DAJ CYNK

Xiaomi 12X: najlepszy smartfon z serii. Nie ma sensu kupować flagowca (test)

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu

Xiaomi 12X muzyka

Jakość dźwięku

Xiaomi 12X ma głośniki stereo z dźwiękiem dostrojonym przez Harman Kardon, co zostało podkreślone w górnej części obudowy. Dostajemy także wsparcie dla Dolby Armos.

Jak to w praktyce działa? Wydaje mi się, że Xiaomi z HK wyciągnęły maksimum możliwości z tego, co może zaoferować układ dwóch głośników w tak niewielkiej obudowie. Dźwięk jest bardzo dobry i można bez zgrzytania zębami cieszyć się nim także podczas słuchania muzyki. Głośność nie jest może szczególnie wysoka – przy samym smartfonie podczas słuchania muzyki jest to około 75 dBA, skokowo do 80 dBA, jednak już w pomiarze w odległości 1 m wartość ta spada do ok. 60 dBA.

Xiaomi 12X głośnik

Xiaomi 12X nadrabia za to czystym brzmieniem i to nawet w wymagających gatunkach muzycznych, gdzie jest dużo basu czy też gitarowe riffy. Niskie tony też jakimś cudem są słyszalne, genialna jest też przestrzenność, więc w delikatnych, wysmakowanych utworach nie umkną nam smaczki, jak wokale czy instrumenty w tle.

Dźwięk tym bardziej świetnie prezentuje się w filmach i grach, z tym że podczas zabawy trzeba pamiętać o odpowiednim ułożeniu dłoni nad wylotami, by ich nie zasłaniać. 

W menu ostawień dźwiękowych można skorzystać z przełącznika Dolby Atmos (lepiej mieć włączony), a także nowego korektora graficznego z 8 gotowymi schematami brzmienia.

Xiaomi 12X equalizer

Nie ma wyjścia słuchawkowego 3,5 mm, więc pozostaje USB lub Bluetooth. Po podłączeniu słuchawek liczba dostępnych opcji dźwięku zwiększa się, choć dla większości, poza wirtualnym dźwiękiem przestrzennym trzeba wyłączyć Dolby Atmos. To pozwala skorzystać z dostosowania dźwięku do konkretnych słuchawek (tylko do modeli Xiaomi), włączyć drugi equalizer, a także włączyć efekty niestandardowe, np. dostosować głośność do wieku.   

Dźwięk na słuchawkach jest bardzo dobry, choć na pewno warto poświęcić kilka chwil na dobór właściwych ustawień, by uniknąć np. zbyt głębokiego basu.  

System i aplikacje

Xiaomi 12X pracuje pod kontrolą Androida 12 z interfejsem MIUI 13.0.3. Pisanie o tej nakładce po raz n-ty w sposób odkrywczy to zadanie niewykonalne. MIUI się lubi albo nie – wielu użytkowników za nim nie przepada, ja nawet w sumie lubię (z „ale”), więc to rzecz gustu. 

Xiaomi 12X miui 13

Kwestią bezsporną jest to, że interfejs Xiaomi daje ogrom funkcji personalizacji i dodatkowych ustawień, że można godzinami błąkać się po menu, zmieniając, ustawiając, zaglądając… „Błąkać”, bo MIUI 13 jest maksymalnie zagmatwany, przeładowany i mało intuicyjny – i to jest wada. Jednak gdy się pozna te zakamarki, można sporo ze smartfonu wycisnąć – to wielka zaleta.

Xiaomi 12X - system

Na pewno nie można narzekać na jedno – w Xiaomi 12X system działa płynnie, nie ma żadnych przycięć ani błędów

Temat reklam wyświetlanych w MIUI już został skomentowany nie raz, jednak na to, że zobaczę je w Xiaomi 12X, nie byłem przygotowany. Rozumem tanie Redmi, niech będzie POCO – ale flagowa seria za grube złotówki? Ręce opadają, że aż się nie chce szukać, jak to powyłączać.

Xiaomi 12X śmieciowe apki

No i druga rzecz – może to nic wielkiego w Redmi czy Poco, ale denerwują w prawie flagowym modelu aplikacje, które niekoniecznie każdy chce mieć u siebie – Amazon Shopping, WPS Office, AliExpress, TikTok czy skróty do zainstalowania jakichś śmieciowych gierek. Niby nie ma tego dużo i można to powyrzucać, ale jednak to właśnie są te drobiazgi, które po zsumowaniu sprawiają, że MIUI czy ogólnie system w wersji Xiaomi może trochę denerwować.

Xiaomi 12X narzędzia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: Własne