DAJ CYNK

Mały, ale wariat. Testujemy telewizor Sony XR-42A90K

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Testy sprzętu

Oprogramowanie i obsługa

Sony XR-42A90K pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android TV 10. To aktualnie jedna z najpopularniejszych platform, oferująca szeroki zakres funkcjonalności i bogatą bazę dodatkowych aplikacji. Przede wszystkim gwarantuje dostęp do niemal wszystkich popularnych serwisów VoD. Wiele osób ucieszy również szeroki zakres integracji z ekosystemem Google.

Sony XR-42A90K – mały telewizor dla wymagających (test)


Android TV w wersji zainstalowanej na testowanym telewizorze okraszony został interfejsem Google TV. W porównaniu ze starszymi wersjami systemu oferuje on wygodniejsze przełączanie między profilami różnych użytkowników oraz zupełnie nowy układ ekranu domowego. Ten ostatni jest w mojej ocenie krokiem wstecz – jednorazowo wyświetlanych jest mniej informacji, opcje konfiguracji zostały ograniczone, a nawigacja między rekomendacjami i przypisanymi do nich aplikacjami została niepotrzebnie utrudniona.

Sony XR-42A90K – mały telewizor dla wymagających (test)

Obok funkcjonuje druga warstwa interfejsu przygotowana przez Sony. Służy ona do obsługi tradycyjnych funkcji telewizyjnych oraz zarządzania ustawieniami urządzenia. Wypowiadać się o niej mogę w zasadzie samych superlatywach. Prezentuje się atrakcyjnie i nowocześnie, jest funkcjonalna, a przy tym wszystkim pozwala na szeroki zakres personalizacji. Przykładowo, podręczne menu możemy praktycznie dowolnie skonfigurować, umieszczając tam skróty do funkcji, które są naszym zdaniem najbardziej przydatne

Sony XR-42A90K – mały telewizor dla wymagających (test)

Mój ulubiony detal znalazł się natomiast w menu ustawień obrazu. Tutaj obok każdej pozycji znajdziemy nie tylko proste objaśnienie, co dana funkcja robi, ale także animację ilustrującą jej działanie w praktyce. Świetna sprawa i wzór, jak powinno to wyglądać w telewizorach innych producentów. Samych ustawień jest zresztą bardzo dużo, także niezależnie od tego, czy jesteśmy całkowitym laikiem, czy kinomanem-entuzjastą, nie powinno być problemu z dopasowaniem obrazu do swoich preferencji.

Sony XR-42A90K – mały telewizor dla wymagających (test)


W tym miejscu warto wspomnieć, że Sony XR-42A90K posiada zarówno wbudowanego Chromecasta, jak i współpracuje z Apple AirPlay.

Podzespoły i wydajność

Sercem testowanego telewizora jest procesor MediaTek MT5895, czyli taki sam, jak w przypadku zeszłorocznej serii A90J. To czterordzeniowy układ, wykorzystujący rdzenie Cortex-A73 o taktowaniu 1,8 GHz. Dodatkowo na pokładzie znajdziemy 3 GB RAM oraz układ graficzny ARM Mali-G52. Jak na Smart TV są to przyzwoite parametry, które pozwalają na komfortowe korzystanie z urządzenia bez irytujących spowolnień.

Na pliki użytkownika przewidziano raptem 4 GB wbudowanej pamięci. To niedużo, szczególnie jeśli chcielibyśmy np. przechowywać w niej pliki wideo do oglądania offline.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne

Źródło tekstu: własne