Tenda Nova MW12 – test systemu mesh Wi-Fi dla średnich i dużych domów
Tenda Nova MW12 to system mesh Wi-Fi, który przy trzech urządzeniach potrafi – według producenta – zapewnić szybką sieć bezprzewodową na powierzchni do 500 metrów kwadratowych. Przez ostatnie dwa tygodnie miałem okazję to to sprawdzić.

Sprawny dostęp do szybkiego Internetu w całym domu wiąże się nie tylko z wyborem odpowiedniego dostawcy zewnętrznego połączenia, ale również wyborem rozwiązania sieci domowej. Coraz więcej współczesnych urządzeń, w tym smartfony, tablety czy laptopy, łączy się ze światem zewnętrznym przy pomocy sieci bezprzewodowej, więc warto zadbać o to, by ta docierała do każdego miejsca, w którym przebywamy, a także by miała odpowiednią jakość.
Jednym z najlepszych rozwiązań w takiej sytuacji jest skorzystanie z systemu mesh Wi-Fi. Pozwala to na pokrycie zasięgiem sieci każdego pomieszczenia w domu i gwarantuje, że nasze urządzenie zawsze jest połączone z węzłem zapewniającym najlepsze parametry sygnału. Dodatkowo, przełączanie się pomiędzy takimi węzłami jest płynne i zupełnie transparentne dla użytkownika.



Do moich testów trafił zestaw złożony z trzech urządzeń Tenda Nova MW12. Jego użyteczność sprawdzałem w mieszkaniu w kamienicy z grubymi, ceglanymi ścianami (parter), w przylegającym do budynku ogrodzie oraz piwnicy. Co z tego wyszło? Tego się dowiesz z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.
Podstawowe dane techniczne:
- Obudowa: plastikowa w kolorze białym,
- Wymiary: 100 x 100 x 100 mm, masa: ok. 309 g,
- Dwurdzeniowy procesor 900 MHz, 256 MB pamięci,
- Wyposażenie: 3 porty RJ45 (10/100/1000 Mb/s), przycisk Reset, trójkolorowa dioda wskaźnikowa, 4 anteny wewnętrzne,
- Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac 2,4/5 GHz (Wi-Fi 5 wave 2), 802.11k/v/r (wireless roaming), 802.11s (system mesh), SSID Broadcast, MU-MIMO, Beam Forming, AP Steering, Band Steering,
- Prędkość do 300 Mb/s (2,4 GHz) + 2 x 867 Mb/s (5 GHz),
- Funkcje: Router Mode, Bridge Mode, PPPoE, Static/Dynamic IP, DHCP, Port Forwarding, DMZ Host, UPnP, Backhaul, Fast Roaming, Smart QoS, firmware upgrade online,
- Zabezpieczenia: WPA-PSK/WPA2-PSK, sterowanie dostępem (client filter, URL filter), firewall (ochrona przed atakami TCP/UDP, VPN pass through), sieć dla gości,
- Zarządzanie: aplikacji mobilna (iOS 8.0 i nowsze, Android 4.0 i nowsze),
- Temperatura pracy: od 0°C do 40°C,
- Zasilanie sieciowe: 12 V / 1,5 A (18 W).
Wygląd zewnętrzny i zestaw testowy
Tenda Nova MW12 ma kształt sześcianu o krawędzi 10 cm. Białe ścianki urządzenia zostały ozdobione drobnym wzorkiem, który dodatkowo uatrakcyjnia jego wygląd. Na górze znajdziemy diodę informującą o pracy „routera”. Na spodzie, w zagłębieniu, zostały umieszczone trzy gniazda RJ45 oraz gniazdo zasilania. Tu również jest przycisk Reset, gumowe nóżki oraz otwory do powieszenia jednostki na ścianie.
W zestawie otrzymałem trzy urządzenia Nova MW12 oraz trzy zasilacze sieciowe. Zestaw został uzupełniony o przewód ethernetowy oraz krótką instrukcję Quick Installation Guide, również w języku polskim.
Wstępna konfiguracja, aplikacja Tenda WiFi
Przygodę z systemem mesh Tenda Nova MW12 należy zacząć od zainstalowania aplikacji Tenda WiFi na smartfonie z systemem Android lub iOS (ja korzystałem z tego pierwszego). Po uruchomieniu aplikacji zostaniemy poproszeni o połączeniu się z siecią Wi-Fi nowego urządzenia. W tym celu wystarczy zeskanować kod QR, który znajduje się na spodzie produktu.
Po połączeniu jest czas na konfigurację. Gdy używamy, tak jak ja, statycznego adresu IP, zobaczymy komunikat o tym, że nie udało się wykryć typu połączenia oraz link do ustawień ręcznych. W formularzu wpisujemy wszystkie potrzebne informacje (adres IP, maska podsieci, brama domyślna i serwery DNS) i przechodzimy dalej. Kolejnym krokiem jest ustawienie nowej, własnej nazwy sieci bezprzewodowej oraz hasła. I gotowe. Możemy się podłączyć do nowej sieci i zacząć z niej korzystać.
Podłączenie kolejnych jednostek Tenda jest banalnie proste. Wystarczy umieścić urządzenie w odpowiednim miejscu (producent zaleca, by nie było to dalej niż 10 metrów w przypadku braku przeszkód po drodze) i podłączyć zasilanie. Połączenie z siecią nastąpi automatycznie. Wszystkie konieczne do wykonania kroki zostaną nam w czytelny sposób przedstawione przez aplikację.
Tenda podaje, że maksymalnie możemy połączyć 12 jednostek Nova WM12.
Na koniec Tenda WiFi proponuje nam zalogowanie się w aplikacji (na przykład przez konto Google), dzięki czemu można sterować siecią bezprzewodową całkowicie zdalnie, z dowolnego miejsca, w którym jest Internet.
W aplikacji Tenda WiFi możemy od teraz zarządzać stworzoną siecią Wi-Fi w systemie Mesh. Opcji jest sporo, ale łatwo jest się w tym wszystkim połapać, jeśli tylko poświęcimy na to trochę czasu, by przejrzeć dostępne funkcje. Za pomocą aplikacji możemy też zaktualizować oprogramowanie wszystkich połączonych ze sobą urządzeń Tenda Nova WM12. Cały proces może zająć kilka minut.
Gdy się lepiej przyjrzymy tym wszystkim opcjom, okaże się, że większość z nich jest bardzo ograniczona i pozwala na przykład tylko włączyć lub wyłączyć daną funkcję. Normalnie bardziej szczegółowych ustawień można szukać w interfejsie webowym lub poprzez konsolę. Tu jednak tych elementów nie udało mi się odnaleźć. Z resztą, sam producent na swojej stronie napisał w sekcji FAQ: dostęp do ustawień Nova można uzyskać obecnie tylko za pomocą aplikacji Tenda WiFi. To spore ograniczenie dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
Nie udało mi się również znaleźć sposobu, by skorzystać ze sterowania dostępem za pomocą filtrowania po adresie URL, o którym jest mowa w specyfikacji na stronie producenta. Być może jest tam błąd.
Aplikacja nie pozwala również stworzyć i nazwać oddzielnie sieci 2,4 GHz i 5 GHz. Z pomocą przychodzi za to inteligentny asystent, dzięki któremu urządzenie mobilne łączy się na 30 minut z siecią Wi-Fi 2,4 GHz. Dzięki czemu można na przykład skonfigurować inteligentne urządzenia domowe, które pracują w lokalnej sieci o tej częstotliwości.
Nie możemy również wybrać kanału Wi-Fi, z którego chcielibyśmy skorzystać. Jak podaje Tenda na swojej stronie, w pasmie 2,4 GHz kanał jest ustalony na 6, a przy 5 GHz – 40.
Korzystanie z systemu mesh Wi-Fi
Po rozstawieniu trzech jednostek Tenda Nowa MW12 w mieszkaniu oraz skonfigurowaniu sieci bezprzewodowej, zacząłem z niej korzystać między innymi w czasie pracy dla portalu TELEPOLI.PL, a także w celach prywatnych. Nie zauważyłem przy tym jakiejś istotnej różnicy w porównaniu z używanymi przeze mnie na co dzień urządzeniami systemu mesh Wi-Fi. Z jednym wyjątkiem – sygnał nie docierał do piwnicy (był za słaby do połączenia się z siecią telefonu z siecią), tak jak w przypadku sprzętu, którego używam na co dzień.
A co z osiąganymi prędkościami? W swoim domu używam łącza internetowego UPC o przepustowości maksymalnej 600/60 Mb/s. Mieszkam jednak w mieszkaniu o grubych, ceglanych murach, które częściowo tłumią sygnał sieci Wi-Fi, szczególnie tej działającej w pasmie 5 GHz. Korzystam więc z systemu mesh, by mieć w całym domu mniej więcej taką samą jakość połączenia z Internetem.
Przy testowaniu urządzeń Tenda Nova MW12 korzystałem z serwisu fast.com do sprawdzania szybkości połączenia z Internetem w różnych miejscach w mieszkaniu i poza nim (ogród i piwnica). Wyniki pomiarów (szybkości pobierania danych z Internetu) zebrałem w tabeli poniżej.
Scenariusz | Szybkość maksymalna |
Laptop obok jednostki głównej (routera) | 597 Mb/s |
Laptop obok jednostki dodatkowej (obie jednostki rozdzielał ceglany mur 30 cm) | 488 Mb/s |
Laptop obok jednostki dodatkowej (obie jednostki połączone kablem kategorii 5e o długości 5 m) | 620 Mb/s |
Smartfon oddzielony ścianą (30 cm) od jednostki centralnej | 420 Mb/s |
Smartfon w ogrodzie (10 m od jednostki dodatkowej połączonej z jednostką centralną kablem, po drodze ściana z oknem) | 80 Mb/s |
Smartfon w piwnicy | brak zasięgu |
Jak widać w tabeli powyżej, poszczególne jednostki systemu mesh Wi-Fi marki Tenda można łączyć przewodowo. Przyda się to wtedy, gdy z różnych powodów (za daleko, dużo przeszkód po drodze) połączenie nie będzie mogło być zrealizowane bezprzewodowo lub będzie za słabe.
Testując urządzenia Tenda Nova MW12 podłączałem do utworzonej z ich pomocą sieci bezprzewodowej kilka urządzeń (maksymalnie 4), jednak może ich być znacznie więcej. Producent deklaruje (na opakowaniu), że tójpak Tenda Nova MW12 obsłuży do 120 urządzeń.
Podsumowując mogę stwierdzić, że sprzęt firmy Tenda spełnił swoje zadanie (nie licząc piwnicy), pozwalając na bezproblemowe korzystanie z Internetu z szybkością w zupełności wystarczającą nawet do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, streamowanych z popularnych serwisów VOD.
Podsumowanie
Duży dom lub mieszkanie poprzedzielane grubymi ścianami bywa wyzwaniem dla sieci bezprzewodowej. Jeśli chcemy korzystać na całej ich powierzchni z szybkiego dostępu przez Wi-Fi, dobrym rozwiązaniem jest system mesh, taki na przykład jak Tenda Nova MW12, w ramach którego możemy połączyć nawet 12 jednostek. Gdy takie urządzenia mamy trzy (taki zestaw testowałem), powierzchnia z dostępem do sieci może wynieść do 500 m2.
Co ważne, połączenie pomiędzy poszczególnymi jednostkami może być realizowane zarówno bezprzewodowo, jak i za pomocą kabla. To daje więcej możliwości przy budowaniu zasięgu wydajnej sieci bezprzewodowej w domu, nawet dużym, z grubymi ścianami.
Tenda Nova MW12 to sprzęt, którym możemy łatwo zarządzać wyłącznie za pomocą aplikacji mobilnej. To wystarczające narzędzie dla typowych, mało zaawansowanych użytkowników, jednak są pewne rzeczy, które są ustawione na stałe i nie możemy ich zmienić. To między innymi kanały Wi-Fi, z których korzystają urządzenia marki Tenda, a także brak możliwości nadania różnych nazw dla sieci 2,4 GHz i 5 GHz. Pod względem mocy sygnału testowany sprzęt okazał się słabszy niż używany przeze mnie na co dzień, również oferujący tylko Wi-Fi 5 (802.11ac).
Zestaw Tenda Nova MW12, złożony z trzech jednostek, kupimy w cenie od około 800 zł, natomiast pojedyncza jednostka to wydatek rzędu 399 zł. To sporo, jak na możliwości i ograniczenia tych urządzeń.
Ocena końcowa: 7/10
Wady:
- Aplikacja mobilna to jedyny sposób konfiguracji systemu mesh, w dodatku ze sporymi ograniczeniami,
- Brak możliwości zmiany kanału Wi-Fi,
- Filtrowanie po adresie URL – niby jest (specyfikacja), ale nie można tego znaleźć w aplikacji,
- Wysoka cena, jak na możliwości i ograniczenia.
Zalety:
- Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania,
- Możliwość powieszenia na ścianie,
- Prosta w obsłudze aplikacja mobilna,
- Łatwa konfiguracja (również zdalna, przez Internet) i rozbudowa,
- Użyteczna funkcja Inteligentny asystent,
- Dobre osiągi (szybkość),
- Płynne przełączanie między jednostkami.