DAJ CYNK

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

TP-Link Deco X20-4G w ręce


Wstępna konfiguracja, aplikacja Deco

Aby rozpocząć korzystanie z urzączenia TP-Link Deco X20-4G, należy pobrać aplikację TP-Link Deco na telefon z Androidem lub systemem iOS. Kod QR z linkiem do tego narzędzia znajduje się w instrukcji obsługi.

Po uruchomieniu aplikacji musimy się w niej zalogować. Jeśli nie mamy jeszcze konta TP-Link ID, możemy się tu zarejestrować. Następny krok to dodanie urządzenia Deco X20-4G. Aplikacja jest dostępna w języku polskim i prowadzi użytkownika przez ten proces krok po kroku. Wskazujemy tu między innymi, jakie urządzenie mamy i decydujemy, czy ma ono korzystać z Internetu kablowego (ja wybrałem tę opcję) czy z sieci komórkowej. Można również korzystać z obu trybów pracy (router 3G/4G i router Wi-Fi), ale to na nieco późniejszym etapie. Gdy już sparujemy router z telefonem, wystarczy podać nazwę tworzonej sieci Wi-Fi oraz hasło i można zacząć z niej korzystać.

TP-Link Deco X20-4G konfiguracja wstępna

Warto w tym miejscu dodać, że aplikacja TP-Link Deco pozwala zarządzać siecią także zupełnie zdalnie, przez Internet. Z jednej strony to wygodna funkcja, ale z drugiej stwarza ewentualne dodatkowe zagrożenie, jeśli ktoś zhakuje nasze konto w usłudze TP-Linka. Nie znalazłem w aplikacji opcji, która umożliwiłaby wyłączenie takiego dostępu.

TP-Link Deco X20-4G może działać również w trybie routera 3G/4G. W takim przypadku urządzenie jest połączone z Internetem za pośrednictwem sieci komórkowej. Można również ustawić tryb, w którym połączenie 3G/4G będzie zapasową możliwością korzystania z Internetu (gdy będzie problem z Wi-Fi). W obu tych przypadkach w aplikacji pojawią się dodatkowe opcje związane z Internetem mobilnym, w tym możliwość ustawienia limitu ilości przesłanych danych, a także odbierania i wysyłania wiadomości SMS.

TP-Link Deco X20-4G tryb podwójny

Aplikacja TP-Link Deco pozwala nam przeglądać, jakie urządzenia korzystają z sieci Wi-Fi, a także zmieniać jej ustawienia. Mamy tu również czarną listę zablokowanych urządzeń i funkcję aktualizacji oprogramowania urządzeń Deco. Możemy też zarządzać użytkownikami, którzy będą mieli dostęp do ustawień sieci. Bardziej zaawansowane opcje widać na zamieszczonych poniżej zrzutach ekranu.

TP-Link Deco X20-4G aplikacja

Jedna z zakładek aplikacji dotyczy usługi Home Shield, w której możemy skanować sieć pod kątem bezpieczeństwa, a także mamy dostęp do takich funkcji, jak kontrola rodzicielska czy przydzielanie priorytetów urządzeniom (QoS). Tu również możemy przeglądać raporty ze statystykami korzystania z sieci i historią ochrony.

Jeśli chcemy korzystać z ochrony w czasie rzeczywistym, musimy sięgnąć po subskrypcję HomeShield Pro. Pierwsze 30 dni są za darmo, a potem trzeba zapłacić 28,99 za miesiąc lub 269,99 zł za rok. Wersja Pro zawiera dodatkowo filtrowanie szkodliwych treści, ochronę przed atakami DDoS i wiele innych.

TP-Link Deco X20-4G HomeShield Pro

TP-Link Deco X20-4G daje dostęp również do panelu webowego, jednak jego funkcjonalność jest mocno ograniczona przede wszystkim do wyświetlania informacji o sieci.

TP-Link Deco X20-4G web


Na koniec warto dodać, ze router Deco X20-4G możemy sparować z Alexą, czyli asystentem głosowym firmy Amazon. W aplikacji znajdziemy też wsparcie ze strony IFTTT (If This Then That), co może być przydatne w systemach smart home, oraz Asystenta Google.

Zużycie energii

Router TP-Link Deco X20-G4 jest zasilany dołączonym do zestawu zasilaczem sieciowym o mocy 18 W (12 V, 1,5 A). Podczas normalnego korzystania z urządzenia (także w ramach mesha) zmierzone zużycie energii mieściło się na ogół w zakresie 5-8 W (przy dwóch podłączonych urządzeniach klienckich).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis