DAJ CYNK

Sony Xperia 1 V – flagowy smartfon, który podąża własną drogą (test)

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Sony Xperia 1 V wyświetlacz


Wyświetlacz i jakość obrazu

Flagowy smartfon Sony z 2023 roku został wyposażony w 6,5-calowy panel OLED o rozdzielczości 1644 x 3840 pikseli (nieco okrojone 4K). Daje to zagęszczenie punków na poziomie 643 ppi i gwarantuje, że wyświetlany na ekranie obraz będzie zawsze ostry i pozbawiony poszarpanych krawędzi. Odświeżanie obrazu z częstotliwością 120 Hz z kolei upłynnia ruch, na przykład podczas przewijania menu.

Jak na obecne standardy, ekran w testowanej Xperii nie jest mistrzem jasności. Maksimum zmierzone przeze mnie wyniosło 842 nity przy regulacji automatycznej oraz 672 nity w przypadku regulacji ręcznej. W połączeniu jednak z doskonałym kontrastem, wynikającym z zastosowanej technologii wyświetlacza (OLED), sprawia to, że obraz na ekranie jest czytelny w każdych typowych warunkach, z którymi się spotkamy. Nawet przy ostrym świetle słonecznym.

Pochwalić można również świetne radzenie sobie panelu OLED w Xperii 1 V z wyświetlaniem kolorów. Te bardzo dobrze wyglądają pod każdym kątem, a ponadto są wierne oryginałowi, o czym świadczy bardzo niska średnia wartość wskaźnika ΔE. Szczegółowe wyniki pomiarów kolorymetrycznych umieściłem w tabeli poniżej.

Tryb kolorów Temperatura bieli Pokrycie Gamy Objętość Gamy Średnie ∆E (MAX)
Twórcy 7205 K 99,1% sRGB
67,9% AdobeRGB
70,1% DCI P3
99,1% sRGB
68,3% AdobeRGB
70,2% DCI P3
0,11 (0,93)
Standardowy 7888 K 99,6% sRGB
84,4% AdobeRGB
93,5% DCI P3
137,1% sRGB
94,4% AdobeRGB
97,1% DCI P3

0,11 (0,73)


Sony Xperia 1 V zrzuty - kolory

W ustawieniach systemowych znajdziemy kilka opcji, które wpływają na jakość wyświetlanego obrazu. Możemy tu zmienić tryb kolorów czy balans bieli, a także włączyć przetwarzanie HDR w czasie rzeczywistym lub ulepszenie obrazu wideo. Można też włączyć wysoką częstotliwość odświeżania obrazu (120 Hz) i ciemny motyw. Jest też filtr światła niebieskiego, czyli podświetlenie nocne.

Sony Xperia 1 V zrzuty - ustawienia obrazu

Xperia 1 V korzysta z panelu OLED, więc nie powinna nikogo dziwić obecność funkcji always on display (AOD). Rozwiązanie to odpowiada za wyświetlanie na wygaszonym ekranie takich informacji, jak data i godzina oraz powiadomienia. Informacje te są cały czas pokazywane, ale możemy wyłączyć powodującą to opcję w ustawieniach (domyślnie jest wyłączona).

Sony Xperia 1 V AoD

Głośniki i jakość dźwięku

Sony Xperia 1 V ma dwa głośniki stereo, nad i pod ekranem, z wylotami skierowanymi do przodu. Podobnie jak w poprzednich flagowych modelach, Japończycy nie zawiedli pod względem jakości dźwięku. Głośniki grają bardzo dobrze w każdym odtwarzanym zakresie, od tonów niskich (ale bez głębszych basów, których tu nie ma), po tony bardzo wysokie. Nic tu nie przeważa i nie drażni uszu, nawet przy maksymalnym poziomie głośności. Ten zmierzony około 60 cm od głośników wyniósł 82,8 dB.

Odbiór dźwięku podczas słuchania muzyki czy oglądania wideo może być dodatkowo wzmocniony za pomocą wibracji dynamicznych. Telefon wibruje wtedy w rytm muzyki czy innych słuchanych dźwięków. Z kolei gdy nie jesteśmy się w stanie obyć bez basów, warto sięgnąć po w miarę dobre słuchawki lub zewnętrzny głośnik. Te można podłączyć zarówno przewodowo, przez dostępne gniazdo Jack 3,5 mm, ale również przez USB-C (sprawdzałem za pomocą słuchawek Samsung AKG od Galaxy Note10+), jak i bezprzewodowo, przez Bluetooth.

Sony Xperia 1 V słuchawki


To, co słyszymy (zarówno z wbudowanych głośników, jak i z podłączonych słuchawek), możemy wyregulować za pomocą ustawień dźwięku w ustawieniach systemowych. Znajdziemy tu takie opcje, jak Dolby Sound z dostępem do korektora graficznego, 360 Reality Audio, 360 Upmix, DSEE Ultimate, Priorytet efektu oraz Inteligentny filtr przeciwwietrzny. Ostatnia opcja przyda się podczas nagrywania dźwięku za pomocą wbudowanego mikrofonu.

Sony Xperia 1 V zrzuty - ustawienia dźwięku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis.pl