DAJ CYNK

Samsung Galaxy S22 Ultra 5G – najlepszy smartfon dla mnie (test)

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

​​Samsung Galaxy S22 Ultra w ręce


Interfejs systemowy i aplikacje

Samsung Galaxy S22 Ultra pracuje pod kontrolą systemu Android 12 z interfejsem One UI 4.1. Ten ostatni cały czas uważam za najlepszy interfejs, jaki można znaleźć we współczesnych smartfonach, szczególnie tych z Androidem. Doceniam go za wysoki poziom funkcjonalności oraz świetny wygląd, przy czym bardziej do mnie przemawia domyślna wersja z oddzielną szufladą ze wszystkimi aplikacjami, w której można łączyć skróty w foldery. Na lewo od pulpitów mamy ekran Google z najważniejszymi informacjami z kraju i świata.

Samsung Galaxy S22 Ultra zrzuty - pulpity

Interfejs systemowy testowanego smartfonu zawiera standardowy dla urządzeń z Androidem zestaw opcji służących do personalizacji jego wyglądu i działania. Zmienić można między innymi motyw, tapetę czy różne ustawienia dotyczące ikon oraz czcionek. Natomiast do nawigacji po systemie mogą służyć przyciski ekranowe lub gesty (na co dzień używam tego drugiego sposobu).

W ustawieniach wyświetlacza Samsunga Galaxy S22 Ultra znajduje się Tryb ułatwienia. Dzięki niemu elementy interfejsu są większe, dłuższe jest też opóźnienie między dotykiem i przytrzymaniem. Z kolei Panele przy krawędzi to stosowane w smartfonach koreańskiego producenta rozwiązanie z dodatkowymi panelami wysuwanymi z bocznej krawędzi ekranu. Możemy tam mieć skróty do wybranych aplikacji i funkcji, ulubione kontakty czy dodatkowe narzędzia, których coraz więcej znajdziemy w sklepie Galaxy Store. Osobiście rzadko z tej funkcji korzystam.

Samsung Galaxy S22 Ultra zrzuty - personalizacja

Jeśli chodzi o aplikacje, Samsung stawia przede wszystkim na własne aplikacje systemowe czy multimedialne, choć dostęp mamy również do klientów podstawowych usług firmy Google. Są też dodatkowe narzędzia, a o instalację niektórych z nich zostaniemy zapytani przy pierwszej konfiguracji telefonu (można je później odinstalować).

Samsung Galaxy S22 Ultra zrzuty - aplikacje

Jedną z największych zalet testowanego Samsunga jest to, że można go obsługiwać za pomocą rysika S Pen, który stanowi element zestawu sprzedażowego (w przypadku modeli Galaxy S21 Ultra czy Galaxy Z Fold3 S Pen jest sprzedawany oddzielnie i nie chowa się wewnątrz obudowy). Wystarczy wyciągnąć rysik z obudowy przy wygaszonym ekranie, by móc szybko zrobić notatkę. Są tu również inne narzędzia dedykowane korzystaniu z rysika, ale można nim obsługiwać również „zwykłe” aplikacje czy gry.

Samsung Galaxy S22 Ultra zrzuty - S Pen

Rysik S Pen łączy się ze smartfonem za pomocą Bluetooth, dzięki czemu może służyć również jako pilot do wybranych aplikacji. Domyślnie przytrzymanie bocznego przycisku rysika uruchamia aplikację Aparat. Zdjęcie zrobimy za pomocą tego samego przycisku, natomiast przytrzymując go i wykonując odpowiednie gesty możemy na przykład przełączać się między aparatami czy zmienić tryb jego pracy.

​​Samsung Galaxy S22 Ultra S Pen

S Pen ma własne zasilanie. Gdy zabraknie w nim energii, wystarczy umieścić go wewnątrz obudowy smartfonu i chwilę poczekać.

Łączność

Flagowy smartfon Samsunga obsługuje kompletny zestaw współczesnych standardów łączności bezprzewodowej, umożliwiających między innymi sprawne korzystanie z Internetu. Przyda się do tego możliwość skorzystania z wszystkich dostępnych w Polsce sieci 5G (o ile mieszkamy w zasięgu), a także z Wi-Fi 6E, czyli rozszerzenia Wi-Fi 6 na pasmo 6 GHz. Do dyspozycji mamy tu również Bluetooth 5.2, z czego na co dzień korzystam, łącząc smartfon z zegarkiem, słuchawkami bezprzewodowymi czy sprzętem audio w samochodzie. Z kolei NFC wykorzystuję do zbliżeniowego płacenia telefonem. Podczas testów nie zauważyłem żadnego problemu z działaniem wymienionych wyżej funkcji.

Samsung Galaxy S22 Ultra pozwala korzystać z połączeń telefonicznych z wykorzystaniem technologii VoLTE oraz WiFi Calling. Dostęp do nich miałem zarówno w przypadku korzystania z karty SIM sieci Orange, jak i karty SIM sieci Plus. Jakość połączeń głosowych w testowanym smartfonie jest bardzo wysoka – swojego rozmówcę słyszałem głośno i wyraźnie, podobnie jak on mnie.

​​Samsung Galaxy S22 Ultra telefonowanie


Podczas testów nie mogłem narzekać również na łapanie zasięgu sieci komórkowej. Ten nazwałbym standardowym, porównywalnym z wieloma innymi urządzeniami.

W testowym smartfonie, ani w swoim własnym, nie spotkałem się z opisywanym w mediach (również na TELEPOLIS.PL) problemem z działaniem odbiornika nawigacji satelitarnej w Galaxy S22 Ultra. U mnie wszystko działało prawidłowo. Fiksacja położenia smartfonu była zawsze szybka, a jej dokładność nie odbiegała od konkurencji, sięgając maksymalnie kilku metrów (na ogół mniej). Jest też cyfrowy kompas, który do prawidłowego działania wymaga odpowiedniej kalibracji. Telefon sam informuje, gdy ta jest konieczna.

​​Samsung Galaxy S22 Ultra SIM

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis