DAJ CYNK

Xiaomi 13 Pro – superwydajny smartfon do zdjęć i nie tylko (test)

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Xiaomi 13 Pro tylny aparat


Aparaty fotograficzne

Smartfon Xiaomi 13 Pro został wyposażony w trzy tylne aparaty fotograficzne, każdy o rozdzielczości 50 Mpix. Jest to jednostka główna ze wsparciem ze strony laserowego autofocusu i optycznej stabilizacji obrazu, aparat ultraszerokokątny oraz teleobiektyw z zoomem optycznych 3,2X. Każdy z tych aparatów domyślnie robi zdjęcia w rozdzielczości 12,5 Mpix, ale można nimi robić również zdjęcia w natywnej rozdzielczości.

Xiaomi 13 Pro fotografowanie

Uzupełnienie tego zestawu stanowi przedni aparat fotograficzny o rozdzielczości 32 Mpix.

Do obsługi całego fotograficznego arsenału służy aplikacja Aparat. Jest to rozbudowane, ale jednocześnie proste w obsłudze narzędzie, w którym dostęp do najważniejszych opcji można uzyskać wprost z ekranu głównego lub z jednopoziomowego menu ustawień. Poszczególne tryby pracy aparatu są albo zakładkami na ekranie głównym aplikacji, albo znajdziemy je w menu Więcej. Sami możemy zdecydować, które tryby gdzie się znajdują. Wśród nich znajdziemy między innymi tryb Pro z ustawieniami ręcznymi i zapisywaniem zdjęć w formacie RAW (po włączeniu odpowiedniej opcji), a także Super Księżyc, do fotografowania naszego naturalnego satelity.

Xiaomi 13 Pro zrzuty - aparat

Jakość zdjęć i filmów

Główny aparat fotograficzny w testowanym smartfonie został wyposażony w dużą, 1-calową matrycę, co przekłada się na wysoką jakość zdjęć zrobionych w dobrych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia są szczegółowe, ostre i ładne kolorystycznie. Dobry jest też zakres dynamiki. Ten może być jeszcze lepszy, jeśli skorzystamy z opcji Leica Authentic.

Główny aparat potrafi również robić zdjęcia z bezstratnym zoomem 2X, na co pozwala duża rozdzielczość matrycy. Również te zdjęcia mają wysoką jakość, podobne jak ujęcia zarejestrowane z wykorzystaniem pozostałych aparatów. W galerii poniżej zdjęcia ułożyłem naprzemiennie, zaczynając w każdej czwórce  od tych z szerokiego kąta, a kończąc na największym powiększeniu optycznym. W przypadku tego ostatniego wartym odnotowania jest to, że teleobiektyw potrafi złapać ostrość już od około 10 cm, co jest możliwe dzięki pływającej soczewce.

Jak już napisałem wcześniej, zdjęcia możemy robić również w rozdzielczości 50 Mpix. W galerii poniżej są te z głównego aparatu. W zasadzie tylko w przypadku zdjęć z tego aparatu uzyskujemy bardzo dobre efekty przy pełnej rozdzielczości. W przypadku zdjęć z pozostałych aparatów, 50 Mpix nie daje większej ilości szczegółów, za to jest na nich więcej szumów. No i oczywiście zajmują więcej miejsca.

Maksymalne powiększenie cyfrowe, jakie możemy uzyskać przy użyciu tylnych aparatów, wynosi 70X. Zdjęcia zrobione w takich warunkach mają znacznie gorszą jakość, jednak potrafią być użyteczne. Kilka przykładów poniżej.

A tak wyglądają zdjęcia zrobione w nocy, również z zastosowaniem każdego z trzech tylnych aparatów i zoomu 2X, który jest uzyskiwany z pomocą głównej jednostki. Najlepiej wypadają zdjęcia z powiększeniem 1X, ale i pozostałe dają radę. Dobry jest w nich balans bieli, ilość szczegółów czy zakres dynamiki. Przy robieniu takich zdjęć można się zdać na automatycznie uruchamiany tryb nocny lub też opcję dedykowaną do tego. A do fotografowania Księżyca służy specjalny tryb (ostatnie zdjęcie w galerii poniżej).

Przedni aparat robi zdjęcia w pełnej rozdzielczości 32 Mpix, przez co zajmują one całkiem sporo miejsca. Za wysoką rozdzielczością nie idzie jednak równie wysoka jakość. Niektórzy wręcz twierdzą, ze potrafią wyglądać te zdjęcia jak przeskalowane z 8 Mpix, więc ich szczegółowość jest taka sobie. Dobrze za to wypadają kolory i zakres dynamiki. Wystarczy tych zdjęć za bardzo nie powiększać i wszystko z nimi będzie OK.

Wszystkie trzy tylne aparaty w Xiaomi 13 Pro potrafią rejestrować wideo w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę, a główna jednostka dodatkowo nagrywa 8K przy 24 klatkach na sekundę. Wszystkie nagrania z głównego aparatu, łącznie z 8K, mają wysoką jakość i są pełne szczegółów. Wielkość matrycy robi swoje. Również na inne parametry nagrań nie ma co zbytnio narzekać.

Do dobrej jakości nagrań z głównego aparatu przyczynia się również optyczna stabilizacja obrazu. Tę możemy dodatkowo wzmocnić za pomocą stabilizacji cyfrowej, która w wersji Pro jest dostępna co najwyżej dla nagrań 1080p@30fps (ostatni film z zamieszczonych poniżej).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis.pl