DAJ CYNK

Samsung Galaxy Watch5 Pro – świetny zegarek, ale trochę zepsuty

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Samsung galaxy Watch5 Pro z telefonem


Interfejs systemowy i aplikacje

Samsung Galaxy Watch5 Pro pracuje pod kontrolą systemu Wear OS 3 z interfejsem One UI 4.5. Oprogramowanie systemowe jest dobrze dobrane do możliwości sprzętu, dlatego wszystko działa tu płynnie i nie zacina się. Interfejs zegarka jest dostosowany do okrągłego wyświetlacza i powtarza te krągłości w różnych miejscach, jednak nie aż tak, jak robił to Tizen w starszych zegarkach Samsunga. Nawet menu z aplikacjami było tam okrągłe.

Po systemie możemy się poruszać za pomocą dotykowego ekranu lub, w bardzo ograniczonym zakresie, dzięki dwóm fizycznym przyciskom. Samsung niestety zrezygnował tu z fizycznego, obrotowego pierścienia na rzecz jego dotykowej wersji. Efekt jest taki, że o ile w Galaxy Watch4 Classic czy starszych zegarkach korzystałem z tego pierścienia zawsze, o tyle w przypadku modelu Galaxy Watch5 Pro nie używam tego wcale. Jak dla mnie Samsung mógł sobie darować ten element wyposażenia, jeśli zrezygnował z fizycznego pierścienia. Jego dotykowy odpowiednik zwyczajnie jest bez sensu.

Samsung Galaxy Watch5 Pro zrzuty - ekran główny i okolice

Interfejs zegarka można personalizować poprzez zmianę tarczy zegara. Aby tego dokonać, wystarczy dotknąć i przytrzymać aktualną tarczę, a następnie wybrać którąś z dostępnych i dostosować ją do własnych preferencji (jeśli jest taka możliwość). Dodatkowe tarcze można znaleźć w sklepie Google Play.

Samsung Galaxy Watch5 Pro zrzuty - tarcze zegara

Sklep Google Play jest również źródłem wszystkich innych aplikacji dla testowanego zegarka, jeśli coś nie zostało fabrycznie zainstalowane. Tam można znaleźć między innymi aplikację Portfel (dawniej Google Pay), umożliwiającą zbliżeniowe płacenie zegarkiem na przykład w sklepach. Używam tej funkcji dosyć często.

Samsung Galaxy Watch5 Pro Portfel

Jeśli chodzi o aplikacje, to ich zestaw początkowy jest podobny jak w przypadku ubiegłorocznych Samsungów Galaxy Watch4. Tym razem nie musimy jednak czekać długich miesięcy na udostepnienie Asystenta Google, ponieważ to już się stało. Asystent działa też po Polsku.

Wśród zainstalowanych fabrycznie aplikacji są narzędzia do obsługi funkcji telefonicznych (w modelu z LTE można z nich korzystać również z dala od smartfonu) oraz wiadomości (w tym e-maili), a także aplikacje służące do kontroli naszego stanu zdrowia i śledzące naszą aktywność. O dwóch ostatnich więcej przeczytasz w rozdziale dotyczącym tego tematu. Na pokładzie nie zabrakło również Map Google, Kompasu, Kalendarza czy Kalkulatora, a także wielu innych.

Samsung Galaxy Watch5 Pro zrzuty - aplikacje

Do wprowadzania tekstów służy nowa klawiatura QWERTY, na której pisanie jest całkiem wygodne, jeśli uwzględnimy jej bardzo mały rozmiar.  Dodatkowo umożliwia ona wprowadzanie tekstu za pomocą pisma odręcznego oraz głosu. O ile jednak pierwsza z tych funkcji działa po polsku, o tyle druga już nie. Rozwiązaniem może być doinstalowanie klawiatury Gboard, która rozpoznaje mówiony język polski.

Łączność z telefonem i światem zewnętrznym

Po pierwszym uruchomieniu zegarka Galaxy Watch5 Pro należy go sparować ze smartfonem, do czego służy aplikacja Galaxy Wearable. O ile w zasadzie można jej użyć na dowolnym smartfonie z Androidem, o tyle niektóre funkcje testowanego smartwatcha są dostępne tylko po sparowaniu z Samsungiem Galaxy. To z powodu dostępności aplikacji Samsung Health, dzięki której smartwatch zmierzy ciśnienie krwi oraz zarejestruje EKG. W moim przypadku był to składany smartfon Galaxy Z Fold4, który przyjechał do mnie razem z zegarkiem.

Aplikacja Galaxy Wearable pozwala na kompleksowe zarządzanie podłączonym zegarkiem. Tu między innymi zmienimy kolejność skrótów na liście aplikacji, włączymy/wyłączymy kafelki z funkcjami czy zmienimy zawartość szybkiego panelu. Ustawień jest oczywiście więcej, a dostęp do nich mamy również z poziomu zegarka.

Samsung Galaxy Watch5 Pro zrzuty - Galaxy Wereable

Galaxy Watch5 Pro łączy się ze smartfonem za pomocą Bluetooth, a za jego pośrednictwem może się łączyć również z Internetem. To ostatnie jest możliwe również z dala od smartfonu, przez Wi-Fi. Kupić można również wariant z kartą eSIM, pozwalający na korzystanie z sieci komórkowych. Nawet jednak bez tego z poziomu zegarka możemy dzwonić i wysyłać SMS-y, oczywiście tylko wtedy, gdy jest on sparowany ze smartfonem. Podczas testów wszystko to działało prawidłowo.

Samsung Galaxy Watch5 Pro dialer

Najnowszy zegarek Samsunga ma wbudowany odbiornik nawigacji satelitarnej, co przydaje się na przykład podczas rejestrowania treningów, gdy nie mamy przy sobie smartfonu. Jest też cyfrowy kompas. Jeśli korzystamy z nawigacji w Mapach Google na sparowanym z zegarkiem smartfonie, to powiadomienia o konieczności skrętu zobaczymy również na ekranie urządzenia na nadgarstku. Nie zabrakło tu również modułu NFC, dzięki któremu mogłem płacić zbliżeniowo za zakupy w sklepie.

Podczas połączeń głosowych możemy używać głośnika i mikrofonu, które stanowią wyposażenie smartwatcha, lub skorzystać ze słuchawek podłączonych przez Bluetooth. Ja używałem bezprzewodowych słuchawek Samsung Galaxy Buds2 Pro. W obu przypadkach jakość połączeń głosowych była dobra – nie miałem żadnych problemów ze zrozumieniem swojego rozmówcy, podobnie jak on ze zrozumieniem mnie. Słuchawki przydadzą się również do słuchania muzyki z zegarka.

Samsung Galaxy Watch5 Pro słuchawki


Zegarek pokazuje też powiadomienia z wybranych aplikacji na smartfonie. W zależności od ustawień, możemy je zobaczyć zawsze lub tylko wtedy, gdy nie używamy sparowanego z zegarkiem telefonu. Możemy również wyciszyć w smartfonie powiadomienia z aplikacji, które pokażą się w zegarku. Te ostatnie mogą być odczytywane (po sparowaniu słuchawek z zegarkiem), dostępnych jest też kilka innych opcji. Wszystkie znajdziemy w aplikacji Galaxy Wearable na smartfonie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis.pl