Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)


Potrzebujesz przenośnej pamięci, która zaoferuje dużą pojemność i wysoką wydajność? Zależy Ci na małych rozmiarach i wytrzymałej obudowie? Nie chcesz dużo wydawać? Rozwiązaniem może być Crucial X9 Pro, którego dzisiaj testujemy!

Przemysław Banasiak (Yokai)
5
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

Chyba każdy z nas miał już okazję korzystać z SSD. Czy to w komputerze stacjonarnym, konsoli czy laptopie. Ich korzyści są niezaprzeczalne i obserwowane nawet przez laika - od kilku do kilkunastu razy wyższe transfery, drastycznie niższe czasy dostępu, mniejszy pobór mocy oraz bezgłośna praca. Wszystko to przekłada się na znacznie wyższy komfort obcowania z urządzeniem - szybkie ładowanie systemu operacyjnego, plików i aplikacji czy wczytywanie kolejnych obszarów w grach.

Dalsza część tekstu pod wideo

Crucial X9 Pro to miniaturowe SSD z metalową obudową

Nośniki półprzewodnikowe najczęściej spotkać można w formie 2,5" oraz M.2 2280, rzadziej są to karty rozszerzeń z interfejsem PCI Express oraz inne warianty M.2. Oczywiście nie brakuje też rozwiązań przenośnych, w formie zewnętrznego urządzenia podpinanego pod USB. I dzisiaj właśnie jednemu się przyjrzymy.

Crucial X9 Pro to przenośny SSD, który debiutował niedawno na rynku. Mowa o urządzeniu o wymiarach 65 x 10 x 50 milimetrów, które waży niecałe 37 gramów. Użytkownik ma do wyboru trzy różne pojemności - 1, 2 lub 4 TB. Wszystkie z nich korzystają z interfejsu USB 3.2 Gen 2 (do 10 Gb/s). Deklarowana wydajność to do 1050 MB/s dla odczytu i zapisu.

Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

Do nas na warsztat trafił Crucial X9 Pro w wersji 2 TB. Urządzenie sprawia bardzo dobre pierwsze wrażenie - jest szalenie małe i lekkie, ale przy tym wyjątkowo solidne. Wszystko za sprawą obudowy z anodyzowanego aluminium z dodatkową warstwą gumy na spodzie. Spełnia ona wymagania certyfikatu IP55. Oznacza to odporność przed pyłem i ochronę przed strugami wody oraz upadkami z wysokości do 2 metrów.

Wewnątrz grafitowej obudowy, do której wyjątkowo trudno się dostać, znajdziemy PCB na którym przylutowano zarówno SSD, jak i złącze USB. Jest to całość, bez mostka jak np. w Sandisk Extreme PRO Portable V2. Crucial zdecydował się na 4-kanałowy kontroler Silicon Motion SM2320 typu DRAM-less sparowany z 176-warstwowymi kośćmi 3D TLC NAND od Microna.

Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)


No dobrze, znamy już specyfikację - zarówno tą oficjalną, jak i smaczki poznane po zajrzeniu do obudowy. Teraz pora na pomiary wydajności w testach praktycznych i syntetycznych. Do wykresów dorzuciliśmy również inne propozycje w podobnym segmencie cenowym oraz przenośny HDD. Pozwoli to dobrze zorientować się czy Crucial jest warty swojej ceny.

Crucial X9 Pro

  • Wymiary: 65 x 10 x 50 mm
  • Masa: 36,8 gramów
  • Interfejs: USB 3.2 Gen 2
  • Pojemność: 2 TB
  • Kości: 3D TLC NAND
  • Deklarowana prędkość odczytu: do 1050 MB/s
  • Deklarowana prędkość zapisu: do 1050 MB/s
  • Gwarancja: 5 lat
  • Inne: Certyfikat IP55
  • Cena: ok. 599 złotych
Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)
Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

Platforma testowa

W skład redakcyjnej platformy testowej Telepolis wchodzą podzespoły z wyższej półki. Jesteśmy więc przygotowani na wszystko, co producenci przygotowali dla rynku konsumenckiego. Komputer oparty został o topowy model procesora z rodziny Intel Alder Lake-S (12. generacja). Dokładna specyfikacja prezentuje się następująco:

  • Procesor: Intel Core i9-12900K
  • Płyta główna: MSI MEG Z690 UNIFY
  • RAM: G.SKILL Trident Z5 RGB (2x 16 GB, 6400 MHz, CL 32)
  • Karta graficzna: GIGABYTE AORUS GeForce RTX 4080 16 GB MASTER
  • SSD: ADATA XPG GAMMIX S70 Blade
  • Zasilacz: Cooler Master V850 GOLD v2 White Edition
  • Obudowa: Cooler Master H500P Mesh White ARGB
  • Chłodzenie: Arctic Liquid Freezer II 360 A-RGB
  • Pasta termoprzewodząca: SilentiumPC Pactum PT-4

Procedura testowa

Testy przeprowadzamy zawsze na aktualnym systemie Windows 10. Programy działające w tle są ograniczane do niezbędnego minimum, a aplikacje do zarządzania podzespołami są wyłączone. Ma to na celu zapewnienie stałych warunków pomiarowych i wyeliminowanie zmiennych. Każdy test przeprowadzany jest kilkukrotnie (od 5 do 10 razy), a następnie wyciągana jest średnia wartość.

Do pomiarów użyliśmy popularnych i sprawdzonych programów w najnowszych wersjach, mowa o CrystalDiskMark 8.0.4, PCMark 10 oraz 3DMark. Prócz tego nie zabrakło testów praktycznych, z wykorzystaniem przygotowanych przez nas specjalnie paczek plików, które odpowiadają zwykłemu użytkowaniu:

  • 12 500 plików JPG o łącznej wadze 30,5 GB
  • 3 pliki MKV o łącznej wadze 48 GB
  • 1 plik o wadze 63 GB
Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)
Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

Pomiar odczytu i zapisu sekwencyjnego

Pierwszy test ma na celu sprawdzenie deklaracji producenta dotyczących prędkości odczytu i zapisu. Przeprowadzany jest przy przy użyciu popularnego programu CrystalDiskMark. Pomiary miały miejsce nie na ustawieniach domyślnych, a profilowi pod SSD typu NVMe. Sprawdzone zostały trzy różne paczki – 16 MiB, 1 GiB oraz 32 GiB. Każdy pomiar wykonany został pięciokrotnie w trzech seriach. Następnie całość została zsumowana by obliczyć średnią.

Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

W przypadku odczytu sekwencyjnego Crucial X9 Pro zapewnia dokładnie to co obiecuje, pod względem zapisu sekwencyjnego jest nieco wolniej ale nadal całkowicie akceptowalnie. Mowa średnio o kolejno 1048 i 999 MB/s, gdzie w specyfikacji możemy przeczytać "do 1050 MB/s". Na rynku są co prawda dwa razy wydajniejsze propozycje (również w ofercie Cruciala), ale są one znacznie droższe.

Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)
Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)
Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

Test syntetyczny – PCMark 10

Benchmarki często są określane jako „puste cyferki”. Prawda jest jednak taka, że o ile część z nich faktycznie nie ma większego sensu, tak na rynku nadal jest kilka sprawdzonych rozwiązań posiadających powtarzalne scenariusze. Jednym z nich jest PCMark 10 z testem „Full Drive Benchmark”. Zapisuje on około 204 GB danych, mierzy prędkości i czasy dostępu oraz co ważne – trwa ponad godzinę, a to pozwala wykryć nośniki mające problemy z wysokimi temperaturami.

Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

Patrząc na punktację z aplikacji PCMark 10 widzimy, że Crucial X9 Pro znacząco wyprzedza swojego bezpośredniego odpowiednika cenowo-wydajnościowego, czyli Samsunga T7 Shield. Mowa o różnicy 154 punktów, czyli aż 23%! SanDisk który wysuwa się na prowadzenie, to propozycja kosztująca dwa razy więcej i oferująca do 2000 MB/s. Porównanie z przenośnym HDD to po prostu znęcanie się nad słabszym.

Test syntetyczny – 3DMark

Kolejny z wybranych przez nas programów testowych również pochodzi od firmy UL Benchmarks. Mowa o znanym i cenionym 3DMarku z mniej znanym scenariuszem „Storage Benchmark”. Jest on zauważalnie krótszy niż w przypadku PCMark 10 i nastawiony bardziej pod graczy. Mowa o siedmiu różnych testach obejmujących:

  • Ładowanie gry Battlefield V;
  • Ładowanie gry Call of Duty: Black Ops 4
  • Ładowanie gry Overwatch;
  • Kopiowanie folderu z grą Counter Strike: Global Offensive;
  • Nagrywanie materiału wideo z gry (OBS, 1080p, 60 FPS);
  • Instalowanie gry The Outer Worlds;
  • Zapis stanu gry w The Outer Worlds.
Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)
Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)
Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

Test praktyczny – kopiowanie plików

Pora skończyć ze sztucznymi testami, a przejść do testów praktycznych. Na start bierzemy scenariusz z kopiowaniem małych plików. Posłużyła nam do tego specjalnie przygotowana paczka składająca się z 12 500 zdjęć w formacie *.jpg. Mowa o różnych rozdzielczościach i rozmiarach (od 72 KB do 50 MB), acz większość to standardowe grafiki o wielkości od 1 do 5 MB. Jak w każdym przypadku test przeprowadzany był kilkukrotnie, a następnie wyciągana była średnia.

Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

W przypadku kopiowania dużej ilości małych plików Crucial X9 Pro zawodzi. Średni wynik na poziomie ponad 11 minut w zestawieniu z 3 minutami w Samsungu T7 Shield był tak zły, że sprawdzałem wielokrotnie czy SSD, przewód oraz złącze w komputerze nie uległy uszkodzeniu. Oczywiście to nadal lepiej niż w HDD, ale tylko tyle - inne przenośne SSD robią to lepiej. Powód? Prawdopodobnie budżetowy kontroler bez pamięci podręcznej.

Podczas kopiowania średnich plików mowa o folderze z trzema filmami w formacie *.mkv, każdy o wadze 16 GB co daje nam łącznie pond 48 GB. Ponownie test wykonywany był w obrębie tego samego nośnika, kilka razy dla wyciągnięcia średniej arytmetycznej. Krótszy czas kopiowania oznacza lepszy wynik.

Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

Tutaj sytuacja wraca do akceptowalnej normy. Co prawda Crucial X9 Pro kolejny raz wypada znacznie gorzej od konkurencji (aż o 65% gorzej niż Samsung T7 Shield), ale "aż takiej tragedii nie ma" jak z małymi plikami. Podczas tego testu mogliśmy obserwować średnie transfery na poziomie 200 - 250 MB/s.

Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

Na koniec zostaje nam kopiowanie dużego pliku. Jest to pojedyncze archiwum z rozszerzeniem *.zip, które spakowane zostało darmowym programem 7-zip. Jego waga wynosi 63 GB. Kopiowanie ponownie miało miejsce w obrębie testowanego SSD. Im krótszy czas, tym lepszy wynik. Sytuacja jest bardzo zbliżona do wcześniejszego pomiaru, różnice wynoszą kilka sekund. Crucial X9 Pro nadal przegrywa z konkurencją notując średnie prędkości kopiowania na poziomie 200 - 220 MB/s.

Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)
Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

Podsumowanie

Crucial X9 Pro to przenośny SSD, który jest jednym z najmniejszych i najlżejszych rozwiązań na rynku. Mimo tego dostajemy tutaj bardzo wytrzymałą obudowę z anodyzowanego aluminium z gumową warstwą antypoślizgową i certyfikatem IP55. Doceniam też obecność otworu pozwalającego na przymocowanie nośnika do kluczy czy smyczki noszonej na szyi lub przy pasku. Całość nie nagrzewa się nawet pod pełnym obciążeniem, a maksymalna temperatura wynosiła 44°C.

Specyfikacja urządzenia na papierze wygląda dobrze - USB typu C 3.2 Gen 2 oraz obiecywane transfery do 1050 MB/s. Zaglądając do środka znajdujemy kontroler Silicon Motion SM2320 oraz 176-warstwowe kośćmi 3D TLC NAND od Microna. I testy syntetyczne zdają się to potwierdzać. Zarówno, gdy mowa o pomiarach zapisu i odczytu sekwencyjnego, jak i punktacji w PCMark 10 i 3DMark. Tym samym testowany SSD nadaje się jako rozszerzenie pamięci dla gracza czy do pracy biurowej.

Mały i wytrzymały, ale czy wydajny? (Test)

Gorzej sprawa ma się jednak w realnych testach. Crucial X9 Pro znacząco odstaje podczas kopiowania przygotowanych przez nas paczek plików. O ile sytuacja z kilkoma średnimi czy jednym dużym plikiem jest OK (acz gorzej niż u konkurencji), tak Amerykanie kompletnie nie radzą sobie z kopiowaniem na raz tysięcy małych plików. Prędkości spadają do bardzo niskich wartości i całość zajmuje dużo czasu (acz nadal mniej niż w przenośnym HDD).

Podsumowując mimo dopisku "Pro" w nazwie, bynajmniej nie uważam by Crucial X9 Pro był rozwiązaniem dla profesjonalistów. To raczej po prostu tani, przenośny SSD, który kusi swoimi wymiarami i masą. Aktualna cena w Polsce to 599 złotych, czyli kilkaset złotych taniej niż Samsung T7 Shield czy SanDisk Extreme Portable. I to, wraz z kompaktowością, jest główną zaletą testowanego sprzętu. Wartą rozważenia, równie małą i tańszą alternatywą będzie Kingston XS1000.

Crucial X9 Pro 2 TB

Ocena: 6,5/10

Zalety:

  • Kompaktowe rozmiary i waga
  • 256-bitowe szyfrowanie AES
  • Wytrzymała obudowa (IP55)
  • Przystępna cena
  • 5 lat gwarancji

Wady:

  • Na rynku są tańsze propozycje
  • Gorsza wydajność niż u konkurencji
  • Kompletnie nie radzi sobie z małymi plikami