Samsung Galaxy Watch3: inteligentny zegarek po trzech miesiącach używania
Po niemal dwóch latach Samsung Galaxy Watch doczekał się następcy. Galaxy Watch3 to powrót do ruchomego pierścienia wokół wyświetlacza, odświeżony wygląd oraz… mniejsza bateria. A jak to wszystko sprawuje się na co dzień? Tego dowiesz się z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.

Tradycyjne zegarki naręczne są coraz bardziej wypierane przez ich inteligentniejsze odpowiedniki. Współczesne smartwatche potrafią w wielu sytuacjach z powodzeniem zastępować smartfony. Można za ich pomocą śledzić swoją kondycję lub aktywność fizyczną, słuchać muzyki czy prowadzić rozmowę telefoniczna. Niektórymi smart zegarkami można też w sklepach - używany przeze mnie przez ostatnie trzy miesiące Galaxy Watch3 niestety w Polsce tego nie potrafi, ponieważ nie jest u nas dostępny Samsung Pay. Cała reszta jest i sprawuje się całkiem nieźle.
Specyfikacja (SM-R845F):
- Koperta ze stali nierdzewnej 316L, certyfikat MIL-STD-810G, wodoodporność do 5 atmosfer (IP68), szkoło Gorilla Glass DX,
- Pasek skórzany z mocowaniem 22 mm, można użyć pasków innych firm,
- Wymiary: 46,2 x 45 x 11,1 mm, masa: 53,8 g (bez paska),
- 1,4-calowy wyświetlacz Super AMOLED o rozdzielczości 360 x 360 pikseli (257 ppi),
- Dwurdzeniowy procesor Exynos 9110 (2 x Cortex-A53 @1,15 GHz),
- 1 GB RAM-u, 8 GB pamięci masowej,
- Łączność LTE, Wi-Fi b/g/n 2,4 GHz, Bluetooth 5.0, GPS/GLONASS/GALILEO/Beidou, NFC,
- Odtwarzacz audio, Bixby, wibracje, automatyczne wykrywanie aktywności, wykrywanie upadku,
- Wbudowany głośnik i mikrofon,
- Czujniki: akcelerometr, barometr, żyroskop, czujnik światła, optyczny pulsometr,
- Niewymienny akumulator litowo-jonowy o pojemności 340 mAh, ładowany bezprzewodowo (Qi),
- Tizen 5.5.0.1 z interfejsem One UI 2.0 (test na oprogramowaniu R845FXXU1CTJ5),
- Cena początkowa: 2199 zł
Zestaw testowy
W podłużnym, kartonowym pudełku w kolorze białym, trafił do mnie zegarek Galaxy Watcz3 w kolorze czarnym (Mystic Back). W zestawie znalazła się również magnetyczna podstawka ładująca z przymocowanym na stałe przewodem USB oraz wielojęzyczna, skrócona instrukcja obsługi Quick Start Guide i karta gwarancyjna (oba dokumenty również w języku polskim).



Zanim zacząłem używać najnowszego zegarka Samsunga, korzystałem z modelu Galaxy Watch. W tej recenzji będę czasem porównywał oba modele, by pokazać ulepszenia lub pogorszenia, jeśli takie nastąpiły.
Wygląd zewnętrzny i ergonomia
Samsung Galaxy Watch3 to smartwatch zachowujący wygląd klasycznego zegarka, który – na pierwszy rzut oka – wypadał w moich oczach gorzej niż używany przez ponad półtora roku Galaxy Watch. Po trzech miesiącach uważam podobnie, choć na plusa zasługuje to, że nowy zegarek jest mniejszy i zgrabniejszy od swojego poprzednika, chociaż ma większy wyświetlacz. Obudowa pokryta czarnym, błyszczącym lakierem jest jednak trudna do utrzymania w czystości. Z perspektywy czasu uważam, ze mogłem ponownie wybrać srebrną wersję kolorystyczną. Lub miedzianą.
Dodatkowo, niższa masa nowego zegarka sprawia, że wygodniej się go nosi na nadgarstku. To również zasługa skórzanego paska, który dla mnie jest wygodniejszy od silikonowego. W zasadzie na co dzień można zapomnieć o tym urządzeniu, chyba że zawibruje, dając nam znać o przychodzącej wiadomości lub innym powiadomieniu.
Samsung wprowadził w zegarkach z serii Galaxy Watch Active „super innowację” w postaci dotykowego pierścienia na ekranie, zastępującego to mechaniczne. Cieszę się niezmiernie, ze w modelu Galaxy Watch3 koreański producent zdecydował się na przywrócenie starszego i o wiele wygodniejszego, mechanicznego rozwiązania. To najwygodniejszy sposób sterowania zegarkiem, jaki znam i jeden z powodów, dla którego wciąż używam zegarków tej firmy.
Obrotowy pierścień oraz dotykowy ekran to nie jedyne sposoby sterowania zegarkiem. Na prawym boku urządzenia znajdują się dwa okrągłe przyciski. Ten na górze służy do cofania, natomiast ten dolny to przycisk Home. Z jego pomocą wrócimy do ekranu głównego lub dostaniemy się do listy wszystkich aplikacji. Dłuższe naciśnięcie przycisku Home wywołuje asystenta głosowego Bixby (niestety wciąż mu brakuje wsparcia dla języka polskiego). Poniżej przycisków widoczny jest mały otwór wbudowanego mikrofonu, a na lewym boku – wylot głośnika.
Na środku spodniej części zegarka znajduje się optyczny czujnik tętna. Tu również znajduje się otwór prowadzący do barometru, pozwalającego zmierzyć ciśnienie atmosferyczne oraz – na jego podstawie – oszacować wysokość nad poziomem morza.
Pasek zegarka ma klasyczne mocowanie o rozmiarze 22 mm. Pozwala to skorzystać z dowolnego paska o tym rozmiarze, gdy znudzi się nam ten oryginalny lub ulegnie uszkodzeniu. W moim przypadku w jednym miejscu starło się gumowe wykończenie boków skurzanego paska (na długości około 1 cm). Innych zniszczeń nie zauważyłem.
Wyświetlacz
Samsung Galaxy Watch3 został wyposażony w okrągły, dotykowy wyświetlacz Super AMOLED o średnicy 1,4 cala i rozdzielczości 360 x 360 pikseli. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie 257 ppi, czyli nieco mniejsze niż w poprzedniku (278 ppi). To jednak wciąż wystarcza, by obraz na ekranie był ostry, a krawędzie nieposzarpane. Jakość obrazu stoi tu na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu ruch animowanych wskazówek na tarczy jest płynny, a całość wygląda realistycznie – jaw w klasycznym zegarku ze wskazówkami.
Zegarek ma 10-stopniową ręczną regulację jasności wyświetlacza a także regulację automatyczną, której zadaniem jest przede wszystkim ściemnianie ekranu, gdy wysoka jasność nie jest potrzebna (na przykład w nocy). Oszczędza to przy okazji energię, której w tym zegarku nie ma zbyt wiele (więcej szczegółów na ten temat później). Podczas korzystania z zegarka na zewnątrz, przy świetle słonecznym, nie miałem nigdy żadnego problemu, by odczytać zawartość ekranu.
W zimowe dni, gdy używamy rękawiczek, przyda się możliwość zwiększania czułości dotyku, natomiast podczas pływania warto całkowicie wyłączyć dotyk, aktywując tryb Blokada przed wodą. Pojemnościowe ekrany dotykowe i tak są niezdatne do używania, gdy są mokre.
Interfejs systemowy i aplikacje
Samsung Galaxy Watch3 pracuje pod kontrola systemu Tizen 5.5.0.1 z interfejsem One UI 2.0. Oprogramowanie jest idealnie dopasowane do możliwości sprzętu, dzięki czemu działa płynnie i się nie zacina (przynajmniej niczego takiego nie zauważyłem). Jak przystało na sprzęt z okrągłym ekranem, wszystko kołem się tu toczy, w tym przede wszystkim interfejs systemowy.
Wybudzenie zegarka, od którego powinniśmy zacząć każdą interakcję z tym urządzeniem, może nastąpić w jeden z kilku sposobów. Dokonamy tego przyciskiem, pierścieniem obrotowym, dotknięciem ekranu lub ruchem nadgarstka. Pierwsza z wymienionych opcji jst zawsze aktywna, natomiast pozostałe możemy włączać lub wyłączać. Naszym oczom pokaże się ekran główny z wybraną przez nas tarczą. Przekręcając pierścień w lewo lub przeciągając ekran z lewej strony, zobaczymy powiadomienia z różnych aplikacji. Wykonując podobne czynności w drugą stronę dostaniemy się do widżetów z wybranymi aplikacjami i funkcjami. Wykonując na ekranie gest przesunięcia z góry na dół zobaczymy stan naładowania baterii, ikony aktualnie używanych standardów łączności oraz skróty do najważniejszych ustawień.
Aby zmienić tarczę zegara, wystarczy dłużej przytrzymać na niej palec, a następnie wybrać którąś z dostępnych. Niektóre z nich da się również skonfigurować. Dodatkowe tarcze możemy pobrać ze sklepu Galaxy Store.
Galaxy Store to również źródło aplikacji dla zegarka. Aplikacji nie ma tu może tyle, co w przypadku Google Play, ale baza wciąż się rozrasta i wiele znanych narzędzi znajdziemy w wersji na smartwatche z systemem Tizen. Są to przede wszystkim alternatywne tarcze zegarka, dostępne w najróżniejszych stylach, a także wiele innych, mniej lub bardziej przydatnych, aplikacji i gier. W ten sposób łatwo możemy uzupełnić zainstalowaną fabrycznie podstawę, w czym może pomóc spora – w porównaniu z poprzednikiem – dostępność pamięci masowej (około 4-5 GB).
Na okrągłej liście aplikacji, którą wywołujemy dolnym przyciskiem, znajdziemy preinstalowane aplikacje służące do obsługi najważniejszych funkcji zegarka. Są tu programy służące do dzwonienia i wysyłania wiadomości (Telefon, Wiadomości i Kontakty). Mamy tu również Samsung Health, czyli program służący do śledzenia naszej kondycji oraz aktywności fizycznej, odtwarzacz muzyki, za pomocą posłuchamy utworów umieszczonych w pamięci zegarka, ale także będziemy mogli za jego pomocą sterować odtwarzaniem muzyki na smartfonie, a także Reminder, przypominający nam o ważnych wydarzeniach (o ile takie ustawiliśmy).
Wśród pozostałych aplikacji znajdziemy miedzy innymi takie tytuły, jak Pogoda, Kalendarz, Microsoft Outlook, Alarm, Zegar światowy, Galeria, Znajdź telefon (uruchomi dzwonek w sparowanym smartfonie) czy Kontroler PPT (obsługa zegarkiem prezentacji PowerPoint uruchomionej na połączonym komputerze). Jest też Bixby, czyli asystent głosowy Samsunga, który niestety wciąż nie obsługuje języka polskiego, więc sterować zegarkiem głosowo możemy, ale w innym języku, na przykład angielskim.
Do dyspozycji mamy tu za to klawiaturę z polskim słownikiem, a także funkcję rozpoznającą pismo odręczne. Dzięki nim możemy w miarę wygodnie wprowadzić treść wiadomości – o ile można mówić o wygodzie w przypadku tak małego ekranu.
Prezentując nowy zegarek, Samsung ogłosił wprowadzenie nowych funkcji. Wśród nich znalazł się czujnik upadku, który w połączeniu z funkcją SOS, może zawiadomić wybraną przez użytkownika osobę o tym, że coś się stało. Poza tym Galaxy Watch3 potrafi też rejestrować EKG, jednak ta funkcja wciąż nie jest dostępna w Polsce.
Łączność z telefonem i światem zewnętrznym
Do sparowania zegarka ze smartfonem za pośrednictwem połączenia Bluetooth służy aplikacja Galaxy Wearable. W moim przypadku był to Samsung Galaxy Note10+, jednak zegarek Samsunga można połączyć również ze smartfonem innego producenta. Galaxy Watch jest również kompatybilny z iPhone’ami (od modelu 5), na których zainstalowano system iOS 9 lub nowszy.
Wspomniana wyżej aplikacja pozwala na kompleksowe zarządzania zegarkiem. Z jej pomocą możemy odinstalowywać aplikacje lub zmieniać kolejność skrótów na liście, zmieniać wiele innych ustawień, aktualizować oprogramowanie układowe smartwatcha oraz przesyłać pliki do pamięci zegarka i w drugą stronę. Można tu również skorzystać z funkcji Znajdź mój zegarek, która uruchomi na urządzeniu ubieralnym dzwonek, dzięki czemu łatwiej będzie go nam namierzyć, gdy zniknie z naszych oczu.
Aplikacja Galaxy Wearable pozwala również skorzystać z eksperymentalnych opcji sterowania gestami. Ruchem nadgarstka możemy wyciszyć alarmy i połączenia przychodzące, natomiast zaciskając dłoń w pięść i ponownie ją otwierając odbierzemy przychodzące połączenie.
Zegarek sparowany ze smartfonem może działać jako urządzenie głośnomówiące dla telefonu, a także urządzenie do pokazywania powiadomień i wyświetlania niektórych typów wiadomości. Na część z nich – na przykład SMS-y – z poziomu zegarka można również odpowiedzieć, wybierając odpowiedź spośród zapisanych w pamięci zegarka lub wpisując własną wiadomość przy użyciu wbudowanej klawiatury czy funkcji rozpoznawania pisma odręcznego.
Testowany wariant zegarka Galaxy Watch3 może działać również w pełni niezależnie od smartfonu. W takim przypadku wciąż możemy korzystać z łączności Bluetooth, na przykład do podłączenia słuchawek (w moim przypadku są to słuchawki bezprzewodowe Galaxy Buds Live). Przydatne są również dwie inne technologie łączności bezprzewodowej – Wi-Fi (do korzystania z Internetu oraz synchronizacji danych z chmurą) oraz LTE. W przypadku tego ostatniego oraz wbudowanej karty eSIM, możemy korzystać z zegarka jak z telefonu (inicjować i odbierać połączenia oraz obsługiwać wiadomości tekstowe). Osobiście korzystam z usług sieci Orange i w zegarku mam zainstalowany profil eSIM z tym samym numerem, z którego korzystam na smartfonie. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala mi zabierać na spacer czy innego rodzaju trening tylko smartwatcha, podczas gdy Galaxy Note10+ spokojnie czeka w domu.
Przy połączeniach głosowych przyda się wbudowany głośnik, przy pomocy którego możemy również słuchać muzyki. O ile jednak do rozmowy jego jakość jest wystarczająca, o tyle w przypadku muzyki zdecydowanie lepiej skorzystać ze słuchawek lub zewnętrznego głośnika Bluetooth. Ten w zegarku jest bardzo mało i nie gra najlepiej, a jego maksymalna głośność to około 70 dB w odległości około 50 cm od zegarka.
Do dyspozycji jest również wbudowany odbiornik GPS (oraz innych podobnych systemów satelitarnych), dzięki czemu przy pomocy zegarka Samsunga możemy skorzystać z nawigacji (potrzebna dodatkowa aplikacja), jak również śledzić naszą aktywność fizyczną i oglądać później na mapie, gdzie byliśmy.
Na koniec warto dodać, że Galaxy Watch3, podobnie jak jego poprzednicy, ma wbudowany moduł NFC. Jednak w Polsce jest on wciąż nieprzydatny do płatności zbliżeniowych zegarkiem, ponieważ nie działa u nas nadal usługa Samsung Pay.
Monitorowanie zdrowia i aktywności fizycznej
Samsung Galaxy Watch3 został wyposażony w szereg czujników, dzięki czemu można go używać do monitorowania naszego zdrowia oraz śledzenia aktywności fizycznej. Co więcej, zegarek zachęca nas do dbania o własne zdrowie i zażywania ruchu, gdy tego nie robimy przez dłuższy czas (dłużej niż godzinę). Dodatkowo, wszelkie osiągnięcia są chwalone, także te najmniejsze, na przykład szybki spacer (trwający ponad 10 minut) lub osiągnięcie dziennego celu liczby kroków (domyślnie 6000) lub długości aktywności (domyślnie 60 minut dziennie).
Zegarek mierzy również nasz puls, domyślnie co 10 minut. Pomiar ten możemy przełączyć na tryb ciągły lub uruchamiać tylko ręcznie. Na podstawie pulsu określony może zostać również poziom stresu. Jest też funkcja mierzenia nasycenia krwi tlenem – bardzo przydatne narzędzie w czasie pandemii spowodowanej koronawirusem. A gdy śpimy z zegarkiem na nadgarstku, rano możemy obejrzeć statystyki dotyczące jakości naszego snu.
Galaxy Watch3, podobnie jak jego poprzednicy, daje dostęp do lokalizacji, która domyślnie jest wyłączona – aby to zmienić, wystarczy przejść do ustawień zegarka. Możemy skorzystać z wbudowanego odbiornika GPS lub z sieci bezprzewodowej, albo z obu sposobów jednocześnie. Oczywiście, korzystanie z odbiornika GPS zwiększa zużycie energii i skraca czas pracy.
Jedną z podstawowych aplikacji, zainstalowanych fabrycznie w pamięci zegarka, jest Samsung Health. Dzięki niej Galaxy Watch3 nie tylko zbiera informacje z zainstalowanych czujników (pulsometr, krokomierz itp.), ale również wykrywa aktywność ruchową użytkownika oraz rozpoznaje jej rodzaj, dopasowując do niej wykonywane pomiary. Smartwatch, w zależności od ustawień, automatycznie wykryje chód lub bieg, o ile trwa przynajmniej 10 minut, a także jazdę na rowerze, ćwiczenia na orbitreku lub ergometrze i inny trening dynamiczny (wymagający energicznych ruchów). Możemy również ręcznie rozpocząć trening określonego rodzaju – do wyboru mamy około 40 różnych aktywności.
Do późniejszego przeglądania statystyk związanych z naszą aktywnością, wygodniejsza jest aplikacja Samsung Health na smartfonie. Pozwala ona również na wzięcie udziału w comiesięcznych wyzwaniach, w których celem jest zrobienie 200 tysięcy kroków. Im jest ich więcej, tym lepsza jest nasza pozycja w klasyfikacji końcowej. Możemy także rywalizować ze znajomymi oraz sprawdzić, jak wypadamy w porównaniu z całą populacją korzystającą z aplikacji oraz osobami z naszej grupy wiekowej.
Naszą aktywność ruchową możemy śledzić także przy użyciu innych aplikacji, które znajdziemy w sklepie Galaxy Store.
Zasilanie
Galaxy Watch3 to świetny zegarek, zdecydowanie jeden z najlepszych w swojej klasie, ale ma jedną poważną wadę – baterię. Nowy smartwatch Samsunga jest mniejszy, a przez to mniejsza jest również pojemność wbudowanego akumulatora. Zamiast 472 mAh w modelu Galaxy Watch 46 mm mamy tu zaledwie 340 mAh. To niby tylko o 28% mniej, jednak w moim przypadku wystarczało maksymalnie na nieco ponad dwie doby korzystania z zegarka. Taki czas osiągałem jeszcze zanim zacząłem korzystać z łączności LTE, co skraca dodatkowo ten czas. Tymczasem Galaxy Watch wytrzymywał u mnie na początku nawet 5-6 dni! Różnica jest zatem ogromna.
Na czas pracy na raz naładowanej baterii bardzo wpływa używanie łączności LTE (o czym już wspomniałem wyżej), ale także częste sięganie po połączenie Wi-Fi lub korzystanie z modułu GPS. W takich przypadkach dzień pracy będzie dobrym osiągnięciem.
Czas pracy można oczywiście wydłużyć, aktywując jeden z dostępnych trybów oszczędzania energii. Inna możliwość to rezygnacja z używania aplikacji Samsung Health, która przy normalnym korzystaniu z zegarka zużywa najwięcej energii, a także nie korzystać z łączności LTE i/lub Wi-Fi. Jednak ograniczanie funkcjonalności smartwatcha w celu wydłużenia czasu pracy na baterii to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Samsung mógłby się bardziej postarać i popracować nad wydajnością źródła zasilania.
W zestawie z zegarkiem Galaxy Watch3 sprzedawana jest podstawka ładującą o mocy 5 W (5 V / 1 A). Pomimo zwiększonej mocy, wciąż potrzebujemy około dwóch godzin, by naładować pustą baterię do 100%. Zegarki Samsunga są dosyć kapryśne, jeśli chodzi o obsługiwane ładowarki indukcyjne i nie z każdą współpracują, nawet taką „Made by Samsung”. Mam w domu wiele takich ładowarek, a zegarek mogę ładować tylko za pomocą tej oryginalnej, a także smartfonu Galaxy Note+ (lub innego Samsunga z funkcją bezprzewodowego ładowania zwrotnego) oraz powerbanka, który nawiasem mówiąc dostałem jako prezent, zamawiając Galaxy Watch3 w przedsprzedaży.
Podsumowanie
Samsung Galaxy Watch3 to kolejny udany zegarek koreańskiej firmy, który kontynuuje wiele zalet swoich poprzedników, dodając przy tym również nowe usprawnienia, takie jak czujnik upadku połączony z funkcją SOS, czy – wciąż niedostępny w Polsce – rejestrator EKG.
Testowany smartwatch Samsunga ma wygląd klasycznego zegarka, ze znacznie spokojniejszym designem niż w przypadku poprzednia. Wciąż jednak mamy tu świetne rozwiązanie w postaci obrotowego pierścienia, dzięki któremu poruszanie się po interfejsie zegarka jest o wiele wygodniejsze. Jest tu również bardzo dobry wyświetlacz, czytelny w każdych warunkach, a także mnóstwo różnorodnych funkcji służących do monitorowania naszej kondycji oraz śledzenia aktywności fizycznej.
Koreański zegarek może też działać jako samodzielne urządzenie, w czym doskonale sprawdzi się możliwość skorzystania z karty eSIM i łączności LTE, Wi-Fi i Bluetooth. Dzięki temu mając tylko zegarek, możemy wykonywać połączenia telefoniczne, odbierać i wysyłać wiadomości tekstowe oraz korzystać z Internetu. Gdyby jeszcze dało się płacić zbliżeniowo z wykorzystaniem wbudowanego modułu NFC. Niestety, Samsung Pay nadal nie jest w Polsce dostępny. Asystent Bixby, umożliwiający głosowe sterowanie zegarkiem, również nie został jeszcze dostosowany do naszego rynku – nie zna języka polskiego.
O najnowszym smart zegarku Samsunga można powiedzieć wiele dobrego, aż docieramy do baterii. Ten element wyposażenia to całkowita porażka w stosunku do poprzednika. O ile w modelu Galaxy Watch nawet po prawie dwóch latach udawało mi się obejść z dala od ładowarki nawet przez 4 dni, o tyle w przypadku Galaxy Watch3 rzadko udało mi się osiągnąć (bez włączania trybu oszczędzania energii) dłuższy czas pracy niż dwie doby. Ponadto ładowanie wbudowanego akumulatora wciąż trwa około dwóch godzin, chociaż ma on mniejszą pojemność, a dołączona ładowarka większą moc.
Wadą dla wielu osób może być również cena zegarka. Posiadany przeze mnie i testowany wariant 45 mm z LTE wszedł na polski rynek z ceną 2199 zł, a teraz można go znaleźć za około 2000 zł. To poziom o kilkaset złotych wyższy niż w przypadku poprzednika.
Ocena końcowa: 8/10
Wady:
- Błyszcząca obudowa zegarka łatwo zbiera zabrudzenia,
- Funkcje głosowe (Bixby, dyktowanie wiadomości) nie działają w języku polskim,
- Brak dostępnej w Polsce aplikacji do obsługi płatności zbliżeniowych,
- Funkcja EKG wciąż niedostępna w Polsce,
- Krótki czas pracy na baterii,
- Brak kompatybilności z większością typowych ładowarek Qi,
- Powolne ładowanie,
- Wysoka cena.
Zalety:
- Atrakcyjny wygląd klasycznego zegarka,
- Kompaktowe rozmiary, niska masa,
- Wysoka jakość wykonania i użytych materiałów,
- Wodoszczelność do 5 atmosfer,
- Możliwość zastosowania standardowych pasków 22 mm,
- Wysoka jakość wyświetlacza,
- Bardzo wygodna obsługa dzięki obrotowemu pierścieniowi i dopracowanemu interfejsowi,
- duże możliwości personalizacji wyglądu ekranu głównego dzięki dostępnym w sklepie tarczom zegarka,
- Wysoka wydajność i kultura pracy,
- Znacznie większa pojemność pamięci niż w poprzedniku,
- Komplet obsługiwanych standardów łączności,
- Automatyczne wykrywanie różnych rodzajów aktywności fizycznej,
- Wbudowane czujniki i funkcje monitorujące,
- Możliwość całkowicie samodzielnego działania.