DAJ CYNK

Samsung Galaxy Watch 42 mm - test smartwatcha niemal idealnego

Michał Duda

Testy sprzętu

System Tizen

Zanim przejdziemy do omawiania funkcji oraz systemu, chciałbym wpierw zaznaczyć, że Samsung Galaxy Watch może bez problemu współpracować z dowolnymi smartfonami działającymi pod kontrolą Androida 5.0 lub nowszego, które zostały wyposażone w minimum 1,5 GB pamięci RAM. Ja w trakcie testu korzystałem z tego smartwatcha w parze z Huawei Mate 20 Pro i nie napotkałem żadnych problemów w ich współpracy. Wystarczyło pobrać aplikację Galaxy Wear ze sklepu Play oraz dwa dedykowane jej pluginy. Istnieje również opcja podłączenia tego zegarka do iPhone’a (wymagany iPhone 5 lub nowszy oraz iOS 9, lub nowszy), którą przetestowałem w połączeniu z iPhone 7. Tutaj także całość działała tak, jak należy, jednak czuć, że para ta jest z dwóch skrajnie innych światów. Użytkownikom iPhone’a zdecydowanie bardziej polecam Apple Watcha.

Łączność pomiędzy zegarkiem a smartfonem odbywa się głównie poprzez Bluetooth, jednak to nie jest jedyna opcja komunikacji pomiędzy zegarkiem a smartfonem. W przypadku gdy oba urządzenia są poza swoim zasięgiem Bluetooth, przesyłanie danych jest kontynuowane przez Internet. Jest tak jednak tylko wtedy gdy smartwatch jest podłączony do sieci Wi-Fi lub LTE w przypadku wersji eSim, która na razie nie jest dostępna w Polsce. Niezbędne jest również jego połączenie z kontem Samsung.

Samsung Galaxy Watch działa pod kontrolą systemu Tizen, który towarzyszy inteligentnym zegarkom Samsunga od samego początku. Mamy tutaj do czynienia z wersją o numerze 4.0.0.1, czyli najnowszą dostępną dla tego modelu w chwili pisania recenzji. Korzystałem już wcześniej z kilku inteligentnych zegarków z tym systemem i według mnie jest najlepszym dla smartfonów z Androidem. Jest przede wszystkim szybki i łatwy w obsłudze.

Interfejs Tizena wygląda praktycznie tak samo od czasów Gear S2, co według mnie jest jego ogromną zaletą. Po co w końcu naprawiać coś, co sprawdza się naprawdę dobrze? Według mnie wciąż zasługuje on na miano najwygodniejszego UI, jaki można spotkać w smartwatchach. Dodatkowo poruszanie się po systemie zdecydowanie ułatwia wygodny, obrotowy pierścień. Dzięki niemu nie musimy co chwilę dotykać stosunkowo malutkiego ekranu z nadzieją, że w trakcie ruchu trafimy w upragnioną ikonkę.

Wybór tarcz zegarka domyślnie nie jest duży. W celu zwiększenia ich ilości należy udać się do sklepu Galaxy Apps, w którym jest ich zdecydowanie więcej. Dłuższe przytrzymanie palca na tarczy zegarka pozwala na zamianę jej na inną lub modyfikację obecnej. Można zmienić między innymi kolor wskazówek lub wybrać jakie informacje będą na niej widoczne. Do wyboru jest między innymi ilość wykonanych kroków, poziom naładowania akumulatorka czy też wysokość nad poziomem morza. Ciekawostką jest opcjonalny dźwięk imitujący „cykanie” zegarka mechanicznego, który jest dostępny dla kilku klasycznych wzorów. Jest to niby mała rzecz, lecz pokazuje jak bardzo Samsung stara się upodobnić swoje smartwatche do klasycznych czasomierzy.

Z poziomu tarczy zegarka mamy dostęp do panelu szybkich ustawień, który wysuwa się z górnej krawędzi ekranu. Przesuwając pierścień przeciwnie do kierunku wskazówek zegarka, przechodzi się do kart znajdujących się po lewej stronie interfejsu, które zawierają powiadomienia. Widżety umożliwiające dostęp do najczęściej używanych funkcji ukryto na kartach z prawej strony.

Po wciśnięciu dolnego przycisku umieszczonego po prawej stronie koperty ukazuje się kolista lista aplikacji. Zawiera ona wszystkie programy oraz funkcje, które są aktualnie zainstalowane na zegarku. Pomiędzy pozycjami poruszamy się przy pomocy obrotowego pierścienia.


Rozmowy telefoniczne, SMS oraz Muzyka

Do ciekawych wbudowanych aplikacji należy zaliczyć przede wszystkim wspomnianą już we wcześniejszej części tekstu możliwość wykonywania rozmów telefonicznych. Z tej funkcji chętnie korzystałem już w trakcie kilkutygodniowej przygody z Samsungiem Gear S3 Frontier i w przypadku Galaxy Watcha nie było inaczej. Jest ona przede wszystkim strasznie wygodna, gdyż nie trzeba sięgać po smartfona w trakcie prowadzenia samochodu lub uprawienia sportu. Jakość głośniczka oraz mikrofonu jest wystarczająco dobra jak na zegarek, dzięki czemu bez problemu można prowadzić normalną rozmowę telefoniczną. Jedynym minusem jest brak prywatności ze względu na stosunkowo dużą głośność głośnika. Z poziomu zegarka można także odpisać na rozmowy SMS lub wiadomości z Messengera przy pomocy malutkiej klawiatury T9 z przewidywaniem tekstu.

Do wbudowanej pamięci smartwatcha przy pomocy aplikacji Galaxy Wear można wgrać muzykę, którą da się odtwarzać bezpośrednio z niego. Jedyne czego potrzebujemy to słuchawki Bluetooth i możemy cieszyć się muzyką w trakcie treningu bez dodatkowych urządzeń.

Galaxy Watch oprócz tego dysponuje podstawowym pakietem aplikacji, do którego zaliczają się Pogoda, Kalendarz, Znajdź telefon, Alarm oraz Przypomnienia. Dodatkowe programy można bez problemu pobrać z poziomu zegarka lub smartfona ze sklepu Galaxy Apps. Ich liczba na system Tizen jest mocno ograniczona w stosunku do tego, co można znaleźć na Wear OS lub watchOS.

[Aktualizacja 17.12.2018]

Samsung Galaxy Watch wspiera technologię płatności zbliżeniowych poprzez usługę Samsung Pay, która aktualnie nie jest dostępna w Polsce. 

Asystent Bixby wciąż nie rozumie języka polskiego. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości, należy korzystać z niego w  języku angielskim.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News