć z głównego aparatu. Oczywiście, pod względem szczegółów, główny aparat wygrywa – choćby z uwagi na jaśniejszy obiektyw.
W galerii poniżej (poza kilkoma ostatnimi przykładami) ujęcia posegregowane są trójkami, dla lepszego porównania: zdjęcie 16 Mpix, zdjęcie 64 Mpix i zdjęcie z aparatu ultraszerokokątnego.
Samsung Galaxy A71 ma z tyłu aparat dedykowany zdjęciom makro. Służy on do rejestrowania obrazów z odległości kilku centymetrów. Ponieważ nie ma tu autofocusu, ostrość zdjęć zależy właśnie od odległości. Efekty zobaczycie na przykładach poniżej.
Z Samsunga mogą być także zadowoleni miłośnicy zdjęć selfie. Przedni aparat pozwala zrobić dobre jakościowo autoportrety, zarówno pojedynczej osobie, jak i nieco większej grupie. Do dyspozycji mamy tu również takie dodatki, jak Live Focus, służący do rozmazywania tła.
Samsung Galaxy A71 pozwala nagrywać filmy 4K 30fps zarówno przy wykorzystaniu tylnego aparatu, jak i tego z przodu. W przypadku tego pierwszego otrzymujemy nagrania dobre pod względem szczegółowości, kontrastu i kolorów. Jeśli jednak zmniejszymy rozdzielczość do FullHD, będziemy mogli skorzystać ze stabilizacji cyfrowej, która pomoże w przypadku kręcenia filmów z ręki.
Wydajność
Sercem Samsunga Galaxy A71 jest chipset Qualcomm Snapdragon 730, wspierany przez 6 GB RAM-u. To wystarczający duet do tego, by interfejs systemowy, a także wszystkie zainstalowane aplikacje działały płynnie, a ich uruchamianie i przełączanie się pomiędzy nimi nie zajmowało zbyt dużo czasu. Niestety zdarzyło się kilka razy, że interfejs się przyciął. W sprzęcie za prawie 2000 zł…
Wydajność ogólna | AnTuTu V8 | Geekbench 4 | PC Mark Work 2.0 | Przesył danych (MB/s) | SoT, 200 nitów, multimedia (minuty) | ||
Jeden rdzeń | Wszystkie rdzenie | Zapis losowy | Transfer PC->Tel | ||||
Honor 9X | 183612 | 1585 | 5561 | 7066 | n/d | 30,5 | 501 |
Huawei Mate 20 Lite | 163510 | 1592 | 5581 | 7021 | 38,6 | ||
Huawei P smart (2019) | 153419 | 1533 | 5426 | 5767 | n/d | 37,7 | 427 |
Huawei P Smart Pro | 177735 | 1518 | 5215 | 5884 | 34,0 | ||
Huawei P Smart Z | 158840 | 1532 | 5459 | 5916 | 34,2 | ||
Huawei P30 Lite | 158614 | 1573 | 5416 | 7085 | n/d | 32,6 | 415 |
Motorola One Action* | 151059 | 1607 | 5394 | 6540 | n/d | 37,4 | 530 |
Motorola One Vision* | 150012 | 1069 | 3829 | 6986 | 37,8 | ||
Motorola One Zoom* | 173739 | 2374 | 6536 | 7346 | 39,9 | ||
Nokia 7.2* | 172337 | 1573 | 5705 | 5846 | 29,2 | ||
Nokia 8.1* | 170991 | 1862 | 5620 | 7133 | 24,2 | ||
Oppo Reno 2 | 266648 | 2543 | 6978 | 7558 | 6,0 | 40,0 | 487 |
Oppo Reno 2 Z | 216268 | 1973 | 6118 | 9292 | 9,0 | 39,8 | 534 |
Oppo RX17 Pro* | 171231 | 1833 | 6439 | 7127 | 37,2 | ||
Samsung Galaxy A50 | 173235 | 1718 | 5525 | 5778 | 3,1 | 39,8 | 530 |
Samsung Galaxy A70 | 203976 | 2045 | 6478 | 7656 | 37,9 | ||
Samsung Galaxy A71 | 274447 | 2539 545** |
6971 1756** |
7764 | 20,2 | 42,2 | 598 |
Samsung Galaxy A80 | 244168 | 2503 | 6785 | 7306 | 5,0 | 41,1 | 480 |
Xiaomi Mi 9 SE | 220316 | 1921 | 6036 | 6793 | 6,5 | 36,8 | 511 |
Xiaomi Mi 9T | 251941 | 2559 | 6904 | 7401 | 34,8 | ||
Xiaomi Redmi Note 7 | 173587 | 1623 | 5573 | 6122 | 5,0 | 38,7 | 559 |
Xiaomi Redmi Note 8 Pro | 291280 | 2438 494** |
6550 1629** |
10074 | 9,9 | 42,1 | 501 |
*) Wyniki z AnTuTu 7
**) Wyniki z Geekbench 5
Wydajność w grach | 3D Mark Sling Shot Extreme (Vulkan) | GFXBench 1080p | SoT, 200 nitów, gry (minuty) | |
Manhattan 3.1 | Car Chase | |||
Honor 9X | 939 | 891 | 455 | 254 |
Huawei Mate 20 Lite | 1129 | 886 | 454 | |
Huawei P smart (2019) | 1131 | 885 | 454 | 252 |
Huawei P Smart Pro | 946 | 883 | 451 | |
Huawei P Smart Z | 941 | 885 | 454 | |
Huawei P30 Lite | 1345 | 891 | 457 | 191 |
Motorola One Action | 1385 | 778 | 464 | 295 |
Motorola One Vision | 637 | 550 | 889 | |
Motorola One Zoom | 1068 | 961 | 477 | |
Nokia 7.2 | 1293 | 934 | 535 | |
Nokia 8.1 | 1742 | 1422 | 766 | |
Oppo Reno 2 | 2231 | 1556 | 856 | 289 |
Oppo Reno 2 Z | 1526 | 1231 | 513 | 224 |
Oppo RX17 Pro | 1622 | 1437 | 673 | |
Samsung Galaxy A50 | 1395 | 894 | 545 | 311 |
Samsung Galaxy A70 | 1068 | 954 | 475 | |
Samsung Galaxy A71 | 2250 | 1860 | 1016 | 376 |
Samsung Galaxy A80 | 2259 | 1600 | 857 | 316 |
Xiaomi Mi 9 SE | 1981 | 1623 | 876 | 262 |
Xiaomi Mi 9T | 2060 | 1698 | 921 | |
Xiaomi Redmi Note 7 | 1307 | 939 | 536 | 373 |
Xiaomi Redmi Note 8 Pro | 2454 | 1814 | 1045 | 281 |
Testowany smartfon był wyposażony w 128 GB pamięci wewnętrznej, z czego do dyspozycji użytkownika pozostaje około 110 GB miejsca. Pojemność tę możemy rozszerzyć za pomocą karty microSD i, za co Samsungowi należy się plus, korzystając z niej nie musimy rezygnować z funkcji dual SIM.
Telefon | Kopiowanie zdjęć Tel->PC (MB/s) |
Honor 9X | 11,4 |
Huawei P30 Lite | 27,8 |
Huawei P smart (2019) | 18,9 |
Oppo Reno 2 Z | 20,9 |
Samsung Galaxy A50 | 19,8 |
Samsung Galaxy A71 | 25,9 |
Xiaomi Mi 9 SE | 25,4 |
Xiaomi Redmi Note 7 | 21,5 |
Xiaomi Redmi Note 8 Pro | 28,3 |
Podczas testów wydajnościowych Galaxy A71 wystąpiło zjawisko throttlingu. Podczas sprawdzania baterii narzędziem GFXBench (symulacja Manhattan 3.1), po około 20 minutach wydajność spadła o około 20%. Mogło być gorzej (i na ogół jest we flagowcach).
Zasilanie
Samsung Galaxy A71 jest zasilany akumulatorem o pojemności 4500 mAh, co powinno pozwolić na maksymalnie dwa dni normalnego używania – tak przynajmniej było w moim przypadku. Czas ten dosyć łatwo skrócić do jednego dnia, przy bardziej intensywnym korzystaniu. Możliwy jest też odwrotny scenariusz, jeśli będziemy sięgać po telefon rzadziej lub skorzystamy z którejś z dostępnych opcji oszczędzania energii.
Według testów syntetycznych, energii powinno wystarczyć na ponad 6 godzin grania lub 10 godzin pracy z aplikacjami multimedialnymi – w tym drugim przypadku z ciągle włączonym ekranem świecącym z jasnością około 200 nitów.
Podczas testów korzystałem z ładowarki o mocy 25 W, stanowiącej wyposażenie posiadanego przeze mnie modelu Galaxy Note10+. Pozwoliła ona naładować pusty akumulator do 100% w niemal równe 80 minut. Pół godziny wystarczyło, by wskaźnik naładowania pokazał 51%, a po kolejnych 30 minutach było już 89%.
Podsumowanie
Samsung Galaxy A71 to z pewnością całkiem udany, nowy średniak Samsunga. Charakteryzuje się on świetnym wyglądem (z jednym ale), bardzo dobrym wykonaniem (choć mógłby być lepszy dobór materiałów) oraz rewelacyjnym wyświetlaczem. Na wysokim poziomie stoi również wydajność zamontowanych w urządzeniu podzespołów, a także jakość dźwięku na słuchawkach oraz zdjęć z aparatów fotograficznych.
Z drugiej strony szali mamy wciąż niedopracowany podekranowy czytnik linii papilarnych, który nie zawsze prawidłowo rozpoznaje przyłożony do niego palec, a także głośnik, który preferuje tony wysokie w sposób nieprzyjazny dla uszu. Plastikowa obudowa jest też zdecydowanie łatwiejsza do zarysowania od szklanej, a poza tym łatwo zbiera wszelkie zabrudzenia. Na szczęście nie jest chociaż bardzo śliska.
Galaxy A71 wszedł na polski rynek z ceną 1999 zł, czyli całkiem wysoką. Podobne pod względem wydajności, wyposażenia i oferowanych funkcjonalności urządzenia można kupić taniej. Jeśli cena Samsunga spadnie, wzrośnie jego atrakcyjność, która i bez tego jest wysoka (podobnie jak cena).
Ocena końcowa: 8/10
Wady:
- Wystający moduł tylnego aparatu fotograficznego,
- Obudowa trudna do utrzymania w czystości i łatwa do zarysowania,
- Działanie czytnika linii papilarnych mogłoby być lepsze,
- Kiepski głośnik do multimediów,
- Przycinanie się interfejsu (na szczęście rzadko),
- Wysoka cena.
Zalety:
- Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania,
- Osobne sloty na karty SIM i kartę pamięci,
- Rewelacyjny wyświetlacz,
- Lokalizacja czytnika linii papilarnych,
- Komplet obsługiwanych standardów łączności,
- Radio FM z RDS-em,
- Wysoka jakość muzyki na słuchawkach,
- Zadowalająca jakość zdjęć i filmów,
- Wysoka wydajność,
- Dobry czas pracy na baterii,
- Szybkie ładowanie.