DAJ CYNK

TicWatch Pro 3 LTE – test. Mokry sen maniaka gadżetów

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

TicWatch Pro 3 Cellular/LTE aplikacja na telefonie


Interfejs systemowy i aplikacje

TicWatch Pro 3 Cellular/LTE pracuje pod kontrolą oprogramowania Wear OS, które bazuje na nie najnowszym już systemie Android 9. Niestety, bazujący na Androidzie 11 Wear OS 3, będący owocem współpracy firm Google i Samsung, jest obecnie dostępny tylko na zegarkach z serii Galaxy Watch4.

Jest jednak światełko w tunelu. Od producenta zegarka dowiedziałem się, że TicWatch Pro 3 Cellular/LTE dostanie wkrótce nowe oprogramowanie.

Do poruszania się po interfejsie systemowym możemy użyć dwóch przycisków oraz ekranu dotykowego. Górny przycisk pozwala nie tylko włączyć i wyłączyć zegarek, ale także wrócić z dowolnego miejsca do ekranu głównego, a z niego przejść do ekranu ze skrótami do wszystkich aplikacji. Przytrzymanie przycisku przez dwie sekundy spowoduje uruchomienie Asystenta Google. To bardzo duża zaleta w stosunku do mojego Galaxy Watch4 Classic z nowszym oprogramowaniem, w którym asystenta nie ma i w zasadzie nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie.

Dolny przycisk służy do uruchomienia aplikacji TicExercise (możemy pod ten przycisk podpiąć dowolną inną aplikację), natomiast dłuższe przytrzymanie tego przycisku przenosi nas do szybkich ustawień.

TicWatch Pro 3 Cellular/LTE screen1

Z ekranu głównego gestami przechodzimy do ekranu Asystenta (przesunięcie z lewej), widżetów (przesunięcie z prawej), panelu szybkich akcji (przesunięcie z góry) oraz powiadomień (przesunięcie z dołu).

TicWatch Pro 3 Cellular/LTE screen2

Jeśli chodzi o zainstalowane fabrycznie aplikacje, to znajdziemy wśród nich między innymi narzędzia Google do obsługi podstawowych funkcji telefonicznych (połączenia głosowe, wiadomości SMS i MMS), dwa zestawy aplikacji do śledzenia aktywności i monitorowania zdrowia (jeden od firmy Google i jeden od producenta smartwatcha). Są też takie narzędzia, jak Alarm, Kalkulator, Latarka, Minutnik, Stoper, Plan dnia, Pogoda, Tłumacz oraz – oczywiście – Google Pay. Dzięki temu zegarkiem można płacić zbliżeniowo na przykład w sklepach.

TicWatch Pro 3 Cellular/LTE Google Pay


Jeśli jakiejś aplikacji nam brakuje (na przykład odtwarzacza muzyki), bez problemu możemy ją pobrać i zainstalować, korzystając ze sklepu Google Play. Tam również znajdziemy więcej tarcz zegara.

Do wprowadzania tekstów służy klawiatura Gboard, a także funkcja rozpoznawania mowy. Wszystko działa również w języku polskim.

TicWatch Pro 3 Cellular/LTE screen4

TicWatch Pro 3 Cellular/LTE jest napędzany chipsetem Qualcomm Snapdragon 4100, wspieranym przez 1 GB RAM-u i 8 GB pamięci masowej. To wystarczający zestaw do tego, by interfejs systemowy oraz zainstalowane na pokładzie zegarka aplikacje działały płynnie i się nie zacinały.

Łączność z telefonem i światem zewnętrznym

Do sparowania zegarka TicWatch ze smartfonem za pomocą połączenia Bluetooth służy aplikacja Wear OS. Mam wrażenie, że narzędzie to niewiele się zmieniło od dawna i wciąż nie pozwala na zbyt wiele. Dostępne opcje są widoczne na poniższych zrzutach ekranu. To, czego nie widać, to możliwość zrobienia zrzutu ekranu zegarka, dostępna po kliknięciu trzech kropek w górnym rogu głównego ekranu. By zmienić inne ustawienia, musimy sięgnąć po zegarek.

Wear OS TicWatch screen

Druga przydatna aplikacja nosi nazwę Mobvoi, jak producent smartwatcha. Służy ona przede wszystkim do przeglądania naszej aktywności fizycznej i stanu zdrowia, jednak jest też tu kilka użytecznych dodatków. Możemy tu między innymi przejrzeć nagrania audio wykonane za pomocą zegarka, skopiować wszystkie zrzuty ekranu, które zrobiliśmy na smartwatchu, a także pobrać nową tarczę zegara (darmową lub płatną). Tu również mamy dostęp do funkcji TicCare, dzięki której możemy mieć wgląd w odczyty z zegarka innej osoby lub udostępnić komuś nasze dane. Przydatne na przykład w przypadku osób starszych.

Mobvoi TicWatch screen

Na sparowanym ze smartfonem zegarku widzimy oczywiście powiadomienia z aplikacji zainstalowanych na nim, a także możemy odbierać połączenia telefoniczne oraz odczytywać wiadomości tekstowe i na nie odpowiadać. Jeśli o powiadomienia chodzi, to w aplikacji Wear OS możemy zdecydować, powiadomienia z których aplikacji zainstalowanych na smartfonie mają się pokazywać na zegarku. Dodatkowo możemy wyciszyć telefon, gdy nosimy zegarek.

Testowany TicWatch może również działać z dala od smartfonu, wykorzystując do łączenia się ze światem modem LTE oraz wbudowaną kartę eSIM. Dzięki temu możemy z zegarka korzystać jak z telefonu: prowadzić rozmowy głosowe, odbierać i wysyłać wiadomości oraz korzystać z Internetu. Moduł GPS z kolei powie nam, gdzie się znajdujemy.

Podczas prowadzenia rozmów głosowych za pomocą zegarka TicWatch użyjemy wbudowanego mikrofonu i głośnika. Jakość takiego połączenia jest dobra – dźwięk, który słyszymy, jest wystarczająco głośny i czysty, byśmy nie mieli problemów ze zrozumieniem swojego rozmówcy. Dobrze sprawuje się również mikrofon.

Z zegarkiem da się sparować słuchawki Bluetooth, z których również da się skorzystać podczas prowadzenia rozmów głosowych. Nadadzą się one oczywiście również do słuchania muzyki, na przykład podczas treningu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis