TP-Link Archer GX90 – szybki router Wi-Fi 6 dla graczy
Wydajna sieć bezprzewodowa w domu to obecnie must-have dla zaawansowanych użytkowników Internetu. Potrzebują jej między innymi gracze, dla których priorytetem są niskie opóźnienia oraz wysoka przepustowość. Przyda się im więc router TP-Link Archer GX90 z oddzielnym pasmem dla graczy o przepustowości 4,8 Gb/s.

TP-Link Archer GX90 to trzypasmowy router klasy AX6600, który dedykowany jest przede wszystkim graczom, jednak równie sprawnie pomoże w korzystaniu z Internetu wszystkim innym domownikom. Standard Wi-Fi 6 zapewni obsługę wielu urządzeń jednocześnie, natomiast oddzielne pasmo dla graczy zapewni, że korzystanie z gier online nie zostanie zakłócone przez „przytykanie” się routera.
Z poniższej recenzji dowiesz się, jak router TP-Link Archer GX90 sprawuje się na co dzień, niekoniecznie w gamingowych zastosowaniach. Zapraszam do jej przeczytania oraz komentowania.



Podstawowe dane techniczne:
- Design: plastikowa obudowa w kolorze czarnym z czerwonymi wstawkami na antenach,
- Wymiary: 212 x 212 x 51,8 mm, masa: ok. 1103 g (z antenami),
- Procesor: czterordzeniowy, 1,5 GHz,
- Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac/ax 2,4/5 GHz, trzy pasma, MU-MIMO 4x4, OFDMA, Airtime Fairness, DFS, 8 strumieni,
- Prędkość Wi-Fi:
- do 4804 Mb/s w paśmie dla graczy (5 GHz),
- do 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz.
- do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz,
- Zasięg: 8 odłączanych anten, Beamforming, moduł front-end o dużej mocy, 4T4R,
- Tryby pracy, router, punkt dostępowy,
- Porty: 1 x WAN/LAN 2,5 Gb/s, 1 WAN/LAN 1 Gb/s, 3 x LAN 1 Gb/s, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0,
- Obsługiwane typy partycji (USB): NTFS, exFAT, HFS+, FAT32,
- Funkcje obsługiwane przez USB: Apple Time Machine, Serwer FTP, Serwer mediów, Serwer Samba,
- Bezpieczeństwo: szyfrowanie WPA, WPA2, WPA3, WPA/WPA2-Enterprise (802.1x), zapora sieciowa SPI, kontrola dostępu, wiązanie adresów IP i MAC, Application Layer Gateway, Antywirus HomeCare (wykrywanie niebiezpiecznych witryn, ochrona przed atakami, kwarantanna zaatakowanych urządzeń, powiadomienia i dzienniki), sieci dla gości, OpenVPN, PPTP,
- Funkcje: IPv4/IPv6, Game Accelerator, Statystyki gry, pakiet HomeCare (w tym kontrola rodzicielska), obsługa OneMesh, dynamiczne i statyczne przydzielanie adresów IP, PPPoE, PPTP, L2TP, QoS Game Accelerator, priorytety QoS, automatyczna aktualizacja firmware’u OTA, TP-Link ID, DDNS, Port Forvarding, Port Triggering, DMZ, UPnP, IPTV, DHCP,
- Zarządzanie: aplikacja TP-Link Tether, panel webowy,
- Zasilanie: 12 V / 3,3 A,
- Certyfikaty: FCC, CE, RoHS,
- Cena: od ok. 1300 zł.
Wygląd zewnętrzny i zawartość pudełka
Archer GX90 to urządzenie, które z wyglądu przypomina leżącego na plecach czarnego pająka z ośmioma czarno-czerwonymi odnóżami skierowanymi do góry (anteny Wi-Fi, niestety nieruchome). Całość wizualnie prezentuje się bardzo dobrze i pasuje do gamingowego charakteru testowanego sprzętu.
Dużą część górnej powierzchni routera zajmują otwory wentylacyjne. Producent umieścił je również na spodzie, razem gumowymi nóżkami oraz zaczepami umożliwiającymi powieszenie urządzenia na przykład na ścianie czy suficie.
TP-Link Archer GX90 ma na jednym z boków 5 gniazd RJ45, gniazdo zasilania oraz przycisk On/Off. Na drugim boku znajdziemy dwa porty USB-A (2.0 i 3.0), a na trzecim kolejne trzy przyciski: WPS, Wi-Fi i LED. Czwarty bok jest pusty.
Konfiguracja routera, aplikacja mobilna i panel Web
Aby rozpocząć korzystanie z routera, należy dokonać jego wstępnej konfiguracji. Można to zrobić dwiema drogami – za pomocą aplikacji TP-Link Tether na smartfonie lub panelu webowego, dostępnego po połączeniu routera z komputerem (przewodowo lub przez Wi-Fi). Ja skorzystałem z pierwszego sposobu.
Po zainstalowaniu aplikacji TP-Link Tether należy się w niej zalogować na swoje konto TP-Link ID. Jeśli go nie mamy, w tym miejscu możemy się zarejestrować. Gdy już ten krok mamy za sobą, dodajemy wcześniej podłączone do zasilania i włączone urządzenie Archer GX90. Cały proces nie powinien sprawić nikomu większych problemów, ponieważ jesteśmy przez niego prowadzeni krok po kroku.
Aplikacja TP-Link Tether pozwala zarządzać routerem oraz utworzonymi z jego pomocą sieciami. Co ważne, możemy to robić zarówno lokalnie, z telefonem zalogowanym do jednej z tych sieci, jak i przez Internet, z dowolnego miejsca na świecie.
Na ekranie głównym aplikacji zobaczymy stan połączenia z Internetem oraz liczbę podłączonych klientów. Stąd również możemy włączyć funkcję Game Accelerator, która priorytetowo traktuje gry, zwiększając prędkość sieci oraz zmniejszając opóźnienia, gdy z nich korzystamy na jakimś urządzeniu. Jest tu też wiele innych ustawień, co częściowo widać na poniższych zrzutach ekranu z aplikacji.
Jedna z opcji w aplikacji Tether to Ustawienia zaawansowane. Te znajdziemy w webowym panelu administracyjnym. Jest on dostępny pod adresem tplinkwifi.net lub 192.168.0.1 (domyślny adres IP routera). Podobnie jak aplikacja, jest on dostępny również w języku polskim. Po zalogowaniu możemy szybko przejrzeć najważniejsze informacje na temat routera i sieci, a także zmienić wszystkie możliwe do zmiany ustawienia.
Specjalnie z myślą o graczach powstała zakładka Centrum Gier. Tu można podejrzeć ruch sieciowy czy użycie zasobów, a także zarządzać funkcjami przydatnymi dla graczy, takimi jak Game Accelerator, Game Protector, VPN (Klient/Serwer) czy Przekierowanie portów. Można też przeprowadzić diagnostykę gry online za pomocą funkcji Ping lub Traceroute.
Dostępnych opcji w webowym panelu administracyjnym jest bardzo dużo, jednak stosunkowo łatwo można trafić w nim do miejsca, którego szukamy. Do dyspozycji mamy tu również wygodną wyszukiwarkę, która zlokalizuje za nas poszukiwaną funkcję lub opcję.
Korzystanie z gamingowego routera Wi-Fi 6
Router TP-Link Archer GX90, dzięki obsłudze sieci Wi-Fi 6 oraz takich technologii, jak MU-MIMO czy OFDMA, pozwala na sprawne korzystanie z bezprzewodowej sieci większej liczbie podłączonych jednocześnie urządzeń niż w przypadku starszych technologii. Priorytetem jest tu jednak specjalne pasmo dla graczy na częstotliwości 5 GHz, które – według producenta – zapewnia przepustowość do 4,8 Gb/s. Pomocna przy tym jest między innymi funkcja Beamforming, która zwiększa zasięg sieci w kierunku wykrytego urządzenia.
Testy szybkości
Przejdźmy do testów szybkości. Na tym etapie sprawdziłem, jak na osiągi oferowane przez router TP-Linka wpływają grube, ceglane ściany, które mam w swoim mieszkaniu. W tym celu sprawdziłem szybkość połączenia z Internetem (łącze UPC o przepustowości 600/60 Mb/s) za pomocą laptopa z Wi-Fi 6. Sprawdziłem przy okazji również szybkość kopiowania danych z dysku sieciowego (NAS) połączonego z routerem za pomocą złącza LAN 2,5 Gb/s. Wyniki pomiarów zebrałem w tabeli poniżej. Do sprawdzania szybkości połączenia z Internetem użyłem narzędzia Speedtest.net.
Scenariusz | Internet | Kopiowanie pliku |
Laptop z Wi-Fi 6 blisko routera (1 m) | 601/59 Mb/s | 821 Mb/s |
Laptop 5 m od routera, po drodze ceglana ściana (30 cm) | 591/57 Mb/s | 732 Mb/s |
Laptop 5 m od routera, po drodze dwie ceglane ściany (łącznie ok. 70 cm) | 512/56 Mb/s | 489 Mb/s |
Gdy oba laptopy podłączyłem do sieci Wi-Fi, ten sam plik kopiował się z jednego komputera do drugiego z szybkością dochodzącą do 650 Mb/s. Do takiego zestawu dołączyłem jeszcze test szybkości Internetu za pomocą aplikacji Speedtest, uruchomionej na smartfonie. W takim przypadku średnia prędkość równoczesnego przesyłania danych dla każdego z trzech wykorzystanych urządzeń sięgnęła 300 Mb/s.
Otrzymane wyniki pomiarów wypadają bardzo dobrze, jeśli się je porówna do urządzeń sieciowych, z których korzystam na co dzień (droższych od testowanego routera firmy TP-Link). Dużym ograniczeniem, szczególnie przy chęci uzyskania lepszych wyników podczas grania online, było posiadane przeze mnie łącze internetowe, które przy łączeniu się z różnymi stronami internetowymi dodawało opóźnienia na poziomie kilkunastu ms (lub więcej).
Wybrane funkcje routera
Podczas testów nie byłem w stanie sprawdzić pełni możliwości pasma dedykowanego graczom, jednak przy odpowiednio dobrym łączu internetowym można się spodziewać, że gracze powinni być zadowoleni z osiągów. Tym bardziej po włączeniu funkcji Game Accelerator, która automatycznie wykrywa i optymalizuje ruch generowany przez gry. Dotyczy to ponad 90 gier online, w tym takich jak Call of Duty, Diablo3, FIFA czy World of Warcraft. Pełna lista poniżej. W Centrum Gier można również włączyć priorytety dla konkretnych urządzeń, na przykład gamingowego komputera.
Na routerze domyślnie włączona jest funkcja Smart Connect, dzięki której sieci na każdym z trzech dostępnych pasm otrzymują tę samą nazwę (SSID) i hasło. Urządzenie klienckie będzie wtedy automatycznie łączyć się z tym pasmem Wi-Fi, które zapewnia w danym momencie większą prędkość. Można też to wyłączyć i oddzielnie skonfigurować sieć na każdym z dostępnych pasm.
Przydatnym wyposażeniem testowanego routera są porty USB, do których możemy podłączyć zewnętrzną pamięć. Dzięki temu urządzenie zmienia się w dysk sieciowy, na którym możemy przechowywać dowolne pliki, w tym również filmy, zdjęcia czy muzykę. Dostęp do niego może być za pomocą serwera Samba, a także poprzez FTP (lokalnie lub z Internetu). Innym urządzeniom podłączonym do sieci możemy również udostępnić multimedia zapisane w pamięci USB lub zasoby znajdujące się wewnątrz wybranego folderu (potrzebna będzie nazwa użytkownika i hasło).
Możliwości routera TP-Link Archer GX90 są ogromne i nie sposób tu opisać wszystkich dostępnych funkcjonalności. Wiele dodatkowych informacji o urządzeniu można znaleźć na stronie www.tp-link.com, gdzie dostępny jest między innymi obszerny przewodnik użytkownika (w języku angielskim) oraz FAQ (częściowo w języku polskim).
Warto tu jeszcze dodać, że Archer GX90 współpracuje z systemem OneMesh, dzięki czemu może stanowić podstawę do budowy sieci mesh Wi-Fi. Przyda się to szczególnie wtedy, gdy wielkość naszego domu oraz grubość ścian i materiał, z którego zostały one wykonane, nie pozwoli nam cieszyć się szybkim połączeniem bezprzewodowym z każdego miejsca, z którego byśmy chcieli.
Zasilanie routera
TP-Link Archer GX90 dotarł do mnie z zasilaczem sieciowym o mocy 39,6 W. Gdy do routera były podłączone bezprzewodowo trzy urządzenia i nic specjalnego nie robiłem, moc pobierana z sieci elektrycznej wynosiła 7,5 W. Podczas intensywniejszych testów maksymalna moc nie przekroczyła 20 W, na ogół oscylując w okolicach 15 W. Kilka dodatkowych watów pobierał podłączony do USB przenośny dysk HDD.
Podczas testów obudowa testowanego routera rozgrzała się maksymalnie do prawie 45°C (spód). Zastosowane w nim pasywne, a więc zupełnie bezgłośne chłodzenie jest więc wystarczające.
Podsumowanie
TP-Link Archer GX90 to wydajny router z Wi-Fi 6, który pozwala nie tylko na stworzenie szybkiej sieci bezprzewodowej w domu lub biurze, ale również został wyposażony w funkcje przydatne graczom online, łącznie z przeznaczonym dla nich pasmem 5 GHz o wysokiej przepustowości. Wszystko po to, by nic nie przeszkodziło w osiągnięciu jak najlepszych wyników. Nawet wtedy, gdy do routera podłączone są inne urządzenia korzystające z zasobów Internetu.
Testowany router zapewnia wysoką przepustowość sieci bezprzewodowej, teoretycznie aż do 6,6 Gb/s, z czego może skorzystać większa liczba podłączonych urządzeń. To zasługa Wi-Fi 6 oraz zastosowanym w routerze technologiom, takim jak MU-MIMO czy OFDMA. Do dyspozycji mamy również trzy porty LAN oraz dwa porty LAN/WAN, w tym jeden o przepustowości 2,5 Gb/s (przydałoby się więcej takich). Ten ostatni można wykorzystać na przykład do podłączenia NAS-a czy innego urządzenia, które dysponuje co najmniej tak samo szybką kartą sieciową.
Zaletą gamingowego routera firmy TP-Link jest również ogromna liczba dostępnych funkcji i opcji, nad którymi pełną kontrolę możemy mieć przez rozbudowany panel webowy. Do sporej części ustawień możemy się również dobrać za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie. Jej zaletą jest między innymi to, że pozwala zarządzać routerem i utworzonymi z jego pomocą sieciami z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy, że będzie tam Internet.
Router TP-Link Archer GX90 możemy kupić w Polsce w cenie od około 1300 zł. Biorąc pod uwagę możliwości tego sprzętu, cena jest akceptowalna.
Ocena końcowa: 9/10
Wady:
- Przydałoby się więcej portów 2,5 Gb/s,
- Nieruchome anteny.
Zalety:
- Atrakcyjny wygląd, pasujący do gamingowego charakteru urządzenia,
- Łatwa konfiguracja przez przeglądarkę lub aplikację mobilną,
- Zdalny dostęp przez aplikację mobilną z dowolnego miejsca na świecie,
- Bardzo duża liczba obsługiwanych technologii i funkcji, w tym dedykowanych graczom,
- Rozbudowany panel webowy oraz, w mniejszym stopniu, aplikacja mobilna,
- Rozsądna liczba portów LAN/WAN, w tym jedno o przepustowości 2,5 Gb/s,
- Porty USB, możliwość wykorzystania routera jako serwera plików,
- Szyfrowanie WPA3 oraz inne wbudowane zabezpieczenia,
- Bardzo dobre osiągi, Wi-Fi 6,
- Akceptowalna cena.