DAJ CYNK

Samsung Galaxy Note20 Ultra - idealny smartfon na zimne dni

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Samsung Galaxy Note20 Ultra tylny aparat
Aparaty fotograficzne, jakość zdjęć i filmów

Samsung Galaxy Note20 Ultra został wyposażony w trzy aparaty fotograficzne z tyłu, przy czym główna jednostka z obiektywem szerokokątnym ma rozdzielczość aż 108 Mpix. Domyślnie aparat ten robi zdjęcia o rozdzielczości 12 Mpix, czyli 9 razy mniejszej. Do dyspozycji mamy też 12-mekapikselowe aparaty z obiektywem ultraszerokokątnym oraz peryskopowym teleobiektywem z zoomem optycznym 5x i cyfrowym 50x.

Aplikacja fotograficzna w testowanym smartfonie to znane użytkownikom „Galaktyk” narzędzie, które oferuje różne tryby pracy (zakładki lub menu Więcej), w tym tryby profesjonalne dla zdjęć i filmów, w których najważniejsze parametry możemy ustawić ręcznie. Zdjęcia można tu zapisać między innymi w formacie RAW. Jest też specjalny tryb nocny, HDR i temu podobne funkcje. Całość jest prosta w obsłudze, a dostęp do najważniejszych funkcji jest wprost z ekranu głównego aplikacji.

Samsung Galaxy Note20 Ultra  zrzuty - aparat

W dobrych warunkach oświetleniowych aparaty tylne aparaty fotograficzne topowego Samsunga robią bardzo dobre jakościowo zdjęcia, charakteryzujące się dużą szczegółowością, ostrością, szerokim zakresem tonalnym czy ładnymi kolorami. Te ostatnie są czasem w widoczny sposób ocieplone w stosunku do rzeczywistych. Świetnie radzi sobie nawet teleobiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym. Przykłady 12-megapikselowych zdjęć z całej trójki są w galerii poniżej (naprzemiennie).

Jeśli chcemy, możemy się zdecydować na robienie zdjęć w natywnej rozdzielczości głównego aparatu fotograficznego, czyli 108 Mpix. Pliki wynikowe są wtedy mniej więcej 9-krotnie większe, ale na zdjęciach widać więcej drobnych szczegółów. Niestety tracimy wtedy możliwość szybkiego przełączenia się na aparat ultraszerokokątny czy teleobiektyw.

Jak wspomniałem wcześniej, tylny aparat może robić z zdjęcia z maksymalnym powiększeniem 50x. Ich jakość jednak pozostawia wiele do życzenia, głównie z uwagi na duże rozmycie. Pewien stopień poprawy powinniśmy uzyskać używając statywu i robiąc zdjęcia z opóźnieniem.

Jeśli chodzi o dedykowany tryb nocny, to tu mam mieszane odczucia. W niektórych przypadkach lepiej wypadają zdjęcia zrobione w domyślnym trybie fotograficznym. W galerii poniżej znajdziecie zdjęcia zrobione przy użyciu trybu nocnego – ujęcia są te same, co we wcześniejszych galeriach (z wyjątkiem jednego zdjęcia przy zoomie 50x).

Świetne zdjęcia robi także przedni aparat fotograficzny, w którym możemy liczyć między innymi na autofocus, co nie zdarza się zbyt często w aparatach do selfie. Dzięki temu zdjęcia twarzy wychodzą na ogół ostre, nawet w nocy.

Jeśli chodzi o nagrania wideo, to możemy nagrywać nawet takie o rozdzielczości 8K, choć mają one najmniejszą liczbę klatek, a ich przydatność przy niskiej dostępności ekranów o tej rozdzielczości jest bardzo mała. Filmy 4K i FullHD możemy za to nagrywać z szybkością 30 i 60 klatek na sekundę. Mają one wysoką jakość, skutecznie działa również optyczna stabilizacja obrazu. W filmach 1080p możemy tę użyć dodatkowej stabilizacji cyfrowej, ale wtedy nie skorzystamy z zoomowania.

Jakość nagrań? Sami zobaczcie na poniższych przykładach. Według mnie jest bardzo dobrze. Nawet w nocy i trybie Super Slo-Mo 960 fps.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak