DAJ CYNK

TP-Link Deco X20-4G – LTE, Wi-Fi 6 i mesh w jednym (test)

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

TP-Link Deco X20-4G speedtest


TP-Link Deco X20-4G – testy wydajności

Testy wydajności routera TP-Link Deco X20-4G polegały na zmierzeniu szybkości pobierania danych z Internetu za pomocą smartfonu Samsung Galaxy S22 Ultra, który łączył się z siecią Wi-Fi utworzoną za pomocą testowanego sprzętu. Do pomiarów używałem aplikacji Speedtest firmy Ookla i wykonywałem je w różnych miejscach w mieszkaniu, a także w piwnicy oraz ogrodzie. Dla przypomnienia dodam, że mieszkam w starej ceglanej kamienicy, w której zewnętrze ściany mają grubość ponad 50 cm, natomiast te wewnętrzne mają od 30 do ponad 40 cm.

Zdecydowałem się na trzy „ścieżki pomiarowe”. W pierwszych dwóch Deco X20-4G stał w centralnym miejscu mieszkania i działał samodzielnie, korzystając z Internetu albo poprzez łącze stacjonarne (600/60 Mb/s), albo poprzez sieć komórkową (z antenami zewnętrznymi lub bez). W ostatnim przypadku dołączyłem do niego dwie jednostki Deco X20  umieszczone w dwóch innych pomieszczeniach, tworząc w ten sposób sieć mesh.

Deco X20-4G jako samodzielny router z Internetem kablowym

W pierwszej serii testów używałem tylko urządzenia TP-Link Deco X20-4G, pracującego w trybie routera Wi-Fi. Następnie zmierzyłem szybkość pobierania danych w pięciu różnych punktach – szczegóły w tabeli poniżej.

Scenariusz Szybkość maksymalna
Smartfon obok routera 603 Mb/s
Smartfon 5 metrów od routera (po drodze ściana 30 cm) 565 Mb/s
Smartfon 5 metrów od routera (po drodze ściana 40 cm) 541 Mb/s
Smartfon w ogrodzie (15 metrów od routera, po drodze dwie ściany o łącznej grubości ponad 90 cm) 164 Mb/s
Smartfon w piwnicy leżącej pod sąsiednim mieszkaniem (po drodze ceglany strop oraz dwie ściany o łącznej grubości 70 cm, odległość ok. 5 m) 9 Mb/s


Pierwsza seria testów pokazała, że nawet pojedynczy router Deco X20-4G jest w stanie dostarczyć szybki Internet bezprzewodowy do całego mieszkania, a także ogrodu. Wiele jednak zależy od tego, czy po drodze nie ma dodatkowych przeszkód, na przykład lodówki czy innego sprzętu AGD. Przy okazji okazało się, że na przykład w altance w ogrodzie osiągnąłem maksymalnie 60 Mb/s, by tuż obok złapać ponad 160 Mb/s. W każdym miejscu wykonałem po kilka testów i wybrałem najlepszy wynik.

Jeśli chodzi o piwnicę, to osiągnięty wynik był słaby (lub smartfon wcale się nie chciał połączyć). Czyli przeszkody po drodze, w tym strop i dwie ściany pokonywane ukośnie, a więc efektywnie grubsze, niż wpisałem w tabeli, okazały się zbyt silne do pokonania.

Deco X20-4X jako router 3G/4G

Kolejna seria testów była podobna, jak ta wyżej. Jednak w tym przypadku Deco X20-4G pracował w trybie routera 3G/4G z kartą SIM sieci Orange (nju mobile). Pomiary wykonałem zarówno przy wykorzystaniu anten wewnętrznych, jak też z antenami zewnętrznymi (została mi instalacja z czasów zanim UPC podłączyło mnie do swojej sieci).

Scenariusz Szybkość maksymalna
Bez anten Z antenami
Smartfon obok routera 8-9 Mb/s 36 Mb/s
Smartfon 5 metrów od routera (po drodze ściana 30 cm)
Smartfon 5 metrów od routera (po drodze ściana 40 cm)
Smartfon w ogrodzie (15 metrów od routera, po drodze dwie ściany o łącznej grubości ponad 90 cm)
Smartfon w piwnicy leżącej pod sąsiednim mieszkaniem (po drodze ceglany strop oraz dwie ściany o łącznej grubości 70 cm, odległość ok. 5 m) 8,5 Mb/s


W tej serii pomiarów czynnikiem limitującym stał się nie zasięg Wi-Fi, lecz zasięg sieci komórkowej. W środku mojego mieszkania sygnał LTE sieci Orange jest słaby, stąd niskie prędkości pobierania danych, które w każdym miejscu były podobne (dlatego zapisałem je razem). Po podłączeniu anten zewnętrznych jedynie w przypadku piwnicy limiterem nie była sieć komórkowa.

Deco X20-4G jako centralny węzeł sieci mesh

Ostatnia seria testów polegała na wykorzystaniu urządzenia Deco X20-4G połączonego w sieć mesh z dwoma urządzeniami TP-Link Deco X20. Dodawanie kolejnych sprzętów Deco (testowany router współpracuje ze wszystkimi urządzeniami z tej serii) polega na uruchomieniu odpowiedniej funkcji w aplikacji i postępowaniu zgodnie z zawartymi tam wskaźnikami.

A jakie prędkości osiągnąłem? Szczegółowe wyniki w różnych scenariuszach zawiera tabela poniżej

Scenariusz Szybkość maksymalna
Smartfon obok jednostki głównej 607 Mb/s
Smartfon 4 metry od jednostki dodatkowej (obie jednostki rozdzielał ceglany mur 30 cm oraz odległość około 1 m) 568 Mb/s
Smartfon 4 metry od jednostki dodatkowej (obie jednostki połączone kablem) 604 Mb/s
Smartfon oddalony o 5 m od najbliższej jednostki (po drodze ściana 40 cm) 539 Mb/s
Smartfon w ogrodzie (15 m od najbliższego Deco X20, po drodze ściana zewnętrzna 50 cm) 246 Mb/s
Smartfon w piwnicy leżącej pod sąsiednim mieszkaniem (po drodze ceglany strop oraz ściana 30 cm, odległość ok. 5 m) 181 Mb/s


System mesh Wi-Fi zbudowany na bazie urządzeń TP-Link Deco zdecydowanie sprawdza się w moim mieszkaniu, pozwalając jednocześnie cieszyć się z dostępu do szybkiego Internetu również w ogrodzie i piwnicy. A gdy mamy dom, w którym poszczególne jednostki nie za bardzo będą chciały się łączyć ze sobą bezprzewodowo, możemy je „spiąć” kablem. To pozwoli cieszyć się maksymalną dostępną prędkością Internetu na zdecydowanie większym obszarze.

TP-Link Deco X20-4G/X20 pudełko

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis