TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)


TP-Link ma w swoim portfolio urządzeń sieciowych router Deco X20-4G, który może stanowić podstawę systemu mesh Wi-Fi. Urządzenie zostało również wyposażone w modem LTE, co znacząco zwiększa jego funkcjonalność.

Marian Szutiak (msnet)
12
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)

W 2021 roku miałem przyjemność testować w swoim domu system mesh Wi-Fi TP Link Deco X20, pracujący w standardzie AX1800. Teraz do testów otrzymałem współpracujący z nim router TP-Link Deco X20-4G, który również pozwala korzystać z technologii Wi-Fi 6 w standardzie AX1800, a przy okazji ma również wbudowany modem LTE, pozwalający korzystać z Internetu poprzez sieć komórkową.

Dalsza część tekstu pod wideo

Testowane urządzenie pozwala – przynajmniej teoretycznie – pokryć zasięgiem szybkiej sieci bezprzewodowej do 200 m2 powierzchni i skorzystać z niej nawet ponad 150 urządzeniom (dane producenta). Z kolei łącze komórkowe pozwala pobierać dane z Internetu z prędkością maksymalną 300 Mb/s (Cat6). A jak to wszystko sprawiało się w mieszkaniu w starej kamienicy, poprzedzielanym grubymi ceglanymi ścianami, a także w ogrodzi i piwnicy, tego się dowiesz z poniższej recenzji, do której przeczytania i komentowania zapraszam.

Podstawowe dane techniczne:

  • Plastikowa obudowa w kolorze białym,
  • Wymiary: 105 x 105 x 167 mm, masa: ok. 500 g,
  • Wi-Fi: 802.11a/n/ac/ax 5 GHz i 802.11b/g/n/ax 2,4 GHz, MU-MIMO, OFDMA, Beamforming, prędkość do 1201 Mb/s (5 GHz) i do 574 Mb/s (2,4 GHz), możliwość podłączenia ponad 150 urządzeń,
  • Protokół mesh: 802.11k/v/r,
  • Moc transmisji Wi-Fi: ≤20 dBm (2,4 GHz), ≤23 dBm (5 GHz),
  • Tryby pracy: 3G/4G, router, punkt dostępu,
  • 2 anteny LTE, 2 anteny Wi-Fi, 4 strumienie,
  • Funkcje i usługi: Quality of Services, dynamiczny lub statyczny adres IP, PPPoE, L2TP, PPTP, DHCP, IPv4 i IPv6, Port Forvarding, UPnP, IPTV, TP-Link ID, DDNS,
  • Zarządzanie: aplikacja mobilna, współpraca z Alexą,
  • Zabezpieczenia: WPA/WPA2/WPA3, Firewall SPI, Kontrola dostępu, HomeShield Security, sieć dla gości,
  • Procesor: czterordzeniowy, 1,5 GHz,
  • 3 gigabitowe porty WAN/LAN, 2 gniazda zewnętrznych anten LTE,
  • Zasilanie sieciowe: 12 V / 1,5 A,
  • Współpraca z innymi urządzeniami TP-Link Deco.

Wygląd zewnętrzny i zestaw testowy

TP-Link Deco X20-4G ma kształt walca o średnicy około 10 cm i wysokości 17 cm. Urządzenie jest przy tym atrakcyjne wizualnie i wygląda, moim zdaniem, lepiej niż testowany przeze w ubiegłym roku Deco X20. Nie powinniśmy się więc zbytnio martwić, że oszpecimy sobie tym urządzeniem salon czy gabinet.

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)

Podobnie, jak w przypadku starszego modelu, nowy router nie ma żadnych mocowań, które umożliwiłyby na przykład powieszenie go na ścianie. Bez dodatkowych kombinacji można go tylko ustawić na płaskiej, poziomej powierzchni.

Deco X20-4G ma z tyłu trzy porty LAN/WAN (ich funkcja jest ustawiana automatycznie, w zależności od potrzeb) oraz okrągłe gniazdo zasilania. Powyżej nich, pod zdejmowaną klapką, znajdują się złącza na dwie anteny zewnętrzne do LTE.

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)

Na dole router ma szczelinę na kartę nanoSIM, a także zagłębiony przycisk RESET. Tu również producent umieścił otwory wentylacyjne. Takie otwory znajdują się na górze urządzenia.

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)

W zestawie z Deco X20-4G znalazł się zasilacz sieciowy 12 V / 1,5 A, a także płaski przewód z wtyczkami RJ45 na końcach oraz przejściówki do podłączenia zewnętrznych anten LTE. Do testów otrzymałem również dwupak TP-Link Deco X20, który testowałem wcześniej. Jego recenzja znajduje się pod tym adresem. [link do recenzji Deco X20]

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)
TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)


Wstępna konfiguracja, aplikacja Deco

Aby rozpocząć korzystanie z urzączenia TP-Link Deco X20-4G, należy pobrać aplikację TP-Link Deco na telefon z Androidem lub systemem iOS. Kod QR z linkiem do tego narzędzia znajduje się w instrukcji obsługi.

Po uruchomieniu aplikacji musimy się w niej zalogować. Jeśli nie mamy jeszcze konta TP-Link ID, możemy się tu zarejestrować. Następny krok to dodanie urządzenia Deco X20-4G. Aplikacja jest dostępna w języku polskim i prowadzi użytkownika przez ten proces krok po kroku. Wskazujemy tu między innymi, jakie urządzenie mamy i decydujemy, czy ma ono korzystać z Internetu kablowego (ja wybrałem tę opcję) czy z sieci komórkowej. Można również korzystać z obu trybów pracy (router 3G/4G i router Wi-Fi), ale to na nieco późniejszym etapie. Gdy już sparujemy router z telefonem, wystarczy podać nazwę tworzonej sieci Wi-Fi oraz hasło i można zacząć z niej korzystać.

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)

Warto w tym miejscu dodać, że aplikacja TP-Link Deco pozwala zarządzać siecią także zupełnie zdalnie, przez Internet. Z jednej strony to wygodna funkcja, ale z drugiej stwarza ewentualne dodatkowe zagrożenie, jeśli ktoś zhakuje nasze konto w usłudze TP-Linka. Nie znalazłem w aplikacji opcji, która umożliwiłaby wyłączenie takiego dostępu.

TP-Link Deco X20-4G może działać również w trybie routera 3G/4G. W takim przypadku urządzenie jest połączone z Internetem za pośrednictwem sieci komórkowej. Można również ustawić tryb, w którym połączenie 3G/4G będzie zapasową możliwością korzystania z Internetu (gdy będzie problem z Wi-Fi). W obu tych przypadkach w aplikacji pojawią się dodatkowe opcje związane z Internetem mobilnym, w tym możliwość ustawienia limitu ilości przesłanych danych, a także odbierania i wysyłania wiadomości SMS.

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)

Aplikacja TP-Link Deco pozwala nam przeglądać, jakie urządzenia korzystają z sieci Wi-Fi, a także zmieniać jej ustawienia. Mamy tu również czarną listę zablokowanych urządzeń i funkcję aktualizacji oprogramowania urządzeń Deco. Możemy też zarządzać użytkownikami, którzy będą mieli dostęp do ustawień sieci. Bardziej zaawansowane opcje widać na zamieszczonych poniżej zrzutach ekranu.

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)

Jedna z zakładek aplikacji dotyczy usługi Home Shield, w której możemy skanować sieć pod kątem bezpieczeństwa, a także mamy dostęp do takich funkcji, jak kontrola rodzicielska czy przydzielanie priorytetów urządzeniom (QoS). Tu również możemy przeglądać raporty ze statystykami korzystania z sieci i historią ochrony.

Jeśli chcemy korzystać z ochrony w czasie rzeczywistym, musimy sięgnąć po subskrypcję HomeShield Pro. Pierwsze 30 dni są za darmo, a potem trzeba zapłacić 28,99 za miesiąc lub 269,99 zł za rok. Wersja Pro zawiera dodatkowo filtrowanie szkodliwych treści, ochronę przed atakami DDoS i wiele innych.

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)

TP-Link Deco X20-4G daje dostęp również do panelu webowego, jednak jego funkcjonalność jest mocno ograniczona przede wszystkim do wyświetlania informacji o sieci.

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)


Na koniec warto dodać, ze router Deco X20-4G możemy sparować z Alexą, czyli asystentem głosowym firmy Amazon. W aplikacji znajdziemy też wsparcie ze strony IFTTT (If This Then That), co może być przydatne w systemach smart home, oraz Asystenta Google.

Zużycie energii

Router TP-Link Deco X20-G4 jest zasilany dołączonym do zestawu zasilaczem sieciowym o mocy 18 W (12 V, 1,5 A). Podczas normalnego korzystania z urządzenia (także w ramach mesha) zmierzone zużycie energii mieściło się na ogół w zakresie 5-8 W (przy dwóch podłączonych urządzeniach klienckich).

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)


TP-Link Deco X20-4G – testy wydajności

Testy wydajności routera TP-Link Deco X20-4G polegały na zmierzeniu szybkości pobierania danych z Internetu za pomocą smartfonu Samsung Galaxy S22 Ultra, który łączył się z siecią Wi-Fi utworzoną za pomocą testowanego sprzętu. Do pomiarów używałem aplikacji Speedtest firmy Ookla i wykonywałem je w różnych miejscach w mieszkaniu, a także w piwnicy oraz ogrodzie. Dla przypomnienia dodam, że mieszkam w starej ceglanej kamienicy, w której zewnętrze ściany mają grubość ponad 50 cm, natomiast te wewnętrzne mają od 30 do ponad 40 cm.

Zdecydowałem się na trzy „ścieżki pomiarowe”. W pierwszych dwóch Deco X20-4G stał w centralnym miejscu mieszkania i działał samodzielnie, korzystając z Internetu albo poprzez łącze stacjonarne (600/60 Mb/s), albo poprzez sieć komórkową (z antenami zewnętrznymi lub bez). W ostatnim przypadku dołączyłem do niego dwie jednostki Deco X20  umieszczone w dwóch innych pomieszczeniach, tworząc w ten sposób sieć mesh.

Deco X20-4G jako samodzielny router z Internetem kablowym

W pierwszej serii testów używałem tylko urządzenia TP-Link Deco X20-4G, pracującego w trybie routera Wi-Fi. Następnie zmierzyłem szybkość pobierania danych w pięciu różnych punktach – szczegóły w tabeli poniżej.

Scenariusz Szybkość maksymalna
Smartfon obok routera 603 Mb/s
Smartfon 5 metrów od routera (po drodze ściana 30 cm) 565 Mb/s
Smartfon 5 metrów od routera (po drodze ściana 40 cm) 541 Mb/s
Smartfon w ogrodzie (15 metrów od routera, po drodze dwie ściany o łącznej grubości ponad 90 cm) 164 Mb/s
Smartfon w piwnicy leżącej pod sąsiednim mieszkaniem (po drodze ceglany strop oraz dwie ściany o łącznej grubości 70 cm, odległość ok. 5 m) 9 Mb/s
Pokaż więcej


Pierwsza seria testów pokazała, że nawet pojedynczy router Deco X20-4G jest w stanie dostarczyć szybki Internet bezprzewodowy do całego mieszkania, a także ogrodu. Wiele jednak zależy od tego, czy po drodze nie ma dodatkowych przeszkód, na przykład lodówki czy innego sprzętu AGD. Przy okazji okazało się, że na przykład w altance w ogrodzie osiągnąłem maksymalnie 60 Mb/s, by tuż obok złapać ponad 160 Mb/s. W każdym miejscu wykonałem po kilka testów i wybrałem najlepszy wynik.

Jeśli chodzi o piwnicę, to osiągnięty wynik był słaby (lub smartfon wcale się nie chciał połączyć). Czyli przeszkody po drodze, w tym strop i dwie ściany pokonywane ukośnie, a więc efektywnie grubsze, niż wpisałem w tabeli, okazały się zbyt silne do pokonania.

Deco X20-4X jako router 3G/4G

Kolejna seria testów była podobna, jak ta wyżej. Jednak w tym przypadku Deco X20-4G pracował w trybie routera 3G/4G z kartą SIM sieci Orange (nju mobile). Pomiary wykonałem zarówno przy wykorzystaniu anten wewnętrznych, jak też z antenami zewnętrznymi (została mi instalacja z czasów zanim UPC podłączyło mnie do swojej sieci).

Scenariusz Szybkość maksymalna
Bez anten Z antenami
Smartfon obok routera 8-9 Mb/s 36 Mb/s
Smartfon 5 metrów od routera (po drodze ściana 30 cm)
Smartfon 5 metrów od routera (po drodze ściana 40 cm)
Smartfon w ogrodzie (15 metrów od routera, po drodze dwie ściany o łącznej grubości ponad 90 cm)
Smartfon w piwnicy leżącej pod sąsiednim mieszkaniem (po drodze ceglany strop oraz dwie ściany o łącznej grubości 70 cm, odległość ok. 5 m) 8,5 Mb/s
Pokaż więcej


W tej serii pomiarów czynnikiem limitującym stał się nie zasięg Wi-Fi, lecz zasięg sieci komórkowej. W środku mojego mieszkania sygnał LTE sieci Orange jest słaby, stąd niskie prędkości pobierania danych, które w każdym miejscu były podobne (dlatego zapisałem je razem). Po podłączeniu anten zewnętrznych jedynie w przypadku piwnicy limiterem nie była sieć komórkowa.

Deco X20-4G jako centralny węzeł sieci mesh

Ostatnia seria testów polegała na wykorzystaniu urządzenia Deco X20-4G połączonego w sieć mesh z dwoma urządzeniami TP-Link Deco X20. Dodawanie kolejnych sprzętów Deco (testowany router współpracuje ze wszystkimi urządzeniami z tej serii) polega na uruchomieniu odpowiedniej funkcji w aplikacji i postępowaniu zgodnie z zawartymi tam wskaźnikami.

A jakie prędkości osiągnąłem? Szczegółowe wyniki w różnych scenariuszach zawiera tabela poniżej

Scenariusz Szybkość maksymalna
Smartfon obok jednostki głównej 607 Mb/s
Smartfon 4 metry od jednostki dodatkowej (obie jednostki rozdzielał ceglany mur 30 cm oraz odległość około 1 m) 568 Mb/s
Smartfon 4 metry od jednostki dodatkowej (obie jednostki połączone kablem) 604 Mb/s
Smartfon oddalony o 5 m od najbliższej jednostki (po drodze ściana 40 cm) 539 Mb/s
Smartfon w ogrodzie (15 m od najbliższego Deco X20, po drodze ściana zewnętrzna 50 cm) 246 Mb/s
Smartfon w piwnicy leżącej pod sąsiednim mieszkaniem (po drodze ceglany strop oraz ściana 30 cm, odległość ok. 5 m) 181 Mb/s
Pokaż więcej


System mesh Wi-Fi zbudowany na bazie urządzeń TP-Link Deco zdecydowanie sprawdza się w moim mieszkaniu, pozwalając jednocześnie cieszyć się z dostępu do szybkiego Internetu również w ogrodzie i piwnicy. A gdy mamy dom, w którym poszczególne jednostki nie za bardzo będą chciały się łączyć ze sobą bezprzewodowo, możemy je „spiąć” kablem. To pozwoli cieszyć się maksymalną dostępną prędkością Internetu na zdecydowanie większym obszarze.

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)
TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)


Podsumowanie

TP-Link ma w swojej ofercie sporo sprzętu, który służy do budowy wydajnej, bezprzewodowej sieci w domu lub biurze. Jednym z nich jest router Deco X20-4G, który miałem okazję testować przez ostatnie dni. Sprzęt ten świetnie wygląda i oferuje przydatne funkcje, pozwalając jednocześnie stworzyć sieć mesh Wi-Fi 6 przy pomocy innych jednostek z serii Deco.

Testując urządzenie Deco X20-4G mogłem nie tylko się przekonać, jak ten router sprawuje się w moim mieszkaniu w starej kamienicy działając w pojedynkę, ale również jak współdziała z dwupakiem urządzeń Deco X20. W obu przypadkach nie miałem powodów do narzekania, a problemem był jedynie słaby zasięg sieci Orange, z której testowany sprzęt korzystał w trybie routera 3G/4G.

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)

Korzystając z systemu mesh, stworzonego za pomocą urządzeń TP-Link Deco, miałem w każdym miejscu w mieszkaniu oraz ogrodzie i piwnicy dostęp do szybkiego i stabilnego połączenia internetowego, dzięki czemu mogłem swobodnie korzystać na przykład z multimediów strumieniowanych z sieci. W tym oczywiście oglądać ulubione filmy czy seriale w jakości 4K.

Do zarządzania routerem oraz całą siecią służy wygodna w obsłudze aplikacja TP-Link Deco, która jest dostępna na urządzenia z Androidem oraz systemem iOS. Można z niej korzystać także poza domem, przez Internet. Do dyspozycji jest też tradycyjny panel webowy, ale ów niewiele potrafi. Na plusa zasługuje także współpraca z asystentem głosowym firmy Amazon oraz możliwość włączenia testowanego sprzętu do systemu smart home.

TP-Link Deco X20-4G nie należy do najtańszych urządzeń. W Polsce jego cena wynosi około 1000 zł. Z kolei dwupak Deco X20 kupimy już za około 800 zł.

Ocena końcowa: 8,5/10

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)


Wady:

  • Brak możliwości powieszenia urządzeń na przykład na ścianie,
  • Nie da się wyłączyć zarządzania siecią przez Internet (potencjalna furtka dla hakerów),
  • Bardzo ograniczony interfejs webowy,
  • Dosyć wysoka cena.

Zalety:

  • Atrakcyjny wygląd, wysoka jakość wykonania,
  • Funkcjonalna i prosta w obsłudze aplikacja mobilna,
  • Współpraca z Alexą (i nie tylko),
  • Łatwa konfiguracja i rozbudowa,
  • Wbudowany modem LTE,
  • Łącze komórkowe jako uzupełnienie Internetu kablowego,
  • Bardzo dobre osiągi,
  • Obsługa do ponad 150 urządzeń na obszarze do 200 m2,
  • Współpraca z innymi urządzeniami TP-Link Deco w ramach sieci mesh,
  • Niezauważalne przełączanie między jednostkami pracującymi w sieci mesh.

Galeria zdjęć routera